FinTech alanında haftanın gündemi 146 

FinTech alanında haftanın gündemi 146 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 146

25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi”nin yedincisi, “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye” mottosuyla sizlerle buluşmaya hazırlanıyor.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun destekleriyle, Borsa İstanbul Grubunun Ana Sponsorluğunda ve sermaye piyasasının tüm paydaşlarının katkısıyla, 02-04 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye Sermaye Piyasaları tarafından düzenlenen kongre, çevrim içi olarak gerçekleşecek.


Zirvede “Dijitalleşme Finans Piyasalarında Ne Gibi Risk ve Fırsatlar Getiriyor” başlıklı panelin moderatörlüğünü üstleneceğim. Ajandanız müsaitse 2 Ekim Saat 13:30’da panelini izlemeye beklerim. Zirveye katılım ücretsiz, aşağıdaki link üzerinden https://sermayepiyasalarikongresi.org.tr/tr/program kayıt olarak oturumları izleyebilirsiniz.

Beşiktaş JK, Paribu ile anlaştı

“Beşiktaş Token”, 26 Eylül tarihinde Paribu üzerinden ön satışa çıktı ve saniyeler içinde tükendi.

Anlaşmayla ilgili Beşiktaş JK Başkanı Ahmet Nur Çebi, Paribu CEO’su Yasin Oral, Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Üyesi Barış Dillioğlu ve Paribu Ürün Müdürü Mert Altaç’ın katılımıyla Beşiktaş Stadyumu’nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Beşiktaş Token ile elde edilebilecek bazı avantajları aşağıda bulabilirsiniz: 

 • Tahsis edilmiş her iki tesiste de yer alacak özel tribünde maç izleme imkânı
 • Özel ağırlama paketleri ile maç izleme imkânı
 • Özel kurgulanmış stat turuna katılım
 • Özel kurgulanmış tesis turuna katılım
 • Antrenman izleme ve takım ile tanışma
 • Deplasman maçlarında takım ile seyahat etme
 • Öncelikli bilet alım hakları
 • Özel tribünde maç izleme imkânı
 • Kulüp başkanı, yönetim kurulu, sporcular ile tanışma
 • İmza törenlerine katılım
 • Yapılacak anketlere katılarak kararlara etki etme

FinTech İstanbul B2B Connect Summit Başlıyor

Türkiye’nin ilk “B2B FinTech networking” etkinliği FinTech İstanbul B2B Connect Summit, finansal teknoloji ekosisteminin önde gelen oyuncularını ve otoritelerini, 13 Ekim’de Selectum City – Ataşehir’de bir araya getirecek.

Türkiye’nin ilk “B2B FinTech networking” etkinliği FinTech İstanbul B2B Connect Summit; finans dünyasının otoriteleri, bankalar, FinTech’ler, ödeme kuruluşları, e-para şirketleri, teknoloji liderleri, yöneticiler ve hizmet sağlayıcılar ile küçük ve büyük ölçekli tüm şirketleri 13 Ekim’de Selectum City – Ataşehir’de buluşturmaya hazırlanıyor. FinTech İstanbul Platformu ve networking odaklı etkinlik deneyiminde uzman Oniki iş birliği ile hayata geçirilen, kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan etkinliğin katılımcılarını sektörün lider isimlerinin sunumlarından eşsiz networking fırsatlarına verimli bir gün bekliyor.

GTech yönetim kadrosuna Arcun Tanju katıldı

GTech yönetim kadrosuna Proje Yönetimi Mükemmeliyet Merkezi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Arcun Tanju katıldı.

Teknoloji sektöründe 32 yıllık deneyime sahip olan Arcun Tanju, GTech’te Proje Yönetimi Mükemmeliyet Merkezi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak. Tanju, Proje Yönetim Ofisi’nin lideri olarak, tüm faaliyetleri uçtan uca yönetecek, projelerin hedeflere uygun şekilde gerçekleşmesini ve paydaşların ihtiyaçlarına en hızlı ve doğru şekilde cevap verilmesini sağlayacak.

Papara, yeni sigorta ürünü Ferdi Kaza Sigortası’nı duyurdu

Fintek Papara, yeni sigorta ürünü Ferdi Kaza Sigortası’nı duyurdu. Ferdi Kaza Sigortası, Papara’nın altıncı sigorta ürünü oldu.

Ferdi Kaza Sigortası, sigorta alanında geleneksel ürünleri dijital deneyimlerle buluşturmaya ve sigorta sektörüne yenilikçi ürünler kazandırmaya odaklanan Papara’nın altıncı sigorta ürünü oldu.

Enqura, çıktığı ilk yatırım turunda 2,9 milyon dolar yatırım aldı

Dijital uzaktan müşteri edinimi, güçlü kimlik doğrulama, dijital cüzdan, web ve mobil uygulamalar alanında ürün geliştiren Enqura, 2,9 milyon dolar yatırım aldı.

Enqura aldığı bu yatırımla, Türkiye’de lider konumda olan yapay zekâ destekli finansal yazılım ürünlerini ilk olarak Avrupa ve Körfez Ülkelerine açmayı hedefliyor.

Yatırım turuna girişim sermayesi şirketleri Eksim Ventures, Hedef Portföy Startup Burada GSYF, Lima Ventures, Doğa Girişim’in yanında Echo Çağrı Merkezi, Sistem Global, Mehmet Darendeli ve İsmail Emre Peser katıldı. İki aşamalı gerçekleşen turun, ikinci aşamasında katılan yatırımcılar ayrıca açıklanacak.

Architecht’in İşveren Markası Başarısı Ülke Sınırlarını Aştı

Finansal teknoloji şirketi Architecht, Great Place to Work’un, Avrupa indeksinde yer almayı başardı.

Architecht, Great Place to Work tarafından 3 bin 300 şirketin değerlendirildiği Avrupa indeksinde 43’üncü sırada yer aldı. Architecht elde ettiği başarı ile çalışan mutluluğu ve memnuniyetini ön planda tutan yönetim anlayışını taçlandırdı.

PayTR CTO’su Bülent Muşlu oldu

PayTR’ın Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Bülent Muşlu oldu.

Sektörde 14 yıldır başarılara imza atan, 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yaptığı yatırım ortaklığıyla sermaye yapısı ve kurumsal yapısını daha da güçlendiren sektörün en köklü ödeme kuruluşu PayTR’ın Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı (CTO) görevine 1991 yılından itibaren bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren Bülent Muşlu atandı.

UPTION “Hesabından Sınırları Kaldır” reklam kampanyasını izleyiciyle buluşturdu

UPT ve yurt dışı para transferi alanında hizmet veren mobil uygulaması UPTION “Hesabından Sınırları Kaldır” reklam kampanyasını izleyiciyle buluşturdu.

UPTION’ın Nişantaşı City’s AVM’nin dijital ekranına yerleştirdiği 3D animasyonunda marka, logosunu para transferini simgeleyen toplar haline getirerek bir top havuzu yaratıyor. Marka bu özel animasyon ile uluslararası para transferinin 176 ülkeye yapılabileceğini dikkat çekici bir şekilde anlatıyor.

Papara Voice Card, Sardis Awards Büyük Ödülü’ne layık görüldü

Papara, Sardis Awards’un beş yıllık tarihinde Sardis Awards Büyük Ödülü’ne layık görülen ilk finansal teknoloji şirketi oldu.

Finans dünyasının en iyilerini onurlandıran ve bu yıl beşinci kez düzenlenen Sardis Awards 2023’te ödüller, 26 Eylül’de sahiplerini buldu. Papara tarafından görme engelliler için geliştirilen ve dünyanın ilk sesli kartı olma özelliği taşıyan Voice Card, Sardis Awards Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Dubai Islamic Bank, TOM Şirketler Grubu’na ortak oluyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin aktif büyüklüğüne göre en büyük katılım bankası olan Dubai Islamic Bank PJSC (DIB), Aydın Grup hissedarları tarafından kurulan TOM Şirketler Grubu’na ortak oluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankacılık gruplarından biri olan Dubai Islamic Bank PJSC (DIB), T.O.M. Katılım Bankası A.Ş.’yi de bünyesinde barındıran TOM Şirketler Grubu’nun azınlık hissedarı oluyor. TOM Şirketler Grubu; Türkiye’nin Dijital Lisanslı İlk Perakende Bankası T.O.M. Katılım Bankası A.Ş., Türkiye’nin müşteri tabanını en hızlı büyüten lisanslı e-para şirketi TOM Pay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ve yenilikçi dijital ürünler geliştirme konusunda uzman lisanslı finansman şirketi TOM Finansman A.Ş. iştiraklerinden oluşuyor.

CX 360 Müşteri Deneyimi Yönetimi Zirvesi için geri sayım başladı

Çağrı Merkezleri Derneği ev sahipliğinde 5 Ekim’de Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleştirilecek “CX 360 Müşteri Deneyimi Yönetimi Zirvesi”ne geri sayım başladı.

Hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiği ve bin kişinin üzerinde katılım beklenen etkinlikte, Türkiye’nin son 2 yılına sektör penceresinden bakılırken dünyanın her yerinden sektör profesyonelleri sektörün evrimini yeni nesil müşteri deneyimi üzerinden masaya yatıracak. 

PayTR CMO’su Feyza Dereli Fedar oldu

PayTR’ın Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı (CMO) görevine Feyza Dereli Fedar atandı.

Sektörde 14 yıldır başarılara imza atan, 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yaptığı yatırım ortaklığıyla sermaye yapısı ve kurumsal yapısını daha da güçlendiren sektörün en köklü ödeme kuruluşu PayTR’ın Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Feyza Dereli Fedar oldu.

TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’nın Eylül 2023 sonuçları açıklandı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI)’nin hazırladığı TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’nın Eylül 2023 güncellemesi yayınlandı.

Türkiye’de kurumsal ve toplumsal yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla kurulan “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi”nin TRAI Girişimler Haritası (Eylül 2023) yayınlandı. 2017 yılında 24 yapay zeka girişimi ile başlayan ve yılın her çeyreğinde güncellenen TRAI Girişimler Haritası’nda en yeni güncelleme ile toplam 325 yapay zeka girişimi yer aldı.

Bitay Global Stratejik Pazarlama Direktörlüğü görevine Bünyamin Cemal Turgut atandı

Bitay Türkiye ve Seyşeller merkezli Bitay Global kripto para borsalarının Stratejik Pazarlama Direktörlüğü görevine Bünyamin Cemal Turgut atandı.

Toruk MAGIC Derin Teknoloji’ye 2.5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Teknopark İstanbul’un Beyoğlu Kuluçka Merkezi Cube Beyoğlu şirketlerinden Toruk MAGIC Derin Teknoloji, mobil elektronik ve iletişim cihazları ticareti alanında faaliyet gösteren iş insanı Sinem Dede’den 2.5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı.

FinTech alanında haftanın gündemi 145

18 – 24 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir