Captain Marvel Filmi

Captain Marvel Filmi bu cuma vizyonda.

Evrenin en güçlü kahramanlarından birini anlatan, merakla beklediğimiz film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Captain Marvel Filmi

1990’larda geçen “Captain Marvel”, Carol Danvers’in evrenin en güçlü kahramanlarından biri haline gelmesini konu alıyor.

 

 

 

Hikaye ilerledikçe,  Skrulllar ve Kree’ler. arasındaki galaktik savaşın “C-53 diye anılan” Dünya’ya kadar ulaşmasına şahit oluyoruz. Carol, Danvers müttefiklerden oluşan küçük bir grupla kendisini bir girdabın içinde buluyor. Film gizemli olduğu kadar şaşırtıcı sürprizlere de gebe.

 

 

Captain Marvel Filmi Konusu

Carol Danvers’in kendini keşfetme hikayesini anlatan film Carol’ın (Brie Larson) kaçan uykuları ile başlıyor.

Kree medeniyeti ve Hala ile tanışıyoruz. Bu modern gezegen Supreme Intelligence’ın (Annette Bening) hakimiyetinde. Bir yapay zeka olan lideri ile görüşen Carol, duyguları ile mücadele ettiği için eleştiriliyor.

 

Carol, Yon-Rogg (Jude Law)’un önderliğinde Skrulllar’ın lideri Talos’u (Ben Mendelsohn) yakalamakla görevlendiriliyor. Talos’u yakalamak için Tarha’ya giden ekip tuzağa düşmekten kurtulamıyor. Skrulllar’ın eline geçen Carol, geçmişe doğru sanrılar görmeye devam ediyor. Bu sanrıları onu çocukluğuna götürüyor. Çevresindeki herkes buraya ait değilsin diyor ve aşırı duygusallığı sebebiyle onu dışlıyor. Bu dışlanmışlığı Kree’lerle birlikte olduğunda da sürüyor. Kree’ler ona muhteşem hediyeler verdiği halde Carol henüz bu güçlerini tam olarak kontrol edemiyor.

 

Sanrılarından sıyrılan Carol, Skrulllar’ın elinden kurtulmayı başarıyor. Ancak buradan kaçarken sürüklendiği gezegen “C-53 diye anılan” Dünyadan başkası değil. Bir video kaset kiralama dükkanına düşen Carol’ı bir hükümet ajanı olan Nick Fury (Samuel L. Jackson) buluyor. Sanrılarından hatırladıklarını C-53 üzerinde araştırmaya başlayan Carol’ın peşinden Kree’ler ve Skrulllar’da dünyaya geliyor, olaylar gelişiyor.

Captain Marvel Filmi Oyuncuları 

“Captain Marvel”ı çeken Anna Boden, aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk kadın yönetmeni olarak tarihe geçiyor. Marvel Stüdyoları’nın karakter odaklı yönetmenleri seçme konusundaki uzun geçmişinin ardından, yapımcılar bağımsız film dünyasında önemli başarılara imza atan Anna Boden ve Ryan Fleck’in filmin yönetmenleri olarak seçmiş. Marvel’in en ikonik karakterlerinden birinin yönetmenliğini üstlenme konusundaki düşüncelerini paylaşan Boden; “Burada, bu harika insanlarla birlikte çalışma fırsatına sahip olmak benim için gurur verici” demiş. Film; anlatım, hikaye derinliği açısından son derece başarılı ve akıcı.

 

İlk olarak 1967 yılında yayınlanan Marvel çizgi roman serisi “Captain Marvel” filminin yıldızları Akademi Ödülü sahibi Brie Larson (“Room,” “Kong: Skull Island”) Carol Danvers /Captain Marvel olarak, Samuel L. Jackson  (Marvel Stüdyoları “Avengers: Age of Ultron,” “The Hateful Eight”) Nick Fury olarak, Ben Mendelsohn (“Rogue One: A Star Wars Story,” “Mississippi Grind”) Talos olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca Annette Bening (“American Beauty,” “20th Century Women”) ile Agent Coulson rolünde Clark Gregg’i (“Marvel’s The Avengers,” “Agents of S.H.I.E.L.D.”)  ve de Starforce Komutanı rolünde ise Jude Law’u (“Spy,” “Grand Budapest Hotel”) izliyoruz.

 

Captain Marvel rolüyle izlediğimiz Brie Larson adeta bu rol için doğmuş. Duygu yoğunluğunu aktarmanın yanında aksiyon sahnelerinde de döktüren yıldız, iyi ki bu role seçilmiş. Oyunculuğu çok doğal ve etkileyici, sadece her daim maşalı görünen saçlarına keşke daha doğal bir hava verilebilseydi.

Nick Fury rolüyle ekranlara dönen Samuel L. Jackson’ı, aynı zamanda bu karakterle Marvel Sinematik Evreni’ndeki en büyük rolüyle ve keyifle izliyoruz. 1990’lı yıllarda çekilen filmde Nick Fury, kariyerinin henüz başında ve hükümette bir ajan olarak görev yapıyor. Elbette gelecekte dönüşeceği Nick Fury’nin karakterini de taşıyor. Filmde Samuel L. Jackson’ın gençleştirmesi korkutucu derecede başarılı yapılmış.

İki kez Altın Küre kazanan ve dört kez Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Annette Bening’in “Yapay Zeka – Supreme Intelligence / Dr. Wendy Larson” olması filmi taçlandırıyor. Annette Bening yaş aldıkça güzelleşen, kusursuz bir oyuncu. Filmde onu böyle önemli bir rolde görmek beni mutlu etti.

 

 

Filmde çokça konuşacağımız bir başka kahraman ise sarı sarman Goose. Herkesin çekindiği bir uzaylı ırkı olan kediciğin özelliklerini sürprizi bozmamak için yazmıyorum.

 

Filmde ayrıca oldukça yetenekli bir yardımcı oyuncu kadrosu da bulunuyor;

Korath rolünde Djimon Hounsou (“Blood Diamond,” “Guardians of the Galaxy”), Ronan rolünde Lee Pace (“The Hobbit: An Unexpected Journey,” “Guardians of the Galaxy”), Maria Rambeau rolünde Lashana Lynch (“Bulletproof,” “Brotherhood”), Minn-Erva rolünde Gemma Chan (“Crazy Rich Asians,” “Humans,”), Bron-Char rolünde Rune Temte (“Eddie The Eagle,” “The Last Kingdom”), Att-Lass rolünde Algenis Perez Soto (“Sugar,” “Isolated Victim”), Gen. Carol Danvers rolünde Mckenna Grace (“Gifted,” “I, Tonya”) ve Monica Rambeau rolünde Akira Akbar’ı (“Grey’s Anatomy”) izliyoruz.

Film hem uzayda, hem de dünyada geçiyor. Uzayda geçtiği zamanlar minik bir ırk şöleni de yaşıyoruz. İnsana benzeyen, güçlü, iyi bir savaşçı olan Kree’ler ve kertenkeleye benzeyen dokunduklarına dönüşebilen Skrulllar’ı izlemek keyif verdi.

 

Kusursuz bir kadın kahraman

Carol, hikaye boyunca geçmişini anlamaya çalışmakla uğraşıyor, bunun büyük bir kısmı da Hava Kuvvetleri’nde test pilotları olarak göreve başladıkları günlerden beri en iyi arkadaşı olan Maria Rambeau’yla geçiyor.

Filmde Carol Danvers, Kree’nin seçkin askeri birliği olan Starforce’un bir parçası oluyor. Starforce ekibi, Rune Temte’nin Bron-Char da dâhil olmak üzere çok çeşitli karakterleri içeriyor: Gemma Chan’ın oynadığı Minn-Erva; havalı ve alanında uzman bir kadın keskin nişancı. Algenis Perez Soto’nun oynadığı, gizli örgüt uzmanı Att-Lass ve Djimon Hounsou’nun oynadığı Korath, bir stoacı disiplin ders kitabı Kree ve Starforce komutasında ikinci. Bir kadın kahraman filminde bolca kadın oyuncu görmek çok anlamlıydı.

 

Captain Marvel Filmi Müzikleri

Filmin şahane müziklerinde Pınar Toprak’ın imzası var. Pınar hanımın emeklerine sağlık, kendisiyle gurur duyduk.

 

Marvel Filmleri Cameosuz Kaldı 

Sevdiğimiz super kahramanların babası Stan Lee’yi yakın zaman önce kaybettik…

Stan Lee hayata veda etti ama milyonlarca insanın hayatına dokundu ve ardında, her daim çocuk olmayı sürdürecek bizleri bıraktı. Son cameosunu (“İnan bana gerçek inanan.”) sizlerle paylaşıyor, bu harika filmi izlemenizi hepinize öneriyorum. Ben elbette tekrar izleyeceğim.

Hepinize iyi seyirler.

 

Captain Marvel Filmi Fragmanı

 

Captain Marvel Filmi Yorumu

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Marvel Filmleri İzleme Listesi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir