2017 Yılında Sosyal Medya ve Öne Çıkanlar

2017 Yılında Sosyal Medya ve Öne Çıkanlar. 

2018 yılının gelmesini sayılı günler kala, “2017 Yılında Sosyal Medyada en çok konuşulanları ve geçtiğimiz yıl öne çıkan başlıkları” sizin için derledim.

2017 Yılında Sosyal Medya ve Öne Çıkanlar

2017 yılına bitmesine sayılı günler kala, “2018 yılında sosyal medyada öne çıkacak başlıkları” MediaTrend için derlemiştim.

2018 Yılında Sosyal Medya” başlıklı yazımı aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

2018 Yılında Sosyal Medya

 

 

 

2017 yılında en çok kullanılan kelimeleri sizinle paylaşmıştım.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının kendini ifade etmek için öncelikli iletişim yöntemi hâline gelen sosyal medya, toplumun nabzını tutmak için bir referans oluşturuyor. Related Digital Group çatısı altında gelişmiş sosyal medya takip ve yönetim hizmetleri sunan Semanticum, Türkçe içerikli 3 milyonun üzerinde kaynak, 7 binden fazla haber sitesi ve 30 ayrı sosyal medya platformu üzerinde gerçekleştirdiği analizler sonucunda 2017 yılının en çok konuşulan kelimelerinin birbiriyle ilişkisini ortaya çıkardı.

Yıl boyunca 9.618 kelime grubunu, 5.703 lokasyon üzerinden takip eden Semanticum, günde ortalama 6,7 milyon veriyi işliyor ve bunun ortalama 3,5 milyonunu saklıyor. Sonuçta ortaya çıkan tabloda ise 2017 yılında sosyal medyada en çok kullanılan Türkçe kelimeler “TÜRKİYE”, “BÜYÜK”, “DEVAM”, “DEDİ” ve “SON” olarak sıralanıyor. En çok konuşulan şehirlerin ilk üç sırasını İstanbul, Ankara ve İzmir oluşturuyor.

2017 Yılında Sosyal Medyada En Çok Hangi Kelimeler Kullanıldı?başlıklı yazımı aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

2017 Yılında Sosyal Medyada En Çok Hangi Kelimeler Kullanıldı?

2017 Yılında Sosyal Medya

 

 

Twitter’da 2017 Yılı Nasıl Geçti?

Twitter, 2017’nin “en”lerini #ThisHappened etiketi üzerinden paylaştı.

 

 

İşte bu etiket üzerinden öne çıkan başlıklar;

 • 2017’de Twitter’da en çok beğenilen Tweet, eski Amerika başkanı Barack Obama’nın Ağustos’ta attığı ırkçılık karşıtı Tweeti oldu. Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın ten rengi, geçmişi ya da inancı nedeniyle, kimsenin başka bir kişiden nefret ederek doğmayacağını ilan eden tweeti, kitlelerin bam teline dokundu ve bu tweet en çok beğenilen Tweet oldu. En çok Retweet edilen Tweetler listesinde 2. Sırayı aldı.
 • Donald Trump Twitter’da en çok konuşulan lider olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyada en çok konuşulan liderler sıralamasında 4. sırada yerini aldı.
 • Cristiano Ronaldo ise 2017’de Twitter’da dünyanın en çok konuştuğu sporcu oldu.
 • Carter Wilkerson adlı bir kullanıcının Wendy’s fast food şirketi ile bir yıl boyunca bedava tavuk nugget’ı için kaç retweet gerektiğini sorarak başlattığı tweet, 2017’nin en çok retweet edilen tweeti oldu. Bu tweet şimdiye dek 3,642,750 retweet aldı.
 • Bu sene 7. Sezonuyla izleyicilerle buluşan Game of Thrones, 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan dizisi oldu. Jon Snow için kötü biten 6. Sezon sonrası dizinin hayranları 7.sezonu iple çekiyordu.
 • En çok konuşulan film ise, Gal Gadot’un göz alan performansıyla ilkini aratmadığı Wonder Woman oldu. Onu Oscar töreninde yanlışlıkla “en iyi film” ödülü verilen müzikal film La La Land izledi.
 • 2017’de dünyada en çok konuşulan futbol takımı ise Manchester United (@ManUtd) oldu. Türkiye’de bu listede Beşiktaş ilk sırada.

Tweetlerinizin gerçekten görülmesini ve retweetlenmesini sağlayan Twitter tüyolarını biliyor musunuz? “Hesabınızı Büyütecek 15 Twitter Özelliği” başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

 

Hesabınızı Büyütecek 15 Twitter Özelliği

 

 

Facebook’ta 2017 2017 Yılı Nasıl Geçti?

 • Her gün 1,4 milyardan fazla kişinin anlamlı topluluklar kurduğu ve aileleri, arkadaşları ve sevdikleriyle iletişime geçtiği Facebook, her yıl olduğu gibi 2017’de de yıl boyunca insanları Facebook’ta bir araya getiren en önemli anları paylaştı.
 • Facebook’un verilerine göre 2017 yılında platformda en çok konuşulan olaylar sırasıyla Dünya Kadınlar Günü, 51. Super Bowl ve Las Vegas Saldırısı oldu.
 • Yıl içinde Facebook’ta Super Bowl ile ilgili videolar 262 milyondan fazla kez görüntülenirken, Las Vegas’ta yaşanan saldırı sonrasında 3.300’den fazla kişi, Facebook’taki Kriz Yardım Merkezi (Crisis Response) aracılığıyla yardımda bulundu.
 • Facebook verilerine göre 2017 yılında Meksika’da meydana gelen deprem, Kriz Yardım Merkezi’nde en çok etkileşimi yaratan felaket oldu. Kriz Yardım Merkezi aracılığıyla milyonlarca kişi güvende olduğunu sevdiklerine haber verdi ve depremzedelere yardım etti.
 • 2017 yılında Facebook üzerinde organize olan gruplar, iki önemli etkinlik için bir araya geldi;
 • Güneş Tutulması: Ağustos ayında meydana gelen bu doğa olayı ile ilgili 80’den fazla ülkede 20 binden fazla Facebook etkinliği oluşturuldu.
 • Washington DC’deki Kadınlar Yürüyüşü: 21 Ocak’ta yapılan kadınlar yürüyüşü, 500 binden fazla insanı bir araya getirdi. Yürüyüş, 2017 yılında tek bir amaç için oluşturulan en büyük Facebook etkinliği oldu.

Sık sık değişen algoritmalar kafa karışıklığına sebep oluyor ve özellikle dar bütçeli işletmeler için Facebook organik erişimi üzerine çalışmak zor olabiliyor.

Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin” başlıklı yazımda facebook algoritmasından maksimum fayda sağlayabileceğiniz özelliklere değinmiştim.

 

Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin

2017 Yılında Sosyal Medya

 

 

YouTube’da 2017 Yılı 2017 Yılı Nasıl Geçti?

 

 • 2017 yılında dünyada ve Türkiye’de YouTube’a damgasını vuran videolar ‘YouTube Rewind’ başlığı altında açıklandı.
 • YouTube Rewind 2017’nin global tanıtım videosunda bu yıl Türkiye’nin önde gelen “YouTuber”larından Enes Batur, Merve Özkaynak, Meryem Can, Orkun Işıtmak, İdil Yazar ve Kafalar’ın yanı sıra Nusret’in ünlü tuz atma hareketine de yer verildi.
 • ‘YouTube Rewind’ listeleri bu yıl Genel İçerik ve Müzik olarak iki grupta hazırlandı.
 • Türkiye’de Genel İçerik kategorisinde ilk 10 arasına ünlü figürlere ait “Recep İvedik 5 – Fragman” ve “Ahmet Kural & Murat Cemcir – Sie Liegt In Meinen Armen (Çalgı Çengi İkimiz Sinemalarda)” gibi videoların yanı sıra; “Reynmen ft. Lil Bege”, “YouTuberların Düşüşü – Despacito”, “Yorumlarla Şarkı Yapmak (Ece Seçkin – Adeyyo)” gibi YouTube içerik geliştiricileri tarafından hazırlanan çok sayıda video da girdi.
 • Müzik kategorisinde ise 2017 yılının en popüler videoları arasında “Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari, “Tarkan – Yolla”, “Ed Sheeran – Shape of You”, “Derya Uluğ – Canavar”, “Çağatay Akman – Sensin Benim En Derin Kuyum” yer aldı.

YouTube‘da videolarınızı nasıl daha kolay bulunur hale getireceğinizi öğrenmek ister misiniz?

YouTube arama motorunda görünür olmanın yolları konusunda işe yarar taktikler ve güncel bilgiler, örnekleri ile birlikte “YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları” başlıklı yazımda.

 

YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları

2017 Yılında Sosyal Medya

 

 

Instagram’da 2017 2017 Yılı Nasıl Geçti?

Instagram, platformun 25 milyon işletme hesabına ulaştığını açıkladı. Temmuz ayından bu yana 10 milyonluk artış gösteren işletme topluluğu çoğunlukla küçük işletmelerden oluşuyor. Bunun yanı sıra her gün 200 milyon insan Instagram’da en az bir işletme hesabını ziyaret ediyor ve bu ziyaretçilerin üçte ikisini markayı henüz takip etmeyenler oluşturuyor.

2017’de Instagram’da en fazla fotoğrafı paylaşılan şehir New York olurken, İstanbul da 9’uncu sırada yer aldı. 2017’yi en fazla takipçiyle kapatan ilk üç ünlü sırasıyla Selena Gomez, Ariana Grande ve Christiano Ronaldo oldu. Instagram ayrıca yılın en fazla kullanılan hashtag’leri ve geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan Hikayelerde en fazla kullanılan yüz filtrelerini de paylaştı.

2017’de Instagram’da en fazla fotoğrafı paylaşılan şehirler:

 1. New York, ABD
 2. Moskova, Rusya
 3. Londra, İngiltere
 4. Sao Paulo, Brezilya
 5. Paris, Fransa
 6. Los Angeles, ABD
 7. Saint Petersburg, Rusya
 8. Jakarta, Endonezya
 9. İstanbul, Türkiye
 10. Barcelona, İspanya

 

 

En fazla takipçisi olan ünlüler:

 1. Selena Gomez  – 130 milyon takipçi
 2. Ariana Grande – 115 milyon takipçi
 3. Cristiano – Ronaldo 115 milyon takipçi
 4. Beyonce  – 108 milyon takipçi
 5. Kim Kardashian West – 104 milyon takipçi
 6. Taylor Swift – 104 milyon takipçi
 7. Kylie Jenner  – 99,5 milyon takipçi
 8. Dwayne Johnson – 96 milyon takipçi
 9. Justin Bieber – 93,9 milyon takipçi
 10. Kendall Jenner  – 84,8 milyon takipçi

2017’de Instagram Hikayelerde en sık kullanılan yüz filtreleri:

 1. Köpek
 2. Tavşan
 3. Koala
 4. Dahi
 5. Aşk

 

2017’nin en popüler hastag’leri:

 1. #love
 2. #fashion
 3. #photooftheday
 4. #photography
 5. #art
 6. #beautiful
 7. #travel
 8. #happy
 9. #nature
 10. #picoftheday

Instagram etkileşiminizi arttırmanın yolları konusunda yeni yollar denemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız “Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları” başlıklı yazım tam sizlik.

 

Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları

2017 Yılında Sosyal Medya

 

 

Google’da 2017 Yılı 2017 Yılı Nasıl Geçti?

Google, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yükselen arama trendleri içeren listesini açıkladı.

Türkiye’de 2017 yılının en trend aramaları sıralamasında Genel kategoride “Milli Piyango”, “Stres Çarkı” ve “YSK”, sorular kategorisindeyse dizide konu edilen “Pestisit nedir?” ilk sıralarda yer aldı.

Yılın Arama Trendleri 2017’nin Türkiye’de altı farklı kategoriden oluşan yükselen arama trendleri listelerinde ilk sırayı en çok aranan isimlerde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sanatçı Vatan Şaşmaz, diziler kategorisinde Game of Thrones, sorulardaysa “yemek tariflerinde de “Krep” aldı.

Google’da 2017 yılında Türkiye’de “Nedir?” sorusuyla aranan ilk üç kelime “Pestisit”, “Varlık Fonu” ve “Chia Tohumu” oldu.

Arama Motoru Sonuç Sayfası” içinde üst sıralarda bulunmaya katkıda bulunan kriterlerden bazılarına yer verdiğim “Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?” başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

 

Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

  1 Yorum

 1. Pingback: 2018 Yılı Global Dijital Raporu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir