Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları

Last updated on Eylül 10th, 2018 at 12:56 pm

Instagram etkileşiminizi arttırmanın yolları konusunda yeni yollar denemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları

Son zamanlarda rakiplerinizin Instagram’daki paylaşımlarına ve bu paylaşımların ne derecede başarı sağladığına baktınız mı? Neredeyse her paylaşım daha fazla katılımı ve daha fazla takipçiyi ortaya çıkarıyor öyle değil mi 🤷‍♀️

Bu paylaşımlar sayesinde rakipleriniz, siz daha bir avuç insanın yorum yapmasını bekler ve bunun için çabalarken, binlerce beğeni ve yorum elde edebilir…

Peki insanların takipçilerini arttırmada kullandıkları büyülü formül ne? Bu durum için sizin gözden kaçırdığınız gizli bir kod mu var? Ya da bu insanlar Instagram üzerinde sizden daha iyi bir politika mı uyguluyorlar? Siz de onların kullandıkları bu yolu bulmak ve kendiniz için, kendi genişlemeniz için kullanmak istiyorsanız yazımı dikkatli okuyun.

 

Instagram Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

İşte rakiplerinizin Instagram’da büyümek ve takipçilerini arttırmak için kullandıkları yöntemler 🎩

 

Gerçek Zamanlı İletişim Kurun

Instagram üzerinde büyümenizi sağlamak için öncelikle kendi sahip olduğunuz takipçilerle iletişiminizi arttırarak başlayabilirsiniz. Sosyal medyanın tek taraflı işleyen bir kulvar değil, daha çok karşılıklı ilişkilerin meydana geldiği bir ortam olduğunu unutmayın. Eğer bir kitle inşa etmek istiyorsanız, buna kendi takipçilerinizden başlamanız akıllıca olacaktır. Şunu unutmayın, aldığınız her yorum, takipçilerinizin sizin için bir süre ayırdığını ve kendi fikirlerini size sunduğunu gösterir.

Instagram üzerinde bir takipçi kitlesi oluşturmak zaman ister. Bunun yanında kendi paylaşımlarınızın dışındaki paylaşımlar üzerinde yeni sohbetlere başlamanız gerekir. Sorular sormak, sorulara ve gelen yorumlara cevaplar vermek, paylaşılan hikayeleri boş geçmemek… Instagram’daki takipçilerinizle iletişimi ilerletmenin birkaç yolu olacaktır.

Hesabınızın takipçi sayısında artış başladığında, daha fazla yorum almaya başladığınızı da göreceksiniz. Hatta herkese cevap vermeye yetişmekte zorlanabilirsiniz. Ancak bu kimseye geri dönmeyeceksiniz anlamına gelmez. İnsanlara hızlıca cevap vermeniz karşılıklı iletişiminizi arttırır.

Aynı zamanda yorumları beğenebilir ya da yapabildiğiniz kadar yorum cevap verebilirsiniz. Bir paylaşımda üç beğeni ya da üç yüz beğeni fark etmeksizin, gelen yorumları cevaplamak size Instagram üzerinde hızlı bir takipçi kitlesi kazandıracaktır.

 

 

En Çok Etki Yapan Paylaşımları Tekrar Edin

Sizin takipçi kazanmanızda etkili olabilecekken, başka birinde etkili olmayacak şey ne olabilir? Bunun için geçmiş altı aydaki paylaşımlarınıza bakmanız yeterlidir. Bu süreçteki en iyi etkiyi yapan paylaşımları bulmakla başlayın. Bunlar arasında bir bağlantı bulabildiniz mi? Belki de bu paylaşımlar parlak ve yeşil tonların fazla olduğu yerlerde çekilmiştir. Ya da belki de kamera açınız üstten değilde yan açından çekilmiştir.

Bunun için Instagram İstatistik Özelliğini kullanın ve hesabınızda en iyi, en çarpıcı etkiyi yapan paylaşımları bulun. Bu paylaşımları inceleyin ve ortak yönlerini not alın. Ardından gelecekte paylaşacağınız paylaşımlarda bunları göz önünde bulundurun.

 

Instagram Hikayeleri ile Harekete Geçin

Onaylanmış Instagram hesapları avantajlarla dolu. Bu hesaplara sahip kişiler paylaştıkları Instagram hikayelerine bağlantı ekleme fırsatına da sahip oluyor. Ancak eğer böyle bir seçeneğiniz henüz yok ise, bağlantılarına sahip olduğunuz hesabın biyografi kısmında ya da farklı eylem planları ile yönlendirmede bulabilirsiniz.

Hikayenizde yarattığınız harekete geçiren eylem çağrıları, sizi takip eden fanların – takipçilerin “ürünü fark etmelerine ve buna göz atmalarına” neden olacaktır. Bu eklenen bağlantılar, Instagram hesabınızın hareketlenmesine imkan sağlayarak sahibi olduğunuz web sitesinin tıklanma sayısını da arttıracaktır.

 

 

Farklı Ağlar Arası Geçişi Sağlayın

Farklı ağlar arasındaki geçişe önayak olmak, Instagram takipçilerinizin artışı konusunda pozitif etkide bulunur. Örneğin; Facebook’taki takipçileriniz ile Instagram’daki takipçileriniz aynı bireyler olmayabilir ve hatta bazı Facebook arkadaşlarınız Instagram kullanıyor da olabilir ama belki sizin orada olduğunuzdan haberleri yoktur. Bu noktada onlarla bu bilgiyi paylaşmak, Instagram üzerindeki takipçi sayınızda olumlu etki bırakır. Yani, Facebook üzerinde Instagram hesabınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Yeter ki bu tür paylaşımların aralığını çok sıkı tutmayın, farklı sosyal hesaplarınızı ara ara hatırlatın.

 

 

Instagram Reklamlarını Stratejik Kullanın

Facebook Instagram’a “Sponsorlu Reklam” sistemini eklediğinde, en çok takipçisini arttırmak isteyen Instagram kullanıcıları sevindi. Böylece takipçi arttırmanın yeni bir yolu ortaya çıktı ve kullanımı basitti. Instagram’daki bu “Sponsorlu” bağlantıları kullanarak (Örneğin; Instagram Profilimi Ziyaret Et) takipçi sayınızda hızlı bir artış ortaya çıkarmamız mümkündür.

Ancak bu durumda stratejik hamleler öne çıkar. Yeniden hedefleme ve özel kitlelerin kullanılması ile özelleştirmenin yarattığı avantajı kullanmak lehinize gelişir. Bunun anlamı şudur, eğer bir ayakkabı firmasını ziyaret ederseniz, bu özelleştirme sayesinde diğer ayakkabı firmaları da reklamlarınız arasında beliriverir.

Belirtilen reklam stratejisi ile hangi kitlelerin size nasıl ulaşacağını belirleyebilirsiniz.

Bunun için;

  • Bülten listeniz,
  • Sahip olduğunuz “store”u daha önce ziyaret eden insanlar,
  • Web sitenizde harcama yapmış olanlar,
  • Facebook ya da Instagram hesabınızla ilişkili olan hesaplarla başlayarak kime hitap edeceğinizi belirleyebilirsiniz.

 

 

 

Video Etkisinden Güç Alın

Otomatik olarak harekete geçen videolar ekleyerek potansiyel takipçilerinizin dikkatlerini üzerinize çekebilirsiniz. Instagram videoları sayesinde hesabınızı güçlendirebilir, takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Son dönem yapılan araştırmalar, videoların paylaşılan fotoğraflara oranla 3 kat daha fazla etkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada hala Instagram videoları kullanmıyorsanız, bunun üzerinde düşünmenizin tam zamanıdır.

 

Yaratıcı Kullanıcılarla İş Birliği Kurun

Yaratıcı çalışmalar ortaya koyan kullanıcılarla bir iş birliği oluşturmak, Instagram üzerinde hızlı büyüme için atılacak adımlardan biri olabilir. Etkileyici bir pazarlama programı gibi, ürünleriniz ya da sağladığınız servisleriniz için, kullanıcılarınızla çalışmayı denemelisiniz. Bu oldukça küçük bir ilişkilendirme ya da çoklu kullanıcılarla gireceğiniz büyük bir iş birliği olabilir.

İş birliğini gerçekleştirdiğiniz kişinin ya da kişilerin sahip olduğu takipçi kitlesi, “bu çalışmanız sayesinde” sizin Instagram hesabınıza da göz atmak isteyecektir. Profilinizi ziyaret eden yeni kullanıcılar ürünleriniz hakkında yorumlar yaparlar ve paylaşımlarınızı beğenirler. Bu sayede de yeni takipçilerinizin çevresinin de ilgisini çekmemeniz için bir engel yoktur.

Influencer marketing konusunda nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm.

 

Tüm Yönleriyle Influencer Marketing

 

 

 

İpuçları ile İlgi Çekin

Takipçiler gizli olan şeylere bayılır. Hatta bu paylaşımların herkesçe görebilmesi bile onların bu gizemden mahrum olmasını engeller. Yeni ürünler hakkındaki ipuçları, onların kendilerini özel bir gruba dahil olduğunu hissetmesini sağlar. Bu yüzden insanları meraklandırmanın yollarını arayın. Bu durum insanların neler olduğunu bulmaya iter, verilen ipuçlarını çözme isteği, sitenizin sık sık ziyaret edilmesine teşvik ile sonuçlanır. Bu da takipçi sayınızda artış neden olur.

 

Benzersiz Bir Marka Sesi Yaratın.

Dikkat çeken fotoğraflar paylaşmanın yanı sıra, Instagram’da benzersiz bir marka sesi yaratmak, kullanılan ifadelerin eşsiz olması diğerlerinin önüne geçmenizi sağlar. Bir marka sesi belirleyin ve her videolu içerikte bu sesi kullanın. Yaratılan bu şirket sesi, zamanla insanların duymak isteyeceği bir ses halini alsın.

 

Paylaşımlarınız İçin En İyi Zamanı Bulun

Paylaşımlarınızı yapabileceğiniz en iyi zamanı bulun ve bu zamanlarda paylaşım yapın. Bu durum, takipçilerinizin Instagram’da olduklarında ya da uygulama üzerinden bağlandıkları zamanları belirlemekle mümkün olacaktır. Yanlış saatlerde yaptığınız paylaşımlar, algoritmalara bağlı olarak daha az kişiye gösterildiği için “en iyi fotoğrafınız ya da en güzel videonuz olsa bile” daha az beğeni veya yorum alabilir. Bu yüzden paylaşım saatinizi belirlemek ve buna bağlı ilerlemek, Instagram’da büyümeniz açısından önemlidir.

Çalışanlarınızın ve Müşterilerinizin Paylaşımlarını Kullanın

Kullanıcının yarattığı içerik her daim çok değerli. Kullanıcılarınızın paylaştığı içerikleri kategorilendirmek için markanızın hashtaginden “etiketinden” yararlanın. Eğer bu paylaşımları kendi hashtaginizle ilişkilendirebilirseniz, birçok insan bu etiketleme işlemini fark edecek ve bunları kullanmaya başlayacaktır. Bu sizin için daha fazla tanıtım anlamı taşır, potansiyel müşterilerinize fikir verir.

Ayrıca, çalışanlarınızın Instagram hesapları da sizin en güçlü silahınız olabilir. Çalışanlarınızın kişisel hesapları, firmanız adına daha geniş bir perspektif ortaya koyar. Eğer çalışanlarınızın paylaşımlarından alıntılar yaparsanız – repost ederseniz, bu sahip olduğunuz markanın ortaya koyamadığı bir perspektiften insanlara ulaşacaktır. İnsanlar kendileri gibi olanı – kendilerine benzeyeni daha kolay sever.

 

Rakiplerinizi Doğru Analiz Edin

Mevcut rakiplerin, muhtemelen sizin markanızı ve endüstri içindeki diğer firmaları analiz ederek bir strateji oluşturuyor. Peki, siz neden bunu yapmayasınız? Bu yolu kullanarak rakiplerinizi tanıyabilir ve yol haritanızı çıkararaj adımlarınızı buna göre atabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram içindeki etkileşiminizi üst noktalara taşıma şansını da elde edersiniz.

 

Instagram Etkileşimleri Neden Düşüyor? derseniz, aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Instagram Etkileşimleri Neden Düşüyor?

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir