Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi

Bir Zamanlar… Hollywood’da filmi yılın en heyecanla beklenen yapımlarından biriydi. Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, yaz sezonunu ile vedalaştığımızın müjdesini verdi.

Quentin Tarantino, Pulp Fiction’la çıktığı fantastik yolculuğuna; Jackie Brown, Reservoir Dogs, Inglourious Basterds, Death Proof, Kill Bill filmleri, Django Unchained ve The Hateful Eight ile hepimizi dahil etti. 1994’ten bu yana devam eden Tarantino serisi şimdi Once Upon a Time in Hollywood ile sürüyor.
Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, ve “Los Angeles’a bir aşk mektubu” olarak nitelendirdiği “Once Upon a Time… in Hollywood” filmi hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi

Yaptığı her filmle ilgimizin odağına oturan Quentin Tarantino’nun emekliliğinden bir önceki eseri Bir Zamanlar… Hollywood’da kuşkusuz bu yılın en merakla beklenen filmiydi.

On film yaptıktan sonra emekliliğe ayrılacağını açıklayan Tarantino’nun bu dokuzuncu filmi, Los Angeles’ta 1969 yılında geçiyor ve dönemin tüm özelliklerini yansıtıyor.

Benzersiz oyunculuklar, nostaljiyi hissettiren etkili bir sinematografi eşliğinde izlediğimiz film, Hollywood’un Western filmlerini taçlandırıldığı dönemin sonlarını yansıtırken, o yılın karanlık olarak anılmasına sebep olan Sharon Tate’i de (8,5 aylık hamileyken Charles Manson ve tarikatı tarafından vahşi şekilde katledilmişti) es geçmiyor.


İlk olarak Mayıs ayında bu yıl 72’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde sinema severlerle buluşan yapım, 8 Şubat – 9 Ağustos 1969 tarihleri arasındaki bir zaman dilimini üç ana karakterin paralel gelişen hikayeleri üzerinden anlatıyor. Bir Tarantino klasiği olarak odağında özellikle seçilmiş bir olay bulunmuyor.
Filmin ana karakterleri; Western dizi ve filmlerinin unutulmaya yüz tutmuş yıldızı Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), Dalton’ın dublörü ve yardımcısı Cliff Booth (Brad Pitt) ve sempatik sinema oyuncusu Sharon Tate (Margot Robbie).
Filmin konusuna gelince…

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi Konusu

Film 8 Şubat 1969 yılı ile açılışını yapıyor.
Western filmlerinde kötü karakterleri canlandıran ve artık eski oyunculukları ile konuşulmaya başlanan Rick Dalton’ın dublörü Cliff ile konuk olduğu bir televizyon programı ile açılışı yapıyoruz. Rick, programda eski film ve dizilerinden alıntılarının yapılması sebebiyle huzursuz görünüyor. Yapımcı Marvin Schwarz (Al Pacino) ile buluşan Rick, ondan İtalya’ya gidip spagetti western’lerde şansını denemesi önerince iyice içeriliyor. Oynadığı kötü karakterlerin tersine duygusal ve hassas olan Rick için tüm bunlarla baş etmek hiç kolay değil.


Rick’in dublörü, şöförü, yancısı Cliff (Brad Pitt) ise kendi haline görünen ve köpeği ile birlikte bir karavanda yaşayan yalnız bir adam. Sıkıntılı geçmişi sebebiyle yönetmenler tarafından tercih edilen bir dublör değil. Öte yandan titiz, dikkatli ve kuralcı oluşu sebebiyle resmi bir sabıkası bulunmuyor. Rick tarafından sürekli kollanan Cliff, bunun karşılığını bir dost olarak fazlasıyla veriyor. Mutsuz ve duygu olduğu zamanlarda motivasyonunu sağlayan, onun ayakta kalmasını sağlayan kendisinden başkası değil.

Rick ve Cliff’in hayatları iç içe geçmiş bir şekilde sürerken Cliff, Rick’e yan komşularının Sharon Tate (Margot Robie) ve ünlü yönetmen Roman Polanski (Rafal Zawierucha) olduğunu hatırlatıp, kariyerine farklı bir yön verebileceklerini hatırlatıyor.

Rick’in komşusu Sharon Tate ve Roman Polanski, Hollywood’da çok konuşulan bir çift. Bunun en büyük sebebi ise Tate’in evlenmeden önce sevgilisi olan Jay Sebring’in (Emile Hirsch) hala hayatlarında oluşu ile ilgili. Evlendikten kısa süre sonra hamile kalan Sharon, Jay’dan vazgeçemiyor.

Western’in tıpkı oyuncuları gibi unutulmaya yüz tuttuğu, Hollywood’un altın çağının son dönemine denk gelen, iyi adam ve kötü adam çizgisinin net çekildiği bu dönem, hippilerin de iyice yayıldığı zamanları temsil ediyor. Cliff, hippi grubundan bir kızı gözüne kestirince, Spahn Film Çiftliği’ne yerleşen Charles Manson’ın liderliğindeki grup ile tanışıyor.

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi Oyuncuları

Kariyerine birbirinden değerli sekiz filmi sığdıran Quentin Tarantino, son filminde de sinematografisi, oyunculukları ve genel akışı ile belleklerimizde iz bırakıyor. Kimi zaman duygulu ve hüzünlü, kimi zaman ise güldüren ve iyice gerildiğimiz sahneleri peş peşe sıralıyor. Filmin odağında tek bir konu yok, hikaye yine paralel gelişen hayatlar üzerinden aktarılıyor. Öte yandan Tarantino sinemasının değiştiğine de şahit oluyoruz. Anlatım kayman katman, duygu yoğunluğu kimi zaman tempoyu düşürüyor, diğer yandan gerilim ve komedi unsurlarlıyla hemen toparlanıyor. En nihayetinde tam bir tatmin duygusu yaşatıyor ve film üzerinde düşünmeye zorluyor.

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi akış olarak The Hateful Eight’e benziyor. Kimi zaman temposu düşük ve izlemesi bir parça zorlaşıyor, öte yandan sizi dibe vurdurmadan kavrıyor ve finale kadar bu duyguyu yaşatıyor. Tarantino filmlerini spoilersız yazmak zor çünkü senaryoda tek bir cümle geçiyor ve bir izleyen olarak Tarantino’nun filmi o cümleden ilhamla yazdığını hissediyorsunuz.

“Öldürmeyi sizden öğrendik, neden sizi öldürmeyelim ki”

Aslında filmin adı film hakkında her şeyi söylüyor. Altın çağ kare kare hatırlatılıyor. Filmin nostaljik tonlarda eşsiz sinematografisinde Robert Richardson’ın imzasını görüyoruz. Western sevenler için çok keyifli hatırlatmalar var. Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio kuşkusuz çok başarılı oyuncular, filme de çok iyi hazırlanmışlar. Ben bir oyuncu olarak DiCaprio’yu hiç bu kadar başarılı ve etkili bulmamıştım. Oyuncuların Tarantino’yu bu denli sevmesinin ve tutmasının bir nedeni olmalı. Sadece Margot Robie konusunda emin olamadım. Filme bir katkısının olduğunu düşünmüyorum.

Film tam bir yıldızlar geçidi. Bruce Dern, rahmetli Luke Perry, kısa rolüyle efsane bir karakterle karşımıza çıkan Al Pacino, Timothy Olyphant, Emile Hirsch, Kurt Russell, Michael Madsen, Margaret Qualley, Lena Dunham, Maya Hawke, Dakota Fanning, küçük oyuncu Julia Butters ve Mike Moh ilk akla gelen isimler.

Fragmanda olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim. Bruce Lee rolünde izlediğimiz Mike Moh favori oyuncularımdan biri olabilir. Bruce Lee’nin başarılı bir dövüş sanatları ustası olmasının yanında tıpkı bir filozof gibi söylemleri olduğunu Tarantino ve ben dışında kimler hatırlıyor ki 🤷‍♀️. Tarantino bununla bile eğlenmiş ve çok da iyi yapmış. Hollywood’un altın çağının bitişini anlatırken, kendi fantastik dünyasında devamlılığını da sağlamış.

Film hakkında sayfalarca yazabilirim ama bir yerde kesmek lazım. Hepinize Bir Zamanlar… Hollywood’da filmini izlemenizi öneririm. Süresi 160 dakika ve salonda izlemek için bir parça uzun ama inanın buna değiyor.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi Fragmanı

Bu şehirde, her şey değişebilir… işte böyle. Bir Zamanlar Hollywood’da / Once Upon A Time In Hollywood Türkçe Altyazılı fragmanı.

Bir Zamanlar… Hollywood’da Filmi Yorumu

  3Yorum

  1. Pingback: Ağustos 2019 Filmleri - Fundalina

  2. Pingback: 2019’un En İyi Filmleri - Fundalina

  3. Pingback: Oscar 2020 Adayları Açıklandı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir