Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen Röportajı

Softtech İnovasyon Direktörü & Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen ile özel bir röportaj gerçekleştirdim.

İş Bankası iştiraki Softtech, 2006 yılında yerli sermaye ile kurulan ve 1000’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin en büyük yazılım firması. İstanbul, Ankara, San Francisco ve Şanghay’da toplam 8 farklı lokasyonda faaliyet gösteriyor. Softtech’in Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Maxi Digital’den yeni haberler ve geliştirmeler var. Bu son dönem gelişmeleri Softtech İnovasyon Direktörü & Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen’den öğrendim.

ParaGönder uygulaması kullanıma sunuldu.

Softtech’in geliştirdiği ParaGönder uygulaması, koronavirüs salgını sebebiyle evlerden çıkmadan Almanya’dan Türkiye’ye para gönderilebilmesi için 30 Nisan’a kadar ücretsiz transfer hizmetiyle sunuldu. Uygulamayı şu anda Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlar kullanabiliyor. Burada yaşayan vatandaşlar birikimlerini Almanya’da faaliyet gösteren tüm bankalardan, Türkiye’deki İş Bankası şubelerine transfer edebiliyor. Uygulama üzerinden, şu anda sadece Euro gönderimi yapılabiliyor. TL gönderimi konusunda ise çalışmalar sürüyor.

Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen Röportajı

Röportajın kısa bir özetini ve Almanya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderilebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz. En alt bölüm ise video röportajın sorularını ekliyorum.

Softtech İnovasyon Direktörü – Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen Röportajı

Salih Zeki Çimen: Almanya’dan başlattığımız ParaGönder uygulamasını dünyanın dört bir yanına ulaştıracağız!

Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen “Almanya’da faaliyet gösteren İŞBANK AG güvencesi ve iştiraki olduğumuz Softtech’in desteğiyle kullanıcılara daha gelişmiş hizmet sunmaya odaklandık. Frankfurt’ta faaliyetlerini sürdüren şirketimizin ilk uygulaması olan ParaGönder ile PSD2 geçişini tamamlamış tüm Alman bankalarından Türkiye’ye para gönderme imkânı sağlıyoruz. Bu da 2.500’ün üzerinde bankadan işlem yapılabileceği anlamına geliyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, özellikle genç nesiller mobil teknolojileri kullanmaya çok yatkın. Onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak son derece pratik bir çözüm geliştirdik. Uygulamamıza önümüzdeki dönemde yeni özellikler ekleyerek müşteri deneyimini en üst seviyeye taşımaya devam edeceğiz. Örneğin şu anda Euro gönderimi yapılabilirken en kısa zamanda TL gönderim hizmetini de devreye almayı planlıyoruz. Özellikle belirtmek isterim, uygulamaya Almanya’da başladık ancak önümüzdeki dönemde İngiltere’den Rusya’ya, Orta Doğu’dan ABD ve Çin’e kadar dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın bu uygulamayı kullanabilmesi için çalışılıyor. Dünyaca olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bu dönemde vatandaşlarımızın, şube çalışanlarımızın ve tüm toplumun sağlığı her şeyden önce geliyor. Biz de bu süreçte sorumluluk alarak uygulamamızı devreye aldık. Kullanıcılarımız para göndermek için kendilerini ve yakınlarını riske atmasınlar, evlerinin sağlıklı ortamında işlemlerini gerçekleştirebilsinler diye 30 Nisan’a kadar ücretsiz hizmet vereceğiz” dedi.

Üç adımda hızlı ve pratik “ParaGönder”

ParaGönder nasıl çalışıyor?

ParaGönder, Almanya’daki bankalardan veya İŞBANK hesabından, Türkiye’deki herhangi bir İş Bankası şubesine son derece hızlı ve pratik bir şekilde para transferi gerçekleştirme olanağı sunuyor.

Üç adımda hızlı ve pratik “ParaGönder”imek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz; 

ParaGönder uygulamasını telefonunuza indirin ve kaydolun.

Android cihazlar için ParaGönder uygulamasını buradan indirebilirsiniz.  

iOS tabanlı cihazlar için ParaGönder uygulamasını buradan indirebilirsiniz.  

Para göndermek istediğiniz Alman bankası veya İŞBANK AG hesabını ekleyin.

ParaGönder’de kayıtlı hesaplarınız arasından işlem yapmak istediğiniz hesabı seçin, para göndermek istediğiniz kişinin IBAN numarası ve göndermek istediğiniz tutarı yazın, tüm bilgileri kontrol edin ve onaylayın.

Detaylı bilgi için paragonder.com adresini ziyaret edilebilirsiniz.

Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen Röportajı

Softtech İnovasyon Direktörü & Maxi Digital Genel Müdürü Salih Zeki Çimen ‘e aşağıdaki soruları sordum. Yakında metin halini de sizlerle paylaşacağım.

Fiziksel paradan bu kadar nefret edileceği kimsenin aklına gelmezdi. COVID-19 krizinin bize öğrettiği iki şey var. Neye dokunduğunuza ve kimin yanında olduğunuza dikkat etmek. Toplumu “sosyal mesafeye” zorlayan bu küresel salgın, fiziksel paraya olan bağlılığımıza son verebilir mi?

COVID-19 krizi başta perakende, e-ticaret gibi sektörler ilgiyi artırdı, dolayısıyla fintech’ler için büyük fırsatları beraberinde getirdi. Dijital ödeme dünyası bu durumdan nasıl etkileniyor? Paranın bir kaynaktan diğerine geçişinde kilit noktalar neler?

Softtech’in Almanya’da kurduğu fintech iştiraki Maxi Digital ve güncel çalışmaları ile bizi yakınlaştırabilir misiniz?

Tam da bu dönemde hızlı bir şekilde “Para Gönder” mobil uygulamasını geliştirdiniz. Almanya’dan Türkiye’ye para gönderilebilmesini mümkün kılan uygulama nasıl çalışıyor, kimlere hitap ediyor? Uygulamaya ilk ilgi nasıl oldu?

“Para Gönder” şu anda Almanya ve Türkiye arasında bir köprü görevi görüyor. Malum Türk nüfusu tüm dünyada yaygın. Diğer ülkelerde de kullanılacak mı? Hedefleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?

İş Bankası yabancı ülkelerde şube açan ilk Türk bankası. Dijital dönüşümde de öncü kurumlardan biri. Bankacılığın ve teknolojinin iç içe geçtiği bir yapıda önemli bir görevdesiniz. Birlikte büyüyen İş Bankası ve Softtech geçtiğimiz yıl pek çok ilke imza attı. Açık bankacılık uygulaması TekCep büyük bir ses getirdi. Yarattığınız bu ekosistemin geleceği nasıl olacak? Müşterilerinizi ne tür yenilikler bekliyor?  

Dijital dönüşümün kalbinin attığı yer olan Silikon Vadisi ile birlikte Şanghay’ı merkeze alarak Çin’de de bir inovasyon merkezi açtınız. Buradaki çalışmaların iş yapış biçimlerinize katkıları neler oldu?

Son dönemde yaygınlaşan mobil teknolojiler, büyük veri, yapay zeka çözümleri bankacılık sektörünü de etkiliyor. Bankacılık faaliyetlerinin dijitalleşmesi ile birlikte bizleri nasıl bir gelecek bekliyor.

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 2 - Fundalina

  2. Pingback: Gençlerin geleceğe umutla bakmalarına ve hayal kurmalarına yardım için Softtech Ventures – Online Teknoloji Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir