Aladdin Filmi

Aladdin Filmi 24 Mayıs Cuma günü vizyona giriyor. Binbir Gece Masalları’na dayanan film, Guy Ritchie’nin imzasını taşıyor.

Basın gösterimi ile izlediğim film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Aladdin Filmi

“Aladdin” filmi, genç Aladdin, cesaretli Prenses Yasemin ve geleceğin anahtarı olan Cin’in heyecan verici hikayesini anlatıyor. Agrabah şehrine konuk olduğumuz filmin senaryosu John August ve Ritchie tarafından yazılmış.

 

Aladdin Filmi Konusu

Film genç kapkaççı Aladdin’in güzel prenses Yasemin ile ilk tanışma hikayesi ile başlıyor. Annesi henüz bir bebek iken öldürülen Yasemin’in saraydan çıkması yasak ancak babası olan Sultan’dan gizli gizli halkın arasına karışıyor. Yasemin’e ilk görüşte vurulan Aladdin ise, bir sokak satıcısı yüzünden zor durumda kalan kıza yardım ediyor ve tekrar görüşebilmek için söz alıyor.

 

Maymunu Abu’dan başka kimsesi olmayan A, akşam olunca gizlice saraya girmenin bir yolunu buluyor. Prensesin yardımcısı olduğunu düşündüğü Yasemin’i görmeyi de başarıyor. Bir sonraki görüşmenin randevusunu da alan Aladdin, saraydan çıkarken Vezir Jafar’a yakalanmaktan kurtulamıyor. Sultan’dan sonra ikinci adam olmaktan mutsuz olan ve bunun asla yetmeyeceğinin hırsıyla yaşayan Jafar, yıllardır peşinde olduğu sihirli lambayı bulması için Alaaddin’i çöle sürüyor. 40 haramilere ait olan, sihirli lambanın ve diğer hazinelerin de bulunduğu ağzı bir sihir ile kapatılan mağaraya itilen Alaaddin için zor zamanlar başlar.

 

Uçan halı, sihirli lambada yaşayan Cin ve bir yığın halinde çevreye saçılmış hazine ile bir başına mağaraya sıkışıp kalan Alaaddin buradan çıkmanın yollarını arar, olaylar gelişir.

 

 

Aladdin Filmi Oyuncuları

Binbir Gece Masalları, Arap edebiyatı’nın en güzel eserlerinden biridir. Lise yıllarında okuduğumu bu özel seri, o zamanlar 16 kitaptan oluşuyordu. Hala daha arada okumaktan bıkmadığım eserler arasında yer alır. Hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen bu masallar arasında “Ali Baba ve Kırk Haramiler” ve “Alaaddin’in Sihirli Lambası” da yer alır. Bu iki masal Aladdin filmine esin kaynağı oluşturuyor. Filmin senaryosu John August ve Ritchie tarafından yazılmış.

Aladdin filminin oyuncu kadrosu ise adeta bir doğu – batı sentezini oluşturuyor. Prenses Yasemin rolüyle izlediğimiz Naomi Scott bir İngiliz ancak atalarının Hintli olduğu aşikar.
Aladdin rolüyle izlediğimiz Mena Massoud, Mısır-Kanadalı. Sultan rolüyle Navid Negahban ve Dalia rolüyle izlediğimiz Nasim Pedrad İranlı-Amerikalı. Hakim rolü ile karşımıza çıkan Numan Acar ise Türkiye doğumlu Alman oyuncu. Cin rolünde ise Will Smith’i izliyoruz.

 

Binbir Gece Masalları’nın televizyon ve sinemaya pek çok uyarlaması yapıldı. Bunların asıl öykülere olan bağlılığı ise oldukça değişken. 1992 yapımı, Ron Clement ve John Musker yönetmenliğindeki Aladdin, Disney’in sevilen animasyonlarından biridir. Aladdin filminde Cin’i seslendiren Robin Williams’ın efsanevi performansı hala hatırlanır.
Aladdin, ailece çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz tatta bir macera filmi ve aynı zamanda müzikal. Bu açıdan cin rolüyle izlediğimiz Will Smith, “bazı sahnelerde ve seslendirdiği parçalarda” çok öne çıkıyor ve filme enerji katıyor. Naomi Scott’ın oyunculuğu ortalama olmasına rağmen sesi çok duygulu ve güzel. Mena Massoud’un oyunculuğu başarılı, aksiyon sahnelerine de çok yakışıyor öte yandan ses konusunda çok ortalama kalıyor.

 

Aladdin Filminin temposu genel olarak iyi

Filmin temposu genel olarak iyi, ancak başladığı gibi bitmiyor. İlk sahnelerde Guy Ritchie’nin imza sahnelerini group, heyecanlanıyor ve hayali liman şehri Agrabah’a hayran kalıyoruz. Ancak film ilerledikçe yönetim biraz sıradanlaşıyor. Herhangi bir yönetmenin çektiği, sıradan bir hale dönüşüyor. Guy Ritchie, hem efsane bir yönetmen (belki bu sebeple beklentiler yükseliyor) hem de beş çocuğu olan bir aile babası. Bu filmi belli ki çocukları için çekmiş ama o efsanevi yönetmenliğini de bir kenara itmiş. Filmi zaten beklenti içerisinde izlemedim ama Ritchie’nin imzasını da hissetmek istedim. Binbir Gece Masalları’nı okuduğunu da düşünmüyorum. Filme kaynaklık eden masal, Arap edebiyatı’nın en güzel örneklerinden biri. Öte yandan hem duyduğumuz ezgiler, hem dans ritimleri hem de sanat yönetimi Hint’li. Hal böyle olunca oyuncular ne yapsın, genel olarak hepsi iyi, genel akışta keza öyle. En sıradan olan ve kredisini hızla tüketen ise Guy Ritchie. Kendisini Will Smith’in enerjisi bile kurtaramamış.

Aladdin Filmi, beklentisiz ve ailenizle birlikte keyifle izleyebileceğiniz bir film olmuş. Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Aladdin Filmi Fragmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir