Exodus : Tanrılar ve Krallar

Ridley Scott’ın yakın zamanda kaybettiği kardeşi Tony’e adadığı son filmi Exodus : Tanrılar ve Krallar vizyonda.

Ridley babanın epik destanı Exodus, “Hz. Musa” nın bildik hikayesinin modernize bir anlatımı.

Farklı bakış açısı ve yaklaşımla izlediğimiz filmin konusuna gelince…

MÖ 1300 yılında Eski Mısır’dayız.. Tahta geçen Ramses ve kardeşi gibi büyüdükleri general Musa arasında sorunlar baş gösterir.

exodus1

Firavun’un kulağına, Musa’nın aslında İbrani soyundan geldiği fısıldanınca ikili arasında sert rüzgarlar esmeye başlar.

Musa, başkenti terk eder ve kendisini çölün ortasında sürgün edilmiş bir halde bulur. Çölde yeni bir hayat aramak zorunda kalan Musa, yoluna çıkan kabilede Zipporah’a aşık olur ve onunla evlenerek mutlu bir yuva kurar.

 

exodus2

 

Baba olan Musa’nın mutlu – mesut hayatı uzun sürmez. Ramses, 400 yıldır İbranilere uygulanan zulmü daha da arttırır. Musa ise, halkın başına geçerek Ramses’e ve ordularına dur demeye karar verir.

Musa, bildiği tüm askeri taktiklere rağmen Firavun ve ordularına karşı çaresizliğe düşer ama Tanrı onunladır. “Sadece izle” diyerek, doğal afetleri Mısır halkının üstüne salar. Nil, Eski ve Yeni Ahit hikayelerinden yola çıkarak, kana bulanır.

 

exodus3

 

Adam Cooper, Bill Collage, Jeffrey Caine ve Steve Zaillian’ın kaleme aldığı senaryo eşliğinde izlediğimiz 2,5 Saatlik bu epik destan, görülmeye değer. Görkemli savaş sahneleri, Nil’den başlayarak Memfis’e uzanan doğal felaketler dizisi, görsel anlamda bir şölen. Her ne kadar hikaye bildik olsa da film, Ridley babanın dokunuşuyla zihinlerimizde daha önce izlediklerimizden farklı bir tat bırakıyor. Hz. Musa’yı savşçılığı, askeri bilgisi ve öğreticiliği ile izliyoruz. Çok spoiler vermeden, Tanrı’ya bakış açısı – ilk tanışma bile farklı sunuluyor. Tevrat’ı okuyanlar anlatımda hatalara bolca rastlayacaktır ama unutulmamalı ki bu bir Hollywood yapımı, üstelik en görkemlisinden.

 

exodus6

 

Bütünü düşünüldüğünde, kült bir Ridley Scott filmi izlemediğimiz muhakkak. Hikaye ve izlediklerimiz olağanüstü ancak karakter derinliği konusunda boşluklar var…

Zor rollerin oyuncusu Christian Bale, Musa rolüyle etkileyici bir karakter yaratmış. Ramses rolüyle Joel Edgerton’a da şapka çıkarmak lazım.

Oyuncu kadrosunda; Ben Kingsley, Sigorney Weaver, John Turturro, Aaron Paul, Maria Valverde, Ben Mendelsohn, Hiam Abbas, Ewen Bremner ve Dar Salim de bulunuyor.

 

exodus5

 

Exodus : Tanrılar ve Krallar, önceden izlediklerimizle karşılaştırılmadan izlenmesi gereken farklı – taze bir bakış açısıyla sunulan, etkili bir yapım.

Her ne kadar tarafsız olmasa da, propaganda yapmadan bir dinin doğuşunu anlatışı ve üzerimizde bıraktığı görsel etkisi kusursuz.

 

Mutlaka izleyin 🙂 Şimdiden iyi seyirler…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir