Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri ile gelecek güzel günlere yakınlaşmaya ne dersiniz?

Vücudunuzla etkileşime giren, hayatımızı kolaylaştıran giyilebilir teknoloji ürünlerine her geçen gün yenileri ekleniyor.

Yazımda bazıları çılgın ama bazıları da hayatımıza artık iyice yerleşmiş olan giyilebilir teknoloji ürünlerinin örneklerini bulabilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Teknolojik cihazların fonksiyonlarına ek olarak, tasarımlarının da gelişmesi sonucunda kullanan kişiyle iletişime geçen aksesuarlar genel olarak giyilebilir teknoloji adı altında toplanıyor.

Ürünlerin içine yerleştirilen sensörler, bu cihazları hayatımızı kolaylaştıran bambaşka birer teknolojik ürüne dönüştürüyor.
Hayatımızda daha da yerleşecek olan giyilebilir teknoloji ürünleri, ülkemiz sınırlarının dışına çıkıldığında bambaşka bir boyuta ulaşıyor.
Şimdi gelin giyilebilir teknoloji örneklerine birlikte bakalım.

 

Akıllı Saatlerler

Apple Watch Series 2

Apple, Watch 2 series ile sağlıklı yaşama odaklandı. Yerleşik GPS, kalp atış hızı sensörü ve kapsamlı antreman uygulaması sayesinde bileğimize takılı bu cihazlar gelişmiş bir aktivite izleyicisine dönüştü.

Samsung Gear S2

Sağlığınızı kontrol altında tutmak Gear S2 ile çok kolay. Günlük faaliyet seviyelerinizi, kalp atış hızınızı, tükettiğiniz su ve kafein oranı miktarınızı S’ ile izleyebilirsiniz. Motivasyon mesajları eşliğinde  egzersiz yapmanıza olanak veren bu müthiş cihaz, haritalar üzerinden yol bulmaktan, ev güvenlik sistemlerinin kontrolüne dek uzanan geniş bir alanda işlevsel.

Akıllı Bileklikler

Garmin Vivosmart HR

Vivosmart HR yapmakta olduğunuz aktivitenin seviyesini öğrenir ve size ulaşılabilir günlük bir hedef sunar. Aşamalara ulaştıkça, bir sonraki gün için hedeflerinizi ayarlar, gittikçe sizi daha sağlıklı bir hayat biçimine doğru yönlendirir. Garmin aktivite izleyicisi otomatik olarak akıllı telefonunuzla gün boyu eşleşir ve değerlerinizi ücretsiz online topluluğumuz için kaydeder.

Fitbit Charge 2

Fitbit tüm hareketleriniz fark eden ve otomatik kaydeden bir bileklik. Aynı zamanda uyku takibi de yapıyor ve bu konuda doğru sonuçlar iletiyor. Gün içinde kaç dakika aktif olduğunuz, gösterdiğiniz performans her zaman açık olan sensör ile kontrolünüz altında.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Oculus Rift

Rift, ister bir oyun oynayın – ister bir video izleyin size orada olduğunuzu hissettiriyor. Sanal deneyim yaşarken ses dağılımını azaltan kulaklığın ses kalitesi çok iyi ve ortamın içine girmede önemli bir unsur.

HTC Vive

HTC’nin, Valve’ın bir kolu SteamVR firması ile ortak geliştirdiği bu  sanal gerçeklik gözlüğünün en büyük özelliği vücut hareketlerinizi sanal dünyaya entegre ediyor oluşu. Gözlük takılıyken zıpladığınızda, oyunda da zıplıyorsunuz. Bu alanda devrim niteliğinde olan StreamVR teknolojisi nesneler, karakterleri ve ortamları keşfetmenizi sağlıyor.

HTC Vive için TPCast

Sanal gerçeklik, şu anda tüketici teknolojisindeki en sıcak alanlardan biri ve HTC Vive, paranın satın alabileceği en iyi VR deneyimlerinden birini sunuyor.

HTC Vive X Accelerator fonu tarafından finanse edilen TPCast, standart Vive başlığına bağlanan ve kablosuz bir VR sistemine dönüştüren basit bir çözüm oluşturmuş. Başka bir deyişle, kullanıcılar akıllı bir VR çözümünün sunduğu özgürlüğün keyfini çıkaracaklar.

Samsung Gear VR

Gear VR sanal başlık, 360 derece surround sinema benzeri görüntüleme deneyi yaşatacak özellikleri ile öne çıkıyor. S6 için çok geniş bir içerik var. Bunlardan bazıları; Gear VR Innovator Edition, Oculus Mağaza, Oculus Sinema, VR Oyun ve Oculus 360 Videolar.

 

Akıllı Gözlükler

ODG’s AR Smart Glasses

ODG’nin akıllı gözlükleri çok yönlü ve VR için de kullanılabiliyor. HoloLens’e çok benzeyen, güçlendirilmiş gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları için kullanılabilen ve kayan görüntüler halinde açılan 3D nesnelerle etkileşime girilebilmesine imkan sağlıyor.

Snap Spectacles

Yakın zamanda Snapchat tarafından tanıtılan bu kamera donanımlı güneş gözlükleri çok ilgi göreceğe benzer. Snapchat kullanıcıları için günlük hayattan görüntü yakalamak ve benzersiz bir balış açısı getirmek için tasarlanan bu gözlükler, video kaydı için eşsiz bir olanak sağlıyor.

Giyilebilir Teknolojilerin çılgın olanları ise hem eğlenceli hem de bu kadar efor ve para harcamaya ne gerek var dedirtiyor…

 

Akıllı Muz

Taze meyve ve sebze alanında dünyaca önemli bir marka olan Dole, akıllara zarar bir proje olan “Akıllı ve Yenilebilir Muz” projesine imza atmıştı. Japonlar ilginç insanlar.

Saç Çıkaran Akıllı Kask

iGrow tarafından geliştirilen kaskın saç çıkardığı ve saçları hızlı uzattığı iddia edildi. Ürün hala garantili olarak satışta.

Giyilebilir Sandalye

Archelis isimli bu bu giyilebilir sandalye uzun süreli operasyona giren cerrahlar için düşünülmüş. Oldukça fütüristik.

 

Aşağıda giyilebilir teknoloji ürünlerinin örnekleri bulunuyor. Bu ürünler;  spor – sağlık performansının ölçülmesinin yanı sıra duruş bozuklukları – esneklik – hareket problemleri gibi fiziksel rahatsızlıkların tedavi edilmesi konusunda fayda sağlıyor.

Heddoko

Performansınızı izleyerek size yol göstermeye hazırlanan bu biyomekanik giyilebilir ürün, akıllı telefonunuz üzerinden kullanabileceğiniz uygulaması ile hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Şimdilik sadece ön sipariş verilebilen heddoko, başta sporcular olmak üzere, fitness ve sporla ilgili herkesin günlük hayatını değiştirmeye hazırlanıyor.

 

 

 

Hexoskin

Makinede yıkanabilen bu ürün, beden performansınızla ilgili tüm bilgileri depoluyor. Aktif spor yapanların vazgeçilmezi olmaya aday. Egzersiz programınız, sağlık verileriniz, uyku saatleriniz… tümü kontrol altında. 169-5.000 $ arasında satışa sunulan ürünler için sipariş verebiliyorsunuz.

 

 

 

Ralph Lauren Polo Tech Tişört

Giyilebilir teknolojileri yenilikçi markalar da kullanmaya başladı. Ralph Lauren onlardan biri. Beden performansınızla ilgili verileri depolayan bu şık ürün lansmanı için hazır ve ön siparişi verilebiliyor.

 

 

 

Cityzen Sciences

Ülkemizde fazla bilinmeyen Fransız firması da tıpkı Ralph Lauren gibi şık tasarımlarıyla giyilebilir teknoloji ürünlerini bünyesindeki bilim adamları ile birlikte geliştiriyor. Henüz satışa sunulmadı ancak web sitesinde gelişmeleri düzenli olarak aktarıyorlar.

 

 

Athos

Bu alanda ürün tasarlayan şirketlerden biri de Athos. Profesyonel sporcuların favorisi olmaya aday. Ön sipariş kabul ediyorlar.

 

 

 

Clothing+

Medikal ve spor alanında ürün geliştiren ve gelişimlerini sergileyen markalardan biri de Clothing +. Profesyonellerden çok, spor yapan herkesin kullanımına uygun modeller geliştiriyorlar. Şirket Finlandiya ve Hong Kong merkezli.

 

 

Gymi

Gymi bir Avustralya firması ve ürün gamları çok geniş. Gerçek zamanlı sensörlerini tişörtlere yerleştiriyorlar. Diğerlerinden daha basit bir çalışma sistemi var.

 

 

 

 

Giyilebilir Teknoloji Trendleri

2006 yılında en çok akıllı giysileri konuşmuştuk.

2007 Yılının gözdesi Bluetooth olmuştu.

2008 yılında ise ısı ölçen sensörler ve GPS revaçta idi.

2009 yılında Akıllı saatlerin ilk örnekleriyle tanışmıştık.

2010 yılında ise Akıllı Kameralar öne çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak Giyilebilir Kameralar başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

2011 yılında spor yaparken sarfettiğimiz efora odaklanan teknolojiler çokça konuşulmuştu.

2012 yılında Sağlığa yönelik ölçüm yapan teknolojiler öne çıkmıştı.

2013 yılında en çok akıllı gözlükler revaçtaydı.

2014 yılında yönelim işitme cihazlarına yönelik çalışmalardı.

2015 yılında Akıllı Saatler geri döndü ve sağlıklı yaşam konusunu da kapsamına aldı.

2016 yılında daha çok genel geliştirmelerle anılan bir yıl oldu.

2017 yılında ise beklentiler yine geliştirmelere VR’a yönelik olacak gibi görünüyor.

 

Bu yazımı sevdiyseniz Giyilebilir Teknolojiler ve Ötesi yazıma da göz atabilirsiniz.

Giyilebilir Teknolojiler ve Ötesi

 

Giyilebilir Teknolojilerin Tarihçesi

Giyilebilir teknolojilerin tarihçesi ile ilgili olarak “Dünyada Giyilebilir Teknoloji” yazımı okumanızı öneririm. Yazımda giyilebilir teknolojilerin sektörleri nasıl dönüştürdüğüne dair detaylı bir grafik var.

Dünyada Giyilebilir Teknoloji!

 

Giyilebilir teknoloji ürünleri yenilik açısından bir süredir uykuda gibi duruyor. Öte yandan gömülü sensörler, akıllı kumaşlar, dijital sağlık uygulamaları ve artırılmış gerçeklik konusunda bizi büyük yenilikler bekliyor.

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir