FinTech alanında haftanın gündemi 139

FinTech alanında haftanın gündemi 139 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 139

7 – 13 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni Nesil SuperApp GOL Tanıtıldı

Tradesoft markasıyla, sermaye ve finans piyasalarına kapsamlı yazılım platformları hazırlayan ATP ve iş ortağı Global Menkul Değerler yeni nesil SuperApp’i olan GOL’ü (Global On-Line) iOS ve Android kütüphanelerinden kullanıcıların beğenisine sundu.

e-Müstahsil makbuzu finansmanı FaturaLab ve Yapı Kredi iş birliğiyle hayata geçirildi

FaturaLab ve Yapı Kredi e-Müstahsil makbuzu finansmanını, müşterilerinin kullanımına sundu.

Bu iş birliği sayesinde, tüccar ve üreticiler hem erken tahsilat yapabilecek hem ticaretin kayıtlı, düzenli, hızlı ve şeffaf olması sağlanacak hem de finansmana erişimi yaygınlaştırarak ödemelerin tek değil tüm tedarik zincirinde bulunan alt tedarikçilere ulaşmasına yardımcı olacak. Uygulamanın ilk olarak büyük zincir marketlerde uygulanması planlanıyor.

TPAY, STARZPLAY ile stratejik bir ortaklığa gittiklerini açıkladı

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinin ödeme hizmetleri kuruluşu TPAY, bölgenin abonelik tabanlı en büyük üç video yayın (SVOD) platformundan biri olan STARZPLAY ile stratejik bir ortaklığa gittiklerini açıkladı.

Yapılan iş birliği ile STARZPLAY bundan böyle 9 milyon izleyicisinden abonelik bedellerini TPAY’in DCB (Doğrudan Operatör Faturalandırması) ödeme yöntemi ile tahsil edebilecek. Bir diğer deyişle, arzu eden izleyicilerin abonelik bedelleri cep telefonu faturalarına yansıtılacak.

Figopara 2023 yılının ilk yarısında 7 kat büyüdü

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, 2023 yılının ilk yarısında işlem büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 7 kat artırırken, aracılık ettiği finansmanı da 2 katına taşıdı. 

Figopara’nın aracılık ettiği finansman söz konusu dönemde 2 katına çıkarken, platform aracılığıyla en çok finansmana erişen sektörler ise sırasıyla perakende, imalat ve taşımacılık oldu.

Papara ve Trabzonspor stadyum isim hakkını da içeren sponsorluk anlaşmasını imzaladı

Papara, Trabzonspor’la, Akyazı Stadyumu’nun 1 yıldır boşta olan isim hakkını da içeren 1 milyar 416 milyon TL’lik kapsamlı bir sponsorluk anlaşması imzaladı.

Papara’dan yapılan açıklamada, beş yıl süreyle geçerli olan, Akyazı Stadyumu isim hakkını da kapsayan ve Trabzonspor tarihinin en kapsamlı sponsorluk anlaşması olma özelliği taşıyan anlaşmaya dair ayrıntıların yakın zamanda gerçekleştirilecek olan basın toplantısında kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Hopi’nin Yeni Fintech Direktörü Cem Koca Oldu

Stratejik büyüme alanı olarak belirlediği finansal teknolojilerde kararlı adımlar atmayı sürdüren Hopi’de, Fintech Direktörlüğü görevine Cem Koca atandı.

Bankacılık, tüketici finansmanı, sigorta ve ödeme sistemleri sektörlerindeki tecrübesi ile kariyerinde kritik sorumluluklar üstlenen Koca, Fintech Direktörü olarak katıldığı Hopi’nin bu alanlardaki hedeflerini gerçekleştirmek için atacağı adımlara yön verecek.

NetEkstre’de yılın ikinci çeyreğinde hesap hareketi sayısı 7 milyona yaklaştı

Finrota’nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek işlem hacmini artırdı.

NetEkstre’nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak yaklaşık 7 milyon oldu.

ON Dijital Platformu’na global ödül

Burgan Bank’ın dijital bankacılık platformu ON, sektörün en prestijli ödüllerinden biri olan Global Finance Dergisi tarafından her yıl en başarılı bankacılık hizmetlerinin ödüllendirildiği “En İyi Dijital Banka Ödülleri 2023” kapsamında Türkiye’de ve Avrupa’da “En İyi Dijital Bankacılık Platformu” ödülünü kazandı.

Ekim 2021’de faaliyete başlayan Türkiye’nin dijital bankacılık platformu ON, kullanıcı dostu hizmet anlayışıyla geçen yıl da aynı ödüle layık görülmüştü. Finansal işlemler için masraf almayan ve müşterilerinin birikimlerine düzenli olarak avantajlı faiz oranı sunan ON, deneyim odaklı yeni ürün ve hizmetler geliştirerek her yıl başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Logo Yazılım 2023 ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı

Logo Yazılım, 2023 yılına ilişkin ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Logo Yazılım, satış gelirlerini geçen yıla oranla %61 artırarak 1 milyar 24 milyon TL’ye yükseltti.

Logo Yazılım, 2023’ün ilk altı aylık döneminde satış gelirlerini geçen yıla oranla %61 artırarak 1 milyar 24 milyon TL’ye yükseltti. Satış gelirleri ABD doları bazında %21 arttı. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 316 milyon TL’ye ulaşan Logo Yazılım’ın net kârı ise %38 artışla 330 milyon TL olarak gerçekleşti. Logo Yazılım’ın hisse başına kazancı ise önceki yıla göre %33 artarak 5,3 TL oldu.

Küresel fintech finansmanı 52,4 milyar dolara geriledi

KPMG’nin 2023 yılının ilk yarısında küresel çapta fintech’lere yapılan yatırımları incelediği “Pulse of Fintech” raporuna göre fintech’lere yapılan yatırım miktarı 52,4 milyar dolara, anlaşma sayısı ise 2 bin 153’e geriledi.

KPMG’nin küresel çapta fintech’lere yatırımları mercek altına aldığı “Pulse of Fintech” raporuna göre; 2023 yılının ilk altı ayı küresel çapta fintech piyasası için gerek toplam finansman miktarında gerekse anlaşma sayısı açısından zor geçti. Fintech’lere yapılan yatırımlar 2022 yılının ikinci yarısındaki 63,2 milyar dolardan 2023 yılının ilk yarısında 52,4 milyar dolara, aynı dönemler için anlaşma sayısı ise 2 bin 885’ten 2 bin 153’e geriledi.

Küresel makroekonomik endişeler (yüksek enflasyon ve artan faiz oranları), jeopolitik gerilimler (Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş) ve teknoloji sektöründeki zorluklar (düşük değerlemeler ve çıkışların azalması) gibi faktörlerin etkisiyle piyasayı saran belirsizlik ortamı yatırımcıları etkilemeye devam etti. Birkaç ABD bankasının 2023’ün başlarında çökmesi de birçok yatırımcının bu yılın ilk yarısında bekle ve gör pozisyonu almasına neden oldu.

Ancak bu dönemde bazı olumlu gelişmeler de yaşandı. Rapora göre, 2023’ün ilk yarısında bazı sektörler güçlü finansman çekmeyi başardı. Tedarik zinciri ve lojistik odaklı fintech’ler bu yılın ilk yarısında 8,2 milyar dolar tutarında finansman çekerek, 2019 yılında görülen 5,5 milyar dolarlık yatırım rekorunu büyük bir farkla kırdı. Yeşil fintech’lere 2023 yılının ilk yarısında yapılan yatırımlar da 1,7 milyar dolara ulaşarak, 2022 yılındaki 1,5 milyar dolarlık yatırımı aştı.

Bölgesel ölçekte ise Amerika kıtasında fintech finansmanı, 2022 yılı ikinci yarısı ile 2023 yılı ilk yarısı dönemlerinde işlem sayısında 1.323’ten 1.011’e düşmüş olsa da yatırım miktarı açısından 28,9 milyar dolardan 36,1 milyar dolara yükseldi. EMEA bölgesinde ise fintech finansmanı aynı dönemler için yüzde 50’den fazla düşüş kaydetti. Bölgede 2022 yılının ikinci yarısında 963 anlaşma ile gerçekleşen 27,3 milyar dolarlık yatırım miktarı, 2023 yılının ilk yarısında 702 anlaşma ile gerçekleşen 11,2 milyara geriledi. Fintech finansmanı Asya – Pasifik (ASPAC) bölgesinde de düştü. Bu bölgede aynı dönemler için anlaşma sayısı 583’ten 432’ye yatırım miktarı ise 6,8 milyar dolardan 5,1 milyar dolara geriledi.

Innovance, 2023 yılını yüzde 400 büyüme ile kapatmaya hazırlanıyor

Fon yönetimi, portföy yönetimi ve kurumsal portföy yönetimi hizmetleri sunan, OYAK Portföy Yönetimi A.Ş.den yatırım da alan Innovance, 2023 yılını yüzde 400 büyüme ile kapatmaya hazırlanıyor.

Innovance Kurucu Ortağı ve CEO’su Yusuf Ürey, “2022, bizim için çığır açan bir yıldı. Birçok başarılı projeye imza attık, yeni ve heyecan verici girişimler başlattık. Yurt dışı operasyonlarımızı genişleterek beklentilerimizin üzerinde bir başarı elde ettik. Almanya ve Romanya’daki ofislerimize ek olarak, İngiltere’de yeni bir ofis açarak genişledik ve daha fazla ülkede faaliyet göstermeye başladık. Bu başarılarla, yurt dışı hedeflerini başarıyla sürdüren Türkiye’deki ender firmalardan biri olduk. OYAK Portföy Yönetimi A.Ş.’den yatırım almış olmaktan da gurur duyuyoruz. Bu noktada kısa vadede hedefimiz, sürekli üreten bir şirket olduğumuz için sorumluluk aldığımız projeleri başarıyla tamamlamak ve yılı yüzde 400 büyüme ile tamamlamak olacak.” açıklamasını yaptı.

MASAK, 24 Sıra nolu Tebliğ ile uzaktan kimlik tespitinde genel usul ve esasları revize etti

MASAK, uzaktan kimlik tespiti sürecine dair değişikliklere gitti ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği (Sıra No: 19)’nde yapılacak değişiklikleri duyurdu.

Tebliğ ile birlikte, bankaların tüzel kişileri uzaktan kimlik tespiti yapmak suretiyle müşteri olarak kabul etmesinin önündeki engeller kalktı. Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının ise tebliğin “Yükümlüler İtibarıyla Uzaktan Kimlik Tespiti” maddesinde yer almadığı görüldü.

Akıllı saat ile temassız ödeme Akbank ve HUAWEI iş birliğiyle Türkiye’de

Akbank ve HUAWEI yaygınlaşan temassız ödeme yöntemleri özelinde iş birliği yaptı.

Akbank müşterileri artık, temassız ödemelerini HUAWEI Watch 3 akıllı saatleriyle hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyorlar.

Matriks, 2023 yılının ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı

Matriks, 2023 yılının ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlara göre Matriks yılın ilk altı ayında satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 96 artırarak 204.595.258 TL’ ye ulaştırdı.

Redington Türkiye ve Practicus AI’dan Stratejik İş Birliği

Redington Türkiye, ABD merkezli Yapay Zeka platformu Practicus AI’ın tüm ürün ve hizmetlerinin Türkiye’deki yetkili dağıtıcısı oldu.

Redington Türkiye, yapay zeka, makine öğrenmesi, büyük veri ve iş analitiği gibi alanlarda yenilikçi teknolojiler geliştiren ABD merkezli Practicus AI şirketinin tüm ürün ve hizmetlerinin dağıtımı için stratejik bir iş birliği yaptı. Redington Türkiye, bu ortaklık kapsamında Ağustos ayından itibaren Practicus AI’ın tüm yazılım çözümlerinin Türkiye’deki yetkili tek distribütörü oldu.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

BNB Chain 2023 yılı ikinci çeyrek raporu yayımlandı.

Dünya genelinde günlük aktif kullanıcılarıyla lider akıllı sözleşme blockchain’i olan BNB Chain’in yayımladığı ikinci çeyrek raporu, “ayı piyasası” koşullarına rağmen doğrulanmış akıllı sözleşmelerin artış trendini ve Web3 sektöründeki büyümeyi ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimi XRP’ye yönelik açtığı davada, XRP’nin menkul kıymetler yasasını ihlal etmediği kararına varılmasıyla birlikte, piyasaların regülasyonlar noktasında yeni bir döneme girdiği konuşuluyor.

Bitget, akıllı kripto ticaretindeki konumunu güçlendirmek için yeniden markalaşma girişimini duyurdu.

Bitget’in yeniden markalaşma kampanyası, “daha akıllı ticaret” prensibine odaklanarak güvenli, kullanıcı dostu ve verimli bir finansal gelecek için sezgisel araçlarla bireyleri güçlendirmeyi amaçlıyor.

ABD’de Tether ve Bitfinex aleyhine açılan davada mahkemeden ret kararı geldi.

APT, Microsoft AI teknolojisi ile ortaklık duyurusunun ardından yükselişe geçti; Coinbase’in L2 Ağı Base, Mainnet’i başlattı.

PayPal’in dolara endeksli sabitkoin duyurusu, kripto piyasalarının gündemini değiştirdi.

Kararın ardından aynı isme sahip 66 kripto para birimi üretildiği, bunların en büyüğünün birkaç saatte 3 milyon dolarlık işlem hacmi gördüğü kaydedildi.

PayPal, hafta başında dolara sabitli kendi kripto varlığını ihraç ettiğini duyurdu.

PayPal USD (PYUSD) olarak anılan ve Ethereum tabanlı olan finansal varlıkla kripto alanına adım atan geleneksel finans şirketi, böylece bir ilk gerçekleştirmiş oldu.

Alkami, Finansal Hizmetler Endüstrisi İçin İlk Katılım Yapay Zeka (AI) Tahmin Modelini Başlattığını duyurdu.

Duyurulan yeni model, endüstrideki türünün ilk örneği olarak yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve Alkami’nin özel Key Lifestyle Indicators® (KLIs) yöntemini birleştirerek finansal kurumların, muhafaza ve hesap büyümesine yol açabilecek davranışları sergileyen hesap sahiplerini belirlemelerine ve ürünlerle, hizmet teklifleri ve dijital kanallarla ilişkilerini artırmalarına yardımcı oluyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 138

24 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir