FinTech alanında haftanın gündemi 11

FinTech alanında haftanın gündemi 11 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 11

21 – 28 Haziran 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulmasına ilişkin karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulmasına ilişkin karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

28 Haziran 2020 Pazar günü Resmi Gazete üzerinden yayınlanan karara göre “Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği Statüsü”nün yürürlüğe konulmasına karar verildi. 31169 sayılı Resmi Gazete’yi buradan inceleyebilirsiniz.

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu ile Video Röportaj

Açık bankacılık kavramı ve getireceği yenilikler merak konusu. Açık Bankacılık üçüncü parti kurumların, müşterilerin finansal bilgilere erişebildiği güvenli bir bankacılık modelini temsil ediyor. Tüm bu yenilikleri, açık bankacılığın kapsamını, ülkemizdeki ve dünyadaki genel durumu, başta Whizz API olmak üzere Software AG’nin API hizmetleriyle sundukları çözümleri Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu’ndan öğrendim.

Açık Bankacılık neler vadediyor?

Türkiye’nin ilk Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği FINTR; ilk webinar’ını Açık Bankacılık neler vadediyor? başlığı altında gerçekleştirdi.

İlk bir saatini canlı izleyebildiğim webinar, Türkiye’de bankacılık sektöründe uzun yıllardır konuştuğumuz “Açık Bankacılık” konusunu ele aldı.

Figopara Koronavirüs Sürecinde 230 Milyon TL’lik İşleme Aracılık Ettiğini duyurdu.

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, koronavirüs salgınının üç aylık sürecinde 230 milyon TL’lik işleme aracılık ettiğini duyurdu.

ininal, Mayıs ayında rekor düzeyde büyüdü  

ininal, büyüme trendini sürdürüyor. Mayıs ayında elektronik para sektörü yüzde 43 oranında büyürken, ininal için bu oran yüzde 57 olarak gerçekleşti.

İnfina ile Dijital Finans podcast programına konuk oldum.

İnfina ile Dijital Finans podcast programına konuk oldum. İnfina Yazılım A.Ş.’nin hazırladığı programda “Fintech Zamanı” başlığı altında yer aldım.

İnfina ile Dijital Finans

Özel Sektörde Blockchain’li Sadakat Dönemi

Bitci Teknoloji Genel Müdürü Onur Altan Tan’ın katılımıyla online gerçekleşen basın toplantısında, şirketin blockchain tabanlı çözümleri tanıtıldı.

Mastercard Amazon ile yeni bir iş birliğine imza attı

Mastercard ile yeni bir iş birliğine imza atan Amazon, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Ortadoğu ve Avrupa’daki 11 ülkede, tüketici kart bilgilerini Mastercard’ın tokenizasyon altyapısı ile saklayacak ve bu yıl içinde ödeme işlemlerinde de Mastercard token’larını kullanmaya başlayacak.

Payten, 3D secure protokolünün 2. versiyonunun güncellemesini tamamladı

 Payten, internette güvenli alışveriş yapmayı sağlayan 3D secure protokolünün 2. versiyonunun güncellemesini tamamladı.  Türkiye’de çalıştığı bankalar ile birlikte ilk başarılı işlemi yapan firma oldu. 

BtcTurk Ödenmiş Sermayesini 15 milyon TL’ye yükseltiyor

BtcTurk, 7. yaşını kutlarken dünyada ve Türkiye’de kripto para pazarına duyduğu güven ile ödenmiş sermayesini 9 milyon TL’den 15 milyon TL’ye çıkardığını duyurdu.

Banka, Aracı Kurum ve Portföy Yönetim Şirketleri İçin Tüm Yönleriyle Uzaktan Müşteri Edinimi

Yakın zaman önce finans sektörünün dijitalleşmesi açısından iki önemli gelişme oldu. Bankalar, aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri için “müşteri tanıma” sürecinin tamamen elektronik olarak yapılması artık an meselesi. Bir diğer konu ise; daha önce bankalara tanınmış olan İçişleri Bakanlığı’nın kimlik verilerinin, yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin artık aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri için de kullanımının çok yakın oluşu ile ilgili. Sevgili İskender Ada, web sitesinde bu konu ile ilgili görüşlerini paylaşmış. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

FinTech alanında haftanın gündemi 10 

15 – 21 Haziran 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: Tosla Harca-Bölüş özelliğini hayata geçirdi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir