Yarım Saatte Akıllı Ev

Nesnelerin interneti konusu uzun zamandır gündemimizi meşgul ediyor. Teorik olarak bolca fikrimiz olsa bile, işi pratiğe dökmek istediğimizde nelerle karşılaşacağımız soru işaretleri ile dolu oluyor.

Bu konuya özel ilgim vardı ve bir süredir araştırıyordum. Evimi akıllı hale getirmemi sağlayacak firmayı nihayet buldum.

Kırıp dökmeden evimi akıllı hale getiren ve telefonum veya tabletim üzerinden tüm elektronik cihazlarımı kontrol edebilmemi sağlayan bu sistemi size anlatmak istiyorum.

Akıllı Ev Nedir?

Kısaca açma / kapama anahtarına sahip tüm objelerin birbirleri ve çevreleriyle İnternet üzerinden iletişim kurmasına yani “sessiz olan tüm nesnelerin bir sesinin olmasına” Nesnelerin İnterneti “kısaca IOT” diyoruz.

Akıllı ev kavramı ise, bir evdeki günlük rutin aktivitelerin, kullanıcı tercihlerine göre istenen zaman ve sıralama ile merkezi bir kontrolör (bilgisayar) tarafından otomatik olarak yönetilmesidir.

 

Fibaro_akilli_ev

 

Evimi akıllı hale getirmek için yaptığım araştırmaların sonunda Fibaro ile tanıştım ve deneyimlemeye başladım. 2010 yılından beri bu alanda çözüm sunan Fibaro’nun sistemleri ile, her nerede olursanız olsun evinizdeki cihazlara uzaktan erişerek tam bir kontrol sağlıyorsunuz. Ben özellikle zaman yönetimi, güvenlik, tasarruf ve konfor konularında bir çözüm istemiştim. Bunlar hepimiz için önemli konular malum… İhtiyaçlarımı firmaya anlattıktan sonra bana sundukları seçeneklerden biri olan Fibaro Temel Paket’i tercih ettim ve evimdeki elektronik cihazlarla iletişim kurmaya başladım.

 

Fibaro_starter_kit

 

Fibaro Temel Paket nedir?

Fibaro Temel Paket, evinizi akıllı hale getirecek Sensörler ve Akıllı Priz modülünden oluşan bir paket.

İçerisinde,

 

Fibaro_home_Center

Home Center Lite

(Fibaro sistemini yönetmek ve kontrol etmek için kullanılıyor)

 

Fibaro_Kapi_Pencere_sensoru

Kapı – pencere sensörü

(Kap – Pencere ve garaj kapınızın açık olup olmadığını kontrol ederek, yeteneklerini geliştiriyor)

 

Fibaro_Su_basma_sensoru

Su basma sensörü

(Bu sensör ile su basmalarına karşı önlem alıyorsunuz)

 

Fibaro_Hareket_sensoru

Hareket sensörü

(Bu çoklu sensör ile sıcaklık ve ışık seviyesini ölçüp, titreşim ve hareketleri tespit edebiliyorsunuz)

 

Fibaro_Duman_Sensoru

Duman sensörü

(İçerisinde bulunan sıcaklık sensörü ile dumansız yangınlarda bile önlem alabilmenize yardımcı oluyor)

 

Fibaro-Akilli_Priz

Akıllı priz bulunuyor.

(Enerji ölçümü yapıyor ve elektrikli cihazları kontrol etmenizi sağlıyor)

 

Fibaro_Uygulamasi

Fibaro Temel Paket nasıl kurulur?

Fibaro geniş bayi ve teknik servis ağı ile bütün ürünleri için kurulum ve teknik destek veriyor, ama Temel Paket’i kurmak gerçekten çok kolay. Önce Home Center Lite’ı modeminize bağlıyorsunuz ve bir dakikadan kısa süre içerisinde birbirlerini tanıyorlar. Bundan sonra tek yapmanız gereken sensörleri evinizin belirlediğiniz noktalarına yerleştirmek ve Fibaro uygulamasını telefon, veya tabletinize indirerek evinizi sisteme tanımlamak.

Andorid cihazlar için Fibaro uygulaması

iOS cihazlar için Fibaro Uygulaması

 

 

Fibaro Temel Paket ne işe yarar?

Fibaro Temel Paket; eviniz için tam bir güvenlik çemberi oluşturmanızı, evinizi yangın, su basması gibi tehlikelerden korumanızı, elektrik kullanımında tasarruf etmenizi, evinizde – ofisinizde istediğiniz şeyi uzaktan açıp – kapatabilmenizi sağlayan ve belirlediğiniz senaryoları uygulayan akıllı bir sistem.

 

Fibaronun Teknolojisi

Fibaro akıllı ev sistemi Z-wave protokolü üzerinde çalışan kablosuz bir sistem.

Z-wave evinizdeki elektrik – elektronik cihazların birbirleri ve dolayısıyla sizinle haberleşmesine olanak sağlayan bir teknoloji. Z-wave, 128 bitlik şifreleme ile, yani online bankacılık seviyesinde korunan bir alt yapıya sahip, tamamen ev otomasyonu için tasarlanmış bir protokol. Hem sağlığa zararsız, hem de “mesh” ağ alt yapısı sayesinde binlerce sensör veya modülü kontrol etmenizi sağlayabiliyor.

Sistemin temel kontrolü ise Home Center 2 ve Home Center Lite adı verilen kullanım alanınıza göre tercih yapabileceğiniz iki farklı kontrolörden yapılabiliyor. Z-wave’e ek olarak IP protokolünü de destekleyen Fibaro kontrolörler ile akıllı hale getirmek istediğiniz mekandaki tüm IP cihazları da sisteme ekleyerek Fibaro telefon/tablet uygulamasından kontrol edebilir, yazacağınız senaryolara dahil edebilirsiniz.

 

 

Neden Fibaroyu Tercih Ettim

Fibaro, Z-Wave’li (kablosuz) sistem sunan firmalar arasında dünyanın en geniş ürün gamına sahip durumda ve pazarın ihtiyacı doğrultusunda sürekli olarak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Fibaro’nun ürünleri hem çok işlevsel, hem de çok şık. Tamamı Avrupa Birliği’nde ve Avrupa standartlarında üretiliyor olmaları da Fibaro ürünlerinin aynı zamanda kaliteli ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

 

 

Evimi nasıl akıllı hale getirebilirim?

Siz de evinizi akıllı hale getirebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte fibaro sistemleri ile evinizde neler yapabileceğinizi anlatacak ve deneyimlerimi paylaşacağım. #Fibarobenimiçin hashtagi ile yapacağım paylaşımları takip etmeyi unutmayın.

 

 

4.Isaf Smart Home Fuarı

4.Isaf Smart Home Fuarı, 17-20 Eylül 2015 İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılıyor. Ben de fuarı ziyaret edeceğim.

Fuarı ziyaret etme imkanı olanlar, Akıllı Ev Sistemi kavramını yakından inceleme ve Fibaro’nun tüm ürünlerini görme imkanına sahip olabilir. Aynı zamanda Fibaro standında Temel Paket, Media Center, yeni ürünlerden Dimmer2, ve Concierge hizmetinin tanıtımı da yapılacak.

Fibaro Türkiye’nin dünya çapında bir yarışma sürprizi var. Yarışmaya katılmak ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Fibaro_logo

Sosyal hesaplarını takip ederek, Fibaroya daha da yakınlaşabilirsiniz.

 

Web sitesi

Facebook

Twitter

YouTube

Instagram

 

 

 

 

 

  2Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir