Fibaro Akıllı Ev Sistemleri Deneyimim

Fibaro Akıllı Ev Sistemleri kullanmaya başladığından beri yaklaşık üç ay geride kaldı.

Bu yazımda yaşadığım deneyim dönemini ve günlük hayatıma getirdiği etkisini sizlerle paylaşmak istedim.

 

Akıllı ev sistemi zaman yönetimi konusunda eşsiz olanaklar sunan, tasarruf konusunda elle tutulur sonuçlar veren, güvenlik önlemleri almanızı sağlayan ve kontrol edebileceğiniz, sizi tanıyan eşsiz bir sistem üzerine kurulu…

 

Fibaro_Hareket_sensoru

 

Zaman yönetimi konusunda eşsiz diyorum çünkü “zaman” asla yetmiyor. Kısa zaman dilimlerinde çok fazla şey yapmaya çalışıyoruz. Fibaro akıllı ev sistemleri sayesine kendime ayıracak daha fazla zaman buluyorum. Sistemin konforuna öyle çok alıştım ki, artık varlığını bile unuttum.

Evimin ısısından aydınlatmasına, perde – panjur kontrolünden küçük ev aletlerine uzanan ve günlük rutinimi oluşturan pek çok işin yükü, artık omuzlarımdan kalktı. Bu tür ufak görünen ancak düzenli yapmak zorunda kaldığımız işler meğer ne çok zaman kaybettiriyormuş…

Artık günışığını takip etmekten kurtuldum, perdelerim hava kararmaya başladığında kapanıyor ve uyandığım saatte açılıyor. Hava durumu için de durum farklı değil. Evimdeki sistem dışarıdaki hava durumunu algılıyor ve içerideki ısıyı buna göre ayarlıyor. Önümüzde belli ki sert geçecek bir kış mevsimi var. Üç ay içerisinde alıştığım bu konforun tadını ilerleyen günlerde daha da keyifle yaşayacağım.

Aydınlatma konusu ise hem tasarruf hem de zaman yönetimi açısından fayda sundu. Genellikle açık unuttuğumuz veya uykuya daldığımız için kapatma şansı bulamadığımız aydınlatmalarımızı düşünmeyi bıraktık. Bu durum faturalarımıza da elbette olumlu yansıdı. Üstelik gecenin bir yarısı açık kalan ışıkları kapatma derdinden de kurtuduk.

Tasarruf konusunda doğalgaz faturalarından da bahsetmemek olmaz. Sistem doğalgaz faturalarında % 45’e varan bir tasarruf vaadediyor. Biz şimdiye dek ortalama % 30 daha az doğalgaz faturası ödüyoruz.

 

Fibaro_Su_basma_sensoru

 

Güvenlik konusunda ise çok şükür şimdiye dek bir sıkıntı yaşamadık ama önlemimizi almış olmanın rahatlığı malumunuz. Duman ve su basma sensörü her daim devrede.

Evimize bir de IP kamera yerleştirdik, evdeki kedilerimizi sistem üzerinden izleyebiliyoruz. Bu kameralar aynı zamanda akıllı ev sistemimizin güvenlik ayaklarından birini oluşturuyor.

 

Evinizi akıllı hale getirince mevcut sistemi geliştirmek yönünde fikirleriniz de oluşuyor. Fibaro Starter Kit ile başlayan deneyim alanımızı genişlettik. Faydasını gördüğümüz her modülün sayısını zaman içerisinde arttırdık. Örneğin artık evimizde daha fazla akıllı priz var ki, bu hem güvenlik hem de tasarruf konusunda büyük fayda sağlıyor. Dimmer kullanmaya başladık, bu sayede aydınlatmanın ışık ayarını dilediğimiz gibi kontrol edebiliyoruz. Tüm bunlar ihtiyaçlarımıza göre geliştirdiğimiz çözümler ve ileride yapmak istediklerimizin sadece bir parçası. Yaşadığımız deneyim hem bizi hem de evimizi değiştirdi ve bize çok şey öğretti…

Tüm bunları düşündüğünüzde yaşadığım konfor ve günlük hayatıma getirdiği rahatlığı sizlere daha kolay tarif edebiliyorum.

 

Fibaro_akilli_ev

 

Teknoloji konusunda büyük bir değişim dönemindeyiz 3. devrim olarak kabul edilen bilgisayar devriminden sonra, Nesnelerin İnterneti ile 4. devrimi yaşıyoruz. Günümüzde teknolojiye dokunmadan hiçbir işin yapılması mümkün değil. Teknoloji, bu dönüşüm içerisinde kaçınılmaz bir araç. Evim artık teknolojik olarak da kontrolümde ve elimde bir uzaktan kumanda değil, beni anlayan – tanıyan, ihtiyaçlarımı bilen ve buna çözüm sunan bir sistem var. Fibaro Akıllı Ev Sistemleri sayesinde evim hem korunuyor hem konfor sunuyor hem de beni bir arkadaşımmış gibi karşılıyor.

 

fundalina2

 

Daha önce sizlerle “Fibaro Akıllı Ev Sistemleri” için bir indirim kuponu paylaşmıştım. Sizlerden gelen talep üzerine son kullanım tarihi 30.12.2015 olarak uzatıldı 🙂  Bu fırsatı değerlendirmekte geç kalmayın.

 

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz atın.

Yarım Saatte Akıllı Ev

Fibaro Akıllı Ev Sistemi Hakkında Merak Edilenler

 

Fibaro_logo

 

Fibaro ile yakınlaşmak için sosyal hesaplarını takip etmeyi unutmayın

Web

Facebook

Twitter

Youtube

Instagram

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir