İnternet sitelerinin 2019 yılı trafiği

2019 yılında video platformları ve e-ticaret siteleri revaçta. İnternet sitelerinin 2019 yılı trafiği ile ilgili veriler paylaşıldı.

Türkiye’nin CDN (web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamaya yarayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan network) alanında önde gelen kuruluşu Medianova, internet sitelerinin 2019 yılı trafiğine ilişkin önemli veriler paylaştı.

İnternet sitelerinin 2019 yılı trafiği

2018 ve 2019 yıllarında global raporlama şirketi Gartner’in teknoloji trend ve Frost&Sullivan’ın global araştırma raporlarında yer alan, Avrupa ve Ortadoğu’da en hızlı CDN platformu ile global şirketleri arasına giren, Türkiye’nin kendi AR-GE merkezine sahip, içerik dağıtım platformu Medianova’nın 2019 yılı verileri, site ve cinsiyet bazında trafik dağılımları, saat aralıkları ve dönemsel kullanım oranları gibi başlıklardan oluşuyor.  

Video platformları ve e-ticaret sitelerine yoğun ilgi  

2019 yılında site trafiği en çok yüzde 40 ile video platformları(OTT) ve e-ticaret sitelerinde yaşanırken, onları yüzde 20’lik oranla canlı yayın platformları takip etti. Özellikle Black Friday haftasında yapılan kampanyalar ile toplam e-ticaret site trafikleri 9 kat kadar artış gösterdi. 

WebP formatı ve Türkiye’deki dijital platformlara büyük talep

Görsellerin anlık olarak sıkıştırılarak binlerce farklı cihaza ve akıllı televizyona uyumlu hale getiren imaj optimizasyon servisinde en büyük yeni talep, WebP imaj formatına oldu. 

Türkiye’deki dijital platformlara yurtdışından en büyük talep, Avrupa ve Orta Doğu bölgesinden geldi. 

Kadınlar, toplam trafiğin çoğunluğu oluşturuyor 

Site trafiğinin cinsiyet bazında değerlendirilmesi sonucu elde edilen verilerde kadınların, yüzde 61 oranında, erkeklerin ise yüzde 39 oranında kullanıma sahip olduğu belirlendi.

Bireyler tek başınayken, sosyal ortamlara oranla daha fazla kullanım sağlıyor  

Dönemsel bazda incelenen verilerde, Eylül ve Aralık aylarında maksimum kullanım değerlerine ulaşılırken, Haziran ayı trafiğin en az yaşandığı ay olarak belirlendi. Haber sitelerinde yüksek trafik sabah 10:00’da başlayıp öğlene doğru azalırken video ve e-ticaret platformlarında yüksek trafik akşam 21.00’den gece saat 00.00’a kadar olan süreyle, kullanım yoğunluğunda en üst seviyeye ulaştı. Bireylerin yalnızken, sosyal ortamlara oranla daha çok trafik oluşturduğu gözlendi.  

2019 Yılı e-ticaret verileri açıklandı. Türkiye, 2019’da E-ticarette daha fazla para harcadı ama doğal olarak daha az ürün alabildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir