FinTech alanında haftanın gündemi 147

FinTech alanında haftanın gündemi 147 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 147

1 -15 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Papara, uygulama içi ‘Sohbet’ özelliğini duyurdu

Papara, uygulama içi ‘Sohbet’ özelliğini yayına aldı. Yeni özellik sayesinde Papara kullanıcıları, alıştıkları mesajlaşma deneyimiyle, telefon rehberlerinde kayıtlı olan Papara kullanıcılarıyla Papara’dan sohbet edebiliyor.

Paycell’liler Borsa İstanbul’daki şirketlere ortak olabilecek

Paycell, yatırım ürünleri portföyüne Borsa İstanbul’da  (BİST) işlem gören şirketlerin hisse senedi alım satım hizmetlerini de dahil etti.

Paycell, yatırım ürünleri gamını genişleterek kullanıcı taleplerine göre tasarladığı alternatif yatırım araçlarını sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda işlem portföyüne emtia ve Amerikan borsalarının ardından Borsa İstanbul’da hisse senedi alım satımını da dahil etti. Böylece Paycell kullanıcıları, platforma entegre finansal hizmetler sunan Colendi Menkul Değerler aracılığıyla Borsa İstanbul’da hızlı ve güvenle yatırım yapabiliyor.

Kiralar artık tek tıkla ödenecek

Albaraka Türk iştiraki ve Fintek girişim kurucusu Insha Ventures tarafından geliştirilen online apartman ve site yönetim platformu Kozmos, PropTech alanına önderlik eden GABORAS ile iş birliği kapsamını genişletti.

İmzalanan iş birliğiyle GABORAS kullanıcıları uygulama üzerinden kira ödemelerini yapabilmenin yanı sıra Albaraka Türk’ün internet bankacılığı, mobil uygulaması ve şubelerini de kullanabilecek.

Vaillant Group Türkiye, Paynet ile yeni bir iş birliğine imza attı

Vaillant Group Türkiye, satış noktalarının ödeme süreçlerini hızlandırmak ve operasyonel verimliliğini artırmak için Paynet Ödeme Hizmetleri ile yeni iş birliğine imza attı.

Yapılan anlaşma ile Türkiye genelindeki tüm Vaillant Group Türkiye satış noktaları POS cihazına ihtiyaç duymadan, Paynet Sanal POS ile diledikleri yerde, diledikleri zaman kredi kartı ile kolayca ödeme alabilecek. Satış noktaları her bir bankayla tek tek anlaşmak zorunda kalmayacak, Vaillant Group Türkiye’nin bankalardan sağlamış olduğu avantajlı taksit kampanyalarından da faydalanabilecek.

Bahar Öte, IQ Money Genel Müdürü Oldu

Ödeme kuruluşu IQ Money’de üst düzey atama gerçekleşti. Avukat Bahar Öte, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak atandı.

2019 yılından beri IQ Money AŞ’nin yapılandırılması ve geliştirilmesi sürecinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev yapan Dr. Hasan Alpago’nun koltuğuna Avukat Bahar Öte getirildi.

TRPOS Ödeme Kuruluşu’na Faaliyet İzni Verildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TRPOS Ödeme Kuruluşu AŞ’ye ödeme kuruluşu olarak faaliyet göstermek üzere “faaliyet izni” verdi.

Buna göre, TRPOS Ödeme Kuruluşu AŞ’ye Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkındaki kanunun 12’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) (b) ve ödeme aracı kabul yetkisi ile sınırlı kalacak şekilde (c) bendinde belirtilen ödeme hizmetlerini sunmak üzere ödeme kuruluşu olarak faaliyet izni verilmesine karar verildi.

TRPOS Ödeme Kuruluşu AŞ’ye verilen izinle birlikte Ödeme Kuruluşu (27) ve Elektronik Para (51) hizmeti sunan finteklerin sayısı 78’e ulaştı.

TÖDEB “TÖDEB Sektör Raporu’nu” kamuoyuna duyurdu

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), Türkiye’nin fintek sektörü içerisindeki ödeme ve elektronik para kuruluşlarındaki büyümeyi ve gelişmeyi incelediği “TÖDEB Sektör Raporu’nu” kamuoyuna duyurdu.

TÖDEB Sektör Raporu, Türkiye’nin Fintek ekosistemi içerisindeki ödeme ve elektronik para kuruluşlarının bugününü ve geleceğini rakamsal olarak değerlendiren ilk rapor olma özelliğini taşıyor.

Fintek Sektörünün Bugünü ve Geleceği Raporda Yer Alıyor

İki ana bölümden oluşan Sektör Raporu’nun ilk bölümünde uzmanların gözünden küresel ve yerel gelişmeler ile fintek sektörü ve beklentiler değerlendiriliyor. Bu bölümde Dünya ve Türkiye’deki fintek ekosistemindeki gelişmeler, ekonomik faktörler ve sektörün gelecek beklentiler inceleniyor. Bu bölüm, fintek sektörünün genel durumu ve geleceği hakkında geniş bir bakış sunuyor.

Raporun ikinci bölümü ödeme ve elektronik para kuruluşları sektörüne ait Temmuz-Aralık 2021 ve Ocak-Haziran 2022 bu dönemlerdeki finansal verilere odaklanılıyor. Kurumsal yapı, personel sayısı, eğitim durumu, hizmet kanalları, finansal veriler ve genel istatistikler gibi önemli konular ele alınıyor. Ayrıca, ödeme hizmetleri, elektronik para kullanımı ve işlem hacmi gelişimi gibi sektörel verilere de yer veriliyor.

Fintechtime Ekim 2023 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Ekim 2023 Sayısı Çıktı.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Türkiye’nin ilk ve en büyük elektronik para şirketlerinden biri olan, gerçekleştirdiği ilklerle sektörde öncü konumunda bulunan United Payment’ın CEO’su İlker Sözdinler‘i kapağımıza taşıdık.

2022 yılında, 50 milyar TL işlem hacmi ile büyük bir başarı elde eden, 2023 için daha da büyük hedefler belirleyen United Payment, bu yıl işlem hacmini de 100 milyar TL ile kapatmayı hedefliyor. Bölgede en hızlı büyüyen finteklerden biri olarak, faaliyet alanlarına yeni ülkeler ekleyerek küresel varlığını daha da genişleten United Payment’ın başarılarını alkışlıyoruz. Toplumda cinsiyet eşitliğini destekleyen ve kadın çalışanların liderlik pozisyonlarında daha fazla temsil edilmesine katkı sağlayan sektörümüzün güzide fintekinin Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın sponsorluğunu bir adım daha öteye taşımasından da gurur duyuyoruz.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Dergimizin ilerleyen sayfalarında: Sigortayeri Genel Müdürü Ali Gülcan, Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman, Azerbaycan Fintech Birliği (AZFINA) Başkanı Ruslan Talıbov ile gerçekleştirdiğim röportajları okuyabilirsiniz.

Azerbaycan & Türkiye Fintech Forumu özelinde görüşlere yer verdiğimiz Fintech Innovation Hub-FTIHUB Kurucusu Kutay Yalınkılınç, TÖDEB Başkanı Ufuk Bilgetekin, United Payment Azerbaycan Ülke Müdürü Edgar F. Abdullayev, Paymes Kurucu Ortağı Hasan Jabbarov‘un mini röportajlarını da dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Bu sayıda sizler için güncel veriler, yükselen değerler ve trendler ışığında hazırladığım “Fintek Trendleri” dosya konusunu kaleme aldım…

Fintek’in geleceği hiç olmadığı kadar parlak…

Finansal hizmetlerin geleceği, teknolojiyle beslenen altyapı ve API’lar üzerinde yükseliyor. Küresel Fintek pazarı ise genişlemesini sürdürüyor. Gelişen teknolojik ilerlemeler, finansal teknoloji şirketlerinin müşterilerin yükselen beklentilerini karşılayan düşük maliyetli kişiselleştirilmiş ürünler sunmasına izin veriyor. Bu da dünya çapında pazarın büyümesini daha da hızlandırıyor.

Sektörleri dönüştüren Fintek Trendleri Neler?

2024 yılında küresel Fintek pazarının 324 milyar doları bulması bekleniyor. Bu büyümeyi tetikleyen birçok faktör bulunuyor. Bunlar arasında dijital ödemelerin artan benimsenmesi, mobil bankacılığın yükselmesi ve finansal hizmetlere olan talebin artması gibi unsurlar öne çıkıyor.

Gelecek Nasıl Görünüyor?

Güncel veriler, yükselen değerler ve trendler ışığında finansal teknolojilerin geleceği nasıl görünüyor gelin birlikte bakalım…

2022’nin sarsıcı bir yıl olmasına rağmen, 20 yıllık kesintisiz büyümenin ardından Fintek endüstrisinin geleceği umut vadediyor. 2022’de küresel Fintek finansmanı, 2021’e göre %46 düşüşle 75,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti, diğer yandan 2020’ye göre %52 artışta kaydedildi.

Yılın ikinci yarısı ile birlikte kasvet başladı

Yılın ikinci yarısı ise kasvetliydi. Dördüncü çeyrekte yalnızca 10,7 milyar dolarlık yatırım Fintek start-up’larına gitti. Yaklaşık 3,2 milyar dolar’ın neredeyse %30’u, ABD merkezli şirketlere aktı.

Küresel risk sermayesi finansmanı 2022’de 415,1 milyar doları buldu

Bu, rekorlarla geçen 2021 yılından sonra %35’lik bir düşüşü temsil etti. Bu düşüşte, COVID-19 pandemisinden kaynaklanan makroekonomik çevre ve enflasyonun yükselmesi gibi nedenlerle yatırım aktivitesinde genel bir düşüş yaşanmasında önemli bir rol oynuyor. İyi haber ise 2023 yılında Fintek pazarının 179 milyar dolar değerine ulaşacak olması ve tahmin dönemi boyunca %23,58’lik bir CAGR ile büyüyeceği yönünde.

Endüstri büyüyor

Grand View Research raporuna göre küresel Fintek pazarı büyüklüğünün 2022’den 2030’a kadar %17,2’lik bileşik yıllık büyüme oranı ile 949,49 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu genişlemenin merkezinde, teknoloji odaklı çözümlere bankalar ve şirketlerden gelen yatırımlar bulunuyor.

Fintek pazarı genişlemesini sürdürüyor

Finansal hizmetlerin geleceği, teknolojiyle beslenen altyapı ve API’lar üzerinde yükseliyor, küresel Fintek pazarı genişlemesini sürdürüyor. Gelişen teknolojik ilerlemeler, finansal teknoloji şirketlerinin müşterilerin yükselen beklentilerini karşılayan düşük maliyetli kişiselleştirilmiş ürünler sunmasına izin veriyor. Bu da dünya çapında pazarın büyümesini daha da hızlandırıyor.

Dosya konusunun devamını Fintechitme Ekim sayısında bulabilirsiniz.

Fintechtime’a, dMags ve Magzter üzerinden ulaşabilirsiniz.

Golden Global Yatırım Bankası ve Visa yeni bir iş birliğine imza attı

Golden Global Yatırım Bankası ve Visa, işletmeler arası (B2B) uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için iş birliğine imza attı.

Golden Global Yatırım Bankası ve Visa, işletmeler arası (B2B) uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için iş birliğine imza attı. Bu iş birliği sayesinde Golden Global Bank ticari müşterileri; Visa B2B Connect çözümünü kullanarak uluslararası para transfer ve tahsilatlarını daha hızlı, daha güvenli ve daha uygun maliyetle gerçekleştirebilecek. 

PayCore’un Genel Müdürü Mustafa Bezeklioğlu oldu

PayCore’un Genel Müdürlüğüne sektörde 25 yıldan fazla tecrübesiyle pek çok önemli projeye imza atan Mustafa Bezeklioğlu atandı.
Ödeme sistemlerinin teknoloji şirketi ve pek çok kurumun çözüm ortağı olarak 30’dan fazla ülkeye teknoloji ihraç eden PayCore’un yeni Genel Müdürü, finans sektöründeki 25 yılı aşkın tecrübesiyle Mustafa Bezeklioğlu oldu.

Hepsipay, Visa iş birliği ile Hepsiburada platformunun dışına çıkıyor

Hepsiburada tarafından platform cüzdanı olarak hayata geçirilen Hepsipay, kullanıcılarının sahip oldukları dijital kartlarının online ve fiziksel alışverişlerde tüm dünyada kullanılabilir hale gelmesini sağlamak amacıyla Visa ile beş yıllık iş birliğine gitti.

Kullanıcılar, Hepsiburada üzerinden Hepsipay hesaplarına girerek saniyeler içerisinde Visa logolu dijital kartlarını oluşturup, kartlarına mevcut kredi kartı veya banka kartından nakit aktarılabilecek, isterlerse banka hesaplarından yapacakları transfer ile Hepsipay cüzdanlarını doldurabilecek.

Noterler Birliği ve Vepara, “Vegüven” ürününü duyurdu

Noterler Birliği ve Vepara’nın iş birliğiyle birlikte sunulan inovatif ürün “Vegüven” adını taşıyan ikinci el araç satışını güvence altına alan hizmetini duyurdu. Bu hizmet, tüketicilere güvenli bir şekilde ikinci el araç alım ve satım işlemlerini gerçekleştirme olanağı sunuyor.

Vepara, uçtan uca ödeme çözümleri ile müşterilere geleneksel ödeme yöntemlerinin ötesinde bir deneyim sunma hedefinde. Bu iş birliği, Noterler Birliği’nin ödemelerini daha etkili bir şekilde yönetme ve güçlendirme fırsatlarını artırırken, dijital ödeme altyapısının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Papara, Papara Card’ları kişiselleştirme olanağı sunmaya başladı

Finansal teknoloji şirketi Papara, tüm kullanıcılarına Papara Card’ları kişiselleştirme olanağı sunmaya başladı.

Yeni özellik sayesinde Black, Gray, Rose, Almond ve Teal olmak üzere beş renk seçeneğiyle sunulan Papara Card’lar, kullanıcılar tarafından çeşitli tasarım araçları kullanılarak özelleştirilebiliyor. Geliştirme, kart sektöründe bir ilk olma özelliği taşıyor.

AHL Pay, BenimFaturam uygulamasını kullanıma sundu

AHL Pay, fatura ödemelerinde önemli avantajlar içeren BenimFaturam uygulamasını kullanıma sundu.

Ahlatcı Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., AHL Pay markası ile Merkez Bankası tarafından Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu lisansı kapsamında sürdürmekte olduğu faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. TCMB lisanslı kuruluşun fatura ödemeleri ile ilgili önemli avantajlar içeren ürünü BenimFaturam, tüketicilerin bütçesini zorlayan faturaların taksitli ödenebilmesini sağlıyor.

Sevinç Akpınaroğlu, Moneytolia’nın yeni CEO’su olarak atandı

Moneytolia’da CFO’luk görevi yapan Sevinç Akpınaroğlu, Moneytolia’nın yeni CEO’su olarak atandı.

Moneytolia’da üst düzey bir atama gerçekleşti. Ekim 2022’den bu yana CFO’luk görevini yürüten Sevinç Akpınaroğlu, Moneytolia’nın yeni CEO’su olarak atandı. Sevinç Akpınaroğlu, ‘Paranın yeni hali’ sloganıyla hizmet veren Moneytolia’nın ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması ve rekabetçi ürünlerin geliştirilmesi için teknoloji odaklı liderlik yapacak.

Albaraka Garaj 7. Dönem Başvurularını Almaya Başladı

Albaraka Garaj, 7. Dönem başvurularını almaya başladı.

Albaraka Türk bünyesinde, girişimcilerin hızlandırma olanakları ile desteklendiği Albaraka Garaj, 7. Dönem başvurularını almaya başladı. Girişimcilere hibe, mentorluk, eğitim, network, API ve ofis desteği gibi imkanlar sunan Albaraka Garaj, yeni girişimlerini bekliyor.

Startupfon, SPK’dan Kitle Fonlama Lisansı Aldı

Türkiye’nin İlk Ortak Yatırım Platformu Startupfon, SPK’dan Kitle Fonlama Lisansı Aldı.

Startupfon; girişimlere yönelik yatırım fırsatlarını artırmak, Girişim Sermayesi Fonları ile yatırım yaptığı girişimleri startupfon.com platformu üzerinden ortak yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla buluşturabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından verilen Kitle Fonlama Lisansı’nı aldı.

Türkiye Finans Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı’na Melis Tosun Arslan atandı

Türkiye Finans, dijital bankacılık yapısında stratejik bir adım attı.  Organizasyonel değişiklik kapsamında, Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı’na Melis Tosun Arslan atandı.  

Türkiye Finans, dijital rekabette güçlenme hedefiyle organizasyon yapısında değişikliğe giderek, Dijital Bankacılık İş Grubu’nu oluşturdu.  Kurumun iç ve dış tüm süreçlerinde dijital dönüşümü bütünsel bir yaklaşımla yönetmek adına oluşturulan Dijital Bankacılık İş Grubu’nun çatısı altında Dijital Kanallar, Müşteri Memnuniyet Merkezi, Müşteri Deneyimi ve İnovasyon, Süreç Yönetimi ve Dönüşüm, Ödeme Sistemleri, Operasyonel Mükemmellik ile Pazarlama İletişimi ve Marka Deneyimi gibi dijital dönüşümde kilit role sahip birimler yer alacak.

İş Bankası GoArt Metaverse Portalı Açıldı

İş Bankası, girişimciler ve girişimcilik ekosistemi paydaşlarına özel faaliyete geçirdiği Girişimcilik Şubesi ile yeni nesil finans uygulaması Nays’ın avantaj ve fırsatlarının tanıtıldığı Nays Alanı’nı, GoArt Metaverse’te kullanıcılarla buluşturdu.

Architecht Uçtan Uca Büyümeye Devam Ediyor

Architecht, 2023’ün son çeyreğinde büyüyen ekibi ve finansal rakamları ile 2024 hedeflerini açıkladı. 720 kişilik uzman ekibiyle büyümesini sürdüren marka, yıl sonunda bir önceki yıla oranla finansal olarak yüzde 400 büyüme ile yılı kapatmayı hedefliyor.

Lisanslı dijital bankalar, yatırım bankaları ve katılım bankaları olmak üzere Türkiye’de 10 farklı bankaya ana bankacılık platformuyla hizmet sunan Architecht, ulusal ve uluslararası birçok bankanın uçtan uca finansal teknoloji ihtiyaçlarına çözüm üretiyor. Nitelikli insan kaynağı, müşterileri, çözüm ortakları, yenilikçi ürünleri ve güncel teknolojileriyle 2023 son çeyreğinde de büyümeye devam eden Architecht, Eylül 2023 itibarıyla 643 milyon TL ciroya ulaşarak yıl sonunda bir önceki yıla oranla finansal olarak yüzde 400 büyüme gerçekleştirecek.

BtcTurk, Bitcoin’in Türkiye’deki 10 yılını anlattığı bir belgesel hazırladı

BtcTurk, kuruluşunun 10’uncu yılında Bitcoin ve BtcTurk’ün 10 yıllık macerasını konu alan bir belgesel hazırladı.

2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulan ve CEO’luğunu Özgür Güneri’nin üstlendiği BtcTurk, 14 yıllık Bitcoin tarihinin 10 yılında Bitcoin’in ilerlemesini ve büyümesini anlatan bir belgesele imza attı. Dünyaca ünlü kriptolog Adam Back’ın yanı sıra Prof. Dr. Burak Arzova, Prof. Dr. Aylin Seçkin ve Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu gibi ekonomistler de Bitcoin’in nitelikleri ve gelecek projeksiyonu üzerine yorumlarını katarak belgesele katkıda bulundu.

Arf PAY360’de ‘En İyi Kredilendirme Girişimi’ Ödülünü Aldı

İsviçre merkezli Türk fintech girişimi Arf, Londra’da gerçekleşen PAY360 ödül töreninde “En İyi Kredilendirme Girişimi” kategorisinde birinci olarak, Altın PAY360 Ödülüne hak kazandı.

4 Ekim’de Londra’da gerçekleşen PAY360 ödül töreninde, Arf ödeme sektörüne yaptığı katkılar ve kredi inovasyonuna liderlik etmesi nedeniyle ‘En İyi Kredilendirme Girişimi’ kategorisinde altın ödülü kazandı. Arf, sektörde bu ödülü alan ilk Türk girişimi oldu.

FinTech İstanbul B2B Connect Summit Gerçekleşti

Türkiye’nin ilk “B2B FinTech networking” etkinliği FinTech Istanbul B2B Connect Summit 13 Ekim’de Selectum City – Ataşehir’de gerçekleşti.

Etkinlik, FinTech Istanbul Platformu ve Oniki iş birliği ile hayata geçirilen, kendi alanında ilk olma özelliği taşıyordu. B2B Connect Summit finans dünyasının otoritelerini, bankalarını, FinTech’leri, ödeme kuruluşlarını, e-para şirketlerini, teknoloji liderlerini, yöneticileri ve hizmet sağlayıcılar ile küçük ve büyük ölçekli şirketleri bir araya getirdi.

Benim için ilginç bir deneyimdi, etkinlik bana göre çok verimli geçti. Daveti için Ziya Kızıltan’a, FinTech İstanbul yöneticilerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

FinTech alanında haftanın gündemi 146

25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir