FinTech alanında haftanın gündemi 150

FinTech alanında haftanın gündemi 150 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 150

6 – 19 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Alternatif SuperApp kurumsal kimliğini Macellan SuperApp markasıyla yeniledi

Alternatif SuperApp artık Macellan SuperApp oldu. Dijital cüzdan pazaryeri Alternatif SuperApp, iş modelini Macellan SuperApp markasıyla yurt dışına taşıyacak.

Markalara ait dijital cüzdanları bir pazaryerinde toplayan Alternatif SuperApp, uluslararası genişleme hedefleri doğrultusunda kurumsal kimliğini Macellan SuperApp markasıyla yeniledi. Haziran 2023’te, aralarında Qinvest Portföy, APY Ventures Bilişim Vadisi GSYF, Fonangels ve CapitalTurk Holding’in de içinde bulunduğu yatırımcılardan 62,5 milyon dolar değerleme üzerinden aldığı 4,7 milyon dolarlık yatırımla ilk yatırım turunu tamamlayan şirket, büyüme yolculuğuna Macellan SuperApp markasıyla devam edecek.

Sipay yönetim kadrosunu sektörün deneyimli isimleriyle güçlendiriyor

Sipay yönetim kadrosuna dört yeni isim atandı.

Sipay’de; Burak Sargut Ürün Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Av. Itır Sakkaf Baş Hukuk Müşaviri, M. Eralp Ersoy Hazine Direktörü ve Nazan Deniz Meydan’ı da Veri Yönetimi Direktörü olarak atandı.  

RTC’nin Türkiye Genel Müdürü Ferhat Tokmak oldu

Vergi teknolojisi ve çözümleri sağlayıcısı RTC’nin Türkiye Genel Müdürü Ferhat Tokmak oldu.

Garanti BBVA, TUIK, SNI ve ESM gibi önde gelen şirketlerde edindiği zengin deneyim ve başarıları ile tanınan Tokmak, yeni görevinde RTC’nin Türkiye pazarındaki konumunu daha da güçlendirme ve şirketin büyümesini hızlandırma görevini üstlenecek.

Fibasigorta, Lumnion iş birliği ile yapay zekâ tabanlı fiyatlama sistemine geçiyor

Fibasigorta, yapay zekâ ve makine öğrenimi tabanlı risk fiyatlama platformları geliştiren Lumnion ile iş birliği gerçekleştirdi. 

Fibasigorta, bu iş birliği çerçevesinde, fiyatlama sürecini Lumnion’un sunduğu yapay zekâ tabanlı platformu üzerinden yürütecek. 

MAKİNE ÖĞRENİMİ başta olmak üzere, yenilikçi çözümler ile modellemeler yapan ve sigortacılık fiyatlaması alanında uzmanlaşan Lumnion, dijitali odağına alarak yeni nesil sigortacılık anlayışını tüketicilerle buluşturan Fibasigorta ile iş birliği gerçekleştirdi. Lumnion, yapay zekâ tabanlı platformu üzerinden Fibasigorta’nın fiyatlama sürecinin geliştirilmesine destek verecek.

Albaraka Türk, Teminat Mektubu İşlemlerini Dijitale Taşıdı

Albaraka Türk, teminat mektubunun başvuru sürecinden, muhatabına ulaştırılmasına kadar olan tüm aşamaların kurumsal internet bankacılığı ile dijital ortamda gerçekleştirilebilmesini sağlayan yeni hizmetini duyurdu.

Jet Teminat Mektubu çalışması da Albaraka Türk kullanıcılarına Teminat Mektubu süreçlerinde kolaylık kazandırmak amacıyla geliştirdiği bir hizmet olarak öne çıkıyor. Tüzel nitelikli tüm müşterilerin rahatlıkla faydalanabildiği bu hizmetle birlikte iş dünyasının dijital dönüşümü desteklenerek uzun evrak işlerine hızlı bir çözüm sunuluyor.

Dijital Köprü ve Hepsiburada İşOrtağım’dan İş Birliği

QNB Finansbank’ın firmaların bankacılık işlemlerini gerçekleştirebildikleri ve diğer ihtiyaçları için dijital dönüşüm çözümleri sunan platformu Dijital Köprü ve Hepsiburada’nın satıcılarına özel operasyonel, dijital, finansal, sosyal ve ticari ihtiyaçlarına yönelik tüm ürün ve hizmetleri sunduğu Hepsiburada İşOrtağım ile e-ticaret satıcıları için yeni bir kolaylık sağlıyor.

e-Ticarete katkısını sürdüren Dijital Köprü, şimdi de Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformları arasında yer alan Hepsiburada ile e-ticaret satıcılarına avantaj sağlayan yeni bir iş birliğine imza attı. Bu güçlü iş birliği ile QNB Finansbank Dijital Köprü müşterisi olan Hepsiburada iş ortakları Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresine ücretsiz sahip olabilecekler.

NetEkstre’nin hesap hareketi sayısı 7 milyonu aştı

Finrota’nın açık bankacılık ürünü NetEkstre’nin 2023 yılının üçüncü çeyreğinde raporlanan işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Böylece NetEkstre’nin hesap hareketi sayısı 7 milyonu aştı. 
Tek ekranda farklı banka hareketlerini yönetme fırsatı sunan ve en çok tercih edilen açık bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde de işlem hacmini artırdı. NetEkstre’nin toplam işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 7 milyonu aştı. NetEkstre ürününü kullanan firma sayısı ise yüzde 20 artış gösterdi.
Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşen verilere göre NetEkstre 7 milyondan fazla hesap hareketini sınıflandırarak raporladı. NetEkstre kullanıcıları, müşterilerinin muhasebe işlemlerinde 350 bin saatten fazla tasarruf sağladı. Sisteme entegre hesap banka sayısı 29, kart banka sayısı 3, desteklenen ERP sayısı ise 22 oldu.

Lidio, yeni ürünü Lidio Anında Kredi’yi duyurdu

Lidio’nun yeni ürünü Lidio Anında Kredi, hem işletmelere hem de müşterilerine basit ve karlı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

İşletmeler Lidio Anında Kredi ile müşterilerine taksitli ödeme deneyimi yaşatarak satış hacmini artırabiliyor, son tüketici de tamamı dijital servisler aracılığıyla yapılan ve dakikalar içinde tamamlanan bir kredi başvuru ve ödeme deneyimi yaşıyor.

eLogo ve Agra Fintech stratejik bir iş birliği hayata geçiriyor

eLogo ve Agra Fintech, yenilikçi derin gömülü finans uygulamasını geliştirmek için stratejik bir iş birliği hayata geçiriyor.

Bu inovatif iş birliğiyle işletmeler, verilerini finansal kurumlarla paylaşmadan finansal sağlıklarını ölçebilecek. Böylece gelecekte ihtiyaç duyabilecek kredi, mevduat ve avantajlı POS teklifleri gibi özel bankacılık ürünlerine kolayca erişilebilecek.

İş birliği kapsamında geliştirilecek derin gömülü finans projesinin merkezinde, veri güvenliği ve müşteri izni gibi kritik unsurlar bulunuyor. Bu kapsamda işletmelere hangi verilerin işlendiği ve bu verilerin nereye aktarıldığı konularında tam bir şeffaflık sağlanacak.

Türkiye’nin ilk yatırım teknolojileri zirvesine ForInvest ev sahipliği yaptı

Yatırım teknolojileri alanında 30 yılı aşkın süredir hizmet veren ForInvest, finans dünyasından önde gelen isimlerin katılımıyla Türkiye’nin ilk yatırım teknolojileri zirvesine ev sahipliği yaptı.

ForInvest InvestTech Summit’23 adıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan ForInvest CEO’su Serra Berkol, zirveyle birlikte en büyük hedeflerinin bir ekosistem yaratmak olduğunu belirterek, “Bilgiye erişimin hızı, büyük veri işleme kapasitesindeki artış, yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde yatırım alanında teknolojinin en etkileyici değişimlerine şahit oluyoruz. Artık kişilerin yatırım hedeflerine yönelik planlar oluşturabilen robo-danışmanlardan söz ediyoruz. Yatırıma yönelik ilgi arttıkça finansal okuryazarlıktan daha çok yatırım okuryazarlığı önem kazanıyor. Yatırımla ilgili her tür gelişme ancak bireylerin sisteme doğru bir şekilde katılmasıyla mümkün olacak. Bu anlamda finans ve yatırım eğitimini ön plana çıkarmanın bizlerin önemli bir misyonu olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Türkiye’de yatırım teknolojileri şirketi olarak faaliyetlerini sürdüren ForInvest, yatırım ve teknoloji alanındaki fikir önderlerini bir araya getirerek, yenilikçi fikirlerin önünü açmak, sinerji yaratmak ve yatırımın teknoloji sayesinde herkes için erişilebilir ve anlaşılabilir olmasını sağlamak üzere ForInvest InvestTech Summit’23’e ev sahipliği yaptı. Yatırım ve finans alanında önde gelen isimlerin konuşmacı ve panelist olarak katıldığı etkinlikte yapay zeka, yeni teknolojiler, gelecek varlıklar, veri ve ölçeklenme başta olmak üzere fintek alanında öne çıkan gelişmeler ele alındı. Ev sahipliğini ForInvest CEO’su Serra Berkol’un yaptığı zirvenin konuşmacıları arasında T-Gate Yönetim Kurulu Üyesi Attila Köksal, Amazon Web Services’ın (AWS) Türkiye CEO’su Burak Aydın, Further Ventures Kurucu Ortağı Deniz Güven ve Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu yer aldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Serra Berkol, “Bilgiye erişimin hızı, büyük veri işleme kapasitesindeki artış, yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde yatırım alanında teknolojinin en etkileyici değişimlerine şahit oluyoruz. Etkinlik gündemimizde yapay zeka, yeni teknolojiler, gelecek varlıklar, veri ve ölçeklenme var. Artık kişilerin yatırım hedeflerine yönelik planlar oluşturabilen robo-danışmanlardan söz ediyoruz. Yatırım alanında çoktan hayatımıza giren bu robotlar, tam olarak kişiye özel hizmet sunuyor. Yatırıma yönelik ilgi arttıkça finansal okuryazarlığın yerine, artık yatırım okuryazarlığının önem kazanmaya başladığını görüyoruz.” dedi.

İstanbulkart’tan 100. Yıla Özel Seri

İstanbulkart, Cumhuriyet’in 100. Yılına özel çıkardığı özel seriyi İstanbullular ile buluşturuyor.

Ulaşım kartından ‘Şehir Yaşam Kartına’ dönüşen İstanbulkart, Cumhuriyet’in 100. Yılına özel çıkardığı özel seriyi yıl sonuna kadar İstanbullular ile buluşturacak.

Sınırlı sayıda isme özel İstanbulkartlara başvurular yıl sonuna kadar https://bireysel.istanbulkart.istanbul/  üzerinden yapılabilecek.

“Linkle Tahsilat” özelliği İşCep’ten kullanıma sunuldu

Türkiye İş Bankası, iş yerlerinin POS cihazı ya da web sitesine ihtiyaç duymadan yurt içinden ya da yurt dışından linkle ödeme almasını sağlayan “Linkle Tahsilat” özelliğini İşCep’ten kullanıma sundu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, insan odaklı teknoloji tasarımlarıyla müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak yenilikçi ürünler sunma ve ürünleri dijitalleştirme stratejisi altında pek çok yeniliği hayata geçirdiklerini belirtti. Ekim ayında sektörde bir ilki gerçekleştirerek kart hamileri için cep telefonlarını kredi kartına dönüştüren Dijital Kart deneyimini başlattıklarını anımsatan Lüle, şimdi de cep telefonlarını POS’a dönüştüren bir deneyimi iş yerlerinin kullanımına sunduklarını söyledi. Lüle, ticari hayatı kolaylaştırmak için dijitalleşme ve müşteri deneyimini pürüzsüzleştirme odaklarına değinerek “2019 yılında Maximum İşyerim’de hizmete sunduğumuz ‘Linkle Tahsilat’ uygulamamızı, birçok yenilikçi hizmeti barındıran ve 13,5 milyon kullanıcıya ulaşan ana temas noktamız olan İşCep’e taşıyarak, İşCep kullanan iş yerlerimizin ayrıca bir POS cihazına ihtiyaç duymadan uygulama üzerinden ödeme alabileceği yeni bir dönem başlatıyoruz” dedi.

BtcTurk, yeni dönemi anlatan iki reklam filmini yayınladı

Bu yıl 10. kuruluş yılını kutlayan ve finansal hizmetler şirketine dönüşen BtcTurk, yeni dönemi anlatan iki reklam filmini yayınladı.

BtcTurk, bu dönemde BtcTurk Kripto uygulamasıyla kripto para alım satım platformu olarak hizmetini sürdürürken, BtcTurk Hisse uygulamasıyla da geleneksel sermaye piyasalarına yönelik yenilikçi hizmetler sunuyor, hisse alım satımına aracılık ediyor.

BtcTurk, Temmuz ayı itibarıyla başlattığı bu yeni hizmetlerin ayrıntılarını iki ayrı reklam filmiyle ilk kez tanıtıyor. BtcTurk Kripto filminde pratikliği vurgulayan ‘Basit Al Sat’ özelliği öne çıkarılırken, 7/24 canlı destek ve 7 anlaşmalı bankadan hızlıca para transferi yapılabildiğinin altı çiziliyor. BtcTurk Kripto, Eliptik Yazılım A.Ş. uygulaması olarak faaliyet gösteriyor.

BtcTurk Hisse filminde, uygulamanın en büyük özeliklerinden biri, yatırımcı hisse satışı yaptığında parasının hesaba geçmesini iki gün beklemeden anında alması. Ayrıca 7/24 para transferi ve 7/24 canlı destek hizmeti öne çıkarılıyor. BtcTurk Hisse, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. uygulaması olarak faaliyet gösteriyor.

Infor, Geliştirici Programını ve Geliştirici Portalını duyurdu

Infor, geliştiricilere Infor bulut ERP sistemleri üzerinde uygulama geliştirmek için ihtiyaç duyacakları bilgi ve araçları sağlamak üzere tasarladığı yeni Geliştirici Programını ve Geliştirici Portalını duyurdu.

Infor Developer Portal (Infor Geliştirici Portalı), geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulacak temel kavramları ve tanımları, merkezi API kütüphanesini ve geliştiricilerin yeni nesil çözümler ortaya koymak için ihtiyaç duydukları bileşenleri bir araya getirmelerine yardımcı olan bir dizi özel eğitim içeriyor. Portalda yer alan 50’den fazla eğitim, Infor U kurslarına ve Infor YouTube güncel videolarına destek olacak şekilde kurgulandı. Geliştiriciler için merkezi bir kaynak olarak hizmet veren portal üzerinde ürün belgelerine, geliştirici forumlarına (Infor Communities) ve en iyi uygulama kılavuzlarına bağlantılar da yer alıyor.

Pazarlama ölçüm stratejinizi optimize edin

Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman, 2024 yılı pazarlama ölçüm taktiklerini paylaştı.

Günümüz pazarlamacılarının yalnızca %54’ü dijital kanallarda yatırım getirisi (ROI) ölçümüne güvendiğini belirtiyor. Aramadan çevrimiçine, bağlantılı TV’den (CTV), sosyal medyadan mobile ve daha fazlasına kadar pazarlama ekibiniz bu kanallardaki çalışmaların yatırım getirisini kanıtlayabilir mi? Kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla ekibinizin bilgi ve becerilerini artırmak için en iyi 6 ölçüm taktiğini Fintechtime’da bulabilirsiniz.

Big Bang Startup Challenge’ta TOP 50 girişim belli oldu

İTÜ Çekirdek’in 12 yıldır düzenlediği Big Bang Startup Challenge’ta sahne alarak, kamuoyu ile tanışacak TOP 50 girişim açıklandı.

Big Bang Startup Challenge 2023’te sahne alacak TOP 50 girişim şu şekilde:

‘’Automotive & Mobility’’ Sahnesi Girişimcileri

AcademicSight: Üretim hattına sahip firmaların, ürünlerinin kalite kusurlarını otomatik olarak tespit ederek kalite kontrol süreçlerini hızlandıran ve maliyetleri azaltan bir yapay zeka tabanlı sistemdir.

Driven AVS: Dijital Yarış Antrenörü ile yarış pilotlarının pist üstünde nerede ve neden zaman kaybettiklerini tespit ederek antrenman verimliliğini artırıp sürüş performanslarını artırmaktadır.

Newky: Patentli IOT cihazı ve uygulaması üzerinden kullanıcının biyometrik verileri ile cep telefonunu güvenli dijital anahtara dönüştürerek araç, kapı, cihaz ve dosyalarla eşleştirip kullanıma erişim izni sağlamaktadır.

Sutech Otonom Teknoloji A.Ş: Elektrikli, çevreci, otonom sürüş destekli ve uzaktan kontrol edilebilen, paylaşımlı su üstü mobilite servisidir.

Pina Minds: Uzman olmayan bir kullanıcı tarafından gerçekleştirilen tek bir kinestetik gösterim ile programlanan ve farklı görevleri yerine getirebilen robotlar geliştirmeyi hedeflemektedir.

Powea: Elektrikli araçların şarjları sırasında ptf, yenilenebilir enerji oranı ve şebeke uygunluğuna göre optimizasyon sağlayan şarj istasyonu yazılımları geliştirmektedir.

Wyseye (Hasar.AI): Araç hasarlarını hızlı, hassas ve objektif bir şekilde değerlendirmeye olanak tanıyan yapay zeka destekli bir platform sunmaktadır.

ZGN Otonom: Modüler ve giydirilebilir otonom operasyon çözümleri geliştirmektedir.

“Energy” Sahnesi Girişimcileri

AREYLight Al: Enerji verimliliği ve aydınlatma yönetimi konularında inovasyonu teşvik eden akıllı çözümler sunarak dünya genelinde enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik sağlamayı hedeflemektedir.

Buradayım: Elektrik alan teoremi, güç sistem analizi ve veri analizi tekniklerini birleştirerek oluşturduğu teknikler yardımı ile elektrik hatlarında arızanın yerini tespit edebilmektedir.

DES – Dalga Enerjisi Dönüşüm Projesi: Dünyanın en büyük dalga enerjisi projesidir.

INNOFLUX Teknoloji: “Enerji Odaklı Altyapı Firmaları” içerisinde bakım süreçlerinden edinilen her fotoğraf üzerinde kullanabilecekleri merkezi bir görüntü işleme yazılımıdır.

Regenas: Geliştirilen rejenerasyon ve reaktivasyon teknolojileri ile ek atık oluşturmadan yenilenmiş mineral yağı üretimi yapmaktadır.

Rumitech: Güneşten ve rüzgardan elde edilen hibrit enerjiyi üzerinde depolayan ve şebeke bağımsız olarak çalışabilen sürdürülebilir enerji sistemleri üretmektedir.

SC&P-Smart City & Partners: Uydu görüntüleme, uzaktan algılama, IoT teknolojileri ve risk analizleri ile çevre ve afet yönetiminde proaktif karar destek sistemleri sunarak yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmektedir.

TUMURLY: Akıllı güneş ve rüzgar türbinleri üreten ve geliştiren bir teknoloji firmasıdır.

“ITU SEED” Sahnesi Girişimcileri

Develhope: Genç işsizliğiyle mücadele etmek için “şimdi öğren, sonra öde” modeline sahip kodlama eğitim kampıdır.

Ender Turing: Satışları ve müşteri deneyimini artırmak için 24 dilde en hızlı değere ulaşan Konuşma Analizi platformudur.

Geojet: Çevrim içi haritalarda ve yerel aramada yerelleştirilmiş sosyal ve arama pazarlaması için bir araçtır.

Nomis: Web3 ekiplerinin ürün, hizmet ve topluluklarını daha hızlı büyütmelerine yardımcı olan kimlik protokolü ve yapay zeka destekli cüzdan değerlendirme altyapısıdır. 

Pulsetto: Vagus sinir uyarıcı (giyilebilir ve uygulama) olarak stresi azaltmak, kaygıyı hafifletmek ve uykuyu iyileştirmek için pratik bir yol sunmaktadır.

“Marketplace & Platform” Sahnesi Girişimcileri

FanSupport: Spor kulüplerine koşullu destek verilmesini sağlamak amacı ile kurulan ilk ve tek dijital platformdur.

LinqiApp: 175 ülkeden 3,5 milyar insanın İngilizce konuşma pratiği sorununu yapay zeka destekli, oyunlaştırma ve akran öğrenimi ile çözmeyi hedeflemektedir.

LojiPark Dijital Lojistik Terminali: Lojistik sektörünün UBER’i olarak hizmet vermektedir.

GotoSailing.com: Tekne kiralama ve keyifli bir deniz tatili için benzersiz kullanıcı deneyimine dayanan bağımsız bir online platformdur.

Oniki: Geliştirdiği yapay zeka destekli B2B Matchmaking yapan hibrit etkinlik teknolojisi ile konferans, kongre, zirve ve B2B toplantılarını, fiziksel ve online ortamda ölçülebilir, verimli ve keyifli bir hale getirmektedir.

“AI & Blockchain” Sahnesi Girişimcileri

CopeTract: Sözleşmeleri blok zincirde depolayarak dijitalleşmesini sağlamaktadır.

Dejure AI: Hukukçular için yapay zeka teknolojisine sahip arama motorudur.

Intersection: Kullanıcıların kendi borsa hesaplarında kullanmaları için optimizasyon ve işlem amaçlı yazılım çözümleri sunan algoritmik trade platformudur. 

OneNewOne: Yapay zeka tabanlı “Akıllı Aday Sınıflandırma, Eşleme”, “Akıllı Mülakat”, “Akıllı Otomasyon” ve “Akıllı Teklif” modüllerini içeren işe alım yönetim sistemidir.

u-xer | Quality Museum Bilgi Teknolojileri A.Ş.: Ekranda yapılan işlerin otomatize edilmesini sağlayan RPA ve test otomasyon ürünüdür.

Utilify: Blokzincir tabanlı topluluk etkileşim platformudur.

“Digital Arts” Sahnesi Girişimcileri

Archade: Tasarımcılara yönelik AI-entegre bir pazaryeri projesidir. 

Arkerobox: Çocukların dünya kültürel mirasını keşfetmesi için yenilikçi eğitim metotları ile deneyimleyerek öğrenmelerini sağlayacak eğitici kutu oyunları geliştirmektedir.

Handler – Hand Shake with Al: Handler, yapay zeka ile dijital oyun geliştirme süreçlerini optimize eder ve otomatize eder; kod üretimi, oyun tasarımı ve oyun dengesi için geliştirdiği araçları kendi iş akışlarında aktif olarak kullanırken, aynı zamanda diğer oyun şirketlerinin üretim süreçlerine yapay zeka entegrasyonu hizmeti de sunmaktadır.

Soundbank: Müzik dinleyicilerinin, fanların veya yatırımcıların, müziklerin gelecek dinlenme gelirlerine ortak olmasını ve düzenli gelir elde etmesini sağlarken, müzikleri tokenize ederek yatırıma açmaktadır.

V-Risetech: AI tarafından üretilen MOCAP verisi sayesinde, seçilen sanal stüdyolarda metin ve dinamik kamera hareketleri ile video içeriği oluşturulmasını sağlamaktadır.

“Insurtech & Wellbeing” Sahnesi Girişimcileri

Aivigo: İş kaynaklı bel, boyun ve sırt ağrısı gibi kas-iskelet rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisinde kişiselleştirilmiş çözümler sunan yapay zeka destekli dijital sağlık platformudur.

Bambala: Annelerin hayatını kolaylaştıran +6 aylık bebeklere günün her anında, pratik, lezzetli, besleyici, uzun raf ömürlü, katkı maddesiz ürünler ve bu ürünlere kolayca annelerin ulaşmalarını sağlayan dijital çözümler sunmaktadır.

CS MOTOR TEST: Araç motorlarında yanma odası kaçaklarının tespitini sağlamaktadır.

Mistikist: Görsel-işitsel uyaranlar kullanarak, stresin azaltılmasına, odaklanmanın ve iş performansının artırılmasına destek olan beyin dalgası düzenleyicisi ve yapay zeka destekli nörobilim uygulamasıdır.

Yanhak.com: Çalışanların gelirlerini, haklarının tümünü tam kapsamlı olarak kişiselleştirebilmelerini ve yönetebilmelerini yapay zeka desteğiyle sağlayan bir platformdur.

“Sustainability & Smart Cities” Sahnesi Girişimcileri

Avisoff: Kuşların verdiği zararları, kuşlara zarar vermeden engelleyen yeni nesil kuş kaçıran lazer sistemleridir.

Beespenser: Elektronik devre kartı üreten prototipleme cihazı geliştirmektedir.

Captanomy: İmalatçı, ihracatçıların karbon salımlarını ölçüp azaltmalarına yardımcı olarak performanslarını puanlayıp bankalar ve sigorta şirketleriyle bağlantıya geçirerek yeşil ürünleri için avantajlı oranlar elde etmelerini sağlayan yenilikçi bir SaaS platformudur.

DGMOS: Uluslararası anlaşmalar paralelinde tehlikeli maddelerle faaliyet gösteren tüm işletmelerin süreç  yönetimlerini etkin ve güvenli bir şekilde yönetebilmesini sağlamak amacıyla Saas Dijital servis hizmetleri sağlamaktadır.

Kenevir Blok: İklim krizine önlem olarak karbon negatif, kendinden ısı-ses yalıtımlı, yangına dayanıklı geri dönüştürülebilir ve doğal olarak üretilen kenevir blok ürünü ile sağlıklı yapılar inşa etmektedir.

Otonom Sürüş ve Engel Tespit İiin LIDAR: Otomotiv ve Robotik Sistemleri için LIDAR Çözümü sunmaktadır.

Packard Air Conditioning Technology Inc.: Güneş paneli destekli iklimlendirme ve soğutma cihazları üretmektedir.

Parkera Arge Ve Sürdürülebilir Teknolojiler Ticaret Anonim Şirketi: Sürücülerin saniyeler içerisinde boş park yeri bulmalarına ve karbondioksit emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olan yapay zeka destekli mobil uygulamadır.

TRON ve Pundi X, blokzinciri POS çözümünü blokzincirine taşıyor

TRON, dünyanın ilk blokzinciri tabanlı POS çözümlerinde öncü olan Pundi X ile işbirliği yaptı. 

Blokzinciri alanında dünya çapında tanınan bir lider olan TRON, blokzinciri tabanlı satış noktası (POS) çözümlerinde öncü olan Pundi X ile yaptığı stratejik işbirliğini duyurdu. Kripto ödemelerin geleceğine yönelik önemli bir adım olan bu işbirliğinin merkezinde, Pundi X’in yenilikçi XPOS platformunun TronLink cüzdanı aracılığıyla TRON ağıyla entegrasyonu yer alıyor. Bu entegrasyon, TRON kullanıcılarının dijital varlıklarını sorunsuz bir şekilde işlemelerine ve denetlemelerine olanak tanıyarak kripto para işlemlerinin pratikliğini ve erişilebilirliğini artırıyor.

Binance Teknolojide Kadın Akademisi Tanıtıldı

Binance Teknolojide Kadın Akademisi, Binance Blockchain Week İstanbul’un ikinci gününde gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı.

Binance TR ve Teknolojide Kadın Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen, sektörden olan ya da olmayan kadınların bilgi birikimini artırmayı, Türkiye’deki startup ekosistemini desteklemeyi ve kadın girişimcilerin sayısını artırmayı hedefleyen Akademinin 18 Aralık’a kadar başvuru alacak pilot uygulaması, 8 haftalık bir eğitimle 25 öğrenciyi güncel finansal teknolojiler alanında eğitecek.

Paribu’nun sosyal yatırım programı 10 Creative Fellows’un katılımcıları belli oldu

Paribu’nun kültür sanat alanındaki paydaşlarıyla birlikte başlattığı 10 Creative Fellows’un katılımcıları belirlendi.

Yaratıcı endüstriler alanında öğrenim görengençlerin gelişimlerine destek olurken kolektif bir etki alanı yaratmayı hedefleyen 10 Creative Fellows programının başvuru değerlendirme ve katılımcıları belirleme süreci sona erdi. 9 Kasım’da Arter’de gerçekleşen etkinlikte mentorlar ve katılımcılar ilk kez bir araya geldi.

Yapı Kredi Portföy, FRWRD Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi

Yapı Kredi Portföy, geleceğin teknolojileri konusunda faaliyet gösteren girişimlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için FRWRD Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdiğini duyurdu.

Bu kapsamda FRWRD Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu; büyüme potansiyeli yüksek ancak büyüme için kaynağa ihtiyacı olan bilişim, blockchain, enerji, finans teknolojileri, ileri analitik çözümler, metaverse, oyun, sağlık teknolojileri, siber güvenlik, yapay zekâ ve web 3.0 gibi alanlarda orta-ileri seviyedeki yenilikçi girişimlere yatırım yapıyor. Yatırımcılar, satın alacağı FRWRD Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile hem yapmış olduğu yatırımdan getiri potansiyeli elde edebiliyor hem de vergi indirimi avantajından faydalanabiliyor. Fonun alım satım işlemleri ise nitelikli yatırımcılara Yapı Kredi şubeleri üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Halkbank, Jet Luck’ı duyurdu

Halkbank, iş fikrine güvenen girişimciler için başlattığı Jet Luck ‘ı duyurdu. 

Girişimcilik literatüründe “Asansör Konuşması” olarak bilinen teknikten ilham alınarak tasarlanan Jet Luck’da, katılımcılardan, yenilikçi iş fikirlerini en kısa sürede, en yaratıcı ve en etkili biçimde ifade ederek; iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan yarışma jürisini ikna etmeleri beklenecek. Yarışma sonunda, jüri tarafından belirlenecek, en iyi iş fikrine sahip olan girişimci nakdi ödülün sahibi olacak.

Aktif Portföy ve Startupfon iş birliğiyle “secondary” işlemleri hedefleyen yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonu

Aktif Portföy, Startupfon iş birliği ile yatırımcıların yüksek potansiyelli start-uplara avantajlı pay fiyatlarıyla ortak olmasını sağlayacak yeni bir GSYF sunmaya hazırlanıyor. 

Aktif Bank’ın fon yönetimi alanındaki iştiraki Aktif Portföy, teknoloji alanında erken aşama girişimlere yatırım yapan bağımsız girişim sermayesi yönetim şirketi Startupfon ile iş birliği yaparak yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonunu (GSYF) hayata geçiriyor. Potansiyeli devam eden ileri aşamadaki teknoloji girişimlerine avantajlı pay fiyatlarıyla ortak olma fırsatı sunacak yeni fonun Sermaye Piyasası Kuruluna başvurusu başarılı bir şekilde tamamlandı.

Bu iş birliğinin dünyada birçok başarılı örneği olan “secondary fund” kategorisinin Türkiye’deki ilk örneği olarak girişimcilik ekosistemine derinlik getirmesi hedefleniyor. Yeni fon ile girişimlerin mevcut hissedarlarından pay alımı yapılırken, şirketlere de yeni fon akışı sağlayarak büyümelerine destek olunacak. Türkiye girişim ekosisteminin desteklenmesine de katkı sağlayacak olan fon, ayrıca yatırımcılarına hızlı geri dönüş ve yüksek getiri potansiyeli sunacak.

Büyüklüğünün 600 milyon TL’ye ulaşması beklenen fon ile önümüzdeki beş yıl içerisinde yaklaşık 15 girişime yatırım yapılması hedefleniyor. Aktif Portföy ile Startupfon’un güçlerini birleştirdikleri bu fon ile bir yandan alternatif kazanç arayan yatırımcılar için getiri sağlanırken diğer taraftan da girişimler, yollarına daha sağlıklı bir şekilde devam edecekler. Ortaklık yapısının sadeleşmesine katkı sağlayan fon, yurt dışından yatırım almayı hedefleyen girişimlerin önündeki engelleri de kaldıracak.

Bu hafta da kripto varlık dünyasından kısa özetleri de sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Binance Research, Türkiye’nin Kripto Varlık Pazarını İnceledi

Binance Research, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen Binance Blockchain Week 2023’ün ardından “Türkiye’nin Kripto Görünümü” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor, Türkiye’nin kripto varlık piyasasının durumunu, Binance Blockchain Week 2023 etkinliğinden çıkarımları ve geleceğe yönelik beklentileri içeriyor.

Rapora göre, Türkiye kripto varlık benimsemesinde en yüksek seviyeye sahip ülkelerden biri durumunda. Araştırmada, Türkiye nüfusunun 5’te 2’sinin kripto varlık sahibi olduğu belirtilirken, son üç yılda yaklaşık kripto varlık ile bir şekilde ilişki kuranların oranının yüzde 16’dan yüzde 40’a çıktığı belirtiliyor. Raporda ayrıca Chainalysis’in Global Kripto Benimseme Endeksi 2023 araştırmasına göre Türkiye’nin büyük ekonomiler arasında 12. Sırada olduğu vurgulanıyor. Global işlem hacmi kıyaslamasında ise Türkiye ABD, Hindistan ve Birleşik Krallık’ın ardından 4. sırada yer aldığı vurgulanan raporda, kripto varlıkların yüzde 21 ile Türk Lirası ile yatırım araçlarının ardından en çok yatırım yapılan varlık sınıflarından biri olduğu ve değerli metal, hisse senedi ve tahvillere göre çok yüksek bir oranda yatırım tercihi olduğu aktarılıyor.

Bybit Discount Buy’ı Tanıttı

Bybit, kullanıcıların düşük piyasa oynaklığı dönemlerinde kripto varlıklarını biriktirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış yapılandırılmış yeni bir finansal ürün olan Discount Buy’ın lansmanını duyurdu. Ürün, sahibinin lehine işleyen fiyat seviyesinde bir üst sınır ile nakavt opsiyonuna benzer şekilde çalışıyor. Nakavt opsiyonlarının aksine, Discount Buy değersiz olarak sona ermiyor. Kullanıcılar istedikleri kripto para birimini, emrin verildiği andaki piyasa fiyatından daha düşük bir fiyata satın alma seçeneği bulunuyor.

Tether ve Bitfinex lehine verilen karar kesinleşti

Tether ve Bitfinex, geçtiğimiz dönemde aleyhlerine açılan toplu davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tether’in yaptığı açıklamaya göre davacının temyiz talebinden vazgeçmesi üzerine mahkemenin Tether ve Bitfinex lehine vermiş olduğu karar kesinleşmiş oldu.

ABD Güney New York Bölgesi Federal Mahkemesi’nin, Tether ve Bitfinex şirketlerine karşı açılan dava dilekçesinin değiştirilme talebini reddetmesinin ardından, davacı kararı temyiz etmemeye karar verdi. Böylece mahkemenin Tether ve Bitfinex lehine vermiş olduğu karar da hukuki olarak kesinleşmiş oldu.

Bitci, iki hafta içinde dört yeni token arzı gerçekleştirdi

2023 yılında birçok önemli listeleme ve token arzına imza atan Bitci, yıl sonu yaklaşırken launchpad çalışmalarını daha da hızlandırdı. Son iki haftada dört yeni listeleme gerçekleştiren borsa; arzını gerçekleştirdiği Food Token, Eco Token, Beat Token ve Testo Token ile farklı yatırımcı kitlelerinin ilgi alanlarına hitap etmeyi amaçlıyor.

Bybit Özel Broker Programının lansmanını yaptı

Bybit, white label borsaları, varlık yönetimi platformlarını, ticaret terminalleri ve platformlarını, strateji toplayıcılarını ve kripto dünyasına girmek isteyen ticaret firmalarına yönelik Özel Broker Programının lansmanını duyurdu.

Bybit Exchange Broker Programı, brokerlere kapsamlı bir dizi özellik ile güçlendirerek operasyonel bağımsızlık ve esneklik sağlıyor. Bu programla brokerler, kullanıcı yönetim araçlarına, esnek komisyon modellerine ve daha fazlasına erişim kazanıyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 149

23 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir