İkizler Projesi Filmi

İkizler Projesi Filmi filmi bu cuma vizyonda. 3D+ HFR teknolojisiyle izlediğimiz film, netlik ve derinlik açısından keyifli bir izleme deneyimi sunuyor

İkizler Projesi Filmi

Will Smith’in, her hareketini önceden tahmin edebilen, genç bir ajan tarafından hedef alınıp takip edilen suikastçı Henry Brogan’ı canlandırdığı aksiyon bilim kurgu türündeki filmin yönetmeni ise Ang Lee. 

Darren Lemke ve David Benioff’un hikayesi üzerinden yine David Benioff, Darren Lemke ile Billy Ray’in senaryolaştırdığı yapım, yeni dijital teknoloji sayesinde sadece genç ve yaşlı Will Smith’i beyaz perdede bir arada izletebilmenin yanı sıra  aynı zamanda sahnelerin neredeyse içerisindeymiş gibi bir deneyim yaşatmasıyla da öne çıkıyor. 

Senaryosunun vasat olmasına rağmen ilginç bir izleme deneyimi yaşatan filmin konusuna gelince.

İkizler Projesi Filmi Konusu

İkizler Projesi Filmi – Gemini Man açılışını Belçika’da saatte 283 km. hızla giden bir trenin görüntüleri eşliğinde yapıyor. Elinde uzun mermili bir silah bulunan Henry Brogan (Will Smith) dikkatle trenin görüş alanına girmesini bekliyor. Herkesin ıskaladığı bir teröristi vurmakla görevli olan Henry, zor da olsa bu işi başarıyor. Trende sivillerin oluşu sebebiyle başarısızlığın ucundan dönen Henry, bu gerçekleştirdiği 72. suikast ile birlikte emekliliğe ayrılmaya karar veriyor. 

Henry Brogan ve Junior rollerinde Will Smith’i izliyoruz.

Verdiği bu karar üstleri tarafından hoş karşılanmayan Henry, baskıları önemsemeyip huzur arayışıyla inzivaya çekiliyor. Kısa süre sonra ise yakın arkadaşı Jack (Douglas Hodge) tarafından bir uyarı alıyor ve son avında öldürdüğü kişinin bir terörist değil, ABD’de yaşayan ünlü bir mikrobiyolog olduğunu öğreniyor. 

Öğrendikleri karşısında sinirlenen Henry, teknesinde bir dinleme cihazı bulunca iyice çileden çıkıyor. Çevresinde kol gezen ölüm timi, arkadaşlarını bir bir ortadan kaldırırken, kendisi de genç bir ajan tarafından hedef alınıyor. Henry’nin kendisinden 30 yaş genç ve birebir kopyası olan bu ajanın ikizler projesinin ilk ürünü olduğu ortaya çıkarken, olaylar gelişiyor. 

İkizler Projesi Filmi Oyuncuları 

İkizler Projesi Filmi – Gemini Man, son dönemde kendini unutturmaya başlayan yönetmen Ang Lee’nin son filmi. Lee 117 dakika süreli yapımda benzersiz bir teknolojinin gücünü arkasına almış. 3D+HFR (3D+ High Frame Rate) adı altında, Lazer ekranlı IMAX 60 fps’de 3D olarak izlediğimiz film, mevcut benzerlerinin çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor. Daha yumuşak ve hızlı geçiş sağlayan, daha fazla ayrıntıyı görebilmemizi mümkün kılan bu teknoloji her ne kadar daha önce benzerlerini görmüş olsak bile beni çok heyecanlandırdı. 

Bu teknolojinin başarılı kullanımı her ne kadar filmin tamamına yayılamamış olsa bile neredeyse yüzüme dokunacak kadar yaklaşan su altı kabarcıkları, renklerin canlılığı, görsel efektlere ve aksiyon sahnelerine kattığı değer, gelecekte izleyeceklerimiz konusunda bolca ipucu ve heyecan veriyor. 

İkizler Projesi Filmi – Gemini Man

Genel olarak ikizler filmi eğlenceli ve aksiyon açısından doyurucu sayılabilir. Belçika, Kolombiya, Macaristan derken şahane mekanların detaylarını izlerken kendimizi buluyoruz. Renkler öyle canlı, detaylar öyle net ki zaman zaman filmi bırakıp çevreye göz gezdirmek istiyoruz. Özellikle motorlu takip sahnesi aksiyon açısından çok başarılıydı. Elbette bir filmin başarılı ve izlenmeye değer bulunması için kullanılan teknoloji yeterli gelmiyor. 

50 yaşındaki birinin 23 yaşındaki genç haline dönüşmesinin ironisi 

Filmde Henry Brogan rolüyle Will Smith’i izliyoruz. Artık 50 yaşına gelen Smith, bir CGI karakteri (deepfake (Deepfake, yapay zekaya dayanan insan imajı sentezi için uygulanan bir teknik.) benzeri bir yöntem ile oyuncunun yüzü değiştirilmiş) olarak yanına yerleşen 23 yaşındaki Junior’ı da canlandırarak filmi sırtlamaya çalışıyor. Will Smith, belki karakterinin de etkisiyle oldukça yorgun ve biraz bıkkın bakışlarla oynuyor. Bu bakışların aynısının klonda da olması işleri tuhaflaştırıyor. Aksiyon sahnelerinde bir akrobat kadar hareketli ve esnek olan klonun gözlerinde 50 yaşı devirdim bakışı silinememiş. Bazı sahnelerde çok başarılı uygulanan yöntemin, uzak çekimlerde ve diyalog gerektiren sahnelerde zaman zaman sırıttığını belirtmekte (ağzını açtığı an gözlerinizi kapatıyorsunuz) fayda var. Hatta filmin finalinde tam bir simcity karakterine dönüşüyor. İzlediklerimiz arasında iyi bir örnek olan bu uygulamanın olgunluğa ulaşabilmesi için belli ki daha çok zaman var. Öte yandan ufak bir geliştirme ile benzersiz yapımları izlemeye başlayacağımızda muhakkak. 

Filmde Will Smith’e ajan Danny Zakarweski rolüyle Mary Elizabeth Winstead eşlik ediyor. Winstead iyi bir oyuncu olmasına rağmen eğrelti bir karakteri canlandırıyor. Oyunlarda sıkça gördüğümüz yardıma koşan karakterler gibi aksiyon sahnelerini aydınlatıp – sağa sola ışık tutmaktan fazla bir fonksiyonu bulunmuyor. Yancı dost Baron karakteri ile Benedict Wong’u izliyoruz. Vasata yakın senaryo sebebiyle o da filmde iyi kullanılamamış. Filmin kötüsü ise Clay Verris rolü ile Clive Owen. Owen’a kötü oyuncu diyen çarpılır ama kötü bir senaryo ile o da ne yapsın. Tahmin edilebilir bir akış üzerinden basit diyaloglar filmin çok ortalama kalmasına sebep oluyor. Öte yandan çok oyunvari bir film izleyeceğimi düşünürken bolca detay görebilmekten ve iyi aksiyon sahnelerinden keyif aldım.

Bir motorla adam nasıl dövülür?

Cepten havaya fırlatılan drone’lar, motorla adam nasıl dövülürü izlediğimiz ilginç aksiyon sahneleri ve ilginç mekan seçimleri ile detaylarda boğulma fırsatı bulduğumuz sahneleri sevdim. Temposu düşmeyen film, genel izleyiciyi memnun edecek bir akışta ilerliyor. Genel olarak konu zaten ilginç, 96 yılında domuz Dolly’nin klonlanmasından (o dönem hepimizi acayip heyecanlandıran bir gelişme idi) bir yıl önce başlayan İkizler projesinin geliştirdiği ilk klonu ile tanışıyoruz. Keşke senaryo ve karakter derinlikleri üzerinde daha fazla çalışılsa ve klonun görüntülerindeki özen tüm filme yayılsa çok daha etkileyici bir film izleyebilirdik. 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

İkizler Projesi Filmi Fragmanı

İkizler Projesi Filmi Türkçe Altyazılı Fragman

İkizler Projesi Filmi Yorumu

Bu hafta vizyona girecek bir diğer yapım olan Saklambaç Filmi – Ready Or Not yorumlarımı aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: Ekim 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir