Asfaltın Kralları Filmi

Asfaltın Kralları Filmi “Ford v Ferrari”, bu cuma vizyonda. 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alan film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz. 

Asfaltın Kralları Filmi 

Film, Shelby Mustang GT350, Ford Shelby Cobra başta olmak üzere efsane araçların tasarımcısı Carroll Shelby ve yine bir başka efsane yarış arabası sürücüsü Ken Miles’ı bizlere hatırlatıyor. Dönemin kusursuz yansıtıldığı filmde, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesi ile Ford ve Ferrari yarış takımlarının rekabeti gözler önüne seriliyor. Yarışın kazananı malum, öte yandan arkaplanda yaşanan pek çok detayı izlerken, bir başka efsane olan Ford GT40’ın doğuşuna da şahitlik ediyoruz. İki buçuk saatlik uzun süresine rağmen keyifle izlenen filmin konusuna gelince. 

Asfaltın Kralları Filmi Konusu

Film açılışını Le Mans’ta yarışan Carroll Shelby (Matt Damon) ile yapıyor. 7.000 devirden sürücünün duygularını ve yaşadıklarını aktaran Shelby, Le Mans’ı kazanan sayılı Amerika’lı efsanelerden biri. Kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenen Shelby için arkaplana geçme zamanı geliyor ve Shelby Motors’u kurarak araç satışı işine giriyor. 

Derken, otomobil tamiricisi ve aile babası Ken Miles (Christian Bale) ile tanışıyoruz. Müşterilerine oldukça ukala davranan Miles, oğlu Peter ve eşi Mollie (Caitriona Balfe) ile mutlu bir hayat sürüyor. 

Ford fabrikasında ise tam bir sessizlik hakim. Henry Ford II (Tracy Letts) düşen satışlar sebebiyle önce yöneticileri ardından da fabrika işçilerini azarlıyor. Rakiplerinden çok geride kaldıklarını ve iflas etmek üzere olduklarını söyleyen Ford, herkese eve yürüyerek gitmelerini ve eğer iş istiyorlarda ertesi gün herkesin yeni fikirler ile kendisine gelmesini söylüyor. 

Asfaltın Kralları Filmi “Ford v Ferrari”

Bıçak sırtında olan yöneticilerden biri pazarlama ve satış müdürü Lee Iacocca’dan (Jon Bernthal) başkası değil. Iacocca, satışların düşmesi ile ilgili olarak değişen müşteri profilini ve Ferrari’nin Le Mans’taki başarısını gösteriyor. Son dört yılda en kötü reklamlara onay vermesine ve en kötü satış grafiğini yakalamasına rağmen Iacocca’nın fikri Ford’un ilgisini çekiyor. 

Ferrari’yi satın alma veya ortaklık teklifi vermek için İtalya’ya giden Iacocca’yı tatsız bir sürpriz bekliyor. Enzo Ferrari, satış sonrası Le Mans’a katılmalarını engelleyecek olan bu ortaklığı iptal edip, Ford’un en büyük rakiplerinde FIAT ile anlaşıyor. Henry Ford bu anlaşmaya o kadar kızıyor ki bir savaş başlattığını ve yolda engel tanımayacağını açıklıyor. Ortalığı kırıp geçiren Ferrari, her yeni tasarımda gittikçe hantallaşan Ford araçlarının savaşı böylece başlamış oluyor. 

Ford, Iacocca’ya en iyi mühendisleri ve sürücüleri toplayıp Ferrari’yi Le Mans’ta yenecek ekibi yaratmak konusunda görevlendiriyor. Iacocca’nın ilk gittiği kişi Carroll Shelby, Shelby’nin favorisi ise sinirli oluşu sebebiyle herkesin çekindiği ve çevresinde istenmeyen adam ilan edilen Ken Miles. Limitsiz bütçesi yardımıyla Miles’ı ekibe katılmaya ikna eden Shelby, efsanevi mücadele için çalışmalarını başlatıyor. 

Asfaltın Kralları Filmi Oyuncuları

James Mangold’un yönettiği ve senaryosunu Jez Butterworth, John-Henry Butterworth ile Jason Keller’ın yazdığı filmin yıldız oyuncuları Matt Damon ve Christian Bale. 

Carroll Shelby rolünde izlediğimiz Matt Damon, yalın ve doğal oyunculuğu ile bu role çok yakışmış. Ken Miles rolü için ciddi kilo veren ve hem mimik hem de tavır açısından bir parça abartılı bulduğum  Christian Bale’ı ise fazla sevemedim. Matt Damon ne kadar doğal ise Christian Bale bir o kadar teatral ve abartılıydı. Filmi ağrılıklı olarak Ken Miles karakterinin gözünden izliyoruz. Akış ve kurgu tıkır tıkır işliyor. Özellikle motorsporları ve formula 1 severlere çok iyi gelecek film, dönemi de kusursuz bir şekilde yansıtıyor. 

Konu araba yarışları olunca akla ilk Zafere Hücum – The Rush filmi geliyor.

Hatırlayacağınız gibi film, 1976 Formula One sezonu sürücüleri James Hunt ve Niki Lauda arasındaki rekabeti anlatıyordu. Bu filmde ise yarışçılardan çok tepede olan isimler Enzo Ferrari ve Tom Ford II’nin  patron rekabeti vurgulanıyor. Bir nevi Amerika ve Avrupa savaşı. Öte yandan Ken Miles’ın gözünden dönemin imkanları, aşamalar, yarışın tüm detayları ve yarışçının psikolojisi güzel detaylandırılmış.

Asfaltın Kralları Filmi

Film boyunca asfaltın kokusunu burnunuzda hissediyorsunuz. Ben işin yarış kısmından çok Carroll Shelby ile ilgili olan taraftayım. Tasarımın nasıl bir ekip işi olduğu, pazarlama ve iletişimin önemi senaryoda çok güzel işlenmiş. Bu açıdan çok samimi ve abartısız bir senaryo üzerinden film kurgulanmış. Karakter derinlikleri ise hiç fena değil. Sadece Ken Miles’ın sevilmeme sebebi (sinirli biri) 1-2 sahne ile geçiştirilmişti. Böyle olunca neden kimse bu adamı istemiyor diye düşünüyorsunuz. Ken Miles alanında bir dahi ve böyle nitelikli ve özel birinin çok sınırlı aktarıldığını düşünüyorum. 

Bunun dışında Henry Ford II rolüyle Tracy Letts ve Enzo Ferrai rolüyle Remo Girone müthiş oyuncular ve filme ayrı bir değer katıyorlar. Ben her zaman Ferrari taraftarı olmuştum ve geri planda olan bitenin detaylarını öğrenmek bana çok iyi geldi. 

Filmin süresi iki buçuk saatten biraz fazla demiştim. İki saatin üzerindeki filmleri şahsen izlemekte zorlanıyorum. Asfaltın Kralları filmi süresi boyunca keyifle izleniyor ancak dramatik 1-2 sahneden bunaldığımı da söylemeliyim. Bunun dışında sanat yönetimi, müzikler, senaryo ve oyunculuklar çok başarılı. 

Sizlerin de keyif alacağınızı düşünüyor, şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

Asfaltın Kralları Filmi Fragmanı

  2Yorum

  1. Pingback: Golden Globe 2020 Ödülleri sahiplerini buldu - Fundalina

  2. Pingback: Oscar 2020 Adayları Açıklandı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir