Sarayın Gözdesi Filmi

Sarayın Gözdesi Filmi – The Favourite yarın vizyonda.

Yorgos Lanthimos’un imzasını taşıyan yapımın, 10 dalda Oscar adaylığı bulunuyor.

Sarayın Gözdesi Filmi

İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan film, Bafta ve Golden Globes’ta ödülleri toplamıştı. Şimdiye dek 251 dalda gösterildiği adaylıklardan 115 ödülle dönmüştü. Bu kadar bol ödülle geçen bir dönemden sonra Yorgos Lanthimos’un Oscar’la taçlandırılması şık olacaktır.

 

2019 Yılı Oscar Adayları Açıklandı

 

Sarayın Gözdesi filmi duygu ve anlatım olarak 88 yılında izlediğimiz ve adeta bir kült haline gelen Tehlikeli İlişkiler – Dangerous Liasons’a oldukça benziyor. Şimdiye dek izlediğimiz Lanthimos eserlerinden de oldukça farklı bir iz bırakıyor. Gerçek hayatta yaşamış kahramanlara yer verilen bu dönem filminin konusuna gelince.

 

 

 

Sarayın Gözdesi Filmi Konusu

Saray içindeki güç oyunlarına ve değişen güç dengelerine şahit olduğumuz yapımda fiziken bolca hastalan ve pek etkili bir hükümdar olmayan Kraliçe Anne ( Olivia Colman) dönemine gidiyoruz. 18. yüzyılın başına Büyük Britanya ve Fransa arasında süren savaş döneminde geçen film, ilk bölümünün açılışını Kraliçe Anne’in “Sevginin sınırları var” sözü ile yapıyor.

 

Kraliçe Anne’in güvenini ve kalbini kazanan Düşes Sarah Churchill (Rachel Weisz) kraliçeyi vereceği kararlarda etkileyerek adeta bir gölge yönetici gibi tüm parlamento üzerinde baskısını ve gücünü hissettirmektedir.

18 kez hamile kalmasına karşın bebeklerinden yalnızca beşini sağ olarak dünyaya getiren, doğan çocuklarını da daha büyüyemeden kaybeden Kraliçe Anne, muzdarip olduğu gut hastalığı ve bozuk psikolojisi sebebiyle Düşes Sarah’a adeta bağımlıdır.

Bir gün saraya Düşes Sarah’nın kuzeni Abigail Hill (Emma Stone) gelir. Babası tarafından borçları karşılığında bir Alman’a satılan Abigail, adeta bir utanç kaynağıdır. İş bulma ve korunma umuduyla geldiği sarayda kendisini hizmetçi konumunda bulur. Diğer çalışanlar tarafından da kabul görmeyen ve dışlanan Abigail, zekası sayesinde Kraliçe Anne’nin gözüne girmeyi başarır.

 

Düşes Sarah’nın nedimesi olmayı başaran Abigail, daha fazlasına sahip olmanın yollarını aramaktadır. Eşi Büyük Britanya ordusunun başına geçerek Fransa’ya doğru ilerleyen Düşes Sarah, parlamento ve siyaset ile fazlaca zaman harcarken Abigail boş durmaz ve Kraliçe Anne’e iyice yakınlaşır. Düşes Sarah ve Abigail arasında Kraliçe’nin gözdesi olma savaşı iyice kızışır, olaylar gelişir.

 

Sarayın Gözdesi Filmi Oyuncuları

Sarayın Gözdesi Filminde Yorgos Lanthimos’un ilk defa kendisine ait olmayan bir senaryoyu kullandığını görüyoruz. Filmin senaryosunu 98 yılında Deborah Davis yazmış. Proje Lanthimos’a verildiğinde Tony McNamara devreye girmiş ve senaryoyu baştan ele almış. Lantimos’un bu altıncı filmini, yönetmenin bildik akışı eşliğinde izliyoruz ancak farklı teknikler, balık gözü çekimler ve akıcılık yine hakim. Hikaye basit başlıyor, karakter derinlikleri işleniyor ve sürpriz akışlarla heyecanlandırıyor. Bu açıdan tam bir Lantimos imzası var. Saray oldukça ihtişamlı, bir o kadar da karanlık. Kostüm, makyaj ve danslar alabildiğince abartılı ve bir parça gülünç resmediliyor. Tüm bu detaylar daha önce izlediklerimizden farklı ve ilginç geliyor. Unutulmaz sahneler ve diyaloglar 8 farklı sahne olarak filmde karşımıza çıkıyor. Filmin afişinde de gördüğümüz çerçeve, farklı ve ilginç isimlerle anlatılan bu 8 bölüm (örneğin: Rüyamda seni gözünden bıçakladım) eşliğinde kusursuz bir şekilde kurgulanmış.

Film bütünüyle bir aşk filmi, güven – sadakat – tutku – dürüstlük – erdemler ve daha da fazlası bir aşk üçgeninin tamamlar nitelikte. Filmin oyuncu kadrosunda izlediğimiz Kraliçe Anne rolüyle Olivia Colman’a ayrı bir hayranlık duymamak mümkün değil. Esasen cılız bir karakter olan Kraliçe Anne’i müthiş canlandırmış. Zaman zaman kırılgan, bolca duygulu bakışları, beden dili ve ses tonu ile birleşince unutulmaz bir karakter izletiyor.

Düşes Sarah Churchill rolü ile izlediğimiz Rachel Weisz, Yorgos Lanthimos’un favori oyuncularından biri. Weisz, Düşes Sarah rolünde bana bir parça The Lobster’daki karakterini hatırlattı. Daha duygusuz, mesafeli ve güçlü Düşes Sarah rolünde çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Abigail Hill rolüyle izlediğimiz Emma Stone ise bana bir parça bu iki dev kadın oyuncunun gölgesinde kalmış izlenimi verdi. Bunun en büyük sebebi hemen her sahnede Olivia Colman’dan gözlerimizi ayıramamız ile ilgili. Rachel Weisz ise hem karakter hem de oyuncu olarak oldukça baskın bir oyuncu.

 

 

Sarayın Gözdesi Filmi hem anlatım hem yönetim hem de oyunculuklar açısından yılın en iyi filmlerinden biri. En iyi film, görüntü yönetimi, kurgu, yönetmen ve oyunculuklar dahil 10 dalda Oscar adayı olmayı ve bu ödülleri almayı hakediyor. Bana göre en iyi Lanthimos filmi değil ama çok özenli ve içe dokunan bir film.

Yarın gösterime girecek filmi mutlaka izlemenizi önerir, şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

Sarayın Gözdesi Filmi Fragmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir