FinTech alanında haftanın gündemi 149

FinTech alanında haftanın gündemi 149 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 149

23 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintekler FAST sistemine katıldı

Sektörümüzün önde Ödeme ve Elektronik Para kuruluşları;

Ahlatcı Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. 

BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. 

ininal 

iyzico 

Papara 

Paycell 

PayFix 

Sipay 

TURK Elektronik Para A.Ş. 

United Payment

fast sistemine dahil olarak anlık para transferlerini aracısız gerçekleştirmeye başladı. Bu fintekler aynı zamanda Kolay Adres Sistemi’ne de dahil olarak para transferlerini sadece iban ile değil, e-posta, cep telefonu, TC kimlik no bilgileri ile de gerçekleşebilir hale geldi. 

Fintekler için Uzaktan Müşteri Edinimi Süreçleri Mevzuata Eklendi

MASAK mevzuatında yapılan değişiklikle birlikte FinTeklerin hem TCMB, hem MASAK mevzuatı anlamında uzaktan müşteri edinimi gerçekleştirmesininin yolu da açıldı. FinTekler artık TCMB mevzuatı ile uyumlu olduğu sürece uzaktan müşteri edinebilecek hale geldi. 

Kripto Varlık Regülasyonu Geliyor

Türkiye ekonomisine yönelik gerçekleşme ve hedefler ile birlikte, 2024 yılına ait projeksiyona yönelik çok çeşitli regülasyon ve düzenlemeleri içeren 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan kripto ve dijital sanal varlıklara yönelik ortaya konulan çalışmaların görülmesiyle birlikte, sektöre yönelik regülasyon ve hukuki düzenleme beklentileri yeniden gündeme geldi.

Öngörülen düzenlemelere göre, 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan “Politika ve Tedbirler” alanının altında Tedbir 400.5 sayılı tedbirde açıklanan düzenlemeye göre, kripto ve dijital varlık sektörlerinin de artık diğer finansal araçlar nezdinde, hukuki düzenleme ve mali regülasyonlara tabi olabilecek. Planlanan düzenlemelerin 2024 yılının sonuna dek nihayete erdirilmesi bekleniyor.

Agra Fintech, 18 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Agra Fintech, yatırımcısının Vakıf Katılım olduğu Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 18 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Mali verilerin hızlı, kolay ve etkin bir şekilde analiz edilmesini sağlayarak kredi tahsis, pazarlama, risk ve analitik gibi departmanlara bilgi akışı sağlayan yenilikçi çözümü CreditBarometer ve şirketlerin finansal ihtiyaçlarını tek bir noktadan çözmesini sağlayan FinBind adlı ürünleri ile fintek sektöründe yıldızı parlayan Agra Fintech, yeni ürünler geliştirme ve globalleşme konularındaki iddialı hedeflerine bir adım daha yaklaşmış oldu.

UPT, KKTC’nin önde gelen bankalarından Asbank ile güç birliğine gitti

UPT, KKTC’nin önde gelen bankalarından Asbank ile güç birliğine gitti. İş birliği kapsamında Asbank, UPT altyapısıyla tüm dünyaya para transferi yapabilecek.

UPT, iş birliklerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) önde gelen bankalarından Asbank ile iş birliğine giden UPT, altyapısıyla bütün KKTC’yi kapsayarak geniş ürün yelpazesini tüm KKTC’ye sunmayı ve KKTC’nin kapılarını tüm dünyaya açmayı hedefliyor.

“İşCep” Dünyanın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması Seçildi

Türkiye İş Bankası’nın mobil uygulaması İşCep, Global Finance tarafından “Dünyanın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması” seçildi.

İş Bankası, mobil bankacılık uygulaması İşCep ile uluslararası finans yayını Global Finance tarafından düzenlenen “En İyi Dijital Banka Ödülleri”nde “Dünyanın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması” ödülüne layık görüldü. Londra’da düzenlenen törende, ödülü İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle aldı.

Paynet, PayPOS çözümüne taksit özelliği getirdi

Paynet, SoftPOS altyapısıyla çalışan PayPOS çözümüne taksit özelliği getirdi.

PayPOS  ile işletmelere zaman ve mekan bağımsız ödeme alma özgürlüğü sunduklarını ifade eden Paynet Ürün, İş Geliştirme ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kocatürk, “Bu özgürlüğü taksit imkanıyla daha da genişletiyoruz. PayPOS çözümünü kullanan üye işyerlerimiz saniyeler içinde istedikleri yerden temassız ve hızlı ödeme almanın yanı sıra artık müşterilerine taksit imkanı da sunabilecekler. Bu şekilde satışlarını artırma fırsatı da elde etmiş olacaklar. Paynet olarak nakitsiz topluma doğru hızla ilerlerken bu hedefin en büyük destekçisi olmaya devam ediyoruz. Ödemeler pazarında çok kanallı yaklaşımı destekleyen yeni çözümlerimiz, yeni yatırımlarımız ve iş birliklerimizle hızlı büyümemizi sürdürüyoruz” dedi.

Param, 2023 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Param, 2023 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 2023’ün üçüncü çeyreğinde ParamKart’ın işlem hacmi 4,4 milyar TL, ParamPOS’un işlem hacmi 45 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğinde ParamKart ile yapılan işlem adedi 15,3 milyon TL olurken, işlem hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 artarak 4,4 milyar TL oldu. ParamKart ile en fazla harcama yapılan sektörler, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını da ortaya çıkardı. Verilere göre ParamKartlılar en çok ‘bakkal ve süpermarketlerde’ harcama yaptı. Harcamalarda ‘bakkal ve süpermarketi’, ‘benzin ve akaryakıt istasyonları’ ile ‘dijital ürünler’ takip etti. ParamKart sahipleri en çok harcamayı 27 Temmuz Perşembe günü yaparken, en çok işlem yapılan saat aralığı ise 16.00 – 17.00 oldu.

ParamPOS ile yapılan işlem adedi 52 milyona yükseldi
ParamPOS’un yılın üçüncü çeyreğindeki işlem hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 335 artarak 45 milyar TL’ye ulaştı. ParamPOS ile yapılan işlem adedi ise yüzde 57 artarak 52 milyon oldu. ParamPOS’tan yapılan tüm işlemlerin yüzde 66’sı taksitli, yüzde 34’ü tek çekim olarak gerçekleşti.

ParamPOS ile en çok harcama yapılan sektörler; ‘muhtelif perakende satış dükkanları’, ‘sigorta satışı, sigortalama ve primler’, ‘bakkallar ve süpermarketler’, ‘seyahat acentaları ve tur operatörleri’ ile ‘okullar ve eğitim hizmetleri’ olarak sıralandı.

Papara, Beşiktaş taraftarlarına özel BJK Card’ı kullanıma sundu

Papara, Beşiktaş taraftarlarına ayrıcalıklar sunan, Beşiktaş logosu ve Beşiktaş renkleriyle tasarlanan ön ödemeli kart ürünü BJK Card’ı kullanıma sundu.

Papara’nın sunduğu Papara Card ve Koleksiyon Kart gibi diğer kart ürünleriyle benzer özellikler taşıyan BJK Card, tüm dünyada ve internet alışverişlerinde kullanabiliyor. Papara’nın üç ayda bir yenilenen Cashback programıyla anlaşmalı markalarda harcadıkça anında nakit kazandıran kartla, ATM’lerde para çekme/yatırma, aboneliklerini yönetme gibi işlemler de gerçekleştirilebiliyor. Kullanıcılar, BJK Card’ı Papara’dan tek seferlik ücret karşılığında sipariş edebiliyor.

UnionPay, ICBC Turkey ile iş birliği anlaşması imzaladı

ICBC Turkey ve yenilikçi ürünler aracılığıyla dijital dönüşümündeki başarısını artıran UnionPay arasında İstanbul’da imzalanan anlaşma ile hem yerel işletmeler hem de Türkiye’ye gelen turistler için yeni avantajların kapısı aralanıyor. UnionPay üyelerine ait 9 milyardan fazla kart artık fiziksel olarak ICBC Turkey üye işyerlerinde QR kod ile kabul edilecek. Ayrıca ICBC Turkey, Türk Lirası, ABD Doları ve Çin Yuanı olmak üzere 3 para birimi seçeneği ile Türkiye’de ilk bireysel banka kartı ve bireysel kredi kartı çıkaran kuruluş olacak.

Netahsilat’ın 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait verileri açıklandı

Finrota çatısı altında hizmet veren B2B online tahsilat platformu Netahsilat’ın 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait verileri açıklandı.

Netahsilat aracılığıyla yılın üçüncü çeyreğinde toplam işlem hacmi bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında büyüyerek 69 milyar liraya ulaştı.

En çok tercih edilen sektör otomotiv
2023 yılının üçüncü çeyreğinde Netahsilat üzerinden en çok tahsilat alınan sektör otomotiv oldu. Otomotiv sektörünün tahsilat hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 97 artarak 14,38 milyar liraya yükseldi. Yüzde 93 artışla 9,87 milyar lira işlem hacmine sahip olan yapı sektörü ikinci sırada, yüzde 84 artışla 6,82 milyar lira hacme yükselen orman ürünleri sektörü ise üçüncü sırada yer aldı.

Netahsilat ekosisteminde 2023 yılının üçüncü çeyreğinde en çok tahsilat yapılan ilk 10 sektör şöyle sıralandı: ​​otomotiv 14,38 milyar TL, yapı 9,87 milyar TL, orman ürünleri 6,82 milyar TL, ısıtma-soğutma 5,46 milyar TL, gıda 5,08 milyar TL, tarım 4,31 milyar TL, mobilya 3,96 milyar TL, tekstil 3,14 milyar TL, hırdavat 2,23 milyar TL, seramik 1,51 milyar TL.

Netahsilat üzerinden yapılan işlemlerde kullanıcılar taksitli veya tek çekim tahsilatı tercih edebiliyor. 2023’ün temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılan tahsilatların yüzde 76,17’si taksitli, yüzde 23,83’ü ise tek çekim olarak gerçekleşti.

Turan ile Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Özbekistan’a komisyonsuz para transferi başladı

Turan, Türkiye’den Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Özbekistan’a hiçbir komisyon ücreti olmaksızın para transferine olanak sağladığını duyurdu.

Orta Asya ve özellikle Türk Devletleri arasında para transferi sürecini dijital dünyaya taşıyan Turan, ilk ülke açılımını Şubat ayında Azerbaycan ile gerçekleştirmişti.

Payten Teknoloji, PCI Güvenli Yazılım Standardı v1.1 sertifikasını alan ilk Türk firması oldu

Payten Teknoloji, dünyada sayılı firmanın sahip olduğu PCI Güvenli Yazılım Standardı v1.1 sertifikasını alan ilk Türk firması oldu.

Payten Teknoloji’nin bankalara sunduğu, bankaların üye işyerlerinin sanal POS işlemlerini güvenli, hızlı ve esnek bir ortamda gerçekleştirmelerini sağlayan e-ticaret ödeme çözümü Nestpay, ödeme sektöründe güvenliği artırmak ve müşteri verilerini daha iyi korumak için kritik bir rol oynayan, dünyada sayılı firmanın sahip olduğu PCI Secure Software Standard v1.1 (PCI Güvenli Yazılım Standardı v1.1) sertifikasını aldı. Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk ve tek şirket olan Payten Teknoloji böylelikle e-ödeme işleme ihtiyaçları için en üst düzeyde güvenlik sağladığını da tescillemiş oldu. 

Monay’ın Lansmanı Gerçekleşti

Türkiye’nin ‘Finansal İyiliğe Yolculuk’ kategorisindeki ilk fintech uygulaması Monay’ın Lansmanı Gerçekleşti.

Dört yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ürünü olarak hayata geçirilen Monay uygulaması, yenilikçi teknolojik alt yapısını, iş dünyası ekosisteminin gücü ile birleştiriyor. Kullanıcılarına, finansal stres ve yaşam maliyeti gibi sorunlarla başa çıkabilmeleri için para yönetiminde psikolojik ve ekonomik kazanımlar sunan Monay, geleneksel bankacılık anlayışının ötesinde bir deneyim ile finansal iyiliğe yolculuğu herkes için erişilebilir kılmayı amaçlıyor.

Pavo ile Vepara güçlerini birleştirdi

Vepara ve Pavo; Android POS cihazlarını ve uygulamalarını uzaktan kontrol edebilen, saha operasyonlarının maliyet ve zorluklarını en aza indiren, Android POS’ların güvenli bir finansal uygulama ile sorunsuz bir şekilde çalıştığı bir çözüm ve ürün seti oluşturdu. Pavo ile Vepara, üye işyerlerinin iş süreçlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlayan bu yapı sayesinde müşterilerine yenilikçi uygulamalar sunmayı amaçlıyor.

McKinsey & Company, Fintech: Büyümede Yeni Bir Paradigma Raporu’nu yayımladı

McKinsey & Company, finansal teknolojilerin, zorlayıcı dönemlerde bile dünya ekonomisi içinde nasıl büyüyebileceğini incelediği “Fintech: Büyümede Yeni Bir Paradigma Raporu”nu yayımladı.

Küresel fintech sektöründen, aralarında şirket kurucularının, uzmanların, yatırımcıların ve deneyimli ekosistem paydaşlarının yer aldığı 100’den fazla iş liderinin görüşlerini yansıtan raporda; sektörün dayanıklılığını artırabilecek öneriler yer alıyor. Fintech organizasyonları arasında fonlama ve anlaşma etkinliğinin yavaşladığının altını çizen McKinsey uzmanları, yeni unicorn oluşturma potansiyelinin yanı sıra halka arzların ve birleşme amaçlı ortaklıkların sayısında da düşüş yaşandığına dikkat çekiliyor. Raporda, fintech dünyasının, mevcut belirsizlik ortamında ve zorlayıcı koşullarda, çok süratli yol almak yerine, rekabette kalabilmek için daha yavaş ve istikrarlı bir çizgide ilerlemesi gerektiği ifade ediliyor.

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company’nin yayımladığı Fintech: Büyümede Yeni Bir Paradigma Raporu, dünya ekonomisinin belirsiz ve giderek zorlaşması muhtemel koşullarında izlenmesi gereken yaklaşımı farklı yönleriyle ele alıyor. Finansal teknolojilerin büyüme alanlarını, konunun farklı perspektiflerinden gelen uzmanların görüşleriyle çerçeveleyen rapor, dört ana başlıkta şu temel önerileri sunuyor:

  • İstikrarlı, İş Odaklı, Ölçümlenebilir Büyüme: Büyümeye başlamadan önce, pazar uyumu kanıtlanmış, güçlü ve istikrarlı bir ana iş modeliniz olduğundan emin olun.
  • Programlı Birleşme ve Satın Almalar: Birleşme ve satın alma fırsatlarını stratejik olarak takip edin ve değer paylaşımı üzerinde yükselen, iki yönlü fayda sağlayacak iş birlikleri yapın.
  • Maliyet Disiplini: Bir yandan esnek, çevik ve uyumlu olmaya devam ederken diğer yandan yeni fonlama modelleri karşısında dirençli olabilmek için maliyetleri kontrol altına alın.
  • Kültürü Canlı Tutmak: Şu ana kadar büyümenin temel yapı taşı olan çevikliği, inovasyonu ve kültürü ayakta tutun.

Fintechtime Kasım 2023 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Kasım 2023 Sayısı Çıktı.

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Beklenen Şarkı: Fintech’lere Yönelik Mevzuat Değişiklikleri

Yorumları, yönlendirmeleri ve fikirleri ile sektöre ışık tutan Değerli Yazarlarımız Hukuk ve Dijital Dönüşüm Danışmanı Avukat Yunus Emre Berk ile Hukuk ve Dijital Dönüşüm Danışmanı Avukat Oğuzhan Kundak ile birlikte hazırladığımız dosya konusu ile sizleri buluşturduk…

İşletmelerin ödeme yeteneklerini genişleten, güvenli ve kullanıcı dostu bir altyapı sunarak iş ihtiyaçlarını karşılayan Finartz’ın Kurucu ve CEO’su Cihan Demir‘i kapağımıza taşımaktan mutluyuz.

Geliştirdiği her ürün gözlem ve deneyime dayanan Finartz, ödeme teknolojisi odaklı yazılımlar geliştirirken ara yüzden teknolojiye ve mimariye kadar her ayrıntıyı müşterileri için özelleştiriyor. Yeni nesil dijital cüzdan çözümleriyle müşterilerine güvenli, esnek ve özelleştirilebilir ürünler sunarak, farklı sektörlerde değer yaratma misyonunu sürdürüyor. Güvenliği ve kullanım kolaylığını bir araya getiren Finartz, Payartz markası altında geliştirdiği ödeme teknolojileri platformuyla işletmelerin ve bireylerin finansal deneyimini önemli ölçüde iyileştiriyor.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Dergimizin ilerleyen sayfalarında: Architecht Genel Müdürü Ökkeş Emin Balçiçek, PAVO Genel Müdürü Ercan Taşkesen, ODYA Teknoloji Kurucusu Ali Yazıcı, Sanction Scanner Kurucusu ve CEO’su Fatih Coşkun, Müşteri Deneyimi Yönetimi ve Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cemile Banu Hızlı ile gerçekleştirdiğim röportajları okuyabilirsiniz.

Sektörün kalbinde yer alan ve dergimize değer katan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

FinTech alanında haftanın gündemi 148

16 -22 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir