Saklambaç Filmi

Saklambaç Filmi – Ready Or Not, bu cuma vizyonda. Korku komedi türünü sevenlerin keyif alacağı filmi basın gösterimi ile izledim.

Saklambaç Filmi 

Saklambaç Filmi, Palu ailesi ile yarışır kıvamdaki Le Domas ailesini ve tuhaf geleneklerini, aileye girmeye hazırlanan yeni gelin Grace’in başından geçenlerin ekseninde anlatıyor. 

Korku komedi türünü seven biri olarak filimden keyif aldım, patlaşmış mısırınızı – kolanızı alıp izlemenizi tavsiye ederim. 

Grace’in düğününe gidiyoruz.

Senaryosu Guy Busick ve R. Christopher Murphy tarafından yazılan ve Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett tarafından yönetilen 95 dakika süreli filmin konusuna gelince.

Saklambaç Filmi Konusu 

Film bizi günümüzden 30 yıl öncesine götürerek girişini yapıyor. Görkemli bir malikanedeyiz. Aile ritüeli, konsey gibi kutu oyunlarının sıralandığı bu evde yaşanan tüm ailenin de dahil olduğu tuhaf bir cinayete şahitlik yapıyoruz. 

Yıllar sonra Le Domas ailesinin küçük oğlu Alex ve (Mark O’Brien) Grace’in (Samara Weaving) düğününe gidiyoruz. 18 aylık ilişkilerinin sonunda evlenme kararı alan çiftin düğünü Le Domas malikanesinde gerçekleşmektedir. Grace mutlu olmasına rağmen, ailenin tehditkar ve tuhaf davranışları gözünden kaçmaz. Çevresindekilerin kendisini para avcısı olarak gördüğünü düşünür ve umursamaz. Alex ise düğün ile ilgili aile gelenekleri olduğunu ve konuşmaları gerektiğini söyler. 

Saklambaç Filmi – Ready Or Not

Düğün kusursuz bir şekilde sürerken, geline aileye kabul edilmek için gece yarısı düzenlenecek oyuna katılması gerektiği hatırlatılır. Grace, her ne kadar bu durumu tuhaf bulsa da saat tam 23:55’te tüm ailenin bir arada olduğu masaya oturur. 

Alex’in babası Tony (Henry Czerny) yeni gelinin aileye layık olduğunu kanıtlayabilmesi için bu oyunun oynanmasının bir zorunluluk olduğunu söyler ve aile geleneğinin sırrını Grace’e anlatır. 

Büyük büyük dede Victor Le Domas, aileyi zengin yapan masa oyunu imparatorluğunu kurmasına kurmuştur ama öncesinde gemisi ile tüccarlık yapan bir denizcidir. Gezilerinden birinde oyunlar için kendisiyle aynı tutkuyu paylaşan başka bir tüccarla tanışır. Adı Bay Le Bail olan bu adam, gizemli bir kutuyu hep yanında taşımaktadır. Le Bail, Victor dedeye  kutusunun gizemini çözmeyi başarırsa, kendisine servet ve başarı kazandıracağını söyleyerek bir bahis oynar. Victor Le Domas bahsi kazanır ama Le Bail’in tek bir şartı vardır. 

Ne zaman evlilikle aileye yeni bir insan getirilirse, düğünden sonraki gün şafaktan önce mutlaka bir oyun oynamaları gerekir. Aksi takdirde, reddeden çift sonuçlara katlanmalıdır. 

Derken Le Bail’in gizemli kutusu ortaya çıkar. Tony, kutunun içerisinde boş bir kart yerleştirir ve kutu tüm aile bireylerinin elinde gezdikten sonra Grace verilir. Grace, kutu tarafından belirlenen oyunun adının yazılı olduğu kartı çeker ve Le Domas ailesine gösterir. Saklambaç oyunu yazılı kartı çektiği için tek gülümseyen Grace’tir.

Saklambaç Filmi Oyuncuları

Senaryosu Guy Busick ve R. Christopher Murphy tarafından yazılan ve Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett tarafından yönetilen film keyifle izleniyor. Düşmeyen gerilim dozu, yerinde kullanılan espriler ve elbette iyi oyunculuklar öne çıkan faktörler. 

Malum, izleme hayatımızda “avcı ve av” son dönemde rağbet gören konuların başında geliyor. The Hunger Games, The Purge gibi serilerde ve hatta Get Out filminde de izlediğimiz hayatta kalma mücadelesi her kesimden izleyicinin ilgisini çekiyor. En mutlu günüde bir ava dönüşen Grace’in hikayesi de böyle. Güzel olduğu kadar iyi de bir oyuncu olan Samara Weaving, Grace karakterinin üstesinden başarıyla geliyor. Bu vesile ile hala izlemediyseniz “The Babysitter” filmini izlemenizi öneririm. Komedi korku türünde olan filmde Samara Weaving, Bee rolünde oynuyordu ve tıpkı bu filmde olduğu gibi izlemeye katkısı büyüktü. 

Güzel olduğu kadar iyi de bir oyuncu olan Samara Weaving

Le Domas’lar dışarıdan sıradan görünmesine rağmen gizemli ve korkutucu bir aile. Aile bireylerini canlandıran oyuncularda özenle seçilmiş. Daniel Le Domas rolüyle Adam Brody, Anne Becky Le Domas rolüyle Andie MacDowell, Alex Le Domas rolüyle Mark O’Brien ve Tony Le Domas rolüyle Henry Czerny,  Aunt Helene rolüyle Nicky Guadagni Weaving’e eşlik ediyor. 

Filmde komedi unsurları ve gerilim iç içe. Ancak bu denge çok iyi kurulmuş ve filmin temposuna katkı sağlamış. Filmde keşke daha detaylı olsaydı dediğim bölüm ise Le Bail ile ilgili olan sahneler oldu. Keşke gizemin kaynağı ile ilgili daha fazla şey bilsek ve görseydik. 

En nihayetinde korku komedi türü herkese göre değil ama bu filmde tüm denge çok iyi korunmuş. Ben filmi büyük bir keyifle izledim, sizlere de öneririm. 

Saklambaç Filmi Fragmanı

Saklambaç Filmi Türkçe Altyazılı Fragman

  3Yorum

  1. Pingback: Ekim 2019 Filmleri - Fundalina

  2. Pingback: İkizler Projesi Filmi - Fundalina

  3. Pingback: 2019’un En İyi Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir