FinTech alanında haftanın gündemi 145

FinTech alanında haftanın gündemi 145 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 145

18 – 24 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Paribu “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın dördüncüsünü yayınladı

Paribu, bu yıl FutureBright Group’un desteğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin en kapsamlı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın dördüncüsünü yayınladı.
Paribu ve FutureBright Group’un iş birliğinde hazırlanan “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2023”ün sonuçları, kripto para ve blokzincir sektörüne dair ilgi çekici veriler sundu. Daha önceki yıllarda olduğu gibi yine “en kapsamlı” olma niteliği taşıyan araştırma; Türkiye’de kripto para ekosisteminde yaşanan gelişmelere ayna tutmak, elde edilen verileri kamu ve paydaşlarla paylaşmak, kripto paraya dair beklentileri, motivasyonları ve bariyerleri tespit etmek ve çıkan sonuçlar nezdinde yapılabileceklere dair doğru bir yol haritası çıkarmak amacını taşıyor.
Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmada son 1 yılda sektörde yaşanan gelişmelerin etkisi sonuçlara yansıdı. Araştırma sonuçları; bilinirlik, deneyim, teknoloji ve demografi olmak üzere 4 başlık altında toplandı.

Garanti BBVA üst yönetiminde yeni bir atama gerçekleşti

Garanti BBVA Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına Murat Çağrı Süzer atandı.

Murat Çağrı Süzer’in mevcut sorumluluklarına ek olarak sürdüreceği yeni görevi çerçevesinde Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Tüketici Finansmanı, Dijital Varlıklar ve İş Ortaklıkları alanları Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılık ile birleşti. Garanti BBVA Ödeme Sistemleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Garanti BBVA Dijital Varlıklar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevleri devam etmekte olan Murat Çağrı Süzer aynı zamanda bankanın iletişim faaliyetlerinin yönetimini de üstlenecek. 

Sigortayeri, ilk TV reklam kampanyası ile izleyicilerin karşısına çıktı

Aktif Bank iştiraki Sigortayeri, ilk TV reklam kampanyası ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Sigortayeri’nin, müşterilerinin kendi taleplerine göre poliçelerini oluşturabilme ve kişiselleştirebilme fırsatı sunmasından yola çıkan reklam filminde; Sigortayeri.com’u adeta kendi sigorta yerleri gibi görüp, markaya kendi isimlerini veren kahramanlara yer veriliyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına özel poliçeler oluşturabilme mutluluğu, Sigortayeri jingle’ı eşliğinde bir kutlama ve sahne şovuna dönüşüyor. Kampanyanın devam filminde ise Sigortayeri’nin sektörde ses getirecek “bir depo hediye akaryakıt” kampanyası eğlenceli bir biçimde anlatılıyor.

N Kolay ve Trendyol arasında yeni bir iş birliği başlıyor

Aktif Bank’ın dijital bankası N Kolay, Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından Trendyol ile güçlerini birleştiriyor. N Kolay kullanıcıları Trendyol mobil uygulamasına özel olarak, krediye uygun ürünlerden oluşturdukları 500 TL ilâ 50 bin TL aralığındaki sepet tutarlarını, 36 aya varan vadelerle kredilendirebiliyor. N Kolaylılar “N Kolay Taksit Alışveriş Kredisi”nden dosya masrafı olmadan 7/24 faydalanabiliyor. Giyimden kozmetiğe, teknolojiden mobilyaya geniş ürün yelpazesi barındıran Trendyol mobil uygulamasında, hızlı ve anında N Kolay Taksit Alışveriş Kredisi imkânından yararlanmak için kredi kartına da ihtiyaç duyulmuyor.

Hayat Finans faaliyetlerine başladı

Türkiye’nin dijitale doğan ilk bankası olan Hayat Finans’ın faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’de lisanslı dijital bankacılık dönemi resmen başlamış oldu.

Hayat Finans şubesiz ve sadece dijital kanallardan hizmet veren bir banka olarak finansal imkânlara erişimin kolay ve daha az maliyetli olduğu bir iş modeli ortaya koyuyor. Bu model ile bireylerin yanı sıra Türkiye ekonomisine katkı sağlayan tüm işletmelere hızlı ve uygun finansman sağlamayı hedefliyor.

Multinet Up ve Koruncuk’tan deprem bölgesindeki öğrenciler için konteyner okul

Multinet Up ve Koruncuk Vakfı iş birliği kapsamında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde kurulumu tamamlanan 8 üniteli konteyner okulda ilk ders zili çaldı. 

Depremde yıkılan Pazarcık İstiklal Halil Arık Ortaokulu’ndaki eğitim faaliyetlerinin kesintiye uğramadan devam edebilmesi için harekete geçen Multinet Up, Koruncuk Vakfı iş birliği ile kurulumu yapılan konteyner okulun faaliyete geçtiğini duyurdu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi Ahmet Bozdağ mahallesinde kurulumu tamamlanan 8 üniteli konteyner okul, 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında 210 öğrenciye hizmet vermek üzere eğitime açıldı.

Golden Global Yatırım Bankası, FAST/KOLAS ile Para Transferine başladı

Golden Global Yatırım Bankası müşterileri Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden FAST / KOLAS (Kolay Adres) ile gün ve saat sınırı olmadan anında para transfer işlemlerini yapabilecek. 

Para transfer işlemleri IBAN bilgilerine gerek olmadan Golden Global Mobil’den KOLAS (Kolay Adres) tanımı ile cep telefonu, E-posta, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası, pasaport numarası veya yabancı kimlik numarası girilerek haftanın 7 günü 24 saat hızlı ve kolaylıkla yapılabiliyor.

İş Bankası, Metaverse’te Girişimcilik Şubesi ve Nays Alanı Açıyor

Türkiye İş Bankası, girişimcilik ekosistemi paydaşlarına özel faaliyete geçirdiği Girişimcilik Şubesi ile Nays Alanı’nı, GoArt Metaverse Platformu’nda sanal olarak hizmete açıyor.

Bankacılık ve finans odağındaki Metaverse kurgularını, müşterilerle etkileşim kurmayı sağlayacak düzeye taşıyan Banka, GoArt Metaverse Platformu’nda kullanıcılarla buluşturduğu Girişimcilik Şubesi ve Nays Alanı’nı, yüz yüze iletişim atmosferini yakınsayan ölçekte hissettirecek şekilde tasarladı.

Kullanıcılar, Girişimcilik Şubesi’nin teknoloji odaklı, inovatif ve katma değer yaratan startuplara özel bankacılık ürün ve hizmet ayrıcalıklarını Metaverse ortamında tanıyıp, Girişimcilik Şubesi’nin gerçek temsilcilerinin avatarlarıyla haftanın belirli gün ve saatlerinde canlı görüşme yapabiliyor.

KPMG’nin 2023 yılı Küresel Teknoloji Raporu yayımlandı

Dijital dönüşüme yatırım şirketlerin kârlılık ve performansını artırıyor. KPMG’nin “2023 Küresel Teknoloji Raporu” şirketlerin dijital dönüşüm yolculuğuna devam etmek istediğini gösteriyor. 

KPMG’nin şirketlerin teknolojiye yönelik önceliklerini ve planlarını incelediği “2023 Küresel Teknoloji Raporu”nda yer alan ankete göre yeni teknolojilerin süreçlere dâhil edilmesinde büyük bir sıçrama görüldü. 2022’deki ankete katılanların yalnızca yüzde 10’u yeni teknolojiler için yöneticilerin desteğine sahipken bu yılki ankette bu oran yüzde 38’e çıktı. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğu, teknoloji yatırımının kâr veya performansta yüzde 10’un üzerinde artış sağladığını düşünüyor; bu oranın geçen yılın yüzde 2,5 olan genel iyileşme oranından çok yüksek olması da dikkat çekti.

Bankacılık sektörünün odağı Z kuşağında

EY’ın (Ernst & Young) güncel yayınına göre küresel bankacılık sektöründe gelecekteki yeteneklere duyulan ihtiyaç, her zamankinden daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor. 

Z kuşağı, bankaların giderek çeşitlenen müşteri tabanıyla uyumlu yeni bakış açıları sunuyor. Ayrıca, bankaların dijital dönüşüm çağında başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu yeni teknolojileri ve veri becerilerini de beraberinde getiriyorlar. Ancak bu neslin beklentilerini anlamak ve karşılamak önem taşıyor. Çeşitli nedenlerle, bankacılık alanında kariyer yapmayı eskisi kadar cazip bulmayan Z kuşağını çekmek ve bankacılığı gelecek nesiller için tercih edilen bir sektör olarak konumlandırmak adına bazı söylemlerin değiştirilmesi ve yenilikler yapılması gerekiyor.

Semih Kara, yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun iştiraki ÜNLÜ Portföy’e genel müdür olarak atandı.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Küresel kripto para borsası Gate.io’dan önemli bir atama haberi geldi.

Gate.io Türkiye Genel Müdürü Kafkas Sönmez, Küresel Büyüme Direktörlüğüne atandığı duyuruldu. 

Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Paribu, “Beşiktaş Token”ı hayata geçirmek için anlaşmaya vardı. Beşiktaş Token, 26 Eylül’den itibaren Paribu üzerinden ön satışa çıkacak.

Bitget, Ağustos 2023 Koruma Fonu Değerleme raporunu yayınlayarak fonun değerinin Kasım ayından bu yana 300 milyon ABD dolarını aştığını açıkladı.

Bitfinex’in, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarını bilgilendirmek amacıyla oluşturduğu Finansal Özgürlük Turu başlıyor.

İlk ziyaretini 25 Eylül’de Gaziantep’e gerçekleştirecek olan tur, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da takipçiler ve topluluklarla buluşacak.

FED’in faiz kararı beklentilere paralel olarak sabit kaldı. 

FED Başkanı Powell’ın konuşmasında “Uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazırız” demesi ABD borsalarıyla birlikte kripto piyasasında da geri çekilmelere neden oldu.

Bitcoin Film Festivali ve Plan ₿ Forumu yaptıkları iş birliğiyle “Bitcoin Film Festivali: Plan ₿” projesini başlattı. 

Bybit’in CEO’su ve kurucu ortağı Ben Zhou, kurumsal ve perakende yatırımcılara kripto piyasasına birinci sınıf erişim sunabilmek için Token2049’a katıldı.

Bitci, “Güven Puanına Göre Sıralanan En İyi Kripto Borsaları” listesinde ilk sırada yer aldı.

Binance, Rachel Conlan‘ın Pazarlama Başkanı (CMO) olarak terfi ettiğini duyurdu.

FinTech alanında haftanın gündemi 144

11 – 17 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir