Microsoft 2019 Siber Güvenlik Trendleri Açıklandı

Microsoft 2019 Siber Güvenlik Trendleri arasında yapay zekâ, bulut bilişim, kuantum bilişim, botnet’ler ve fidye yazılımlar bulunuyor.

Microsoft 2019 Siber Güvenlik Trendleri

Microsoft, 2019 ve sonrası için, siber tehditleri ve güvenliğin sağlanmasında en yeni trendleri açıkladı.

Microsoft, siber tehditlerin üstesinden gelmek için, 2019’da kullanılacak yöntemleri ve güvenlikle ilgili öngörülerini de paylaştı.

 

Yapay zekâ, siber güvenliğin sağlanmasında en önemli araç olacak

Dünya çapında yapay zekâ harcamalarının 2020 yılına kadar 46 milyar dolara ulaşması öngörülürken bu büyümenin yüzde 25’i bankacılık ve finans güvenliği alanlarında gerçekleşecek. Orta Doğu ve Afrika’da 2017 yılında 37,5 milyon dolar olan yapay zekâ pazarının, 2021 yılında 100 milyon doları aşması bekleniyor. Her ne kadar siber suçların 2021 yılına kadar dünyaya 6 trilyon dolara mal olması beklense de yapay zekâya dayalı çözümlerin küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolara kadar katkıda bulunması öngörülüyor.

 

Microsoft 2018 yılında “Yapay Zeka Haritası” yayımlamıştı. 

Haritaya göre, 2030 yılına kadar global ekonomiye 15,7 trilyon dolar katkıda bulunarak ülke ekonomilerini yüzde 26 oranında büyütmesi bekleniyor. Ayrıca 2021’e kadar 2,9 trilyon dolar iş değeri oluşturup üretkenliği artırarak 6,2 milyar iş tasarrufu sağlayacak. Yapay zekâ hayatımızın bir parçası haline gelirken insanın yerini almaktan çok, yeteneklerini artırarak yeni istihdam alanları oluşturacak. 2,3 milyarlık yeni istihdam yaratacak olan yapay zekâ, gelecek 5 yıl içinde kurumlar ve son kullanıcıların yüzde 50’sinin kullanacağı ürün ve servislere karar verirken göz önünde bulunduracağı bir teknoloji haline gelecek.

 

 

Microsoft 2019 Siber Güvenlik Trendleri arasında bulut bilişim de bulunuyor.

Güvenliğin olmazsa olmazı bulut bilişim

Bulut bilişimde güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar 3,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Türkiye’deki bulut hizmetlerinde yapılan harcamaların da yüzde 37,4 büyümesi öngörülüyor. 2019’da, hacker’lar giderek daha karmaşık güvenlik önlemleri alarak çalışmalarını hızlandıracak. Hacker’lar için kolay hedef olarak adlandırılan sistemlerin başında, güvenlik açığı olan bulut uygulamaları geliyor.

 

Botnet ve fidye yazılımlar

“Robot” ve “network” kelimelerinin birleşimi olan botnet’lere, bilgisayar korsanlarının bir seferde çeşitli cihazların kontrolünü ele geçirmesine olanak veren kötü amaçlı yazılımlar bulaşabiliyor. Türkiye, içinde bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi genelindeki tüm botların yüzde 18,5’ini barındırıyor. 1139 internet kullanıcısına düşen 1 botla Türkiye, en fazla toplam bot bulaşma oranına sahip ülke konumunda. 2019 ile birlikte sezgisel teknikler de botnet’lerle mücadelede en etkili araçlar olacak.

Geçtiğimiz yıl wannacrypt virüsünün 230.000’den fazla bilgisayara bulaşması hala etkisini koruyor. Buna benzer fidye yazılımları, 2019 yılında da siber suçlular tarafından kullanılan popüler yöntemler olmaya devam edecek. 2020 yılına kadar kurumsal saldırıların %25’inden fazlasının IoT üzerinden gerçekleşmesi ve IT güvenlik bütçelerinin %10’unun IoT’ye ayrılması bekleniyor.

 

Microsoft 2019 Siber Güvenlik Trendleri arasında fidye yazılımı da bulunuyor.

 

“Küresel Siber Risk Algı”

Geçtiğimiz yıl Marsh ve Microsoft, siber güvenlik ve şirketlerdeki siber risk yönetimiyle ilgili bir araştırma gerçekleştirmişti.

1.300’den fazla üst düzey yöneticinin katıldığı küresel araştırma, siber güvenliğin önemli risk yönetim önceliklerinden biri olarak görülmesine rağmen çok az sayıda şirketin kendinde siber atak riskini yönetebilme kabiliyeti olduğuna inandığını ortaya koymuştu.

Marsh ve Microsoft’un küresel çapta oluşturduğu anket; şirketlerin siber risklere yönelik farkındalığının artmasına karşın, siber güvenlik yönetimiyle ilgili yeterli önlemlerin alınmadığını ortaya koymuştu. Ankete göre şirketlerin üçte ikisi artık siber güvenliği ilk beş risk yönetim önceliğinden birisi olarak görürken, katılımcıların yalnızca yüzde 19’u siber atak riskini yönetebilme kabiliyetinin olduğuna inanıyordu.

 

Siber Risk Algı Anketine göre: 

%19 Şirketlerinin müdahale yeteneğinin yeterli olduğuna inanıyordu.

%30 Siber saldırılara yönelik bir müdahale planı geliştirmişti.

%45 Şirketlerinin siber olay karşısında finansal olarak etkileneceğini belirtmişti.

%55 Müşteri bilgilerinin çalınabileceğini ifade etmişti.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir