FinTech alanında haftanın gündemi 142

FinTech alanında haftanın gündemi 142 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 142

28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintechtime Eylül 2023 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Eylül 2023 Sayısı Çıktı.

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

PSD3’e adım adım…

Avrupa Komisyonu, 28 Haziran’da AB’nin ödemeler mevzuatı (PSD2) güncelleme önerisini yayınladı. Uzun zamandır beklenen bu öneriler dizisi; üçüncü taraf sağlayıcıları, bankaları, PSP’leri ve Fintech’leri etkileyecek bazı önemli değişiklikleri ve gelişmeleri ortaya koyuyor.

Komisyonun açıklamalarına göre bu kurallar dizisinin, tüketicinin korunmasını ve elektronik ödemelerdeki rekabeti daha da geliştirmesi bekleniyor.

Ülkemizde ödeme ve elektronik para alanındaki temel düzenleme olan 6493 sayılı Kanun’un kaynak düzenlemesinin PSD2 olduğundan hareketle, AB’deki PSD3 ve PSR1 düzenlemelerinin etkilerini yakın zaman içerisinde görmeyi bekliyoruz. Bundan hareketle ve rehber niteliğinde hazırladığım dosya konusunda PSD2, PSR1 ve PSD3 açılımıyla birlikte PSD3’ün Ödemeler Sektörü için ne ifade ettiğini ve nasıl bir evrime sebep olacağını bulabilirsiniz.

Avrupa’da fark yaratmaya hazırız!

Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech’lerinden Twisto’yu bünyesine katarak 8 Avrupa ülkesinde faaliyet izni elde eden Param’ın Kurucu ve CEO’su Emin Can Yılmaz’ı kapağımıza taşımaktan gururluyuz. Paycore ve bağlı ortaklıklarını almak ve ilgili otorite nezdinde pay devirlerine ilişkin onay süreci de dahil olmak üzere yasal süreçleri başlatmak üzere de anlaşan Param’ın yeni hedeflerini röportajımızda okuyabilirsiniz.  

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Dergimizin ilerleyen sayfalarında: N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. Genel Müdürü Haluk Yum, Innovance Kurucu Ortağı ve CEO’su Yusuf Ürey, Crypto Index Series’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Gökçe Phillips ve Enqura Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Emre Özgür ile gerçekleştirdiğim röportajları bulabilirsiniz.  

Fintechtime’a, DergilikdMags ve Magzter üzerinden ulaşabilirsiniz.

TCMB, Moneyout Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye faaliyet izni verdi

TCMB’nin Moneyout Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye elektronik para kuruluşu olarak faaliyet göstermesine izin vermesine dair kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, Moneyout Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, verilen izin kapsamında ödeme hizmetleri ile elektronik para ihracı hizmetleri sunacak. Bu kapsamda şirket, elektronik para kuruluşu olarak faaliyet gösterecek.

Söz konusu karar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca alındı. Bu yeni izinle birlikte ödeme kuruluşu (25) ve elektronik para (51) hizmeti sunan kuruluşların sayısı toplamda 76 oldu.

Hepsipay, “cüzdanı dolduran kredi” çözümünü başlattı

Hepsipay, müşterileri için bankaların iş birliği ile “cüzdanı dolduran kredi” çözümünü başlattı.  

Hepsiburada’nın platform cüzdanı olarak hayata geçirilen ancak artık müşterilerine Hepsiburada platformu dışında da hizmet sunan Hepsipay’in kullanıcıları, cüzdanlarını anında kredi ile doldurabiliyor. Hepsipay’in iş ortağı bankalarla yapılan özel anlaşmalar sayesinde müşteriler Hepsipay hesapları üzerinden uygun vadelendirme çözümleriyle kredi talebinde bulunabiliyorlar.

United Payment, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın isim ve forma göğüs sponsoru oldu

Beşiktaş JK ile United Payment, “Beşiktaş Kadın Futbol Takımı” iş birliğini, isim ve forma göğüs sponsorluğu ile taçlandırdı.

120 yıllık tarihiyle Avrupa’nın en köklü kulüplerinden Beşiktaş JK ile kadınların teknoloji, iş dünyası ve spor başta olmak üzere, hayatın her alanında daha fazla yer edinmesi adına çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin ilk e-para şirketlerinden United Payment, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın isim ve forma göğüs sponsorluğu konusunda önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı. 2023-2024 sezonunda Beşiktaş United Payment Kadın Futbol Takımı ismi ile anılacak siyah-beyazlı takımın oyuncuları, sahada United Payment logosunun yer aldığı formayla mücadele edecek.

Papara, online sağlık danışmanlığı aracılığı sunan ilk elektronik para şirketi oldu

Doktorum Cebimde ürünüyle Papara, online sağlık danışmanlığı hizmeti aracılığı sunmaya başlayan ilk elektronik para şirketi oldu.

Doktorum Cebimde Sigortası’nı satın alan Papara kullanıcıları, çocuk hastalıkları, dermatoloji, iç hastalıkları, beyin cerrahisi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, ortopedi, aile hekimi, genel cerrahi, onkoloji, kadın hastalıkları ve doğum gibi 14 branşta 50’ye yakın uzman doktor için 7 gün, 24 saat randevu oluşturabiliyor. Tek fiyattan sunulan ve bir yıl boyunca geçerli olan sigorta ürünüyle kullanıcılar, 50’ye yakın doktor arasından seçtikleri uzmanlarla randevu tarih ve saatlerinde ücretsiz görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyor.

Netahsilat’ın 2023 yılının ikinci çeyreğine ait verileri açıklandı

Finrota çatısı altında hizmet veren Türkiye’nin en büyük B2B online tahsilat platformu Netahsilat’ın 2023 yılının ikinci çeyreğine ait verileri açıklandı.

Online tahsilat pazarının öncüsü Netahsilat, 2023’te büyümeye devam ediyor. İnovatif çözümlerle farklı sektörlerdeki iş ortaklarının hayatını kolaylaştıran Netahsilat’ın aracılığı ile yılın ikinci çeyreğinde toplam işlem hacmi 63,2 milyar liraya ulaşırken, büyüme oranı yüzde 86 oldu.

Sipay, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Sipay, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 yılının ilk altı ayında 2022’nin aynı dönemine kıyasla Dijital Cüzdan hacmini 118, işlem sayısını 95 kat artıran Sipay’in POS hacmi de 10 kat arttı. 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sipay CEO’su Semih Muşabak, “2023 yılının ilk yarısı dünya genelindeki ekonomik konjonktür nedeniyle piyasalar açısından oldukça zorlu geçerken, Sipay olarak böylesi bir dönemde yakalamış olduğumuz büyüme trendimizi devam ettirmekten dolayı mutluyuz. Özellikle geliştirdiğimiz ve sektöre sunduğumuz yeni çözümlerle birlikte hacimler katlanmaya başladı. Yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın ilk altı ayına kıyasla yeni üye iş yeri sayımızı 3 kat artırırken, tüm ürün gamımızda hem işlem adedinde hem de işlem hacminde büyük sıçramalara imza attık. Ayrıca söz konusu dönemde çalışan sayımızı da 2,5 kat artırdık” dedi.

Paratika, Tarım Gateway çözümü ile tarım tedarikçilerinin büyümesine destek oluyor

Paratika “Tarım Gateway” çözümü kapsamında sunduğu birçok avantajla çiftçiyi destekleyen ve tarım sektörünün büyümesine katkı sağlayan tarım kartların yüzde 50’sinden fazlasıyla entegrasyon sağlıyor.

Hedef Portföy, HDK – Vega İstatiksel Arbitraj Hisse Senedi Serbest Fon’unu yatırımcıların hizmetine sundu

Hedef Portföy, piyasa riski taşımadan mevduat üstü mutlak getiri hedefi ile yönetilen HDK – Vega İstatiksel Arbitraj Hisse Senedi Serbest Fon’unu yatırımcıların hizmetine sundu.

Özel üretilen çip ile desteklenen Vega Arbitraj Fon, hızlı ve akıllı algoritması sayesinde arbitraj fırsatlarını verimli şekilde değerlendiriyor. Vega Arbitraj Fonu aynı zamanda, yatırımcısına likidite kolaylığı ve üstelik %0 stopaj avantajı sağlıyor. Sadece nitelikli yatırımcılara satılabilen fona TEFAS üyesi tüm aracı kurum ve bankalardan yatırım yapılabiliyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 141

21 – 27 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir