Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş Röportajı

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Blockchain sektörünün günü ve geleceğini konuştuğumuz röportajın detayları yazımda.

Huobi’nin blockchain araştırmalarına odaklı kolu Huobi Research tarafından hazırlanan “Küresel Blockchain Endüstrisi Genel Bakış ve Beklentiler” raporu 2019 yılında sektörde yaşanan önemli gelişmelerin yanında 2020 yılı ve sonrasına da ışık tutan önemli bilgileri barındırıyordu. Rapor çerçevesinde hazırladığım soruları Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş‘e ilettim.

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş Röportajı

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş Video Röportajı.

Blockchain ekosisteminin 2019 yılındaki performansına ilişkin kilit bulgular içeren rapor, 2019 yılında dünya çapında blockchain için yapılan harcamaların yaklaşık 2,9 milyar dolar tutarında olduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu harcamaların ülkelere dağılımında ilk sırada yüzde 40’a yakın payla ABD yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24,4’le Batı Avrupa, yüzde 11,2 ile Çin, yüzde 8,1’le Asya-Pasifik Bölgesi, yüzde 5,2’lik payla ise Orta ve Doğu Avrupa takip ediyor. 

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş Röportajı Soruları

Alphan Göğüş‘ten öncelikle 2019 yılına dair görüşlerini aldım ve yapılan harcamalar ve öne çıkan ülkeler açısından 2019 yılını değerlendirmesini rica ettim. Videoda yanıtını izleyebileceğiniz diğer sorularıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En çok blockchain harcaması yapan sektörler hangileri oldu?

Raporunuzda en çok yatırım yapan ülkenin ABD olduğunu görüyoruz, öte yandan Çin küresel blockchain patentlerinde lider konumunda. Gelecek açısından bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Çin ve A.B.D.’nin genel yaklaşımları ile birlikte politikalarını karşılaştırabilir misiniz?

Libra’nın duyuruluşunun üzerinden bir yıl geçti. Başta kabul gördü ardından gücen sorunu yaşandı ve düzenleyiciler tarafından sorgulandı. Facebook’un güven konusunda yaşadığı itibar kaybından etkilendi. Siz Libra’yı nasıl değerlendiriyorsunuz, hala bir geleceği olabilir mi?

Yıl içinde en heyecan verici gelişmelerden biri dijital para idi. Raporunuzda bu başlık detaylı bir şekilde ele alınmış. Pandemi sürecinde devletlerin para politikalarında değişiklikler oldu ve çoğu sektörlerde olduğu gibi bir kaldıraç etkisi yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülmesi beklenen resmi dijital para biriminin testlerinin 2020’de başlanacağı zaten duyulmuştu.

Dijital paranın hayat geçmesi ve benimsenmesi ile birlikte ülkemizde nasıl bir değişim yaşanır?

Diğer sorum ise blockchain teknolojisini kullanarak dijital para birimi geliştiren ülke ve bölgeleri değerlendirmeniz yönünde olacak. Hangi bölgenin daha önde ve devrimsel çalışmalar bütünü ortaya koyduğunu düşünüyorsunuz?

2020 yılı değerlendirmeleriniz eşliğinde öne çıkacak trendler konusunda da bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’deki finansal teknoloji ekosisteminin büyümesine önemli katkılarınız var. Huobi group global bir şirket. Huobi’nin Türkiye’deki çalışmaları ve hedefleri konusunda neler söylemek istersiniz?

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş

Alphan Göğüş’e verdiği değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Rapor için kaleme aldığı genel değerlendirmesini aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Alphan Göğüş, “2019 ve 2020 yılları, tüm dünyada yeni nesil teknolojiler arasında heyecan verici potansiyeliyle öne çıkan blokzincirine yönelik önemli gelişmelere tanık oldu. 

Blokzincirini temel alan teknolojilere yönelik patent başvuruları 22 bini bulurken, dünya nüfusunun yüzde 40’ını ve küresel GSYİH’nin yüzde 23’ünü oluşturan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ni içeren BRICS ülkeleri, kendi aralarında tek bir ödeme ve tasfiye sistemi oluşturma önerisini 2019’da gündeme aldılar. 

2020 yılının ilk altı ayında yaşadığımız COVID-19 salgını ise küresel ölçekte ekonomilerin odaklarını dijitalleştirmeye yönlendirmelerine neden oldu. Salgının ekonomik etkilerini azaltmaya çalışan devletler para politikalarını ve enstrümanlarını belki de hiç olmadığı kadar sık kullanıyorlar. Dijitalleşme mevcut durumda ekonomik ve toplumsal süreklilikte çok önemli roller üstlenirken, doğası itibarıyla merkeziyetsiz ve dijital ürün ve hizmetlere temel teşkil eden blokzinciri teknolojisi de koronavirüs sonrası dönemde yaşayacağımız “yeni normalde” belirleyici rol üstlenecek. 

Küresel Blokzinciri Sektörünün Görünümü ve Geleceği” raporu 2019 yılında blokzinciri alanında yaşanan önemli gelişmelerin yanı sıra, bu önemli teknolojinin 2020 ve sonrasındaki yıllarda üstlenebileceği rollere dair kapsamlı bir görünüm sunuyor. Ulusal ve sektörel düzeylerde blokzincirini temel alan yeni ve cesur stratejiler belirleyen ülkemiz içinse ölçüt olarak alınabilecek pek çok veri barındırıyor. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 12 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir