if İstanbul 2018 Başlıyor

if İstanbul 2018 Başlıyor.

if İstanbul 2018 hakkında merak edilenleri, sizin için seçtiğim filmleri konu ve fragmanları ile birlikte yazımda bulabilirsiniz.

 if İstanbul 2018

36 ülkeden toplamda 111 filmin gösterileceği 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 15 Şubat’ta başlıyor.

Bu yıl “Hayat Var” temasıyla yola çıkan festival, bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken, !f music filmleri ve etkinlikleriyle müzik tutkunlarının odağı olacak, dijital yayın ağı Yeni !f ² ile de 33 farklı şehre !f filmlerini götürecek.

 

if İstanbul 2018 Bilet Satışları. 

!f İstanbul 2018 ’de ön satışlar 2 Şubat Cuma günü biletix’te başlıyor. %10 indirim fırsatının sunulacağı ön satış, 4 Şubat Pazar 2018’e kadar devam edecek. İş Bankası Maximum Kart sahipleri ön satışta film ve etkinlik biletlerinde %20 indirim avantajına sahip olacak.

Ön satışı kaçıranlar ise, 5 Şubat’tan itibaren biletix perakende satış noktalarından, biletix.com’dan ve biletix çağrı merkezinden biletlerini satın alabilir.

!f İstanbul’un geçtiğimiz yıl genç !f’çilere özel olarak başlattığı indirimli gösterim fırsatı bu yıl da devam ediyor. Öğrenci kimliğini gösteren !f’çilere hafta içi gündüz seanslarındaki filmler 2 TL’den satışa sunulurken; İş’te Üniversiteli kredi kartı ya da Maximum Kart sahibi öğrenciler ise aynı seansları 1 TL ödeyerek izleyebilecekler.

 

if İstanbul 2018 Filmleri

if İstanbul 2018 Filmleri

“Phantom Thread”den “Lady Bird”e, “The Disaster Artist”ten “Professor Marston & The Wonder Women”a, yılın merakla beklenen filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak olan !f İstanbul 2018 Filmleri arasından kendim ve sizler için seçtiklerimi aşağıda bulabilirsiniz.

Etgar Keret: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır Filmi – Etgar Keret: Based On A True Story

İsrailli yazar Etgar Keret’in hayatı, ilham aldıkları ve hikaye anlatmanın büyüsüne değindiği bu yaratıcı belgeseli kaçırmayın.

Etgar Keret: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır Filmi Konusu

Belgesel; filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getirerek, Keret’i Tel Aviv’deki yakın çevresinden, New York kitap turuna kadar farklı anlarda yakalıyor. Yönetmen eşi Shira, çocukluk arkadaşları, Jonathan Safran Foer ve Ira Glass gibi meşhur çalışma arkadaşları, herkes en sevdiği Keret hikayesini paylaşıyor.

Murakami’yi Düşlemek Filmi – Dreaming Murakami

Yönetmen ve yazar Nitesh Anjaan’ın imzasını taşıyan film, Murakami’nin kafa karıştıran ve tartışılan dünyasını gözler önüne seriyor.

Murakami’yi Düşlemek Filmi Konusu

Mette Holm, Haruki Murakami’nin ilk romanı Kaze No Uta O Kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle) adlı ilk romanını çevirmeye başladığı günlerde, Tokyo metrosunda yürürken iki metre boyunda dev bir kurbağa onu takip etmeye başlar. Kurbağa, Mette’yi her yerde takip eder, sanki; derin uykusundan uyanarak, dünyayı nefretiyle yok etmeye çalışan dev Solucan’la kavgasına çevirmeni de dahil etmek ister gibidir. Bundan 20 yıl önce, Murakami’nin ismini kimseler bilmezken, Mette ilk Murakami romanını okumuştur. O zamanlar yazarın hayali dünyalarının ileride kendi dünyasını nasıl şekillendireceğini aklından bile geçirmemiştir. O günden beri ise, Danimarkalı okuyucularına Murakami’nin kafa karıştıran ve tartışılan dünyalarını çevirmek için binlerce saat çalışmış, dünyanın her yerinde milyonlarca okuyucunun aklını uçuran hikayelerle yaşamıştır. Murakami’nin yalnız ve hülyalı karakterlerinin söylediklerinin en mükemmel çevirisini bulmaya çalışırken, Mette’nin dünyasında da gerçek ve hayal birbirine girmektedir.

 

Çöp Kafa Filmi – Junk Head

Quay Kardeşler’in, H. R. Giger’ın ve Tetsuo’nun dünyalarını hatırlattığı bu eğlenceli yapım, yönetmen Takahide Hori’nin ilk uzun metrajlı stop motion filmi.

Çöp Kafa Filmi Konusu

Dünya sona ermektedir, insanlar artık üreyebilme kabiliyetlerini kaybetmiştir. Yıllar önce ‘çöp kafa’ diyerek, yeraltına gönderip çalıştırdıkları klonların üreyebildiklerini farketmeleri üzerine, yeraltına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Takahide Hori’nin 2014 yılında aynı isimli kült kısa filminden yola çıkan Çöp Kafa, Takahide’nin neredeyse montajdan, ses tasarımına, animasyondan muhtemelen sette temizliğe tek başına her şeyi yaptığı bu kafa yapıcı, gerçeküstücü stop motion animasyon, uzun süre akıllardan çıkmayacak yılın animasyon keşiflerinden. Atmosferiyle apokaliptik bir dünya yaratan bu muazzam iş, Quay Kardeşler’in, H. R. Giger’ın ve Tetsuo’nun dünyalarını hatırlatıyor.

 

Uğur Böceği Filmi – Lady Bird

Yılın en iyileri listelerinde üst sıralarda yer bulan film, Oscar’ın da en büyük adayları arasında yer alıyor.

Uğur Böceği Filmi Konusu

Hemşire Marie McPershon, kocasının işten kovulmasıyla tüm ailenin yükünü sırtlanır. Lise son sınıftaki kızı Christine ‘Uğur Böceği’ McPershon ise ilk kez aşık olmak, okulunun tiyatro kulübüne katılmak ve en çok da üniversitelere başvurmakla meşguldür. Aradığı macera dolu sofistike yaşam tarzını Sacramento’da bulamayacağına inanan Uğur Böceği, üniversite için uzaklara taşınma hayalleri kurar. Annesi ise; düşük notları ve aklı havadalığıyla Uğur Böceği için bunun bir hayalden öteye gidemeyeceğinden emindir.

 

Florida Project Filmi – The Florida Project

Sean Baker’ın imzasını taşıyan yapım, Willime Dafoe’nun başarılı performansı sebebiyle de yılın en çok konuşulan filmleri arasındaydı. Film, çocukluk ve Amerikan rüyası üzerine yapılmış son yıllardaki en önemli sinema deneyimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Florida Project Filmi Konusu.

Dünyanın en büyüleyici yeri olarak adlandırılan Disney Dünyası’nın yakınlarındaki banliyölerde geçen Florida Project, 6 yaşındaki Moonee’yi  ve onun isyankar annesi Halley’i bize tanıtıyor.

 

Professor Marston & The Wonder Women Filmi

Film, Wonder Woman’ın yaratıcısı Harvardlı psikolog William Moulton Marston’ın 1940’lı yıllardaki yaratım sürecine eşlik etmemizi sağlıyor.

Professor Marston & The Wonder Women Filmi Konusu

arvard’da yalan dedektörü ve insan davranışı üzerine çalışan Marston’ın, ikonik feminist süper kahramanı yetkililer tarafından sapkın ve sakıncalı bulunup, sansürle boğuşmuşsa da, bütün bu hikayenin arkasında karısı Elizabeth ile birlikte aşk yaşadıkları Olive Byrne adlı öğrencileri vardı. Wonder Woman’ın özünü oluşturan bu iki güçlü kadın ve arka plandaki kışkırtıcı hikaye, yılın en sıradışı biyografik anlatılarından birisine dönüşüyor.

Dev Avcısı Filmi – I Kill Giants

Joe Kelly’nin çok satan çizgi romanından Anders Walter’in uyarladığı film, Imogen Poots ve Zoe Saldana’nın performansları ile de çokça konuşuldu.

Dev Avcısı Filmi Konusu

Hiçbir şeyden korkmayan, keskin dili ve kıvrak zekasına hayran kalacağınız Barbara Thorson yeni nesil kahramanınız olabilir! Okul çantasında antik Norveç Warhammer oyunu taşıyan ve hayatta kalmak için devleri öldürmeyi kendisine dert edinmiş birisini ne korkutabilir ki? Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve oldukça eğlenceli hikayesi.

Kasım Filmi – November

Rainer Sarnet’in siyah-beyaz bu filmi Estonya’nın Oscar adayı.

Kasım Filmi Konusu

Pagan zamanlarında Estonya’nın bir köyünde kurtların, vebanın ve ruhların kol gezdiği bir köyde geçen Kasım, hem gözler hem de hayal dünyası için görsel bir şölen. Hiçbir şeyin tabu olmadığı bu köyde, köylülerin en büyük sorunu soğuk ve zorlu geçen kara kıştır. Insanlar, birbirinden, Alman malikane sahiplerinden, hatta ruhlardan ve şeytandan bile çalmaktadır. Ancak ruhlarını ‘Kratt’ adlı yaratıklara vermek zorunda kalırlar. Bu da feodal sistemin başındakileri daha da ihya olmasına neden olmaktadır.

Bırakın Bronzlaşsın Cesetler Filmi – Laissez Bronzer Les Cadavres

!f İstanbul 2108 ‘de izleyeceğimiz, yönetmen çift Helene Cattet ve Bruno Forzani imzası taşıyan yapım, sinematografisi ve ses tasarımıyla öne çıkıyor.

Bırakın Bronzlaşsın Cesetler Filmi Konusu

Rhino ve çetesi çaldıkları 250 kiloluk altınla neredeyse mükemmel denebilecek bir saklanma yeri bulmuş gibidir; ilham bulmak için inzivaya çekilmiş bir sanatçı kadın tarafından ele geçirilmiş ufak bir köy. Ne yazık ki beklenmedik misafirler ve onlara eşlik eden polisler bu planı bozacaktır. Boşken cennete benzeyen mekan, kalabalıklaşarak bir anda savaş alanına dönüşür.

Phantom Thread Filmi

Paul Thomas Anderson’un bu son filmi, bir sanatçının yaratıcı yolculuğunun hikayesini merkezine alıyor ve aynı zamanda hayatının merkezindeki kadının da portresini çiziyor. Daniel Day Lewis, filmin çekimleri sırasında emekliliğini duyurdu. Phantom Thread en iyi film dalında Oscar adayı ve Daniel Day Lewis’de en iyi erkek oyuncu Oscar adayları arasında.

Phantom Thread Filmi Konusu

1950’lerin Londra’sında Reynolds Woodcock (Daniel Day Lewis) ve kızkardeşi Cyril, İngiliz moda dünyasının gözde tasarımcılarıdır. Kraliyet ailesinden film yıldızlarına ülkenin önde gelen tüm kadınları The House of Woodcock’tan giyinmek için sıraya girer. Tüm sosyetenin gözü önünde şatafatlı bir hayat yaşayan Reynolds’ın hayatı kısa süreli ilişkilerle sürerken Alma ile tanışır. Alma’ya olan aşkı, düzenli ve istikrarlı hayatını derinden sarsacaktır.

Stalin’in Ölümü Filmi – The Death of Stalin

Fabien Nury ve Thierry Robin’in çizgi romanından, Armando Iannucci tarafından uyarlanan Stalin’in Ölümü filmi festivalin en ilginç yapımlarından biri.

Stalin’in Ölümü Filmi Konusu

Yıl 1953. Joseph Stalin’in, sağlık durumu -biraz paranoyak olması dışında- gayet iyidir ve ona karşı çıkan herkesi terörize edip, gözünü kırpmadan ortadan kaldırmaktan imtina etmemekte; bu durum yakın dostlarını dahi hizaya getirmektedir. Ta ki bir sabah çalışma odasında ölü bulunana kadar. Bundan sonrası, hiciv ustası Armando Iannucci’nin ellerinde mükemmel bir komediye dönüşür. Yalakalar bir anda iktidar yarışına girer; sümsük Malenkov, ukala Khrushchev, şaşkın Molotov, mafyöz Zhukov, Beria Stalin’in sarhoş oğlu Vasily ve yorgun kızı Svetlana.

Şafaktan Önce Filmi – A Prayer Before Dawn

Tayland’da gerçek bir hapishanede, gerçek mahkumlarla çekilen Şafaktan Önce filmi, Fransız yönetmen Jean-Stephane Sauvaire’in son eseri.

Şafaktan Önce Filmi Konusu

Bir anda kendisini uyuşturucunun ve hapishane içi çete savaşlarının içinde bulan Moore, hapishane yönetimi Muay Thai boks turnuvalarına katılabileceğini söylediğinde, bunun kurtulmak için tek şansı olabileceğini düşünür. Billy, özgürlüğünü kazanmak için bir dövüşten başka bir dövüşe savrulduğu, aksiyon ve yumruklarla dolu, sonunda da özgürlüğünden başka kaybedecek bir şeyi olmadığı bir maceraya sürüklenir.

Mutafukaz Animasyonu

!f İstanbul 2108 ‘de izleyeceğimiz Mutafukaz, Fransız çizer Guillame Renard’ın kendi işlerinden uyarladığı, anime ve animasyon tekniklerini harmanlanan ve Shojiro Nishimi’nin imzasını taşıyan bir distopya.

Mutafukaz Animasyonu Konusu

Angelino, San Franscisco-New York arası bir şehir olan Dark Meat City’nin acımasız sokaklarında hayatta kalmaya çalışan, etrafına göre daha küçük olmasıyla dikkat çeken, siyah bir çocuktur. Gündüzleri sokaklarda pizza dağıtırken, geceleri bir hamamböceği ordusunun eşliğinde arkadaşı Vinz’le birlikte bir otel odasında takılır. Beklenmedik bir scooter kazası sonrası, başedilmesi güç başağrıları ve halisünasyonlarla karanlık bir dünyaya çekilen Angelino, bir anda kendisini sırrını çözemediği bir kovalamacanın içinde bulur.

Hagazussa: Kafirin Laneti Filmi – Hagazussa: A Heathen’s Curse

The Witch’i andıran ve Lukas Feigelfeld’in imzasını taşıyan yapım, body-horror türü sevenler için önerilir.

Hagazussa: Kafirin Laneti Filmi Konusu

Dağlar kadar uzak, gökler kadar yakın. Uçsuz bucaksız doğanın aydınlık ve karanlığında bir şeyler oluyor. Gündüzün getirdikleri, gecenin götürdüklerini karşılamıyor. Küçük bir dağ köyünde, herkesin nefretle karışık korktuğu evde kötü huylu bir yaşam formu nefes alıp veriyor. Annesinden miras kalan cadılıkla Albrun bu. Dönüşmemek için yeni doğan kızıyla verdiği mücadelede doğa dostu değil.

Mudbound Filmi

Dee Rees’in yönettiği filmde, Amerika’da sosyal hiyerarşinin taşları yerinden oynarken, bazı şeylerin nasıl da değişemediğini izleyeceğiz. Gotham Ödülleri’nde ‘En İyi Toplu Oyunculuk Performansı’ ödülünü paylaşan filmin oyuncularından Mary J. Blige, aynı zamanda Altın Küre’de aday idi.

Mudbound Filmi Konusu

Mississippi kırsalı, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrası, çamurun esir aldığı bir çiftlik. Köleliğin kağıt üstünde sona erdiği, ancak sosyal yaşamdaki ırkçılığın şiddetle sürdüğü yıllar. Büyük şehirden baba yadigarı toprağın bulunduğu kırsala büyük hayallerle göçen McAllan ailesi, çiftlik hayatının zorluklarıyla yüzleşir. Yüzyıllardır çiftlikte çalışan Jackson ailesi ise yeni kazandıkları hakların bilinci ve ilk kez toprak sahibi olmanın heyecanına rağmen, sosyal yaşamlarında ırkçı ön yargılarla boğuşmaya devam eder. Aynı çiftliği paylaşan bu iki ailenin savaştan dönen iki genç oğlu, memleketlerinde devam eden ırk savaşına esir olmamayı seçerek olağan dışı bir arkadaşlık kurarlar.

Aç Gezenler Filmi – Les Affamés

Robin Aubert’in Toronto Film Festivali’nin açılış filmi, son yılların en yenilikçi zombie filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

Aç Gezenler Filmi Konusu

Kanada’nın Quebec eyaletinde küçük bir kasabada geçen Aç Gezenler, bizi salgın sonrası bir dünyaya götürüyor. Nedenini bilmediğimiz bir virüs salgını sonrası kasabada yaşayanlar artık eskisi gibi değildir. Bedenleri bir anda bozulmuş, sevdiklerine saldırmaktadırlar. Salgından kurtulmuş bir avuç insan ormana çekilmiş, kendilerine benzer olanları aramaktadır.

Partilerde Kız Tavlama Sanatı Filmi – How To Talk To Girls At Parties

Neil Gaiman’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanmış Partilerde Kız Tavlama Sanatı, Punk’ın ilk yıllarında, aşka susamış Güney Londralı bir gencin birkaç gün süren dünya dışı aşk deneyimini anlatıyor.

Partilerde Kız Tavlama Sanatı Filmi Konusu

Okuldan çıkar çıkmaz üniformalarını atıp punk kıyafetlerine bürünen Enn ve arkadaşlarının ilk uğrakları yerli bir rock grubunun çaldığı ve despotluğuyla ürküttüğü kadar heyecanlandıran Kraliçe Boadicea’nın (Nicole Kidman’ı böyle kaçık ve öfkeli görmediniz, söz veriyoruz) mekanı oluyor. Çocukların bir sonraki durakları daha da tuhaf; bu dünyadan olmayan ama insan kılığında – hem de renk gruplarına ayrılmış latex kıyafetleriyle dans eden, akrobatlıklar yapan ve birbirinden garip takıntıları olan bir grubun gecesini gece ettiği bir ev partisi. İşte Enn, bu partide hülyalı bir çekiciliği ve dünyamızın halleriyle ilgili sağlıklı bir merakı olan Zan’le tanışır. Zan, Enn’in dünyasını tanımak için, liderlerinden 48 saatlik özel izin alır.

Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul Belgeseli – Ara Güler, Once Upon a Time Istanbul

Ara Güler, 50 yıldan fazla süredir Istanbul’un -onun deyişiyle deli saraylının anlarını yakalıyor. Ara Güler, Bir Zamanlar Istanbul, Istanbul sokaklarını, insanlarını ve hikayelerini tekrar ama yeni bir gözle görmemizi sağlayacak bir belgesel.

 

if İstanbul 2018

Felaket Sanatçı Filmi – The Disaster Artist

2003 yılında The Room, gösteriminin ardından çok geçmeden bir kült klasiğine dönüştü. Film gelmiş geçmiş en kötü filmlerden biri olarak kabul ediliyor ve Tommy Wiseau’nun imzasını taşıyordu. Kötü listesinde adeta bir efsaneye dönüşen yapım, Greg Sestero’nun filmin yapılma öyküsünü anlattığı kitabından uyarlamış.  James Franco ise Hollywood’un en meşhur ünsüz sanatçısı Tommy Wiseau’yu adeta ete kemiğe büründürüyor.

if İstanbul 2018 sinemaları ve mekânları

İş Bankası Maximum Kart ana partnerliğinde ve CGV Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 15 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 1 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 4 Mart’ta 17. yaş yolculuğunu tamamlayacak.

!f İstanbul 2108 sinema salonları: İstanbul durağında, Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak & CKM ve Cinemaximum Akasya; Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de de Cinemaximum Konak Pier sinemaları olacak. Festivalin etkinlik mekânları ise bomontiada, Babylon, A Corner in the World X bomontiada ALT ve Soho House İstanbul olacak!

 

İSTANBUL

alt | bomontiada: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Birahane Sokak No: 1 Bomonti/İstanbul

Cinemaximum Akasya: Acıbadem Mahallesi, Akasya Alışveriş Merkezi, Akasya Sokak No:25, İstanbul

Caddebostan Kültür Merkezi (CKM): Haldun Taner Sok. Caddebostan Kültür Merkezi No:11 İstanbul

Cinemaximum City’s Nişantaşı: Teşvikiye Cad. City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi No:162, İstanbul

Cinemaximum Kanyon: Kanyon AVM Kat:1 Büyükdere Caddesi No:185 Levent Beşiktaş/İstanbul

Soho House İstanbul: Evliya Çelebi Mahallesi Beyoğlu/İstanbul

 

ANKARA

Cinemaximum Armada: Beştepe, Armada Alışveriş Ve İş Merkezi, Eskişehir Yolu No:6  Söğütözü/Yenimahalle/Ankara

 

İZMİR

Cinemaximum Konak Pier: Atatürk Cad., No:19 Pier AVM İzmir

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

15-25 Şubat 2018 İstanbul

1-4 Mart 2018 Ankara & İzmir

 

Şimdiden hepimize iyi seyirler 🎬

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir