FinTech alanında haftanın gündemi 140

FinTech alanında haftanın gündemi 140 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 140

14 – 20 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Param, Twisto’yu satın aldı

Param, yurt dışında büyüme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen finteklerinden biri olarak gösterilen Twisto’yu satın aldı.

Twisto’nun satın alınmasıyla 27 Avrupa Birliği (AB) üye  ülkesine erişecek olan Param, 8  Avrupa ülkesinde faaliyet izni elde ediyor.  Param, böylelikle yıllık 1,1 trilyon dolarlık hacimle dünyanın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olan Avrupa’da önemli bir oyuncu haline geliyor.

Paynet, anlaşmalı kurumlar aracılığıyla işletmelere kredi ile ödeme seçeneği sunuyor

Paynet, PayKredi ürünü altında işletmelere anlaşmalı banka ve finansman şirketleri aracılığıyla online ticari kredi (B2B kredi) çözümü sunuyor.

Paynet sunduğu B2B PayKredi çözümü ile, işletmelerin ödeme süreçlerini ve nakit akışını kolaylaştırıyor.

İşletmeler, Paynet’in anlaşmalı kurumlar aracılığıyla sunduğu online kredi çözümü ile ödemelerini zamanında yapabilmek için ticari kredi limitinden faydalanabiliyorlar. Bu sayede, işletmelerin iş süreçleri kesintiye uğramıyor ve tedarik zinciri etkin bir şekilde yönetilebiliyor. B2B PayKredi aynı zamanda işletmelere özel kampanyalar sunarak daha fazla fayda sağlıyor. İşletmeler, faiz oranlarının bir kısmını ya da tamamını ana firmanın fonlaması gibi çeşitli kredi kampanyalarıyla ana firmalarına daha kolay ödeme yapabiliyor ve hem ödeme süreçlerini hem de avantajlı faiz oranları ile maliyetlerini optimize edebiliyorlar. Ana firmaların kampanya yaparak %0 ile kredi ile ödeme alınması ya da yapılmasını mümkün kılan PayKredi ile tanımlı limit dahilinde farklı zamanlarda işlem yapmak da son derece kolay hale geliyor. Paykredi çatısı altında yer alan bu çözüm ile artık kurumsal, ticari ve küçük işletmeler de kredi kullanma imkanına sahip olabiliyorlar.

Binance Türkiye ile Şekerbank Türk Lirası İşlemler İçin İş Birliği Yaptı

Kriptopara platformu Binance Türkiye, Şekerbank ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Binance Türkiye, iş birliği kapsamında kullanıcılara Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerini Şekerbank aracılığıyla banka transferi kullanarak yapma imkânı sunuyor.

Boğaziçi Ventures’ın Yeni Web3.0 Oyun Yatırımı Hungri Games oyun şirketi oldu

Boğaziçi Ventures’ın yeni yatırımı, Web 3.0 ekosisteminin önemli oyuncularından biri olma yolunda çalışmalarına devam eden Hungri Games oyun şirketi oldu.

Boğaziçi Ventures’ın yatırım portföyündeki 11. oyun şirketi olan Hungri Games, token ve equity yatırımlarıyla birlikte 1.9 Milyon Amerikan dolarına ulaşan turu kapattı.

eLogo ve iyzico online ödemede kapsamı genişletiyor

eLogo ve iyzico’nun gerçekleştirdiği iş birliğiyle, eLogo’nun sunduğu e-Tahsilat çözümünün kapsamı genişliyor.

eLogo’nun kullanıcılarına sunduğu e-Tahsilat çözümündeki POS entegrasyonu havuzuna iyzico da eklendi. İş birliğiyle birlikte e-Tahsilat’ın POS entegrasyon havuzu 20 banka ve 7 ödeme kuruluşuna ulaştı. iyzico iş birliği, tüm Logo ERP’ler ile birlikte Logo İşbaşı uygulamasında da geçerli olacak.

Önce Bi’ Hopi?

Hopi, 2015 yılında döneminin çok ötesinde bir vizyon ile birden fazla markada kullanılabilen ortak bir dijital sadakat uygulaması olarak hayatına başladı. Bugün ise 16 milyon kullanıcıya sahip benzersiz bir “müşteri teknolojileri” şirketi olarak yoluna devam ediyor. Hopi Pazarlama Direktötü Yiğit Kalafatoğlu’nun kaleminden Hopi’nin yolculuğunu mutlaka okuyun.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

BNT asimetrik likidite ile zincir üstü ticaret protokolünü başlattıktan sonra yükselişe geçti; Linera Web3’te Mikro Zincirleri geliştirmek için 6 milyon dolar artırdı.

SPX endeksi %0,76 düşerken, bu düşüş FOMC toplantı tutanaklarının önemli enflasyon risklerini ortaya çıkarmasının ardından yükselen tahvil getirilerinin baskısı altında gerçekleşti.

Bybit, kullanıcılarının artık Bybit’in Eşler Arası (P2P) İşlemler hizmetini kullanarak on-chain kripto satın alabileceğini duyurdu. 

BtcTurk Kripto’da Numeraire (NMR) ve FLOKI (FLOKI) listelendi. BtcTurk Kripto, böylece 104 kriptoparaya ulaştı.

Birçok borsada kripto para fiyatları arasında ayrışma gerçekleşti. Dünyanın en büyük borsası olan Binance’de Bitcoin fiyatı 25.300$’a kadar gerilerken OKX borsasında 24.100$ görüldü. 

2022’yi iflasların ve kötüleşen makroekonomik göstergelerin gölgesinde tamamlayan kripto para piyasalarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) müdahaleleri, Bitcoin ETF tartışmaları gibi gelişmelerin birbirini izlediği 2023’ün ilk yarısı geride kaldı.

Kripto para piyasalarında fiyat oynaklığının sürdüğü yılın ilk yarısı geride kalırken, yıla iyi başlayan Bitcoin’e ilişkin çarpıcı bir rapor yayımlandı. Söz konusu raporda, Bitcoin’in 180 günlük dönemde, toplam getirilerinin %98’ini yalnızca 8 işlem gününde kazandırdığı tespit edildi.

FinTech alanında haftanın gündemi 139

7 – 13 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir