İstanbul E-Ticaret Zirvesinin Ardından

E-ticaret girişimcilerini destekleyerek pazara yeni ürün ve servislerin sunulmasına imkan sağlayan ve aynı zamanda teknoloji alanında gelişimin yayılmasını hedefleyen #ietz 2015 sona erdi.

Birbirinden değerli konuşmacının yer aldığı zirve, 17 Ekim’de İstanbul Dedeman Otel’de gerçekleşti. İletişim sponsorlarından indir.com’un davetlisi olarak katıldığım etkinlikte aldığım notları sizin için derledim.

İstanbul E-Ticaret Zirvesi, ekosistem içerisinde yer alan e-ticaret markaları, çalışanları, bu alana yeni girmeyi düşünenler, dijital iletişim uzmanları, altyapı sağlayıcıları ve içerik yöneticilerine hitap ediyordu.

 

Ozgur_eralp

Zirvenin açılışını Türk Elektronik Para  CEO‘su Özgür Eralp yaptı.

Mevzuatta en büyük eksiklik hukukta. Herkes mevzuattan sıkıldı. Hukuk insanlarına teknolojiyi sevdirmeye başlayacağız.” dedi ve ekledi “elektronik ticaret ve iletişimle ilgili çalışmalarda maddi maliyetlerin yanında artık hukuki maliyetler var. Hukuk, yasa ve mevzuat var. Bir gün mutlaka bunlar sizi ilgilendirir.”

Elektronik Para Nedir?

Elektronik para, TURK Elektronik Para A.Ş. tarafından geliştirilen, anlaşmalı üye iş yerlerinde indirimli alışveriş imkanı sunan kişiye özel geliştirilmiş bir ödeme aracı ve ülke çapında 300.000 kişi tarafından kullanılıyor. Eralp, elektronik para’yı geleceğin ödeme yöntemi olarak açıkladı, anonim ve avantajlı olduğu için kullanımının daha da yaygınlaşacağını belirtti. Kullanmak için sisteme ücretsiz olduktan sonra 25 TL.’den az olmamak kaydıyla dilediğiniz tutarda yükleme yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda EFT ve Havale yapmak da mümkün kılınmış.

 

Ozgur_eralp1

Eralp, hukuki maliyetler konusunda da ilgili yasaları sunumuna taşıdı ve örnekler halinde gösterdi. Günümüzde öyle ya da böyle sosyal medya üzerinde zorlayıcı durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bunları yaşamak için bir marka veya firma olmanıza gerek yok. Kişisel olarak da bizleri zorlayan olumsuzluklar olduğu muhakkak. Eralp’in yaygın bir konu olan “Sırların Açıklanması be İtibarın Zedelenmesi” ile ilgili kanun maddeleri ve olası sonuçları hepimizi ilgilendiriyor.

 

Nevgul_Bilsel_Safkan

Ardından sahneye Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan geldi ve “Türkiye’de ve Dünyada E-Ticaret” sunumunu gerçekleştirdi. Sempatik bir şekilde kendisini tanıtan Safkan, 2012 yılında kurulan ve Sabancı Topluluğu’nun en genç şirketi Kliksa’yı anlattı.

Kliksa, neşe, sadelik, iyimserlik, inovasyon değerleri taşıyan müşteri memnuniyetini esas alan, tüm Türkiye’yi kapsayan dağıtım ağına sahip yenilikçi bir online alışveriş platformu. 250.000’i aşkın ürünü bünyesinde bulunduruyor ve son zamanlarda yükselen başarı grafiği ile de dikkat çeken bir marka.

Safkan sunumunda Dünyada ve Türkiye’de E-ticaret başlığında Dünya ve Türkiye verilerini de karşılaştırdı.

 

Nevgul_Bilsel_Safkan1

E-ticarette en önemli sorunlardan biri karlılık, kara geçmek uzun sürüyor.” diyen Safkan, dünyada İnternet kullanımı ve mobil kullanımın artışına da dikkat çekti ve E-ticaret trendlerinden de bahsetti. Maliyeti düşürmenin, çoklu seçenek sunmanın ve kullanıcı deneyiminin önemini vurguladı… Türkiye ve Dünyadan verdiği başarı örnekleri ise çok ilgi çekiciydi.

 

Kadri_Ozdal

Ardından sahneye N11.com CSO’su ( Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı) Kadri Özdal geldi ve “E-Ticarette Güven” sunumunu gerçekleştirdi.

E-ticarette sihirli kelime “Güven” diyen Özdal, tüketici araştırmalarından tüketicinin %90’ının online alışverişi tercih etmemelerinin sebebini “Güvensizlik” olarak açıkladı. Özellikle kadın kullanıcıları kazanmayı hedeflediklerini ve bunu önemsediklerini belirten Özdal, kadınların erkeklere göre daha güvensiz olduğunu da sözlerine ekledi. Sunumunda kayıtlı kullanıcı sayısında erkeklerin fazlalığı da dikkat çekiyordu. N11’in 30.000 kayıtlı mağazasında 26 Milyon kayıtlı ürün bulunuyor ve 5 Milyona yakın üyesi var. Bu üyelerin sadece %34’ü kadın.

Özdal n11’in 11 Güven ilkesine de sunumunda yer verdi.

 

Okyar_tahaoglu

 

Ardından sahneye BKM Ürün Yönetimi Müdürü Dr. Okyar Tahaoğlu geldi ve “BKM Express ile Geleceğin Ödeme Yöntemi” sunumunu gerçekleştirdi.

BKM Ekspress Nedir? 

Sunuma dair notlarımı aktarmadan önce BKM Express’in bu yıl 25. yılını kutladığını belirtmem lazım. Bu aralar hem markayla hem de BKM Express Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile ilgili bolca makale ve araştırma yazısına denk geliyorum. BKM “nakitsiz bir gelecek yaratmak için” çalışıyor ve hem ülke ekonomisine dğer katma hem de tüketicinin hayatlarını kolaylaştıracak ödeme çözümleri sunma konusunda faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Tahaoğlu BKM’nin konumu ve hizmetlerini anlatarak sunumuna başladı. Bu hizmet esnasındaki zaman kaybettiren aşamaları gösterdi ve sundukları direkt çözüme dikkatleri çekti.

Bankalar arası kart merkezi BKM Express hızlı ve kolay bir ödeme sistemi ve BKM Express ile internet üzerinden kart bilginizi paylaşmadan alışveriş yaparak, iPhone ve Android uygulamaları üzerinden para gönderme işlemi yapabiliyorsunuz.

İnternetten kartlı ödemelerin geçen yıla oranla hızla arttığını belirten Tahaoğlu, BKM Express ile yapılan mobil alışverişlerin mesai saatleri sonrasında yoğunlaştığını da açıkladı. Vakko Mağazaları ile QR kodu uygulaması üzerinden çalışan yeniliği de sunumunda gösterdi.

Kişisel fikrim QR kodu ile çalışan sistemlerin işlevselsizliği üzerine… Hepimiz ilk duyduğumuzda getireceği pratiklik konusunda çok ümitliydik – kartvizitlerimize bastırdık ve sosyal hesaplarımızda kullandık ama belki BKM Express pozitif yönde bir kullanım alanı geliştirebilir.

 

Mustafa_Yurtoglu

Ardından sahneye İSİS Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Yurtoğlu geldi ve “E-Dönüşüm ve Entegrasyon” dan bahsetti.

 

İsis Bilişim e-fatura, e-defter, e-arşiv, e-mutabakat, e-bilet, e-belge, e-saklama, e-imza, e-ödeme alanlarında ürün ve çözüm sunuyor aynı zamanda SAP modülü ve ABAP danışmanlığı yapıyorlar. Yıllar içerisinde bu alanlarla ilgili tüm lisanslarını almışlar.

Yurtoğlu sunumunda entegrasyon süreçlerini ve yaptıkları çalışmalar neticesinde firmaların gördüğü faydaları örneklerle anlattı.

 

Seyhun_Ozkara

Ardından sahneye İDEASOFT Kurucu Ortağı Seyhun Özkara geldi ve “İşiniz E-Ticarette” sunumunu gerçekleştirdi.

İdeasoft Nedir?

İDEASOFT küçük ve orta boy işletmelerin sıklıkla başvurduğu bir adres. Müşterilerine Akıllı E-Ticaret Paketleri ve Shopio E-Ticaret Paketleri hizmeti veriyorlar. Bu hizmete hosting, tasarım, güvenlik sertifkaları… de dahil. Yani e-ticaret yapmak istiyorsanız, hukuki şartları gerçekleştirip İDEASOFT’tan bir paket seçiyorsunuz ve satışa başlıyorsunuz. Paketler arasında çok fazla seçeneğiniz var. Her ne kadar hazır bir tema üzerinden web sitenizi şekillendirseniz bile ilk başlangıç için pratik ve hızlı bir  çözüm sunuyorlar.

Özkara müşterilerinin çalışma alanlarının çok farklı çeşitlilikte olduğunu belirtti ve Rulman parçaları satan bir müşterisinin bile olduğunu söyledi. Ne ilginçtir ki o müşterisi zirveye gelmişti ve kendisini dinliyordu 🙂

 

 

Murat_Soysal

Ardından Segmentify Kurucu Ortağı Murat Soysal’ı “Farklı Deneyimler, Yeni Müşteriler” sunumuyla dinledik.

Segmentify, 2015 Mobil Dünya Kongresinde Türkiye’den çıkan bir SaaS (kısaca yazılımın servis olarak sunulması) girişimi.

Segmentify Nedir? 

Segmentify, özellikle e-ticaret siteleri için ziyaretçi davranış analitiği ve pazarlama otomasyonu hizmetleri sunuyor. Geliştirdiği öneri motoruyla Medya Satın Alma sonrası süreçleri kolaylaştırıyor. Kısaca e-ticaret ve içerik sağlayıcı firmaların ihtiyaç duyduğu “ziyaretçilerine özel kampanyaları ve ürünleri” sunmasına yardımcı olan yazılımlar üretiyor.

Soysal’ın akıcı sunumu oldukça etkileyiciydi. Hem çok genç bir firma hem de günümüzde çok önemli bir alanda çalışıyorlar. Ben ilk fırsatta çalışmalarını yakından izleyeceğim.

 

 

Bu sunumdan sonra zirveden ayrılmak zorunda kaldığım için notlarım bu kadar.

Gidemeyenler için bir fayda sağladıysam ne mutlu bana.

 

indir.comlogo

 

Bu arada zirveye katılmama vesile olan indir.com’a nazik daveti için teşekkür ediyorum 🙂

 

İstanbul E-Ticaret Zirvesindeki izlenimlerimizi #ietz hashtag’i ile paylaştık. Zirve konusunda diğer yorum ve paylaşımlara bu hashtag altında da ulaşabilirsiniz.

 

[ff id=”4″]

 

  5Yorum

 1. Avatar Erhan Yılmaz   •  

  İstanbul E-Ticaret Zirvesi ile ilgili yazınızı okudum. Ellerinize sağlık . Önemli konular detaylarda gizlidir mantığıyla hareket ettim. Kahve aralarında dışarıdaki standları ve dağıtılan katalogları inceledim.
  Açıkçası bu standlar arasında bulunan hareketlifotograf.com firması’da stand katılımından ziyade içeride mutlaka sunum yapmalıydı. Zirve kahve aralarında çok yoğun bir şekilde katılımcıları bilgilendirmeye çalıştılar. İlgi o kadar yoğundu ki bir ara firma temsilcisi kanter içerisinde kalmıştı 🙂 Bir sonraki kahve arasında firma temsilcisinin bir boşluğunda, konuşma fırsatı yakaladım. Müthiş ilgi ve alakalı davrandılar ve fotoğraf çekim sistemlerini tanıttılar. Kısaca anlatmak gerekirse sistem mini bir fotoğraf stüdyosu. Ürün fotoğraf çekimlerini hızlı ve pratikçe yapmak isteyen firmalara yönelik dizayn edilmiş. Ürünü kutu gibi bir şeyin içerisine koyuyorsunuz. Çok fazla fotoğraf bilgisine gerek olmadan çok hızlı bir şekilde ürününüzün fotoğrafını çekip, internet sitenize yüklüyorsunuz. Dilerseniz bu fotoğrafları 360 derece olarak elde edebiliyorsunuz. Firma yetkilisi 360 derece fotoğrafın elde etme süresini 4 dakika olarak söyledi, açıkçası pek inanmadım ve uygulama yapmasını rica ettim. Stand’da bulunan bir ayakkabıyı stüdyoya yerleştirdi ve çekime başladı. Elbette bende saat tutmaya başladım 🙂 tamı tamına 3 dakika 12 saniyede fotoğraf hazırdı.

  Fuaye alanında buna benzer Türk Para, Ajans Longplay, elbette ideasoft temsilcileri ve bir kaç daha firma vardı. Ürün ve hizmetleri ile ilgili dolu dolu bilgiler aldım.

  Özetle İstanbul E-Ticaret Zirvesi benim için gayet verimli geçti.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, ne yazık ki bu defa fuaye alanına yeteri kadar ilgi gösteremedim. Yorumunuz bu açığımı kapamış, teşekkür ederim katkılarınız için.

 2. Avatar Süleyman ADIGÜZEL   •  

  Funda Hanım bu alanda ki başarılarınız gerçekten gerçekten takdir edilesidir, bir gün acaba bizde hedeflerimiz doğrultusunda başarıyı yakalayabilir miyiz 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Siz istedikten sonra 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir