Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi 25 Mayıs Cuma günü vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

 

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Star Wars Yıldız Savaşları efsanesi orijinal seri ile birlikte spin off filmlerin ilki olan Rogue One ile birlikte daha farklı bir boyuta ulaşmıştı. Orijinal seri haricindeki filmlerin ikincisi Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi vizyona giriyor.

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Orijinal seride Harrison Ford tarafından canlandırılan ikonik Han Solo karakterinin gençlik yıllarını anlatan Han Solo filminde Han Solo rolünde Alden Ehrenreich, Chewbacca rolünde Joonas Suotamo, Tobias Beckett rolünde  Woody Harrelson, Qi’ra rolünde  Emilia Clarke, Lando Carlrissian olarak ise Donald Glover yer alıyor.

Val rolünde Thandie Newton ve Dryden Vos rolünde ise Paul Bettany filme renk katan diğer karakterler.

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi Konusu

Beklendiği üzere Han Solo filmi (film yurtdışında Solo: A Star Wars Story ismi ile vizyona giriyor) ünlü kaçakçının gençlik yıllarına odaklanıyor.

Film, galaksinin İmparatorluğun baskısını en çok hissettirdiği bir zamanda, kanunsuzluğun ve kuralsızlığın kol gezdiği, Solo’nun doğduğu gezegen Corellia’da başlıyor.

Gezegenden kurtulup iyi bir pilot olarak hayatına devam etmek isteyen Solo, çocukluk aşkı Qi’ra ile bulaştığı kirli işler nedeniyle ondan ayrılmak ve hayalini gerçekleştirmek için İmparatorluk donanmasına katılır. Ancak işler istediği gibi gitmez… Orduda tanıştığı ve yine kirli işler çeviren Tobias Beckett ile başka maceralara atılmak üzereyken hayat boyu kendisine arkadaşlık edecek olan Chewbacca ile tanışır.

Bu ekip kendilerini ya zengin edecek, ya da hayatlarına mal olacak bir soygun planı ile suç patronu Dryden Vos için çalışmaya başlarlar.

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Film genel itibariyle Han Solo’nun gençlik dönemine ait bir kesiti anlatırken, izleyiciye sunduğu yeni mekanlar, gezegenler ve karakterler ile ilgi çekici olmuş. Ancak hikaye bize Rogue One’daki gibi yeni bir şey  anlatmasa da, Star Wars hayranlarının kafasındaki bazı sorulara ise yanıtlar vermeyi başarmış. Yıllardır merak edilen Kessel run (Kessel Rotası), Han ve Chewie’nin nasıl ve nerede tanıştıkları, Lando’nun Han ile ilk kez karşılaşması ve efsanevi Millenium Falcon’un gıcır gıcır halleri görülmeye değer.

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi Oyuncuları

Film prodüksiyona ilk başladığında yönetmen koltuğunda nispeten komedi türüne aşina Phill Lord ve Chris Miller oturuyordu. Disney daha sonra fikir değiştirerek filmin büyük çoğunluğu çekilmesine rağmen yönetmenliğe çok önemli bir isim olan Ron Howard’ı getirdi ve bir çok sahne yeniden çekildi. Bu durum filme bir miktar yansımış gibi duruyor.

Han Solo filmin yazarları ise unutulmaz Empire Strikes Back filmin yazarı Lawrence Kasdan ve oğlu Jonathan Kasdan.

Yıldız Savaşları dünyasının en ikonik karakterlerinden olan Han Solo’yu canlandırmak kolay değil. Bu nedenle çok sırıtmasa da Alden Ehrenreich tam olarak bu rolün altından kalkabilmiş mi tartışılır. Öte yandan şüphesiz filmin en parlak isimlerinden biri Lando Carlrissian rolüyle Donald Glover. Adeta gerçekten orijinal üçlemedeki Lando’yu izlermiş gibi oluyorsunuz. Tobias Beckett rolünde Woody Harrelson ise, her filminde olduğu gibi burada da iyi bir iş çıkarmış. Ancak daha komik ve esprili mi, yoksa daha ciddi mi olmalı konusunda da kararsız kalmış gibi duruyor.

Qi’ra rolünde Game of Thrones’tan tanıdığımız  Emilia Clarke ise ortalama bir performans sergilemiş denebilir. Dryden Vos rolü ile filme sonradan dahil olan Paul Bettany ise çok sıradan kalmış görünüyor.

Filmin ilgi çekici karakterlerinden biri ise şüphesiz Phoebe Waller-Bridge’ın hayat verdiği L3-37 isimli droid. Lando ile olan sıra dışı ilişkileri ve robot hakları koruyucusu bir robot olması hikayeye gerçekten renk katmış. Chewbacca’nın yer aldığı sahneler ise çok keyifli.

Filmin içinde Han Solo karakterinin sonraki dönemlerine referans veren bir çok gönderme de mevcut. Ne olursa olsun bunları gördüğünüzde keyif alıyorsunuz. Ayrıca filmin içinde sizi bazı küçük sürprizlerin beklediğini belirtmeliyim.

Sonuç olarak Han Solo filmi için bugüne kadar çekilmiş en kötü Star Wars filmi diyemeyiz, ancak bir Star Wars filminden beklendiği kadar görkemli bir hikaye sunmadığı da gerçek.

Filmi beklenti içerisinde girmeden izlediğinizde keyif alacağınızı düşünüyor, şimdiden iyi seyirler diliyorum.

 

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi Fragmanı

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Filmi Yorumu

  1 Yorum

  1. Pingback: 2019 Yılı Oscar Adayları Açıklandı - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir