FinTech alanında haftanın gündemi 108

FinTech alanında haftanın gündemi 108 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 108

24 – 30 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kredim’le “Şimdi Al, Sonra Öde” Hayallerini Erteleme. Kredim’in Lansman Filmleri Yayına Girdi! 

Dünyada hızla büyüyen ve büyük bir akım haline gelen “Şimdi Al, Sonra Öde” modelini Türkiye’yle tanıştıran Kredim, ünlü oyuncu Rojda Demirer’in başrolde olduğu reklam serisinde, tüketicilerin alışveriş deneyimini baştan tasarladığını anlatıyor.

Kredim; kullanıcılarına esnek, kolay ve hızlı bir alışveriş kredisi sunduğunu anlattığı reklam filmlerinde, ihtiyaçlarını anında karşılamak isteyenler için yenilikçi bir ürün olduğunu vurguluyor.

Türkiye’de ilk kez fiziki mağazalarda QR kod ile kredili alışveriş dönemini başlatan Kredim; hızlı ve kolay hesap oluşturma sürecinden çoklu limit seçeneğine kadar pek çok özelliğiyle fark yaratıyor.

Paribu Hub MardinUP destekçileri arasında yer aldı

Paribu tarafından blokzincir bilinirliğini artırmak ve ekosisteminin sürdürülebilir şekilde büyümesini sağlamak hedefiyle kurulan Paribu Hub’un destekçileri arasında yer aldığı MardinUP Girişimcilik Konferansı 22 Ekim’de gerçekleşti.

Üniversiteler, akademisyenler ve öğrencilerle bağ kurma hedefi olan Paribu Hub’un sponsorları arasında yer aldığı, 400 kişinin katıldığı konferansta, “Yerel Kalkınmada Girişimciliğin Rolü odağıyla başarılı iş insanlarının perspektif ve hikâyelerine kulak verildi.

İstanbul Toplu Ulaşımında Mastercard’la Yeni Bir Dönem Başladı

BELBİM-Mastercard iş birliği kapsamında İstanbul toplu ulaşımında İstanbulkart’ın yanı sıra yurt içi ve yurt dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da ödeme yapılacak.

Proje, diğer kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartların ulaşımda geçerli olmasıyla sınırlı değil. Toplu ulaşımda kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmeyi takiben, projenin ikinci bacağı devreye girecek.

Ulaşımda kredi, banka kartlarıyla ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmenin yanında 2023 yılında kullanıma sunulacak Mastercard logolu İstanbulkartlar yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme ağında geçerli olacak.

Wings on beşinci yılında tümüyle yenilendi

Akbank’ın özel ayrıcalıklar sunan kredi kartı Wings, 15’inci yılında uçtan uca bir dönüşüm geçirerek, yeni marka kimliği, uçuş programı ve ayrıcalıkları ile değişen müşteri ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenerek müşterileriyle buluşuyor.

Figopara’nın Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Yanıkçı oldu

Figopara, finans ve teknoloji sektörünün güçlü isimleriyle ekibini büyütmeye devam ediyor.

Bankacılık sektörünün deneyimli ismi Gökalp Yanıkçı, Figopara’da Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Figopara’nın KOBİ segmentindeki yeni çalışmalarını ve ürün geliştirmelerini ekibiyle organize edecek olan Yanıkçı, şirketin strateji yönetiminde ve yeni stratejilerin yaratılmasında kilit rol oynayacak.

Ödeme sistemleri pazarının geliri 2026’ya kadar 3 trilyon doları aşacak

Küresel Ödeme Trendleri 2022 raporunda, küresel e-ticaretin %48,6’sında dijital cüzdanların kullanıldığı belirtildi. Ayrıca raporda, nakit kullanımının 2025’e kadar %9,8’e gerileyeceği öngörüldü.

Son yıllarda dikkate değer bir ivme kazanan ödeme sistemi teknolojileri, enflasyon ve resesyon ikileminde kalan küresel ekonomik göstergelere rağmen 2022’de de gözde endüstrilerden biri olmayı başardı. Bu trendin yükselişinde ise e-ticaret lokomotif görevi üstlendi. Küresel Ödeme Trendleri 2022 Raporu’nda geçtiğimiz yıl mobil e-ticaretin masaüstü e-ticaretin önüne geçtiği belirtilirken, 2025’e kadar e-ticaret satışlarının küresel ticaret içindeki payının %12 olacağı tahmin edildi. E-ticaretin yükselişi nakit ödemelerin büyük ölçüde rafa kalkmasıyla sonuçlanırken, dijital ödemelerdeki yükseliş, kredi kartlarını da geride bıraktı.

KOBİ’lerin yüzde 90’ı finteklerle çalışmayı düşünüyor

Capgemini tarafından hazırlanan World Payments 2022 raporu, 10 KOBİ’den yalnızca birinin ödeme altyapısı açısından çalıştığı birincil bankadan memnun olduğunu gösterdi.  

Tüketicilerin çalışma, alışveriş, seyahat, eğlence ve hizmetlere erişim gibi ihtiyaçları dönüşürken, ticaretin merkezinde yer alan ödeme altyapıları da bu dönüşümden etkilendi. Mobil POS, sanal POS, linkle ödeme alma gibi hizmetler dijital çağın öne çıkan ödeme yöntemleri arasına girdi. Küresel danışmanlık şirketi Capgemini tarafından hazırlanan World Payments 2022 raporunda, bu dönüşümün yanı sıra, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) bu durumdan nasıl etkilendiğine dair kapsamlı içgörüler sunuldu. Raporda, KOBİ’lerin yalnızca %11’inin bankalardan aldıkları hizmetten memnun olduğu görülürken, 10 KOBİ’den yaklaşık 9’unun ana bankasıyla ilişkisini sorguladığı ve finansal teknoloji şirketlerine şans vermeyi gözden geçirdiği tespit edildi.

Papara 14 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını duyurdu

Papara, 14 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Papara geliştirdiği ürün ve hizmetlerde hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli finans deneyimini odağına alıyor.

Kenci: “Papara, en çok kullanılan dijital ödeme sistemi konumuna ulaştı.”

Papara CEO’su Emre Kenci, “400’ü aşkın çalışanımız ile 14 milyondan fazla bireysel kullanıcımıza hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli finans deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz. Aralarında Uber ve Yandex gibi global şirketlerin yer aldığı 1.400’den fazla ticari kullanıcımıza iş süreçlerini kolaylaştıran çözümler sunuyoruz. BKM tarafından açıklanan BVA raporlarına göre ön ödemeli kart pazarında ve ön ödemeli kartlarda alışveriş hacminde 1 milyar TL’yi geçen alışveriş işlem hacmimiz ile lider konumdayız. İstanbulkart’a dijital bakiye yü

Anadolubank “Anadolubank POS Cebinde” uygulamasını işletmelerin hizmetine sundu

Anadolubank, işletmelere tahsilatlarda büyük kolaylık sağlayacak inovatif ürünü Anadolubank POS Cebinde uygulamasını hayata geçirdi.

Anadolubank ile elektronik ödeme şirketi Ödeal iş birliğiyle geliştirilen ürün sayesinde, kredi kartları ve banka kartlarıyla (debit) ödeme almak isteyen işletmeler, herhangi bir ilave POS cihazına ihtiyaç duymaksızın, cep telefonlarıyla diledikleri an, diledikleri yerde ödeme kabul edebiliyor. Üye işyerlerinin POS cihazı maliyetlerini tamamen ortadan kaldıran Anadolubank POS Cebinde uygulaması, aidat ve kullanım bedeli gibi ücretler barındırmıyor. Uygulama, iOS ve Android işletim sistemine sahip olan tüm telefonlarda çalışabiliyor.

Mastercard Türkiye’de iki üst düzey atama gerçekleşti: Kutay Ak ve Onur Faydacı Müşteri Yönetimi’nden Sorumlu Başkan Yardımcılığına getirildi.

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak Kutay Ak ve Onur Faydacı, sorumlu başkan yardımcılığı göreviyle atandıkları Türkiye’deki Müşteri Yönetimi Organizasyonu’nu birlikte yönetecek.

Şirketlerin stratejik önceliği elektronik ödeme sistemlerinin güvenliği olmalı

PayTR’ın CEO’su Tarık Tombul, dünya genelinde her yıl Ekim ayında kutlanan Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’nda şirketlerin stratejik önceliğinin, periyodik olarak sistemlerinin güvenliğine ilişkin kontrolleri gerçekleştiren ödeme ve elektronik para kuruluşlarıyla çalışmaları olması gerektiğini söyledi.

Hepsipay, ilk reklam filmiyle yayında

Hepsiburada’nın kullanıcılara ödeme kolaylığı sağlayan uygulaması Hepsipay, ilk reklam filmiyle izleyici karşısına çıktı.

Yıllardır hiç eskimeyen ve ilk olarak Nilüfer tarafından seslendirilen “Yaşamak Ne Güzel Şey” şarkısından doğan reklam filmi Hepsipay ile Hepsiburada’daki yaşayacağı ödeme kolaylığının altını çiziyor. Hayatı ve alışverişi kolaylaştıran Hepsipay, e-ticaret ve online alışveriş deneyimini yeni bir seviyeye çıkarıyor.

Bakiyem, 2022’nin ilk 8 ayında işlem hacmini 11 kat artırdı

2021 yılında yüzde 200 büyüyen Bakiyem Ödeme Çözümleri, 2022 yılına da iddialı girdi. Şirket, 2022’nin ilk 8 ayında işlem hacmini 11 kat artırdı.

Bu yılın ilk 8 ayında işlem hacmini geçen yılın ilk 8 ayına göre 11 kat artıran şirket, kuruluşundan bugüne toplam 1,1 milyar TL’lik ödemeye aracılık etti. Bakiyem Kurucu Ortağı ve CEO’su Umut Yalçın, 2017 yılından 2021 Aralık ayına kadar elde ettikleri toplam ciro ve işlem hacminin yüzde 64’ünü 2022 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Architecht ile Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grubu’ndan Güç Birliği

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olarak, finans sektörü için global ve inovatif teknoloji ürünleri geliştiren Architecht, Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grubu’nun büyük çoğunluğunu bünyesine dahil etti.

Birleşme sonucunda çalışan sayısını 600’e yükselten Architecht, yeni dönemde finansal teknoloji sektöründe çok daha güçlü bir marka haline gelmeyi hedefliyor. 

Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grubu ile Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olarak 2015 yılında kurulan Architecht resmi olarak birleşti. Türkiye ve yurtdışında birçok bankanın uçtan uca finansal teknoloji ihtiyaçlarını karşılayan, insan odaklı yenilikçi İK politikalarıyla son üç yıldır Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında yer alan Architecht, bu birleşmeyle birlikte çalışan sayısını 600’e çıkardı.

Papel Elektronik ve Para ve Ödeme Hizmetleri ile A Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) faaliyet izni aldı.

TCMB’nin Resmi Gazete’de 27 Ekim 2022’de yayımlanan Karara göre, Papel Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ile A Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.,Kanun’un 12’nci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (e) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetleri ile Kanun’un 18’inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen elektronik para ihracı hizmetini sunmak üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni aldı.

FinTech alanında haftanın gündemi 107

17 – 23 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir