AB Telif Hakları Yasası Yürürlükte

Endişeli bekleyiş sona erdi. AB telif hakları yasası bugünden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
YouTube ve Facebook gibi platformlar üzerinden yayın yapan pek çok kişi ve kuruluşu etkileyecek bu yasa ile ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

AB Telif Hakları Yasası Yürürlükte

Avrupa Parlamentosu‘nun geçtiğimiz Mart ayında kabul ettiği tartışmalı telif hakları yasası bugünden itibaren yürürlüğe girdi.
Yasaya göre üye devletlerin gereklilikleri yerine getirmesi için iki yıl süreleri var.

Bu direktifin 13. Maddesi uyarınca, e-öğrenme platformları ve YouTube gibi video hizmetleri de dahil olmak üzere “çevrimiçi içerik paylaşım hizmeti sağlayıcılarına” büyük etkileri olacak.

 

Yasalar İki Temel Kriter Üzerinden İşliyor

Birincisi platformum temel amacı, ikincisi ise, kar elde etme amacı taşıyıp taşımadığı.
YouTube gibi bir video hizmeti veya Facebook – Twitter gibi bir sosyal medya platformları yasalar dahilinde dahilinde değerlendiriliyor.

Kar amacı gütmeyen bir eğitim veya bilim merkezi yasalar kapsamı dışında tutuluyor.

#saveyourinternet 

Telif hakları yasasının 13. maddesi gereklilikleri sağlama konusunda tartışmalara sebep oluyor. YouTube veya Facebook gibi bir şirketin telif hakkı ihlal eden her içeriği tanımlaması ve bu içeriğin yüklenmesini önlemek için adımlar atmasını zorunlu kılıyor.

YouTube dünya genelinde bir kamuoyu oluşturarak düzenlemenin engellemesk için destek çağrısı yapmıştı. İnternetin küresel yapısını kısıtlayıcılığı sebebiyle yasaya karşı gelenler #saveyourinternet hashtag’i altında protestolara devam ediyor. Kullanıcılar konuşma ve fikir beyan etme özgürlüğünün kısıtlandığını düşünüyor.

AB Komisyonu’nun dijital ekonomiden sorumlu üyesi Günther Oettinger ise düzenlenen protesto gösteri ile ilgili olarak, bunları hafife almadıklarını ve hepsini dikkate aldıklarını ifade ediyor. Öte yandan içerik oluşturucular kızgın ve endişeli.

 

 

YouTube Kapanıyor mu?

Zaten zor şartlarda yayın yapan ve gelir dağılımı konusunda emekleri karşılık bulamayan YouTuber’lar telif yasası ile birlikte daha da sıkıntıya düşecek gibi görünüyor. Telif yasası YouTube’un sonunu getirmese bile içerik üreticilerin hevesini kıracağı aşikar. İçerik üretimi azalan bir platformun ayakta duramayacağı bir sürpriz değil.

 

AB Telif Hakları Yasası Kimleri Etkiliyor?

Bir Avrupa hukuku olduğu için 13. Maddenin kapsamı, AB içinde erişilebilecek içerikle sınırlı. Öte yandan internetin küresel yapısı, birçok servis sağlayıcısının veya içerik oluşturucunun kaybetmeyi göze alamayacakları büyük bir Avrupa tabanına sahip olacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla AB dışındaki servis sağlayıcıların, AB içinde erişilebilir olan herhangi bir içerik için yasaya uymaları gerekecek. Bu tür servis sağlayıcıların, AB içinde erişilebilen içerikle erişilemeyen içeriği ayırt etmek zorunda kalacak.

 

İçerik Kimliği ve İçerik Filtresi Düzenlemeleri

Google, YouTube’daki ve Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklamlarda ne tür içerikten para kazanılabileceğini tanımlayan politikalara sahip.
Yayınlanan videoların, reklamlara uygun olması için YouTube İş Ortağı Programı politikaları, AdSense Program Politikaları ile uyumlu olması gerekiyor.  Yönetmelik platformlardan, içeriklerin yayınlamadan önce filtreden geçirilmesini ve telife konu olanların doğrudan silinmesini istiyor. Ancak Youtube’un hali hazırda kullandığı ve 60 milyon dolar harcayarak geliştirdiği dünyanın en iyi filtresi bile tüm telif hakkı ihlallerini saptayamıyor.  Yasa ile birlikte YouTube’un İçerik Kimliği ve içerik filtresi üzerinden yasal olarak işaretlenerek yayınlanan içeriklerin yasadışı içerik olarak kaldırılma ihtimal çok çok yüksek.

Sorun sadece pastadan pay almak veya telif haklarını korumak ile ilgili değil. Daha fazla denetim ve kontrol, yayınların geciktirilmesi veya iptali veya kaldırılması içerik oluşturucuları bıktıracaktır. Üstelik Google’ın içerik oluşturucuları kolay harcadığı gerçeğini de unutmamalı.

Google’ın sıralamalarda etkisini düşürerek blogları bezdirmesi, Google +’ı kapatması doğal olarak gözleri YouTube’a çeviriyor. Düzenlemenin 13. Maddesi, telif konusunda kullanıcılar tarafından yüklenen resim, metin, fotoğraf ve videolardan şahısları değil, platformları sorumlu tutuyor. Google’ın YouTuber olarak adlandırılan, bireysel kullanıcıların oluşturduğu ve büyük şirketlere ait olmayan tüm kanallara gösterimleri düşürmesi ve belki kapatması sürpriz olmayacaktır. Son dönemde trendler listesinde yaşanan değişim ortada. Bu bir alıştırma hamlesi mi bekleyip göreceğiz…

 

Google Telif Yasası Konusunda Ne Diyor?

Google, “AB Telif Hakkı Direktifi’nin son halinde iyileştirmeler yapılmış olsa da kaygılarımız devam ediyor.
Madde’nin (eski adıyla 13. Madde), Avrupa’daki içerik üretimi ekonomisine ve dijital ekonomiye zarar verebilecek istenmeyen sonuçlar doğurma potansiyeli devam ediyor.” diyor ve ekliyor.

“AB Telif Hakkı Direktifi’nin içerik üreticiler, sanatçılar, hak sahipleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm iş ortakları açısından olası etkilerini anlamak için yaptığımız analizi tamamlama aşamasındayız.
AB Direktifleri söz konusu olduğunda, Üye Devletler ilgili direktifi uygulamaya koymak için kendi kanunlarını hazırlar. Bu süreç önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşecek.”

YouTube’un Eylem Planı
Adil lisanslama ve sorumluluk çerçevesinde, içerik üreticilerin ifade haklarını ve dijital ekonomiyi destekleyen bir şekilde kanunlara dahil edilmesini sağlamak amacıyla Üye Devletler ile birlikte çalışarak AB Telif Hakkı Direktifi’nin uygulamaya koyulmasını destekleyeceğiz.

Şunları yapacağız:
1. AB Telif Hakkı Direktifi’nin son halinin dünya çapındaki içerik üreticiler, kullanıcılar, sanatçılar ve yayıncılar da dahil tüm iş ortaklarına etkisini analiz edip bu konuda diyaloglar başlatacağız
2. Her bir ülkenin uygulama planını ve zaman çizelgesini takip edeceğiz
3. Hem platformların hem de hak sahiplerinin ortak çalıştığı bir sistem bulmak amacıyla AB Komisyonu tarafından düzenlenen diyaloğa katılım da dahil, sektör ve hak sahipleriyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz
4. İçerik üreticileri için son gelişmeleri sizlerle paylaşacak ve gelişmelerden haberdar edeceğiz.

 

AB telif hakları yasası başlangıçta telif hakkı sahiplerini korumak ve yaratıcılar ile çalışmalarından kar elde eden şirketler arasında daha iyi gelir paylaşımı düzenlemelerini teşvik etmek için önerilmişti. Şu anda şirketler için oluşturdukları veya erişim sağladıkları herhangi bir içerik için önemli yükümlülükleri beraberinde getiriyor. Avrupa Birliği, yönetmeliğe son şeklinin verilmesinin ardından en geç Ocak ayında parlametoda bir oylama daha yapmaya hazırlanıyor. Yeni yasanın son hali, işlevselliği ve iki yıl içerisinde yaşanacak gelişmeler dijital hayatımızı kökten değiştirebilir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  2Yorum

  1. Avatar Alper   •  

    Peki twitch için geçerli olacak mı?

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Yasalar tüm platformlar için geçerli Alper Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir