Emojilerle Aranız Nasıl?

Emojilerle aranız nasıl?

Her mesajının sonunda bu sembollere yer verenlerden misiniz? Ciddiyetsiz bulup, uzak duranlardan mı?

Kişisel olarak kullanmayı tercih etmeseniz bile, emojiler her yerde… Bir duygu belirtisi olarak kullanılan bu evrensel sembollere ilgili çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Emojilerin ne anlama geldiği en çok merak edilen konulardan biri. Emoji Dosyası yazımdan, emojilerin tümünün ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Emojilerin Tarihi

IRC döneminde smiley 🙂 :/ 🙁 … ile başlayan duygusal yolculuğumuzun son noktası emojiler, 1999 yılında bir trend olarak Japonya’da doğdu. Duyguları sembollerle ifade etmeye yarayan Emoji’lerin mucidi ise Shigetaka Kurita.

 

Shigetaka_Kurita

 

Aşağıda Emoji’nin tarihçesi ile ilgili ilginç ve eğlenceli bir video var.

 

Stok görsel şirketi Dissolve tarafından hazırlanan ve Emoji’lerin mucidi Shigetaka Kurita’ya ithaf edilen video ise, kelimelerimizin yerine geçen karakterlerin hayatımızdaki yerini ve renkliliği gözler önüne seriyor.

 

 

Katılır mısınız bilmem ama Fortune internet sitesindeki bir habere göre iş yazışmalarında emoji kullananların, kullanmaya göre daha popüler ve güçlü olduğu söyleniyor. Emoji ile desteklenen mesajların ayırt edici özelliği olduğu kesin ama ipin ucunu kaçırırsanız ciddiyetsiz göründüğünü de söylemek mümkün.

 

emoji

 

Emoji çılgınlığı her geçen gün başka bir boyut alırken, yeni bir iOS uygulaması olan imoji ile kendi emoji’nizi tasarlamanız mümkün kılınıyor. Uygulama ile her tür görseli emoji’ye dönüştürerek iMessage üzerinden listenizdekilere gönderebiliyorsunuz.

 

Twitter’a özel bir kod hazırlayan Matthew Rothenberg ise, dünya üzerinde en çok kullanılan emoji’leri bir liste haline getirmiş.

 

En_cok_kullanilan_emojiler

 

Emojiler 

Eğer twitter üzerinde Emoji kullanmayı seviyorsanız burada sizin için dev bir hizmet var 😉 Sembollerin üzerine tıklandığında kullanım sıklıklarını yani skorlarını da görmeniz mümkün.

 

Emojilerin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, buradan sembollere özel tasarlanan ansiklopediye de ulaşabilirsiniz.

 

emoji_1

 

Twitter üzerinden 14o karakterle kendimizi ifade etmeye alıştık. Özellikle sosyal ağlarda metin okumaktan sıkılan ve sembollerle paylaşım yapmayı sevenler için ise yakın zamanda sadece emojilerle haberleşmeyi sağlayacak iOS için geliştirilen bir sosyal ağ http://emoj.li/ hizmete giriyor. Bu sosyal ağın yaratıcıları Matt Gray ve Tom Scott, kullanıcı isimlerinin bile emojiden oluşacağını ve ağda spam mesaj almayacağımızı söylüyor. Dertlerini, mutluluklarını, sıkıntılarını sembollerle ifade etmeyi tercih edecekler için oldukça ilginç bir sosyal ağın geldiğini söylemek mümkün. İlginizi çekiyorsa kullanıcı isminizi buradan rezerve etmeyi unutmayın.

 

 

Aşağıda Tom Scott’ın dilinden Emoj.li ‘nin tuhaf tarihçesi var.

 

Smiley 🙂 her dilde gülümsemenin ve mutluluğun ifadesi…

Emoji’ler evrensel bir dil oluşturamasa bile, duygusal açıdan hepimizi standart şablon üzerinde bir araya getirdiği için önemli.

Ben kişisel olarak sosyal hesap paylaşımlarımda emoji kullanıyorum ve kullananları gördükçe mutlu oluyor – duygusal bağ kuruyorum. Ya siz?

 

smiley

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.