FinTech alanında haftanın gündemi 143

FinTech alanında haftanın gündemi 143 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 143

4 – 10 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Chippin, LC Waikiki ile iş birliği yaptı

Türkiye’nin ilk mobil ödeme teknolojili sadakat programı olan Chippin, LC Waikiki’yi bünyesine dahil etti. 

Chippin kullanıcıları, 550’den fazla mağaza sayısı ile Türkiye’nin 81 ilinde yer alan LC Waikiki’de mobil ödeme yapabilecek, genel ve kişiye özel kampanyalardan yararlanarak ChipPuan kazanabilecekler.

PayTR, “İşin Şekli Değişti” reklam filmini yayınladı

PayTR’ın SanalPOS, NeoPOS+ ve FizikiPOS ürünlerini tanıttığı reklam filmi yayınlandı. 

PayTR, “İşin Şekli Değişti” sloganıyla SanalPOS, NeoPOS+ ve FizikiPOS ürünlerini tanıttığı beş seriden oluşan reklam filmlerinin ilki yayınladı. Filmde hem işletme sahiplerine hem de son tüketiciye teknoloji çağına uygun, modern ve pratik ödeme çözümleri sunulduğuna vurgu yapılıyor.

40 yıllık bir işletme sahibinin müşterilerine yüz yüze sunduğu güveni dijital satış kanallarında PayTR ile verdiğinin anlatıldığı filmde, PayTR ürünlerinin getirdiği tek POS cihazıyla tüm kartlardan ödeme alabilme, ödemelerin ertesi gün hesaba geçmesi ve cep telefonlarının POS cihazına dönüşmesi gibi avantajlar konu alınıyor.

Payneos, küresel ölçekli ödeme sistemleri ile birlikte çalışıyor

Payneos, entegre olduğu küresel ölçekli ödeme sistemleri ile her yerden kolay ve güvenli ödeme alabilecekleri kesintisiz ve son teknoloji bir ödeme çözümü sunarak kurumların deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Yeni nesil ödeme ve e-Belge çözümü Payneos’un birlikte çalıştığı küresel ölçekli ödeme sistemleri ile binlerce kişinin aktif bir şekilde alışveriş yaptığı spor etkinliklerinden perakende veya restoran gibi pek çok alanda ödemeler sadece NFC özelliğine ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar aracılığıyla kolaylıkla alınabiliyor ve operasyonlar sorunsuz bir şekilde yürütülüyor.

Türkiye’de Sanal POS Hizmeti Veren 20 Bankanın ‘Sanal POS Entegrasyonu’ ÖDÜYO’da Birleşti.

Ödüyo, şirketlere çoklu banka platformunun güvenli yönetim ve tedarik zinciri finansmanına ulaşım hizmeti de verirken, ticaret yapan firmalar arasında yanlış anlama ve sahtekarlığa olanak tanımayan altyapısıyla kredi sağlayan bankalara da şeffaflık sunuyor.

7/24 Tahsilat mümkün

Açık hesap (Vadeli), peşin sipariş, fatura gibi senaryoları ERP sistemleri ile entegre olarak uyarlanabilir özellikleriyle tamamen yenilikçi bir yapıya sahip Ödüyo ile SMS ve e-mail göndererek 7/24 kesintisiz ödeme alabilmek mümkün.

Mastercard Signals raporunun son sayısı yayımlandı

Mastercard Signals raporunun son sayısı yayımlandı. Rapora göre üretken yapay zekâ yedi yıl içinde işletmeleri dijital olarak dönüştürecek.

Mastercard, güncel teknoloji trendlerinin farklı alanlarına ışık tutan Mastercard Signals raporunun yeni sayısını yayınladı.

Rapora göre üretken yapay zekâ, insan ifadelerini taklit etme ve insan üretimine benzer içerik yaratma konusundaki şaşırtıcı yeteneği sayesinde son zamanda büyük ilgi görüyor. Raporda üretken yapay zekânın, müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma, yazılım geliştirmeyi destekleme ve daha birçok potansiyel faydaya sahip olduğuna vurgu yapılıyor. Üretken yapay zekânın özellikle bankacılık, perakende ve turizm gibi sektörlerdeki hem büyük hem küçük işletmelerin ticari dönüşümünde önemli rol oynayacağı da belirtiliyor.

Papara, Asis Elektronik ile iş birliği yaptı

Papara, akıllı şehirler ve fintek sektörlerinde faaliyet gösteren Asis Elektronik ile iş birliğine giderek ulaşım kartı yükleme çözümünü devreye aldı.

Papara’nın Asis Elektronik iş birliğiyle Ödemeler menüsüne eklediği Ulaşım Kartları adımında yer alan ve kullanıcıların 7 gün 24 saat ulaşım kartı yüklemesi yapabilecekleri şehirler; Adıyaman, Ağrı, Aydın, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Mersin, Kütahya, Malatya, Manisa, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt, Trabzon, Van, Karaman, Batman, Iğdır, Şanlıurfa ve İzmir olarak sıralandı. Bu sayede Aykart, Balkart, Dicle Kart, Diyarkart, Samkart, Kart54, İzmirimkart gibi akıllı ulaşım kartlarına bakiye yüklemek için yükleme ve dolum noktalarına, büfelere gitme zorunluluğu ortadan kalktı.

Vodafone Pay’e üç yeni özellik eklendi

Vodafone Pay’e üç yeni özellik ekledi. Buna göre, sanal ve fiziksel Vodafone Pay Kart’ın kullanım limiti 30 bin TL’ye yükseltilirken, Vodafone Pay uygulamasına İstanbulkart’ı eklemek ve İstanbulkart’a bakiye yüklemek de mümkün olacak.  

Sovos’ta İki Üst Düzey Atama Gerçekleşti

Sovos, teknoloji sektöründe uzun yıllar görev yapmış iki ismin yönetici kadrosuna dahil olduğunu duyurdu.

Sovos bünyesinde yeni oluşturulan bu pozisyonlarda Alice Katwan, Gelirlerden Sorumlu Başkan olarak, Eva Krauss ise Dönüşümden Sorumlu Başkan olarak görev yapacak. Sektör son derece parçalı bir yayılma noktası çözümleri kategorisinden; görev açısından kritik ERP yazılımlarıyla, iş süreçleriyle ve e-Ticaret platformlarıyla birlikte çalışabilen küresel bir kayıt sistemi gerektiren başka bir kategoriye geçerken, her iki isim de inovasyonu hızlandırmaktan sorumlu olacak.

Alneo, Koalay ile güçlerini birleştirdi

Fintek girişim kurucusu Insha Ventures tarafından geliştirilen cep POS çözümü Alneo, Türkiye’nin önde gelen sigorta aracılarından ihtiyaca uygun en iyi teklifleri sunan Koalay ile güçlerini birleştirdi.

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından hayata geçirilen Fintek girişim kurucusu Insha Ventures’ın cep POS çözümü Alneo, sigorta  şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde tarayarak karşılaştıran Koalay ile iş birliği yaptı.

Colendi artık ‘Yerinde Ar-Ge Merkezi’

Türkiye’nin en büyük sermayeli finansal teknoloji şirketlerinden Colendi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle ‘Yerinde Ar-Ge Merkezi’ kurdu.

Dünyanın en hızlı büyüyen, en güçlü fintek şirketlerinden Colendi, kurduğu ‘Yerinde Ar-Ge Merkezi’ ile sektörün ihtiyaç duyduğu çözümleri üniversite öğrencileriyle hayata geçirecek. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üniversitelerle sanayi arasındaki iş birliğini güçlendirmek ve ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmek amacıyla başlattığı ‘Sektör Kampüste Programı’nın parçası olacak Ar-Ge merkezinde blok zinciri, dijital para ve gömülü finans gibi dijital bankacılık sistemlerine yönelik çözümler geliştirilecek.

Colendi Yerinde Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Uygar İşiçelik, merkezde halen aktif gömülü finans ve blok zincir mutabakat servislerini içeren üç büyük proje üzerinde çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi. Colendi olarak hedeflerinin 2023 sonuna kadar üniversite öğrencilerinin istihdam edileceği altı büyük projeyi hayata geçirmek olduğunu kaydeden İsiçelik, “Bakanlığın desteklediği projelerimiz aracılığıyla, Colendi’nin globalde edindiği tecrübeleri akademik literatüre katkı sağlamak amacıyla kullanacağız” diye konuştu.

Akıllı telefon ve saatle temassız ödeme imkanı sunan S Wallet projesi tanıtıldı

Samsung, Visa ve Pazarama güçlerini birleştirdi. Akıllı telefon ve saatle temassız ödeme imkanı sunan S Wallet projesi tanıtıldı.  

Samsung’un, Türkiye’deki Samsung kullanıcılarına özel olarak geliştirilen yeni mobil cüzdan uygulaması S Wallet ile kullanıcılar, akıllı saat ve akıllı telefonları üzerinden Visa’nın güvenli ve hızlı ödeme altyapısı ile hem yurt içinde hem yurt dışında kolayca temassız ödeme yapabilecek. Kullanıcılar, Türkiye İş Bankası iştiraki ödeme ve e-para kuruluşu Moka’nın lisansı ile üretilen ön ödemeli kartlarına para yükleyip harcamalarını online ve fiziki olarak gerçekleştirebilecek. S Wallet projesi, sadece bir dijital cüzdan olmanın ötesinde kullanıcılara avantajlı bir dünya sunacak. Proje kapsamında Visa özellikli S Wallet kart sahipleri, Türkiye İş Bankası’nın kendilerine özel olarak sunacağı Maximum kampanyalarından yararlanabilecek. Maximum özellikli kartlar, online alışveriş platformu Pazarama’ya, uygulama içerisinden doğrudan erişerek avantajlı alışveriş yapabilme fırsatı sunacak.

KPMG Türkiye, “Bankacılık Sektörel Bakış – 2023″ raporunu yayımladı

KPMG Türkiye’nin bankacılık sektörünün 2022 yılına kapsayıcı bir bakış sunan “Bankacılık Sektöre Bakış – 2023″ raporuna göre geçen yıl sektörün aktif toplamı 14,4 trilyon TL olurken mevduat hacmi 8,9 trilyon TL’ye ulaştı.

KPMG, bankacılık sektörü oyuncularının gündemi yakalayabilmesine ve sağlıklı bir yol haritası çizmesine katkıda bulunmak amacıyla sektörün 2022 yılına kapsayıcı bir bakış sunan raporunu yayımladı.

“Bankacılık Sektöre Bakış – 2023″ raporunda yer verilen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de 57 olan banka sayısı 2022 yılı sonunda 58’e ulaştı. Bunların 32’si mevduat bankası, 3’ü TMSF’ye devredilen banka, 17’si kalkınma ve yatırım bankası, 6’sı katılım bankası oldu. Ancak, dijitalleşme ve müşteri tercihlerindeki değişimlere paralel olarak şube sayısındaki düşüş trendi Aralık 2022’ye kadar devam etti. 2021 yılında 9 bin 792 olan şube sayısı, 2022 yılında 131 adet azalarak 9 bin 661 seviyesine düştü. 2021 yılında sektörde 185 bin 248 olan çalışan sayısı ise 3 bin 439 kişi artarak 188 bin 687 oldu. Teknolojik dönüşüm ve dijitalleşmenin etkisi ile bankaların şubeleşme ve personel sayılarındaki eğilimlerin 2023 ve sonrasında da devam edeceği öngörülüyor.

Kripto Varlık Platformu Binance TR Üç Yaşında

Binance Global’den bağımsız şekilde tamamen yerli bir platform olarak Türkiye’deki kullanıcılarla buluşan Binance TR, üçüncü yılını kutluyor.

FLO, FLO Teknoloji şirketini kurdu

FLO, teknoloji alanındaki yatırımlarını bir adım öteye taşımak ve kendi teknolojilerini üretmek amacıyla FLO Teknoloji şirketini kurdu.

2018 yılında başlatılan teknolojik yatırımlara hız vererek; planlamadan, tedarik yönetimine, lojistik süreçlerinden, satış fonksiyonlarına kadar her alanda dijital kaslarını geliştirebilmek için yoğun çaba harcadıklarını belirten FLO CEO’su Yenal Gökyıldırım, yenilik ve inovasyon getirecek açılış sırasında yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Ülkemizde perakende sektörüne öncülük edecek ve alışverişte online ve offline kanallar arasındaki duvarları ortadan kaldıracak yeni nesil dijital çözümler ile müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanıyoruz. Bugün içerisinde bulunduğumuz Yıldız Teknopark’ta 200 kişilik FLO Teknoloji ekibimizle beraber teknolojik altyapımızı sürekli olarak güçlendiriyoruz.

Perakende sektöründe teknolojinin sınırlarını zorlayarak sektöre öncülük edecek yeni bir dönemi başlatmayı amaçlayan FLO Teknoloji, geliştirdiği yenilikçi ve teknolojik çözümler ile müşterilerine kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Adform’un Lenovo ile veri ve raporlama alanındaki iş birliği gerçekleşti

Adform, dijital dönüşüm yolculuğunun bir parçası olarak küresel teknoloji devi Lenovo ile güçlerini birleştiriyor.

Adform, Lenovo ile iş birliği yapacağını duyurdu. Bu iş birliği ile Adform, Lenovo’nun veriler üzerinde daha fazla kontrol sağlamasını, pazarlama kampanyalarındaki karar alma süreçlerini iyileştirmesini, veri güvenliği ve gizliliğe odaklanırken daha üstün sonuçlar elde etmesini sağlayacak.

Adform ve Lenovo iş birliği, Adform’un Reklam Sunucusu’nun Lenovo’nun küresel dijital reklam kampanyaları için faydalanabileceği bir teknoloji platformu haline gelmesini sağlayacak. Lenovo, Adform FLOW tarafından desteklenen bu platform sayesinde, verileri daha iyi anlamak, yönetim süreçlerini geliştirmek, pazarlama faaliyetlerini veri merkezine taşımak ve işlerini geleceğe yönelik olarak hazırlamak için yeni araçlara erişebilecek.

REM People, 6.6 milyon dolar değerleme ile Adgager’a yatırım yaptı

Perakende sektöründeki yeni girişimler için bu yıl fon ayıran REM People, 6.6 milyon dolar değerleme ile Adgager’a yatırım yaptı.

Teknolojiyi kullanarak uçtan uca pazar araştırma çözümleri sunan Adgager, 6.6 milyon dolarlık değerlemeyle yatırım turunu tamamladı.

Türkiye’de kurulan ve 50’den fazla ülkeye yapay zekâ tabanlı görüntü tanıma teknolojileri ve perakende analitiği hizmetleri sunan REM People’ın yaptığı yatırımla birlikte Adgager, global büyüme hedefini büyüttü.

BV Portföy, ‘Joygame Pre-IPO GSYF’ Fonunu Duyurdu

BV Portföy Yönetimi A.Ş., Türkiye’nin ilk oyun şirketlerinden olan ve son  2 yılda 18 kat büyüyen ‘Joygame Pre-IPO GSYF’ fonunu duyurdu.

Halka arz hazırlıklarına başlayan Joygame’e “BV Portföy – Joygame Pre-IPO GSYF” aracılığı ile ortak olmak mümkün.  Fonun lansmanı 5-6 Eylül’de “Mobidictum Game Industry Conference 2023”te gerçekleşti.

FinTech alanında haftanın gündemi 142

28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir