FinTech alanında haftanın gündemi 138

FinTech alanında haftanın gündemi 138 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 138

24 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintechtime Ağustos 2023 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Ağustos 2023 Sayısı Çıktı.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Bu sayı için kapsamı her geçen gün genişleyen, dijital finansal geleceğin gizli ve sınırsız gücünü temsil eden “Gömülü Finans” özel dosya konusunu kaleme aldım.

Ele aldığım konu başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Gömülü Finans nedir?
 • Gömülü Finans’ın evrimi
 • Gömülü Finans’ın potansiyeli
 • Gömülü Finans nasıl çalışıyor
 • Gömülü Finans örnekleri
 • Gömülü Finans’ın faydaları
 • Gömülü Finans çeşitleri
 • Gömülü Finans’ın kullanım alanları
 • Gömülü Finans, finansal hizmetleri nasıl dönüştürüyor?
 • Gömülü Finans’ta trendler
 • Gömülü Finans’ta Yapay Zeka kullanımı

“Gömülü Finans’ta Yapay Zeka Kullanımı” konusunda katkıları için CBOT’a ve CBOT Kurucu ortakları Çiler Ay ve Mete Aktaş’a teşekkür ederim.

Elekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş’nin Genel Müdürü Ayşe Gül Güvenç, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, BtcTurk Kripto CEO’su Onur Güven, CBOT CEO’su Mete Aktaş, EquityRT Makro Ürün Müdürü Özge Gürses, Payneos Genel Müdürü Murat Sıcakkanlı ve Foneria Portföy Yönetim Kurulu Üyesi & Genel Müdürü Berna Sema Yiğit Sevindi ile gerçekleştirdiğim röportajları dergide bulabilirsiniz.

Sektörün kalbinde yer alan ve dergimize değer katan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyorum. Fintechtime’a, DergilikdMags ve Magzter üzerinden ulaşabilirsiniz.

BDDK, “Colendi Bank A.Ş.” dijital mevduat bankası ve ‘Enpara Bank A.Ş.’ mevduat bankası kurulmasına onay verdi

BDDK, 300 milyon dolar değerinde TL sermayeli ‘Enpara Bank A.Ş.’ unvanlı mevduat bankası ve 2 milyar TL kuruluş sermayeli Colendi Bank A.Ş. unvanlı dijital mevduat bankası kurulmasına onay verdi. Colendi, BDDK’dan dijital banka kurma izni alan 4. kurum oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 10189 sayılı Kararı ile kuruluş izni verilen Hedef Yatırım Bankası A.Ş.’ye de faaliyet izni verilmesine de karar verdi.

Garanti BBVA Finansal Teknolojiler A.Ş’nin ilk girişimi Dijital Varlıklar A.Ş oldu

Garanti BBVA’nın, finansal teknolojiler alanında kurduğu iştiraki Garanti BBVA Finansal Teknolojiler A.Ş’nin ilk girişimi Dijital Varlıklar A. Ş oldu.

Garanti BBVA Dijital Varlıklar A.Ş, ilk olarak pilot aşamasında olan yeni uygulaması üzerinden  “Kripto Birikim Cüzdanı” ile Bitcoin ve Ether ürünlerinin transfer edilmesini ve saklanmasını sağlayarak kripto pazarında faaliyet gösterecek.

Param, Paycore ve bağlı ortaklıklarını almak üzere yasal süreçleri başlatmak üzere anlaştı

Param, Paycore ve bağlı ortaklıklarını almak ve ilgili otorite nezdinde pay devirlerine ilişkin onay süreci de dahil olmak üzere yasal süreçleri başlatmak üzere anlaştı.

Param, agresif büyüme stratejisinin temel yapı taşlarından “Ürün ve Teknoloji” sahipliğini Paycore satın alması ile hızlandırdı. Param, 2023 yılı bitmeden Türkiye fintech dönüşümü için heyecan yaratacak çok önemli gelişmeler daha paylaşacağını belirtiyor. Güçlü finansal yapısı ve yabancı ortakları ile yakaladığı yüksek başarı ivmesiyle uluslararası yatırımcıların ilgisini üzerinde toplayan Param, global pazarda büyüme hedefi için PayCore’u destekleyecek ve güçlendirecek.

Moneytolia, elektronik para ve ödeme hizmetleri sektöründeki yerini aldı

‘Paranın yeni hali’ sloganıyla faaliyete başlayan fintech Moneytolia, düşük maliyetli, hızlı ve kullanımı kolay ürünleri ile kullanıcılarına ayrıcalıklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Hem bireysel kullanıcılar hem de kurumsal iş ortakları için yenilikçi hizmetler geliştiren Moneytolia’da bireysel kullanıcılar için yurt içine ve yurt dışına para transferi, fatura, kredi kartı borcu ödemesi, bağış, oyun ve dijital kod satın alma, fiziki ve sanal Moneytolia Kart ürünleri var.

Bireysel satıcılar, büyük ve küçük ölçekli işletmeler için de teknolojik ürünler geliştiren Moneytolia, kurumsal iş ortaklarına Fiziki ve Sanal POS, Checkout ile ödeme, kurumsal cüzdan ve Kurumsal Moneytolia Kart hizmetleri gibi ödeme çözümleri sunuyor.

Paynet, 2023 yılı ilk 6 ay verilerini açıkladı

Paynet, 2023 yılının ilk 6 ayında işlem hacmini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 178 artırdı.

2023’ün ilk yarısı için hedeflerini planlananın üzerinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Finansal süreçlerini dijitalleştirdiğimiz üye iş yeri sayımızın her geçen gün artması en büyük gurur kaynağımız” dedi.

PayPOS işlem hacmi 2023’ün ilk 6 ayında, 2022 yılının toplamında yapılan işlem hacmini neredeyse ikiye katladı. 

Paynet’in geçtiğimiz yıl pazara sunduğu PayPOS, NFC tabanlı Android cihazları fiziksel POS’a dönüştürerek saniyeler içinde ödeme alınmasını sağlıyor. 2023’ün ilk yarısında PayPOS işlem adedi, 2022 yılının toplamına göre yüzde 72, işlem tutarı ise yüzde 82 oranında büyüme sağladı.  PayPOS’a en çok perakende, gıda, FMCG, kimya, bilişim, yapı ve beyaz eşya sektörleri ilgi gösterdi.

Visa, perakende markaları ile yeni iş ortaklıklarını duyurdu

Visa, Dönüşüm Ekonomisi Davranış İçgörüleri Laboratuvarı’nın (Visa Recommerce Behavioral Insights) perakende sektörü ile geçekleştirdiği ilk iş birliğini duyurdu.

İş yerlerinin tüketicilere dönüşüm ekonomisine geçişte nasıl destek verebileceğini araştırmak ve paylaşmak üzere hayata geçen Visa Dönüşüm Ekonomisi Davranış İçgörüleri Laboratuvarı’nın ilk iş ortakları H&M Group’un COS markası, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı oldu.

Papara’dan 1 Euro’ya yurt dışı para transferi

Papara, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’a aynı gün 1 Euro veya 1 Sterlin sabit işlem ücretiyle para göndermeyi mümkün kılan yurt dışı para transferi hizmetini duyurdu.

Papara kullanıcıları, yurt dışı para transferi hizmetiyle Single Euro Payments Area olarak da adlandırılan ve Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan SEPA ülkelerine ve Birleşik Krallık’taki banka hesaplarının IBAN’larına hızlı, kolay ve güvenli bir biçimde para transferi yapabilecek. 

Token Finansal Teknolojiler’in İnsan ve Kültür Direktörlüğü görevine Derya Er Küçüker atandı

Token Finansal Teknolojiler’in İnsan ve Kültür Direktörlüğü görevine Derya Er Küçüker atandı.

Küçüker, şirketin İnsan Kaynakları politika ve stratejilerinin belirlenip uygulanmasından sorumlu olacak.

Mastercard yaz dönemi turist harcamalarının haritasını çıkardı

Mastercard, yaptığı çalışmayla haziran ve temmuz aylarını kapsayacak şekilde kart üzerinden yapılan turist harcamaları hesapladı.

Analizde, 10 Haziran’da İstanbul ev sahipliğinde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının gerçekleştiği hafta sonu iki aylık dönemde en fazla harcamanın yapıldığı aralık olarak öne çıktı.

Mastercard tarafından hazırlanan verilere göre; İstanbul’da finalin oynandığı günü kapsayan 9-11 Haziran hafta sonunda bir önceki yılın aynı hafta sonuna kıyasla yüzde 46, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 33 daha fazla turist harcaması gerçekleşti. Harcamaların sektörel dağılımı incelendiğinde bir önceki yıla oranla en yüksek artış kafe ve restoran harcamalarında görüldü. Final maçı için Türkiye’ye gelen turistlerin İstanbul’da ortalama 3 gece konakladıkları ve toplamda ortalama 323 Euro değerinde harcama yaptıkları tespit edildi.

FTIHUB, Türkiye ve Azerbaycan fintech ekosistemlerini bir araya getiriyor

Fintech Innovation Hub – FTIHUB organizasyonunda düzenlenecek Türkiye & Azerbaycan Fintech Forumu 6 Eylül 2023 tarihinde Baku Marriott Hotel Boulevard’da Türkiye ve Azerbaycan finansal teknoloji sektörünün önde gelen isimlerini ağırlayacak ve geleceğin dijital finans dünyasına ışık tutacak.

Formica AI, Ekata by Mastercard ile iş birliği yaptı

Formica AI, büyüyen başarısına Ekata by Mastercard ile yaptığı iş birliği ile bir yenisini daha ekledi.

Bu iş birliği sayesinde, sektör fark etmeksizin yeni müşteri kazanımında ve müşteri deneyimini geliştirmede Formica ile çalışanların hayatı daha da kolaylaşacak.

DgpaysIT, TCMB’den Topluluk Bulutu Hizmeti Sunma Onayı aldı

DGPAYSIT, “topluluk bulutu” hizmetini faaliyet alanları arasına ekledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla DgpaysIT; 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla ödeme ve elektronik para kuruluşlarına topluluk bulutu hizmeti sunma onayı aldı.

“KPMG Perspektifinden Web3” raporu

Türkiye’nin blok zincirine adaptasyonu için rehber işlevi görecek, “KPMG Perspektifinden Web3” raporu yayımlandı.

“KPMG Perspektifinden Web3” raporunda blok zincirinin en trend başlıklarından olan Stablecoin’ler ve CBDC’ler hakkında da referans niteliğinde önemli bilgilere yer veriliyor.

Dijital para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederken bu konu, merkez bankalarının da dikkatini çekmeye başladı. Türkiye’nin blok zincirine adaptasyonu için rehber işlevi görecek, “KPMG Perspektifinden Web3” raporunda blok zincirinin en trend başlıklarından olan Stablecoin’ler ve CBDC’ler hakkında da referans niteliğinde önemli bilgilere yer veriliyor.

Blok zinciri teknolojisiyle birlikte dijital ve kripto para birimlerinin ortaya çıkışı, son yıllarda giderek daha fazla finansal kurum ve risk sermayedarının bu yeni alana ilgi duymasıyla finansal manzarada bir değişim yarattı. Dijital para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederken bu konu, merkez bankalarının da dikkatini çekmeye başladı ve bu alanda birçok ülkenin çalışmaları giderek daha aktif hale geldi ve CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimleri) de ön plana çıkmaya başladı. KPMG Türkiye’nin blok zinciri teknolojisinin faydalarının, kullanım alanlarının, avantajlarının, dezavantajlarının anlaşılması ve sektörlere olan katkısının gelişmesi amacıyla hazırladığı “KPMG Perspektifinden Web3” başlıklı araştırma raporunda blok zincirinin en trend başlıklarından olan Stablecoin’ler ve CBDC’ler hakkında da önemli bilgilere yer veriliyor.

Raporun tamamına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.ey.com/en_gl/attractiveness/ey-europe-attractiveness-survey

Skyalp girişim ekosisteminde yerini aldı

Hedef Holding’in grup şirketlerinden İdeal Finansal Teknolojiler ve Danışmanlık A.Ş., Skyalp Finansal Teknolojiler ve Danışmanlık A.Ş. ticaret unvanıyla devam edecek.

Hedef Holding’in grup şirketlerinden İdeal Finansal Teknolojiler ve Danışmanlık A.Ş., Skyalp markasını kullanmak ve yeni marka stratejisi doğrultusunda dijital pazarlama, yazılım geliştirme, danışmanlık ve Ar-Ge gibi tüm faaliyetlerine Skyalp Finansal Teknolojiler ve Danışmanlık A.Ş. ticaret unvanıyla devam edecek. Yenilikçi bakış açısı ve iş stratejisiyle girişim ekosistemindeki yerini alan Skyalp; satın alıp dönüştüren, kendi girişimlerini kuran ve iş birliği yapan bir şirket olarak ekosistemde konumlanacak.

Albaraka Garaj 6. Dönem Mezunlarını Verdi

Albaraka Türk Startup Hızlandırma Merkezi Albaraka Garaj, 6. dönem mezunlarını verdi. 

Albaraka Türk’ün müşterilerine yenilikçi, teknolojik ürünler sunmak ve girişimcileri desteklemek amacıyla kurduğu Albaraka Garaj, 6. döneminde ağırlıklı olarak SaaS, Sosyal Girişim, AI, Edutech ve Fintech alanlarından girişimleri ağırladı.

Albaraka Garaj hızlandırma programından bu yıl mezun olan girişimleri ve öne çıkan yönlerini aşağıda bulabilirsiniz.

– CatchPad: Işık ve ses bildirimli kablosuz Pad’ler ve mobil uygulaması ile insanları harekete geçmeye teşvik eden, oyunlaştırılmış interaktif aktiviteler yardımıyla fiziksel ve zihinsel gelişimi destekleyen yeni nesil aktivite platformu.

– Coredinat: Yapay zekâ desteği ve konum doğrulama ile satış performansını ölçülebilir seviyelerde artıran ve firmaların satış faaliyetlerinin maksimum verimlilikle yönetilmesini sağlayan yeni nesil satış personeli takip yazılımı.

– Egaranti: Tüketicilerin garanti süreçlerini tek bir ekran üzerinden kontrol edebilmeleri, firmaların ise satış sonrası hizmetlerini hızlandırmaları ve müşteri memnuniyetini arttırmaları için bulut tabanlı çözümler sunan bir web uygulaması.

– Helorobo: E-ticaret sitelerine entegre olarak ürün seçme aşamasından ödemeye kadar tüm süreçleri Whatsapp, Instagram DM ve Facebook Messenger gibi popüler kanallar içerisinde kullanıcı dostu bir kolaylıkla sağlayan sosyal medya ticaret platformu.

– Oniki.net: Yapay zekâ destekli B2B matchmaking özelliğiyle -hem çevrimiçi hem de fiziksel- etkinliğe katılan katılımcıların, etkileşimini ve katılımcı deneyimini artıran yeni nesil hibrit event teknolojisi.

– Postuby: Mikro işletmelerin sosyal medya içerikleri oluşturma ve paylaşma problemini ortadan kaldıran yapay zekâ destekli pratik bir sosyal medya içerik üretim platformu.

– TalentoSound: Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, otizm ve öğrenme güçlükleri gibi rahatsızlıklara sahip çocuklara, kişiye özel hazırlanan dinletilerin kemik iletimli kulaklık yardımıyla sunulduğu alternatif bir terapi yöntemi.

Aktif Ventures ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden iş birliği

Aktif Bank iştiraki Aktif Ventures, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle “Aktif Ventures Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans Programı”nı başlatıyor.

Başta finansal teknolojiler olmak üzere her alanda inovatif gelişimi destekleyen, büyüten, yatırım yapan ve dijital girişimleri sıfırdan kuran Aktif Ventures; girişimcilik ekosistemine sunduğu katkıları böylece yepyeni bir boyuta taşıyor. Özel sektör ve üniversite iş birliğine örnek olacak bu yüksek lisans programı üç dönem sürecek. 24 kişiye kadar kapasitesi olan program için ayrıca Aktif Bank’tan, öğrencileri teşvik etmek için eğitim kredisi desteği sağlanacak.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Derginin çıkış haftası yoğunluğu sebebiyle özetleri iki haftalık derleyebildim.

OKX, Worldcoin’i (WLD) listelediğini duyurdu.

Bitay’da listelenen ve son dönemde altcoinler arasında ayrışarak yatırımcısına kazandıran altcoinler ve projeler paylaşıldı.

Kripto para borsası Bitci, Tether Gold’u listeledi.

Adform, oyun şirketlerinin dönüşüm hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için ID Fusion teknolojisinden faydalanıyor. 

FED politika faizini piyasa beklentisi paralelinde doğrultusunda 25 baz puan artırarak %5,25 – %5,50 aralığına yükseltti. FOMC üyelerinin oy birliğiyle aldığı karar sonucunda politika faizi son 22 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Bybit, Oracle Red Bull Racing ve tanınmış dijital sanatçılarla gerçekleştirdiği Velocity Serisi’ni duyurdu.

Bitcoin’e dayalı fonlar geçtiğimiz hafta çok daha iyi bir performans gösterirken, fonlara 137 milyon dolar değerinde ciddi bir para girişi oldu.

Bybit, sıfır ücretle stETH verip ETH geri alma hizmetini başlatıyor.

Bitci, blockchain ve yapay zekâ entegrasyonuyla geliştirilen NPAI Token’ı listeliyor.

Bybit, kısa süre önce yenilenen VIP programını görücüye çıkardı.

COTI, yeni özel ödeme ağı ve yenilikçi poliçe uygulamaları ile yükselişe geçti; Term Labs, Term Finance’i Ethereum üzerinde başlattı.

Tether Holdings Limited, 2023 yılı 2. çeyreğine ilişkin verilere yer verilen güvence görüşünü yayımladı. Tether ek rezervleri 3,3 milyar dolara ulaştı.

Uzun süredir beklenen Litecoin halving’i de gerçekleşti. Bir yılı aşkın bir süredir istikrarlı yükselişine devam eden Litecoin, dün gerçekleşen halving ile birlikte blok ödülleri 12 LTC’den 6,5 LTC’ye düştü.

Bitci, seyahat ve turizm endüstrisini dönüştürmek amacıyla tasarlanan Travelers Token’ı (TRV) listeliyor.

BitMEX, dünyanın ilk bitcoin marjinli ters sürekli swapı olan XBTETH’i piyasaya sürdü.

Sam Altman’ın yapay zeka entegreli kripto girişimi Worldcoin, küresel göz tarama ile kimlik doğrulama teknolojisini ve kripto para birimini başlattı.

Blockchain istihbarat firması TRM Labs, özellikle Tether’in Tron ağındaki USDT’si olmak üzere kripto para biriminin kullanımını Tacikistan, Endonezya ve Afganistan’daki IŞİD yanlısı ağlara bağlayan bir rapor yayınladı.

FinTech alanında haftanın gündemi 137

17 – 23 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir