FinTech alanında haftanın gündemi 144

FinTech alanında haftanın gündemi 144 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 144

11 – 17 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Turan ile Türkiye’den Gürcistan’a yüzde 100 dijital komisyonsuz para transferi başladı

Turan, Türkiye’den Gürcistan’daki tüm bankalara %100 dijital ve hiçbir komisyon ücreti olmaksızın para transferine olanak sağladığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den Gürcistan’a %100 dijital para transferi entegrasyonunu tamamlayan Turan, bu minvalde çok kısa sürede 2 ülkede finansal faaliyetlerini başlatmış oldu.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik, ödeme altyapıları için Payten Türkiye ile el sıkıştı

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik, Payten’in Payten Payment Gateway ödeme yönetim platformunu tercih etti.

20’den fazla sigorta firmasına sunduğu ödeme çözümleri ile bu sektörde lider konumda yer alan Payten; Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik ile acenteler, bankalar ve son kullanıcılar arasında hızlı ve güvenli bir ödeme ağı oluşturacak.

Türkiye Finans “Dijital Slip” Uygulamasını Devreye Aldı

Türkiye Finans, “Dijital Slip” uygulamasını devreye alan ilk katılım finans kuruluşu oldu.

Dijital Slip uygulaması, Türkiye Finans banka veya kredi kartlarıyla Türkiye Finans poslarından yapılan tüm alışverişlerde müşterilerin, fiziksel olarak aldıkları kâğıt sliplerin dijital versiyonlarını mobil uygulama üzerinden almalarına ve takip etmelerine olanak sağlıyor.

Azerbaycan & Türkiye Fintech Forumu Gerçekleşti

Fintech Innovation Hub (FTIHUB) tarafından düzenlenen ve Azerbaycan ile Türkiye fintech ekosisteminden 160’dan fazla kamu, banka, finansal teknoloji profesyonelinin bir araya geldiği Azerbaycan & Türkiye Fintech Forum 2023 etkinliği 6 Eylül 2023 Çarşamba günü Bakü’de gerçekleştirildi.

United Payment, “Azerbaycan ve Türkiye Fintech Forumu”nun altın sponsoru olarak yer aldı. Azerbaycan Ülke Direktörü Edgar Abdullayev, United Payment’ın küresel ve Azerbaycan girişimlerini anlatarak, “United Payment olarak Azerbaycan fintech sektöründe %10 gibi kayda değer bir pay yakalayarak hakimiyetimizi hızla kurduk. Azerbaycan Merkez Bankası’nın saygın liderliğinde, görünmez gücümüzle diğer bankalara, değerli ortaklara ve fintech şirketlerine katkıda bulunmaya kararlıyız” açıklamasını yaptı.

Momento’nun işlem hacmi 1 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti

13’üncü yaşını kutlayan Momento, temmuz ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2’ye katlayarak, 1 milyar TL’nin üzerinde işlem hacmi gerçekleştirdi.

Momento’nun 13’üncü yılına ilişkin değerlendirmeden bulunan Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, “Momento olarak 2010 yılından bu yana işimizi en iyi şekilde yapmaya odaklanarak; iş ortaklarımıza ve kullanıcılarımıza sadakat ve ödüllendirme sistemi alanında dijital çözümler sunuyoruz. Bir başka deyişle şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine ve paydaşlarına teşekkürüne aracılık ediyoruz. Türkiye’nin önde gelen firmalarının çalışanlarının, bayilerinin ve distribütörlerinin ödüllendirmesini yapıyoruz. İşin özünde kutlanmaya değer, yaşama dokunan her anı kutluyoruz. Bu kapsamda kurulduğumuz günden bu yana şirketlerin yüz binlerce çalışanına ‘teşekkür etmesine’ aracılık ettik. Uğursuz bir sayı kabul edilen 13 sayısının bize uğur getirmesi için ekip arkadaşlarımla engel tanımadan canla başla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Payguru İşlem Hacmini İkiye Katladı

Payguru, dijital platformlar üzerinden verdiği “Mobil Ödeme” ve “Nakit Ödeme & Banka Transferi” hizmetleriyle, 2023’nin ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, işlem hacmi bazında yüzde %96,7’lik bir büyüme yakaladı. 

TPAY’in Türkiye ayağı olarak faaliyet gösteren Payguru, en büyük artışı Türkiye’deki 8 banka ile entegre platform altyapısı üzerinden üye işyerlerine verdiği “Nakit Ödeme & Banka Transferi” hizmetiyle yakaladı. Firmanın 2023’ün ilk yarısında “Nakit Ödeme & Banka Transferi” hizmeti üzerinden geçen işlemlerin hacmi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde %136,2 oranında arttı. 

Akbank, Dijital Slip uygulamasını başlattı

Akbank, kağıt kullanımını önleyerek çevreye değer katan Dijital Slip uygulamasını başlattı.

Akbank, dijital slip uygulamasını tüm POS ve kart kullanıcılarının hizmetine açıyor. Bu kapsamda Akbanklılar, Akbank Mobil uygulamasına giriş yaparak slip tercihlerini basılı veya dijital olarak seçebiliyor. Bu yeni özellik, yılda milyonlarca rulo kağıt israfını önlerken tüm işlem geçmişini de mobil uygulama üzerinden kolayca arşivleyip görüntüleme imkanı sunuyor.

Mükellef, İstanbul’un ardından Ankara TEKMER’de teknoloji ofisi açtı

Mükellef, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin ilk özel teşebbüs teknoloji geliştirme merkezi olan Ankara TEKMER’de teknoloji ofisi açtı.

İstanbul ve ABD’nin ardından Cumhuriyetin 100. yılında Ankara’da da teknoloji ofisi açan Mükellef, yazılım ekibini genişletecek. Türkiye’nin ilk özel teşebbüs teknoloji geliştirme merkezi olan Ankara TEKMER’de yer alan ofisinde yeni teknolojiler geliştirecek.

PayFix, BankPozitif’i satın aldığını duyurdu

Ödeme Kuruluşu olarak faaliyet gösteren PayFix, yabancı yatırım bankası statüsünde faaliyet gösteren BankPozitif’i satın aldığını duyurdu.

Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre, dijital ödeme platformu PayFix, yabancı yatırım bankası statüsünde faaliyet gösteren BankPozitif’i satın aldığını duyurdu.

Cüzdan hesaplarına uluslararası para transferi ilk kez United Payment’ta

blank

Daha önce yalnızca banka hesabı ya da debit/kredi kartlarına yapılabilen uluslararası para transferi, artık United Payment altyapısı sayesinde cüzdan hesaplarına da direkt gerçekleştirilebilecek. 

United Payment’ın geliştirdiği altyapı sayesinde Türkiye’de sunmaya başladığı cüzdana para transferi hizmetinin ilk örneği, TransferGo ve Turan uygulamaları arasında başladı. Bu hizmet ile dünya üzerindeki tüm TransferGo kullanıcıları Turan kullanıcılarına anında para transferi yapabilecek.

paynkolay’ın Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erkut Zöngür oldu

Fatura tahsilatı, yurt içi ve yurt dışı para transferi başta olmak üzere pek çok ödeme hizmetine aracılık eden elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu paynkolay, üst düzey atama haberini paylaştı. 

Fatura tahsilatı, yurt içi ve yurt dışı para transferi başta olmak üzere pek çok ödeme hizmetine aracılık eden elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu paynkolay’ın Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erkut Zöngür oldu.

TechFinTech Buluşması Gerçekleşti

Bilişim Zirvesi ev sahipliğinde bu sene ilk kez düzenlenen TechFinTech Buluşması “Dijital Finansallaşma” ana temasıyla, İstanbul Fişekhane’de gerçekleşti.

Türkiye’den ve dünyadan alanında uzman sektör profesyonellerinin buluştuğu etkinlik, İstanbul Fişekhane’de gerçekleşti. Finans sektörünü yüksek teknoloji ile buluşturan TechFin ekosisteminin gelişim aşamaları ve Türkiye’nin küresel bir merkez olması için önem arz eden hedefler sektör uzmanlarının gözüyle yeniden değerlendirildi.

İş Bankası Grubu, 100. Yıl Girişim Sermayesi’ni tanıttı

İş Bankası Grubu, teknolojiyle hızla büyüyen ve sıradışı kuruculara sahip girişimlere destek olmayı hedefleyen yeni yatırım fonu 100. Yıl Girişim Sermayesi’ni tanıttı.

Cumhuriyetimizin ve ardından gelen İş Bankası’nın 100. yılına ithafen “100. Yıl Girişim Sermayesi” adıyla hayata geçirilen fonun tanıtımı İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ile Türkiye İş Bankası Grubu Yeni Nesil Girişimcilik Kolu Başkanı ve 100. Yıl Girişim Sermayesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Karakullukçu’nun ev sahipliğindeki etkinlikle gerçekleştirildi.

MARS, Titanium Metal Kartı kullanıma sundu

16 gram saf metalden üretilen, Mastercard gümüş logolu MARS Titanium Metal Karta herhangi bir ön koşul olmadan sahip olabilmek mümkün.

Hepsipay, “Cüzdanı Dolduran Kredi” ve dijital “Hepsipay Kart” çözümlerinin tanıtımına başladı

Hepsipay, “Cüzdanı Dolduran Kredi” ve dijital “Hepsipay Kart” ile her yerde taksitle ödeme çözümlerinin tanıtımına güçlü bir kampanyayla başladı.

Hepsiburada’nın platform cüzdanı olarak hayata geçirilen Hepsipay artık platform dışında da müşterilerine tüm mağazalarda ve online alışverişlerinde hizmet sunuyor. Hepsipay kullanıcıları, banka iş birlikleriyle  kendilerine  uygun taksitlendirme çözümleriyle cüzdanlarını doldurup bakiyelerini dijital Hepsipay Kart ile her yerdeki alışverişte kullanabiliyor.

Müşterilerin arzu ettikleri ürünleri, bütçeleriyle sınırlı kalmadan kolayca almalarını sağlayan “Cüzdanı Dolduran Kredi” ile her yerde harcama çözümünün iletişimi, reklam filmlerinin yanı sıra sosyal medya, outdoor uygulamaları ve radyo gibi farklı araçların da yer aldığı 360 derecelik bir iletişim kampanyasıyla tanıtılıyor.

Yapay Zeka pazarlama sektörünün 107,5 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor

Mobil pazarlama analitik şirketi Adjust, E-ticaret pazarlamasında yapay zekanın gücünü ortaya koyan analizini paylaştı.

Yapay zeka, pazarlamacıları daha sorunsuz ve daha verimli analizlerle güçlendirerek daha hızlı ve daha akıllıca çalışmalarını ve bütçe tahsisi konusunda yıldırım hızında kararlar almalarını sağlıyor.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, pazarlamacıların %61,4’ü yapay zekayı pazarlama faaliyetlerine dahil etmiş durumda ve %44,4’ü içerik üretimi için yapay zekayı kullanıyor. İlginç bir şekilde, pazarlamacıların %19,2’si pazarlama bütçelerinin %40’ından fazlasını yalnızca yapay zeka odaklı kampanyalara ayırmış durumda. 2028 yılına kadar YZ pazarlama sektörünün 107,5 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Bitget, kullanıcılarının güvenli şekilde işlemleri gerçekleştirmesi için zorunlu kimlik doğrulamayı devreye aldı.

Bybit, yenilenmiş Launchpad platformunu kullanıma sundu.

Bybit’in token lansman platformu Launchpad 3.0, yatırımcılara gelecek vadeden projelerin yeni tokenlerine, listelenmeden önce doğrudan Bybit platformu üzerinden erkenden erişmeleri için fırsat sunuyor.

BitMEX, resmî internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla ekosistemde en kapsamlı ödül ve fırsatların yer aldığı kripto iş ortaklığı programlarından biri olan BitMEX Affiliate Programı’nı genişlettiğini açıkladı.

Bybit, izne dayalı olmayan merkeziyetsiz işlem platformu ApeX Pro ile bir kez daha iş birliği yaptı.

Bybit bu iş birliği ile kullanıcılarına USD’ye endeksli sabit coin USDC üzerinden kolayca reel getiriler elde etme imkânı sağlayan yeni Apex Pro Akıllı Likidite Havuzu’nun (SLP) kapısını açıyor.

Bitget Wallet (eski adıyla BitKeep) merakla beklenen yeni ürünü ETH Staking’i tanıttı.

Normal dönemlerde yüzde 4 ila 8 ve hatta sübvansiyon dönemlerinde yüzde 10’a ulaşan getiri oranlarına sahip bu özellik, kullanıcılara işlem ücreti (gas ücreti) olmadan etkileyici getiriler elde etme fırsatı sunuyor.

Blokzincir Sektörü Markası Keyzer, Yakın Dönemde 15 Startup’a Yatırım Yapacağını Duyurdu

Bitci, Help Steps tarafından piyasaya sürülen Helpsteps Token’ı listeliyor.

Bitci, önümüzdeki günlerde tamamlanacak HSX Token arzına katılan yatırımcıları özel hediyelerle buluşturmayı planlıyor.

BNB Chain, Katman 2 ölçeklendirme çözümü opBNB’nin herkese açık olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Bitget, yeni ürünü Kartopu’nu piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Bitget’in yeni ürünü Kartopu, kullanıcıların sürekli gelişen ve değişen kripto para piyasası koşullarında daha güçlü bir güven duygusu içinde hareket etmelerine yardımcı olmak ve düşük risk oranıyla işlem yapmalarını sağlamak üzere tasarlandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 143

4 – 10 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamk isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir