FinTech alanında haftanın gündemi 141

FinTech alanında haftanın gündemi 141 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 141

21 – 27 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Craftgate, Hepsiburada ve D4 Ventures’tan 1 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Ödeme Orkestrasyonu Craftgate, Hepsiburada ve D4 Ventures’tan 1 Milyon Dolar Yatırım Aldı.

İşletmelerin Sanal POS’larını, anlaşmalı ödeme/e-para kuruluşlarını ve alternatif ödeme yöntemlerini tek merkezden kolayca yönetmelerini sağlayan ve işletmelere finansal özgürlük kazandıran Craftgate, Hepsiburada ve D4 Ventures’tan toplam 1 milyon ABD doları yatırım aldı.

Merkez Bankası 3 kuruluşun faaliyet izni kapsamını genişletti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Aköde Elektronik Para Hizmetleri AŞ, Ceo Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ ile Pratik İşlem Ödeme ve Elektronik Para AŞ’nin faaliyet izninin genişletilmesine karar verdi.

Resmi Gazete’nin 25 Ağustos sayısında yayımlanan 3 ayrı Merkez Bankası kararına göre, 3 kuruluşun faaliyet izni kapsamı genişletildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Aköde Elektronik Para Hizmetleri AŞ, Ceo Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ ile Pratik İşlem Ödeme ve Elektronik Para AŞ’nin faaliyet izninin genişletilmesine karar verdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 3 ayrı Merkez Bankası kararına göre, Aköde Elektronik Para Hizmetleri AŞ’nin elektronik para kuruluşları kanununun ilgili maddesi uyarınca ödeme hizmetinin sunmasını onayladı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından verilen faaliyet izni kapsamına alınmasına karar verdi.

TCMB ayrıca, Ceo Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ ile Pratik İşlem Ödeme ve Elektronik Para AŞ’nin ödeme aracı hizmetini ve elektronik para ihracı faaliyetini sunmasını onaylayarak, BDDK tarafından verilen faaliyet izni kapsamına alınmasını kararlaştırdı.

Papara, altın alım satımı özelliğini tanıttı

Papara, kullanıcılarına 7/24 güncel ve hesaplı fiyatlarla altın alım satımı yapma olanağı sunmaya başladı. 

Papara kullanıcıları, altın alım satımı yapabilecekleri Kıymetli Maden Hesaplarını saniyeler içinde açabiliyor. Haftanın her günü, günün her saati altın alım satımını dilerlerse tutar girerek, dilerlerse de gram belirterek gerçekleştirebilen kullanıcılar, gram altın fiyat değişim grafiğini de uygulamadan takip edebiliyor. 0,01 gram altınla dahi yatırımlarına başlayabilen Papara kullanıcıları, piyasa kapalı olsa da düşük makas aralığıyla, düşük alış/satış fiyat farkıyla işlem yapabiliyor.

KPMG Türkiye ve 212’nin “Türkiye Startup Yatırımları” raporu yayımlandı

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından hazırlanan “Türkiye Startup Yatırımları” raporuna göre Türkiye ve dünyada startup yatırımları, 2023 yılının ilk çeyreğinde rekor kırılan 2022 yılının ilk çeyreğine kıyasla düştü.

Yılın ilk çeyreğinde girişim sermayesi destekli şirketler 6.030 işlem ile 57,3 milyar dolar topladı. Düşüş trendi küresel olarak yatırımların her aşamasında gözlemlendi. Küresel piyasalardaki belirsizlik ortamı, Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü ve bankacılık sistemine ilişkin artan endişeler, devam eden Rusya ve Ukrayna Savaşı, merkez bankalarının agresif faiz politikaları ve jeopolitik zorluklar oldukça değişken ve istikrarsız bir ekonomik ortam yarattı. Finansmana erişimde yaşanan zorluklar girişim sermayesi finansmanını zayıflattı.

Türkiye’deki startup ekosistemi de benzer bir düşüş eğilimi gösterdi. Ülkemizde toplam işlem hacmi 45,2 milyon dolara ulaşarak, 1 milyar dolar ile rekor kırılan 2022 yılının ilk çeyreğine göre düşüş yaşadı. Startup satın alımları dâhil edildiğinde ise 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam 53 işlem ile toplam işlem hacmi 78,9 milyon dolar olarak kaydedildi.

GTech’in yönetim ekibine Sinem Altuncu katıldı

 GTech; yönetim ekibine deneyimli isimleri eklemeye devam ediyor. GTech’in Chief Financial Officer (CFO) pozisyonuna Sinem Altuncu katıldı.

Altuncu, Chief Financial Officer (CFO) pozisyonunda GTech’in Mali İşler ve Ar-Ge Direktörlüklerinden sorumlu olacak.

Kazayaptimcom, ilk yatırım turunu 2 milyon dolar değerleme ile tamamladı

Kazayaptimcom, Colendi ve One Tech Ventures liderliğindeki ilk yatırım turunu 2 milyon dolar değerleme ile tamamladı.

Aracıyla kaza yapan kişilere hızlı, güvenilir ve en yakın destek noktasıyla hizmetler sağlamak için Cüneyt L. İspir tarafından kurulan kazayaptim.com, sürekli geliştirdiği teknolojik alt yapısı ile sadece kaza anında değil, araçla ilgili tüm acil durumlarda saniyeler içerisinde müdahale edebilen bir araç içi entegre güvenlik çözümü. Londra merkezli Türk girişimi olan kazayaptim.com, ilk yatırım turunu 2 milyon dolar değerlemeye ulaşarak ve 200 bin dolar yatırım alarak tamamladı.

Kaza anında veya araçtan uzakken verdiği güvenlik servislerinin yanı sıra finansal destek paketlerini de kullanıcıları ile buluşturan kazayaptim.com’un yatırım turuna One Tech Ventures ve Colendi liderlik ederken, yatırımcılar arasında Bülent Tekmen, Erkan Kilimci, Demirhan Şener, Okan Utkueri gibi teknoloji ve finans dünyasının öncü isimleri yer aldı.

Papara, logosunu yeniledi

Papara, küreselleşme yolculuğuna hız verdiği dönemde logosunu yeniledi.

Güncellemeyle eski logodaki yuvarlak hatlar, yeni logoda yerini daha oval ve yumuşak köşeli formlara bıraktı. Yapılan geometrik düzeltmelerle, marka algısıyla özdeşleştirdiği teknoloji, şeffaflık, yalınlık gibi kavramları öne çıkaran şirket, tipografik yaklaşımı koruduğu yeni logosunda, gradyanlı renk geçişini terk ederek, farklı zeminler için sade siyah ve beyaz tercih etti. Bu sayede Papara, bir teknoloji şirketi olduğu vurgusunu, daha net, anlaşılır, yalın bir biçimde, çağdaş tasarım ilkelerine uygun bir anlayışla tasarladığı yeni logosuna taşıdı.

Hedef Yatırım Bankası, Fimple Ana Bankacılık Platformu ile Faaliyet İzni Aldı

Teknolojik altyapı olarak Fimple Ana Bankacılık Platformu’nu kullanacak olan, 30 Nisan 2022’de günü kuruluş iznini alan Hedef Yatırım Bankası, 5 Ağustos 2023 günü de faaliyet iznini aldı. BDDK’nın konuya ilişkin kararı Resmî Gazete’de de yayımlandı.

Mükellef, tüm finansal süreçlerin yönetimini mobile taşıdı

Mükellef, bünyesindeki mühendislerle geliştirdiği mobil uygulamaya eklediği yeni hizmetlerle şirket kurmanın yanı sıra tüm finansal süreçlerin yönetimini de cebe taşıdı.

Mobil uygulamada kullanıma sunulan WorkhyBooks ile ön muhasebe, gelir/gider takibi, tahsilat, vergi beyannamesi görüntüleme, fatura düzenleme, raporlama, cari hesap ve banka hesap hareketleri kontrolü gibi işlemler yapılabiliyorken, WorkhyFinance hizmetiyle de finansal hesap yönetimi, Mükellef Kart ile Mükellef kullanıcıları arasında para transferi, fatura finansmanı gibi finansal süreçler yönetilebiliyor. 

Akıllı sözleşmelerin trend uygulaması DAO’ların faydaları ve riskleri neler?

“KPMG Perspektifinden Web3” raporunda yer alan ve blok zincirinin en trend başlıklarından olan DAO’ların faydaları, kullanım alanları, avantajları, dezavantajları paylaşıldı.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

CYBER, merkezi olmayan sosyal kimlik katmanı oluşturmak için Animoca Brands ile iş birliğinin ardından yükselişe geçti; Friend.tech 24 saatte Uniswap’ten daha fazla, 1 milyon dolarlık ücret elde etti.

Magic Store’a kotasyon onayı oylamasının ardından FITFI üstün performans gösterdi; Venüs Protokolü BNB zinciri istismarcısından 30 milyon dolar tasfiye etti.

Bybit, World Series of Trading (WSOT) yarışmasının başladığını duyurdu.

Türkiye’nin 2023’ün ilk altı ayına ilişkin kripto karnesi açıklandı.

CoinGecko tarafından ülkemizin en çok kullanılan kripto para borsalarından derlenen veriler, kripto ticaret hacimlerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %46,8’lik daralmaya işaret etse de, yılın ilk altı ayında Türkiye’de 34,91 milyar dolarlık kripto para ticareti yapıldığı görüldü. Raporda, söz konusu gerilemenin diğer ülkelere kıyasla daha az şiddetli olduğu, Türkiye’deki kripto para ticaretinin küresel ayı piyasası trendlerinden daha az etkilendiği de belirtildi.

Bitget, 20 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip büyüyen topluluğu için dünya genelinde gerçekleştireceği girişim ve etkinliklerle beşinci yılını kutluyor. 

SPX endeksi %0,28 düştü. Nvidia’nın erken kazançtan %2’den fazla düşüşe dönmesi teknoloji hisselerini etkiledi ve bölgesel banka hisseleri S&P Global Ratings ve Moody’s’in bazı bankaların notlarını düşürmesinin ardından baskı altında kaldı.

Daha geniş kripto para piyasası düşüşte olup, Bitcoin ve Ethereum son 24 saat içinde sırasıyla %1,03 ve %2,51 düştü.

Tether, kripto para piyasalarındaki yatırımcıların gelişen talep ve ihtiyaçlarına yönelik olarak yeni bir stratejik dönüşüm hamlesi başlattığını duyurdu.

Şirket, yaptığı açıklamada geçiş sürecinin ilk adımında Kusama, Bitcoin Cash SLP ve Omni Layer uygulamalarına verilen desteğin kesildiğini, yeni dönemde RGB’ye geçiş yapılacağını belirtti.

Swan Bitcoin, Türkiye’deki ilk etkinliğini BtcTurk desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirdi.

Bitci Borsa, GameFi 2.0 projesi XEO ile iş birliği başlattığını duyurdu.

Bitci, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki GameFi ekosisteminde lider olmayı hedefliyor.

SPX endeksi %1,10 arttı, küresel tahvil getirileri, zayıf ABD ve Avrupa ekonomik haberlerinin Fed ve ECB’nin faiz artırımlarında bir duraklama spekülasyonuna yol açmasının ardından düştü.

Daha geniş kripto para piyasası, son 24 saatte Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %2,92 ve %3,30 artmasıyla yükseldi.

Bitcoin’de geçtiğimiz perşembe günü gelen düşüşle birlikte en büyük beş madencilik şirketi toplam 2,6 milyar dolar değer kaybetti. 

Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan YGG %15’lik yükselişle liderliği alırken, %11 artışla SFP ikinci ve %10’luk hareketiyle onu takip eden DYDX ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

FinTech alanında haftanın gündemi 140

14 – 20 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir