FinTech alanında haftanın gündemi 137

FinTech alanında haftanın gündemi 137 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 137

17 – 23 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Param, 2023’ün ikinci çeyreğinde elde ettiği finansal sonuçları açıkladı

Yılın ikinci çeyreğinde ParamKart ile gerçekleşen işlem adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 1.880, işlem tutarı ise yüzde 2.668 tutarında artış kaydetti.

ParamPOS’un ise yılın ikinci çeyreğinde işlem hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 303, işlem adedi ise yaklaşık yüzde 86 büyüdü.

Dijital Ürünler, Bakkallar ve Süpermarketler, Benzin ve Akaryakıt İstasyonları ParamKart ile en çok harcama yapılan sektörler oldu

ParamKart ile yapılan işlem adedinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 1.880, işlem hacminde ise yüzde 2.668 oranında büyüme sağlandı. ParamKart ile en fazla harcama yapılan sektörlerin sıralaması, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını da ortaya çıkardı. Verilere göre ParamKartlılar en çok “Dijital Ürünler” alanında harcama yaptı. 2023’ün ikinci çeyreğinde ikinci sırada “Bakkallar ve Süpermarketler”, üçüncü sırada ise “Benzin ve Akaryakıt İstasyonları” yer aldı. En fazla harcama yapılan ilk üç sektörü, “Elektronik Beyaz Eşya” ve “Giyim Aksesuar” sektörleri takip etti.

FaturaLab ve Paynet’in yeni iş birliği duyuruldu

FaturaLab ve Paynet’in yeni iş birliği çerçevesinde, alanlarında lider iki fintech şirketi, ürün ve hizmetlerini Arzum’un kullanımına sunacak.

Paynet ve FaturaLab, birlikte tahsilat ve ödeme ürün ve hizmetlerini kullanıma alarak, ARZUM’un finansman kaynak, maliyet, vade ve araç çeşitliliğini arttırmasında, nakit dengesini anında izleme ve en doğru kararı almasında aktif rol oynayacak. Bu sayede tahsilat ve ödemeleri eş zamanlı ve en etkin şekilde yönetme fırsatı aracılığı ile bir hazine yönetimi yapısı kurulacak.

İş birliği kapsamında, küçük ev aletleri pazarına yön veren ARZUM’un tahsilat ve ödeme stratejilerinin uygulanmasında, anında fon maliyet karşılaştırması, optimum vade yapısının belirlenmesi ve nakit akışının tedarikçilere en isabetli ihtiyaç ve maliyet seviyesinden sunulması hedefleniyor.

Aktif Ventures; Bahçeşehir Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile iş birliği yaptı

Aktif Bank’ın uçtan uca finansal teknoloji inşa eden, büyüten, yatırım yapan ve fintech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren iştiraki Aktif Ventures; Bahçeşehir Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile önemli bir iş birliğine imza attı.

İmza töreni, Aktif Bank Genel Müdürü ve Aktif Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Aysegul Adaca Ogan , Aktif Ventures Genel Müdürü Dr. Erkut Baloglu  ve BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz’in katılımıyla gerçekleşiyor.

Octet Türkiye, 2023 yılı ilk 6 ay verilerini açıkladı

Octet Türkiye, 2023 yılının ilk 6 ayında cirosunu, geçen yılın aynı dönemine göre 9,5 kat artırdı.

Octet Türkiye, 2023 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ciro bazında 9,5 kat büyüme sağladı. 2023 yılı ilk 6 ay sonuçlarını değerlendiren Octet Türkiye CEO’su Derya Ekemen Fidan, “Bu rakamları Octet Türkiye’nin müşteri odaklılığı, köklü finans birikimi ve güvenli teknolojik altyapısı ile dijital portalı üzerinden sunduğu hizmetlerin finansal sonuçlara olumlu yansıması olarak değerlendiriyoruz. 2023 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ciromuzu 9,5 kat artırdık. Bu yıl hayata geçirdiğimiz yeni ürünlerimizle ürün sayımız geçen yılın aynı dönemine göre 2 katına ulaştı. İşlem adedimiz ise geçen yıla göre yüzde 63 oranında artış gösterdi” dedi.

Türkiye e-ticaret sektörü 800 milyar TL’ye ulaştı

iyzico, Dogma Alares ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) iş birliğiyle hazırladığı ‘2022 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’nun sonuçlarını açıkladı.

iyzico, ETİD ve Dogma Alares tarafından hazırlanan Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na göre e-ticaret sektörünün büyüklüğü 2022 yılında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın yaklaşık yüzde 6’sına karşılık gelen 801 milyar TL’lik bir ekonomik büyüklüğe ulaştı. Ayrıca e-ticaret işlem sayıları 2020 yılındaki değerinin 2 kat üzerine çıkarak 4.8 milyar adede yükseldi.

Sipay, İstanbul Festivali’ne sponsor oldu

Sipay, kültür sanatı desteklemeye devam ediyor.

Türkiye’nin en sevilen sanatçılarının konserleri ve sahne şovlarının yanında birbirinden sürprizli gösteriler, en yaratıcı çocuk atölyeleri, heyecan dolu e-spor turnuvalarına ev sahipliği yapacak İstanbul Festivali’ne FinTech Sponsoru olan Sipay, kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunacak.

21 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Festival’de, Sipay Mobil Uygulaması’nı telefonlarına yükleyenler festival alanına sıra beklemeden girebilecek ve tüm ödemelerini kolayca yapabilecek. Sipay Mobil Uygulaması’nı indirenler en sevdiği sanatçıların konserlerini de Sipaylilere özel alandan izleyebilecek.

Anadolubank, kripto para platformlarına TL para transferi sunuyor

Anadolubank, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden kripto para platformlarına hızlı ve kolay bir şekilde para transferi yapma hizmetini hayata geçirdi.

Anadolubank, müşterilerine kripto para platformlarına güvenli ve kolay bir şekilde para transferi yapma imkanı yaratıyor.

Paribu ile olan iş birliği çerçevesinde Anadolubank’ın kullanıcı dostu mobil uygulaması ve internet bankacılığı platformu ile müşteriler, transfer işlemlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilecekler. Bu yenilikçi hizmet, hem deneyimli kripto para yatırımcılarına hem de kripto para dünyasına yeni adım atanlara hitap etmeyi amaçlıyor.

Mükellef, 2023 yılının ilk 6 ayına ait şirket kuruluş verilerini açıkladı

Mükellef, 2023 yılının ilk 6 ayına ait şirket kuruluş verilerini açıkladı. Buna göre 2023 yılının ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de şirket kuruluşu geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat arttı.

Sunduğu teknoloji platformu sayesinde işini globale taşımak isteyen girişimcilere Workhy markasıyla hizmet veren Mükellef, 2023’ün ilk yarısında ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşu sayısında geçen senenin ilk altı ayına kıyasla 2,5 kat artış sağladı.

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları 2 Trilyon Liraya Ulaştı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 2023 yılı Haziran ayı “Finansal Piyasa Özet Verileri”ni açıkladı.

TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı “Finansal Piyasa Özet Verileri”ne göre, 2022 yılı Haziran ayı sonunda 756.5 milyar lira olan yurtiçi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) pay senedi varlıkları, bir yılda yüzde 156 oranında artarak, 2023 yılı Haziran ayı sonunda 1 trilyon 936 milyar liraya çıktı. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarında bu yılın ilk yarısındaki artış ise Mayıs ayında gerçekleştirilen seçim belirsizliklerinin de etkisiyle yüzde 5,5 ile sınırlı kaldı. Pay senetleri yıllık bazda sunduğu yüksek oranlı getiri ile yerli yatırımcılara enflasyonun hayli üzerinde bir getiri sağlarken, bu yılın ilk yarısında enflasyonun altında bir getiri sundu. Bu yıl Haziran sonu itibarıyla 1 trilyon 936 milyar lira olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının, 917.6 milyar lirası kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere, 1 trilyon 18.4 milyar lirası ise bireysel yatırımcılara ait. 

Yerli Yatırımcı Sayısı Artıyor 

Borsa İstanbul pay senedi piyasasında, bakiyeli yatırımcı sayısı artmaya devam ediyor. 2022 yılı sonunda 3 milyon 783 bin olan Borsa İstanbul pay senedi piyasasındaki bakiyeli yatırımcı sayısı, altı ayda yaklaşık 689 bin artarak, 2023 Haziran ayı sonunda 4 milyon 472 bine çıktı. Pay senedi piyasasında ayda en az bir kez işlem yapan yatırımcı (aktif yatırımcı) sayısı ise geçen yıl sonuna göre 670 bin artarak bu yılın Mayıs ayı sonu itibarıyla 3 milyon 772 bine yükseldi.

Bu hafta da kripto dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Bybit ticaret botları, tüm zamanların rekorunu kırdı

Bybit’teki ticaret botları, XRP’nin %70 arttığı ani bir kripto rallisinin ardından son 24 saat içinde ticaret hacmi için tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırdı.

Boğa yönlü Bitcoin indikatörleri arttı

Enflasyon riski devam ederken, boğa yönlü Bitcoin indikatörleri giderek artıyor.

ABD’nin enflasyonla mücadele noktasında uyguladığı faiz politikaları piyasalardaki yatırımcılar için büyük önem arz ediyor. Veriler ABD imalat sektörünün küçülmeye devam ettiğini gösteriyor. İşten çıkarmaların ve sektördeki daralmanın art arda sekizinci ayda da devam etmesiyle, en azından bu sektör açısından ekonomide belirli zorlanmalar olduğu görülüyor.

Bitci XRP, BTC, ETH, SOL ve AVAX işlemlerinde komisyonları sıfırladı

Bitci XRP, BTC, ETH, SOL ve AVAX işlemlerinde komisyonları sıfırladığını duyurdu.

Borsa; Ripple, Bitcoin, Ethereum, Solana ve Avalanche alım satım işlemlerinden bir sonraki duyuruya kadar komisyon alınmayacağını açıkladı.

Tether, Euro Tether ve Tether Gold’un, dijital varlık alım satım platformu DigiFinex’te listeleneceğini duyurdu

 İlk ve en yaygın kullanılan stablecoin’e güç veren blokzincir özellikli platform tether.to’yu işleten şirket Tether Operations Limited (Tether), Euro Tether (EUR₮) ve Tether Gold’un (XAU₮), dünyanın önde gelen dijital varlık değişim platformlarından DigiFinex’te kısa süre içerisinde listeleneceğini açıkladı.

BtcTurk Kripto’da, Radicle (RAD) ve Arpa (ARPA) kriptopara birimleri listelendi

BtcTurk’ün 10. yılında sunduğu yenilikler çerçevesinde BtcTurk Pro, artık BtcTurk Kripto olarak yoluna devam ediyor. Yeni kriptopara birimleriyle ürün yelpazesini büyüten BtcTurk Kripto’da, Radicle (RAD) ve Arpa (ARPA) kriptopara birimleri listelendi.

Bitget, aylık Rezerv Kanıtlarını (PoR) açıkladı

11 Temmuz’da Coinmarketcap’deki verilere göre, rezervlerin toplam bakiyesi 31 popüler dijital varlıkta 1,44 milyar doların üzerinde bulunuyor. Kapsamlı rapor, Bitget’in son yedi ay boyunca rezerv oranlarının sürekli olarak yüzde 200’ün üzerinde olduğunu gösteriyor. 

Bybit, büyük kripto etkinliği 2023 World Series of Trading (WSOT) duyurdu

Lider kayıt aşaması 13 Temmuz’da başlayan dünyanın en büyük kripto para alım satım yarışması, en seçkin yatırımcıları buluşturuyor.

Tether, Euro Tether ve Tether Gold’un, öncü merkezi dijital varlık borsası BingX’te listeleneceğini duyurdu

Blockchain tabanlı platform tether.to’yu işleten şirket Tether Operations Limited (Tether), Euro Tether (EUR₮) ve Tether Gold (XAU₮)’un çok yakında önde gelen merkezi dijital varlık borsası BingX’te listeleneceğini açıkladı.

BitMEX, AC Milan ile yürütülen stratejik iş birliğini uzattığını duyurdu

BitMEX, Rossoneri’nin resmi kripto para birimi trading ortağı olarak iş birliği süresini uzattığını duyurdu. BitMEX, bu hamleyle dünya çapındaki milyonlarca destekçisiyle bağlantı kurmak adına ikonik futbol kulübü Milan ile el ele verecek.

OKX, Bitcoin ve BRC-20 için staking özelliğini sundu

Web3 teknolojileri geliştiren ve geçtiğimiz aylarda Türkiye operasyonlarına başlayan OKX, çok zincirli cüzdanı OKX Wallet üzerinde Bitcoin ve BRC-20 için kilitleme (staking) özelliği sunmaya başladı.

Ledger, Nano X cihazlarına yeni renkler ekledi

Ledger; Retro Gaming, Pastel Yeşil ve Ametist Moru ismini verdiği yeni renklerini koleksiyona ekledi. 

Bitcoin, 30.000 dolar seviyesine tutunmayı başardı

Geçtiğimiz üç gün boyunca 29.000$ seviyelerini test eden Bitcoin, madencilerin satış baskısıyla karşı karşıya kalsa da gün itibariyle 30.000$ seviyesinin üzerine tutunmayı başardı ve değerlendirme hazırlandığı esnada 30.200$ seviyelerinden alıcı buluyordu.

FinTech alanında haftanın gündemi 136

10 – 16 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir