FinTech alanında haftanın gündemi 148

FinTech alanında haftanın gündemi 148 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 148

16 -22 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

UPT’nin Yeni Genel Müdürü Murat Kastan oldu

Aktif Bank’ın, dünya çapında 176 ülkede, 400 bin işlem noktasında hizmet veren para transferi iştiraki UPT’nin yeni genel müdürü Murat Kastan oldu.

Türkiye’nin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyet gösteren Aktif Bank’ın, dünya çapında 176 ülkede, 400 bin işlem noktasında hizmet veren para transferi iştiraki UPT’nin yeni genel müdürü Murat Kastan oldu.

Mükellef Brezilya pazarına açıldı

Mükellef, yurt dışına odaklandığı markası Workhy ile global yolculuğunda yeni adımını Brezilya’ya attı.

Workhy ile Pakistan’da Urduca, Fas’ta Fransızca hizmet veren Mükellef, şimdi de Portekizce dilinde hizmet vermek üzere hedef pazarlarından olan Brezilya’ya açıldı. Bu adım sayesinde, lokal dillerinde canlı destek alan girişimciler aynı zamanda yine lokal dillerinde hazırlanan web sitesi üzerinden şirketlerini kurup fatura kesmeye ve ödeme almaya başlayabiliyor.

Bonus’tan Cumhuriyetimizin 100. yılına özel tasarım

Garanti BBVA’nın kredi kartı Bonus, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını özel tasarlanmış bir kartla kutluyor.

Bir anı niteliğinde hazırlanan 100. Yıl Bonus kredi kartı Bonus özelliklerinin tümüne sahip olacak.

Kozmos, TESYÖN ile güçlerini birleştirdi

Fintek girişim kurucusu Insha Ventures tarafından geliştirilen online tahsilat platformu Kozmos, TESYÖN ile güçlerini birleştirdi.

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından hayata geçirilen Fintek girişim kurucusu Insha Ventures’ın online tahsilat platformu Kozmos, tesis yönetiminin kurumsallaşması ve sektörel standartların oluşmasını amaçlayan Uluslararası Tesis Yöneticileri Derneği (TESYÖN) ile iş birliğine imza attı. Bu iş birliği çerçevesinde sektörün geleceğini şekillendirecek çeşitli organizasyonlar, seminerler ve mesleki eğitimler gibi konularda katkı sunulacak.

POS AŞ’nin pazarlama faaliyetlerinden sorumlu yöneticisi Sebla Kesim Key oldu

POS AŞ’nin iştiraki olduğu TOSHIBA Global Commerce, Asya-Pasifik (APAC), Orta Doğu ve Afrika (MEA) ve Türkiye’nin Pazarlama Direktörünü Sebla Kesim Key olarak belirledi.

TCMB, 4 ödeme hizmetleri kuruluşunun faaliyet izni kapsamını genişletti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Faturakom Ödeme Hizmetleri AŞ, Föy Fatura Ödeme Kuruluşu AŞ, Paybull Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para AŞ ile Paynet Ödeme Hizmetleri AŞ’nin faaliyet izni kapsamını genişletti.

TCMB, Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri AŞ’nin faaliyet izninin geçici olarak durdurdu. Söz konusu kararlar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca alındı.

Paynet, açık bankacılık lisansı aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan açık bankacılık lisansını alan fintech sektörünün öncü kuruluşlarından Paynet, sunduğu çözüm ve hizmetleri daha da genişletmeye hazırlanıyor.

Paynet Açık Bankacılık hizmetini kullanan ve birden fazla bankayla çalışan işletmeler sisteme entegre ettikleri tüm bankalardaki hesaplarını tek tek giriş yapmaya gerek kalmadan portal üzerinden kontrol edebiliyor. İşletmeler, ödeme almanın yanı sıra tüm finansal yönetimi bu portal üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Identify, “İşini Tanı” teknolojisini hizmete sundu

Türkiye’de KYC (Know Your Customer) teknolojisi deyince ilk akla gelen isim olan Identify, şimdi de “Müşterini Tanı” (KYB – Know Your Business) teknolojisini finansal hizmetler sektörünün kullanıma sundu.

“İşini Tanı” (Know Your Business – KYB) terimi, işletmelerin çalıştıkları ya da çalışmayı planladıkları diğer işletmeleri tanımak için yapmaları gereken kimlik tespiti ve doğrulama işlemlerini ifade ediyor.

TCMB, Dinamik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri’ne Elektronik Para Kuruluşu faaliyet izni verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dinamik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye elektronik para kuruluşu faaliyet onay verdi.

BDDK, Kasa Katılım Bankası AŞ’nin kuruluş iznini iptal etti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Kasa Katılım Bankası AŞ’nin kuruluş iznini iptal etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Kasa Katılım Bankası AŞ’nin yönetmelik ve kanun uyarınca kuruma geçerli faaliyet izni başvuru yapmaması nedeniyle kuruluş izninin iptal edilmesine ilişkin kurul kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Colendi Sigorta’nın yeni genel müdürü Ersin Al oldu

Colendi’nin bağlı kuruluşlarından Colendi Sigorta’nın yeni Genel Müdürü Ersin Al oldu.

Colendi Sigorta’nın geleceğine dair vizyonunu paylaşırken, yeni nesil finansal hizmetlerin tamamlayıcısı olacak sigorta ürünleri ve ödeme yapıları üzerinde yoğunlaşacaklarını belirten Ersin Al, “Gömülü (embedded) ve entegre sigortacılık anlayışıyla, geleneksel sigortacılık ve sigorta şirketlerinin fintek dönüşümü ekseninde bir stratejiyle hareket edeceğiz. Geliştirdiğimiz çözümlerle sektördeki dönüşümü ve müşteri deneyimini yeniden şekillendireceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Vertiv, GITEX Global 2023’te en son teknoloji çözümlerini sergileyeceğini duyurdu. 

Kaspersky akıllı şehirleri hedefleyen saldırılar ve akıllı şehirlerin kritik altyapılarının nasıl korunacağı gündemini İstanbul’da gerçekleştirdiği etkinlikte ele aldı.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Küresel jeopolitik gerilimler finans piyasalarında etkisini gösterdi. Geleneksel olarak güvenli bir liman olan altının değerinde ciddi bir artış görülürken, Bitcoin’in bu duruma reaksiyonu ise nispeten sönük kaldı.

SPX endeksi, Powell ile yapılan soru-cevap oturumundaki açıklamalardan ve %5’e yaklaşan ABD 10 yıllık Hazine getirisindeki artıştan etkilenerek %0,85 düştü. Daha geniş kripto para piyasası ise yükselişe geçti; Bitcoin ve Ethereum son 24 saatte sırasıyla %1,66 ve %0,23 yükseldi.

Binance Research, üç ayda bir paylaştığı ve artık gelenekselleşen araştırması ‘Kripto Durumu: Piyasa Nabzı’ adlı raporunun 2023 yılı üçüncü çeyrek versiyonunu yayınladı. Raporda geride kalan üç ay boyunca blockchain ekosisteminde yer alan çeşitli faaliyetler hakkında önemli grafikler ve görüşlere yer verildi. 2023 yılı üçüncü çeyreği kripto endüstrisi için genel anlamda zorlu bir dönem olarak nitelendirildi. Toplam piyasa değeri, Katman 1 faaliyetleri, DeFi’de kilitlenen toplam değer ve NFT’lerde düşüş gözlemlendi.

Bitci, Bsocial Token’ın ön satışını başlattı.

Bybit, vadeli kripto işlem ürünlerinin ve itibari paradan kriptoya geçiş imkânı sağlayan yeni hizmetinin Güney Afrika’da resmî olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Tether, Paolo Ardoino ’yu CEO olarak atadı.

FinTech alanında haftanın gündemi 147

1 -15 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir