Cbot Basın Toplantısının Ardından

Cbot’un Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında birlikteydik.

Yapay zekalı chatbot’lar şu anda bankacılık ve e-Ticaret sektörlerini domine ediyor, toplantıda konuluşanlar ve bu alanda yaşanan son dönem gelişmeler yazımda sizi bekliyor.

Yeni Takım Arkadaşı: Yapay Zeka

Chatbot’lar hala oldukça yeni, hızla yaygınlaşması ise 20 yıl kadar önce e-postaların benimsenmesi ve kullanılması ile karşılaştırılıyor. Son bir yıl içerisinde küçük işletmeler bile kendi chatbotlarını aktif hale getirdi ve benimsedi. Chatbot’lar bir sonraki aşama olarak yapay zeka destekli geliştirilebilir yapılar sunmaya hazırlanıyor. Teknoloji kullanımı konusunda öncülük yapan finansal kurumların mobil uygulamaları, bu yeni yapılar üzerinden kurgulanmış chatbot’ları müşterilerine sunuyor.

Yapılan araştırmalar 2019 yılı sonunda şirketlerin dijital dönüşüm çerçevesinde yapacakları yatırımların %40’ının yapay zeka ile ilgili konularda olacağını gösteriyor. Yatırım planları arasına hızla giren yapay zekanın en önemli kullanım şekilleri arasında yer alan chatbot’lar ise yakın gelecekte en çok konuşulacak uygulamalar arasında olacak gibi görünüyor.

Sohbet bazlı yapay zeka konusunda geliştirdiği teknolojilerle Türkiye’de lider konumda olan Cbot, Türkiye’de yapay zeka tabanlı chatbot alanında yerli yazılım sertifikası alan ilk teknoloji şirketi. Toplantı vesilesi ile Cbot’un son dönem çalışmalarını ve finans sektörü için geliştirdikleri bankacılık chatbot’unun özelliklerini Cbot’un Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş’tan dinledik.

 

 

Cbot Neler Yapıyor?

Cbot, üniversiteler ve akademisyenlerle işbirliği içinde metin anlamlandırma, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme teknolojilerine ilişkin Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Aldığı 3 farklı patent ve gerçekleştirdiği TÜBİTAK, Avrupa Birliği projeleriyle bugün Türkiye’nin metin anlamlandırma konusundaki lider yapay zeka şirketi konumunda. Sohbet bazlı yapay zeka konusunda geliştirdiği teknolojilerle dikkat çeken Cbot, Türkiye’de yapay zeka tabanlı ilk chatbot’ları İş Bankası ve ING Bank için geliştirmişti. Cbot’un rakiplerinden farklılaştığı en önemli nokta Türkçe dilinde tüm global şirketlerden daha yüksek bir doğruluk oranı ile çalışması. Bunun temel nedeni Cbot’un chatbot’larının Türkçe dilinde herhangi bir çeviri sistemi kullanmadan Türkçe doğal dil işleme yapısı üzerinde çalışması ile ilgili.

Mete Aktaş, yapay zeka tabanlı chatbot’ların NLP ve Deep Learning teknolojilerinde yaşanacak gelişmelerle çok daha farklı kullanım alanlarının olacağına da dikkat çekti. Türkiye’de yapay zeka tabanlı ilk chatbotu geliştiren ve yakın zamanda Amazon UK üzerinde hizmet veren bir alışveriş botunu da hayata geçiren Cbot, hali hazırda kullanılan bankacılık ve e-Ticaret botlarının yanı sıra şirketlere farklı çözümler de sağlamaya hazırlanıyor.

 

 

Cbot Bankacılık Chatbotu

Teknoloji kullanımı ve buna bağlı çözümler sunmak konusunda finans kurumları öne çıkıyor. Chatbot’lar artık para transferi başlatmak, tekrarlayan ödemeleri dizayn etmek, banka ekstrelerini kontrol etmek ve bir müşterinin harcama alışkanlıklarını ortaya çıkarmak gibi temel meseleler üzerine, 7/24 kullanıcılara hizmet verebiliyorlar. Bu chatbot’ların sadece müşterilerin bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda mali planlarda iyileştirmeler yapılmasına yardımcı olacak tam teşekküllü finansal danışmanlar haline geleceği gün hiç de uzak değil. İşte bu sebeple fintech şirketlerinin sayısında yükseliş gözlemliyoruz. Chatbot’ların finans sektöründe büyük bir yol kat etmesinin sebeplerini daha önce sizlerle paylaşmıştım.

 

Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chatbot’lar

 

Cbot’un Bankacılık Chatbotu, Türk mühendisler tarafından geliştirilen altyapı ve algoritmalar sayesinde kullanıcılardan gelen soruların %95’ine büyük bir doğruluk oranı ile yanıt verebiliyor. Şirketin yeni hedefi ise metinler üzerinde bir insanın yapabildiği tüm işlemleri gerçekleştirmek. Cbot’un Bankacılık Chatbot’unu İş Bankası ve ING Bank kullanıyor.

 

 

IT ve İK Ekiplerinin Yeni Ekip Arkadaşı Yapay Zeka Olacak

Cbot, şu anda insan kaynakları süreçlerini iyileştirmeye yönelik İK Destek botu ve bilgi teknolojileri departmanları için de farklı bir IT Helpdesk botu geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Cbot, çalışanların İK ve IT konularında günlük sorularına otomatik olarak yanıt veren ve basit işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayan bu chatbot’larla şirketlerin iş süreçlerinden elde ettikleri verimliliklerini artırmalarına destek olacak.

 

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Yükü Hafifleyecek 

Bugün en basit süreçlerde rol alan yapay zekanın üstleneceği işlerin karmaşıklık seviyesi giderek artıyor. Bu durum özellikle iş dünyasında da büyük dönüşümü beraberinde getiriyor ve yapay zekanın insanlarla nasıl bir işbirliği yapacağı, insanlarla rolleri nasıl paylaşacağı ve özellikle çağrı merkezlerindeki mevcut iş gücünü nasıl dönüştüreceği merak ediliyor. Kendi geliştirdiği ve tüm dillerde yüksek doğruluk oranına sahip NLP (Doğal Dil İşleme) teknolojisi ile tercih edilen Cbot, bu hassas noktayı göz önüne alarak çağrı merkezleri için insan ve yapay zekanın birlikte çalıştığı bir yapı sunuyor. Bu yapıda yapay zeka, çağrı merkezi çalışanlarına destek oluyor; ya yapay zeka çağrıların bazılarını yani çok basit ve çok fazla tekrarlanan çağrıları üstlenip müşteriye cevap veriyor ya da bilgi sağlama, yanıtı otomatik getirme gibi işler yaparak çalışanlara destek oluyor. Her iki durumda çağrı merkezlerindeki verimlilik artıyor ve müşteriye de beklemeden, hızlı ve basit bir deneyim sunulmuş oluyor.

Başta Amazon, eBay, İş Bankası, ING Bank, Türk Telekom, Anadolu Hayat Emeklilik ve n11 olmak üzere pek çok şirkete sunduğu sohbet bazlı yapay zeka teknolojileriyle lider konumda bulunan Cbot, önümüzdeki dönemde hem Türkiye’de hem de global arenada başarılı işlere imza atmaya hazırlanıyor.

 

 

 

En iyi chatbot platformları

İlk chat botunuzu oluşturmak konusunda rehberlik edecek en iyi chatbot platformları ve chatbot kullanmanın avantajları yazımda bulabilirsiniz.

En İyi Chatbot Platformları

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir