Fibaro Akıllı Ev Sistemleri Hakkında Merak Edilenler

Hatırlayacağınız üzere geçen ay “Yarım Saatte Akıllı Ev” başlığıyla bir yazı yazmış ve Fibaro Akıllı Ev Sistemleri ile yaşadığım heyecan dolu deneyimi sizinle paylaşmıştım.

Yazım büyük ilgi gördü ve bu sistem ile neler yapılabileceğine dair sizlerden onlarca soru aldım.

Bu sebeple bu yazımda size Fibaro Akıllı Ev Sistemleri ile neler yapılabileceğini detaylı bir şekilde anlatacağım.

 

Bir süredir üzerinde konuştuğumuz ve nihayet deneyimleme şansı bulduğum akıllı ev sistemim, bana her geçen gün daha fazla konfor yaşatıyor. Geçtiğimiz hafta katıldığım Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nde gördüğüm örnekler ve geleceğe dair uzmanlar tarafından aktarılanlar, bu konunun hem bireysel hem de kurumsal açıdan ne denli önemli olduğunu vurgular nitelikteydi.

 

Şimdi gelin size, eviniz akıllı olduğunda hayatınızda ne gibi değişiklikler olabileceğini anlatayım.

 

Fibaro_Akıllı_Ev_Sİstemleri2

Fibaro Akıllı Ev Sistemleri ile neler yapılabilir?

 

Aydınlatma

Bu sistem ile evinizdeki aydınlatmaları tek bir tuş ile veya senaryolar ile kontrol ediyorsunuz. Açma, kapamanın dışında parlaklık kontrolü de sağlayabiliyorsunuz. Örneğin evinizde daha önce belirlediğiniz senaryo üzerinden dilediğiniz odalarınızda ışıkların açılıp – kapanması otomatik hale geliyor. İşten yorgun argın geldiğinizde aydınlık bir evle karşılaşmak, uyumanıza yakın parlaklığın düşmesi ve siz uykuya daldığınızda kapanması büyük konfor sağlıyor. Benim gibi geceleri karanlıkta uyuyamıyorsanız tek yapmanız gereken uygulama üzerinden aydınlatmalarınız için bir kapanma saati belirlemek veya “10 Dakika boyunca hareket algılanmazsa ışığı kapat” senaryosunu aktifleştirmek ve uykuya dalmak.

 

Isı yönetimi

Fibaro sistemi üzerinden hangi mevsimde olursanız olsun evinizin ısısını standart hale getirebiliyorsunuz. Cihaz dışarıdaki hava durumunu tespit ediyor ve evinizin istenen bölgesinde istenen ısıyı ayarlıyor. İster yaz ister kış olsun bu hem büyük bir konfor ve dönemsel faturalar düşünüldüğünde tasarruf sağlıyor.

 

Perde – panjur kontrolü

Gün ışığına göre perde, panjur açıp – kapatmak bir külfet. Bunu her gün sizin yerinize birinin yapıyor olması keyifli ve tahmin etmediğiniz kadar zamandan kazandırıyor. İster motorlu stor perde olsun ister panjur veya tente, Fibaro sistemi üzerinden tümünün aynı anda veya belirlediğiniz saat diliminde açılıp – kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Sabah uyanma saatinizde hiç zahmetsiz aydınlık bir güne uyanmak veya evde olmasanız bile perdeleriniz – panjurlarınızın kapalı olması çok keyifli.

 

Fibaro_Akıllı_Ev_Sİstemleri3

Güvenlik

Evinizde yerleştireceğiniz çeşitli Fibaro sensörleri (kapı/pencere açılmasını, hareketi, sarsıntıyı, vb algılayan) ile evinizin tam kontrolü elinizde oluyor. Önceden hazırlayabileceğiniz güvenlik senaryoları eşliğinde hemen her tür önlemi önceden alabilirsiniz. Örneğin kapı veya pencereniz zorlandığında aydınlatma otomatik açılıyor, siren çalıyor ve kameralar üzerinden rahatlıkla ne olduğunu görebiliyorsunuz. Dilerseniz olay esnasında çekilen fotoğraflar aynı anda e-posta adresinize gönderiliyor.

 

 

Emniyet

Hiçbir zaman evimizde yangın, doğalgaz kaçağı, su kaçağı gibi kötü olayların başımıza geleceğini düşünmeyiz. Fibaro sisteminin sensörleri, tüm bu olumsuz durumlarda alarm ve mesajlar ile uyarırken, önceden tanımlayacağınız senaryolar üzerinden de çözüm geliştirebiliyor.

 

 

Kamera

IP kamera kullanıyorsanız Fibaro sistemi üzerinden eşleştirme yapmanız çok kolay. Böylece hem güvenliğinizi sağlıyor hem de evinizde olan biteni izlemenizi basitleştiriyor.

 

 

GPS Kontrolü

Sistem, konumuzunuza bağlı olarak, evinizi kontrol etmenizi sağlıyor. Örneğin; eve yaklaştığınızda isterseniz kahve makinemiz veya klimanız çalışmaya başlıyor, dinlemek istediğiniz müzik çalmaya başlıyor. Evinize geldiğinizde garaj kapısı otomatik açılıyor.

 

 

Senaryolar

Tüm sistem günlük hayatınıza göre oluşturabileceğiniz senaryolar üzerinden planlanıyor. Bu senaryolar, siz akıllı cihazlarınızdan tekrar değiştirene kadar sabit kalıyor ve oluşturduğunuz planı tekrar tekrar kontrol etmiyorsunuz. Bu hem zamandan tasarrufu, hem de evinizin sizi ve ihtiyaçlarınızı tanıyarak çözüm üretmesini sağlıyor.

 

Hepimizin günlük hayatı ve beklentileri birbirinden farklı. Ben evim için bir senaryo oluştururken önce güvenlik ve sonrasında zaman yönetimi üzerinden bir plan yaptım.

 

Fikir vermesi açısından evim için uyguladığım senaryoyu aşağıda görebilirsiniz.

 

Saat 07:55; Perdelerimiz açıldı ve gün bizim için başladı. Sevdiğimiz müziğin eşliğinde uyandık.

Saat 08:00; Kullandığım sistemi geliştirdim. Z-wave protokolünün sağladığı avantaj sayesinde aydınlatmam da akıllı hale geldi. Banyonun kapısından girdiğimde ışıklar açılıyor ve çıktığımda kendiliğinden kapanıyor.

Saat 08:30; Evden çıkmaya hazırız. Duman ve su basma sensörlerimiz devrede, bu yüzden rahatız. Hareket sensörü bizden başka biri evimide olmaya çalışırsa bizi uyarmak için devrede. Üstelik kedilerimizin hareketlerini bir yabancı olarak algılamıyor.

Saat 18:00; Telefonumuzla GPS aracılığı ile senkronize çalışan sistem, bizi karşılamaya hazırlanıyor. Biz eve yaklaşırken evin ısısını algılayan sensörümüz sıcaklığı ideal seviyeye getiriyor.

Saat 18:10; Evimizin otoparkına geldiğimizde, aracımızın farlarını iki kere açıp kapayarak içeriye giriş için hazır olduğumuzu sensörümüze bildiriyoruz.

Saat 18:15; Evden içeri girdiğimizde tam istediğimiz ısıda ve sabah bıraktığımız gibi.

Saat 18:20; Kahvelerimizi içerken sevdiğimiz müzikler bizi eşlik ediyor.

Saat 18:30; Hava kararmaya başlayınca perdelerimiz de kapanmaya başladı ve aydınlatmamız otomatik olarak devreye girdi.

Saat 19:00; Akşam yemeği için aydınlatmamızı akıllı telefonumuz üzerinden “Yemek Modu”na getirdik, sevdiğimiz müzikler yine bize eşlik etmeye başladı.

Saat 21:00; Film izleyeceğimiz zaman, aydınlatmalarımızın kısılması için tek yapmamız gereken akılı telefonumuz üzerinden “Film Modu”na getirmek.

Saat 23:00; Uyumaya hazırız ama ben yatmadan önce kitap okuyorum ve karanlık bir ortamda uyuyamıyorum. Akıllı telefonumdan aydınlatmayı “Kitap Modu”na getirdim ve yatağımın üzerinde bulunan aydınlatma hariç tüm aydınlatmalar kapandı. Muhtemelen uyuyakalacağım ve saat 24:00’te evimde açık aydınlatma kalmayacak.

 

 

Evimi tam benim istediğim gibi akıllı hale getiren bu senaryo ile hem zamandan tararruf sağlıyor, hem de bütçeme katkı sağlıyorum. Bu senaryo ben tekrar tanımlayana veya değişiklik yapana kadar tıpkı bir saat gibi kurulu kalacak ve sonraki her gün aynı şekilde tekrarlanacak.

Konforlu ve keyifli öyle değil mi?

 

Şimdi size iki sürprizim var!

 

İlki yarışma duyurusu

Fibaro Temel Paket” kazanmak ister misiniz?

Fibaro Türkiye, hayalinizdeki Akıllı Ev için oluşturacağınız “Yaratıcı Senaryo”yu “Fibaro Temel Paket” ile ödüllendiriyor. Benim senaryomdan hareketle, hayalinizdeki senaryoyu oluşturabilirsiniz 🙂

Yarışmaya buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Fibaro_yarisma

 

 

İkincisi ise size özel indirim kuponu .

Benim gibi akıllı bir eviniz olsun istiyorsanız sadece siz dostlarıma özel, Fibaro’nun güncel indirim ve taksit kampanyasına ek %5 indirim avantajı (kuponu) sürprizim var.

İndirimden faydalanmak için sosyal hesaplarınız üzerinden #Fibarobenimiçin hashtag’ini kullanarak talepte bulunabilirsiniz. Telefonla iletişim kurmak isteyenler, ilgili telefon numarasını aradıktan sonra kupon kodunu söylediğinde gerekli indirim yapılacaktır.

 

 

Fundalina_indirim_kuponu

 

Fibaro Temel Paket Fiyat Çizelgesi ve Ödeme Planı ise aşağıda;

Temel Paket Fiyatı895€ + KDV (nakit veya kredi kartı ile tek çekim)

119€ x 9 taksit (KDV dahil) (World, Bonus kart kullanıcılarına 9 taksit imkanı bulunuyor)

 

Size özel kısma gelince, yazımı okuyan dostlarımı ve okuyucularımı:

  • nakit/kredi kartı tek çekim ödemelerde ekstra %15 indirim
  • kredi kartı taksitli ödemelerde ekstra %5 indirim bekliyor.

Bu ödeme koşullarının 30 Kasım 2015 tarihine kadar geçerli olduğunu lütfen unutmayın.

 

Fibaro_Turkiye_isaf_fuari

 

Geçtiğimiz ay 4. Isaf Smart Home Fuarına katılarak Fibaro Türkiye Kurucusu Teoman Küpeli’yle, “Akıllı Ev Sistemleri Hakkında” bir röportaj yaptım ve Periscope üzerinden canlı yayınladım.

Yayına ait videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

Fibaro ile yaşadığım deneyim sayesinde evim daha konforlu ve güvenli hale geldi. Şimdi bu deneyimin keyfini yaşıyor ve daha da geliştirmek için üzerinde çalışıyorum. Bir sonraki yazımda bu deneyimin detaylarımı paylaşıyor olacağım 🙂

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir