FinTech alanında haftanın gündemi 107

FinTech alanında haftanın gündemi 107 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 107

17 – 23 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Papara ve Enerjisa, fatura ödemelerinde iş birliği yaptığını duyurdu

Papara ile Enerjisa arasında yapılan iş birliği kapsamında Papara kullanıcılarının Enerjisa elektrik faturalarını hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde ödeyebilecekleri belirtildi. Papara kullanıcılarının ödedikleri faturalar için otomatik ödeme talimatı oluşturabilecekleri, fatura ödemelerini ayrıntılı grafiklerden takip edebilecekleri ve Cashback kazanabilecekleri ifade edildi.

Papara kullanıcıları Enerjisa fatura ödemelerinden %10 Cashback kazanabilecek

Enerjisa, 21 milyonu aşkın kullanıcısına fiziksel ve dijital kanallar üzerinden fatura hizmeti veriyor. Yapılan iş birliği ile Enerjisa fatura ödemelerinin Papara ile kolaylıkla ödenmesi amaçlanıyor. Buna göre Papara kullanıcıları hesaplarına girerek Ödemeler menüsünden fatura ödeme işlemini gerçekleştirebilecek. Kullanıcılar aynı zamanda ekim, kasım ve aralık aylarındaki ödemelerinden %10 Cashback kazanabilecek.

Mastercard Ekonomi Enstitüsü’nün “Değişen Cüzdanlar” raporu yayınlandı

Mastercard Ekonomi Enstitüsü tüketicilerin harcama tercihlerini, alışkanlıklarını, nerede ve ne zaman değiştirdiği gibi temel soruları yanıtlamak için bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonucunda yayımlanan raporda, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin kolaylık, deneyim veya her ikisini birden sunan alışkanlıklara olan bağlılığı incelendi.

Uzaktan çalışma hayatımızı nasıl etkiledi: Hafta içi hafta sonu ayrımı kalktı

Hafta sonu harcamalarının ağırlıkta olduğu dönem geride kaldı. Evden çalışma sistemi ve dijitalleşme artık hafta içi- hafta sonu ayrımını ortadan kaldırdı. Araştırmaya göre küresel olarak, mağazalarda yapılan toplam hafta sonu harcamalarının yaklaşık yüzde 5’i hafta içi günlere kaydı. Bu oran tüm dünyadaki mağaza satışlarının kabaca 22,3 milyar USD’sini temsil ediyor.

Pandemi ile değişen alışkanlıklarımıza sadık kalıyoruz

Araştırmaya göre restoran harcamaları bu yıl pandeminin tırmanışa geçtiği 2021’deki aynı zamana göre yüzde 5 artarken, gıda enflasyonunun etkilediği market harcamaları yüzde 14 arttı.

Seyahat yeniden gündemimizde

Dünya genelinde artan fiyatlar tüketicilerin keyfi ve temel harcamalarını yeniden dengelemeye zorlarken, seyahat ve yemek harcamaları son yıllarda ön plana çıkmaya başladı. Rapora göre artan uçuşlar ise ağırlıklı olarak kısa mesafeli uçuşlar. Bu uçuşlar da uzun mesafeye kıyasla küresel seyahat büyümesine yüzde 20 daha fazla katkıda bulunuyor.

İşletmelerin dijitalleşme süreci hız kesmeden devam ediyor

Küçük işletmeler çevrimiçi hizmetlerini (online eğitim, kişisel bakım Hizmetleri vb.) geliştiriyor ve büyük işletmelere kıyasla 1,5-2 kat daha hızlı büyüyor. Bu büyümenin en fazla geçerli olduğu ülkeler ise Belçika, Brezilya, Kanada, İtalya ve Singapur.

Türkiye’de ‘Şimdi Al Sonra Öde’nin Adı: ‘’ALIŞGİDİŞ’’

Fibabanka, ekosistem ve platform bankacılığı stratejisi kapsamında teknolojiye yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. ‘Bankayı müşterileri neredeyse oraya götürme’ anlayışı ile yola çıkan Fibabanka, Alışgidiş kredileri ile tüm Türkiye’ye yeni nesil finansal ödeme imkânı sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük kredili satış ağı: “Alışgidiş”in Lansmanı Yapıldı!

Fibabanka’nın gücünü ve güvenini arkasına alarak yola çıkan ve Türkiye’nin en büyük kredili satış ağı olan Alışgidiş; dijitalleşmeyle ezberlerin bozulduğu finans dünyasında ‘Şimdi Al Sonra Öde’

Alışgidiş, Fibabanka müşterisi olsun olmasın herkese, kredi kartsız, kart limitsiz, bankaya gitmeden kolay ve anında kredi imkânı ile peşin fiyatına 0 faizli ödeme alternatifleri, 36 aya varan vade seçenekleriyle 55 markada, 11 bin 400 mağaza ve 100’ün üzerinde e-ticaret platformunda ‘Şimdi Al Sonra Öde’ finansman modeli sunuyor.

iyzico’nun yeni COO’su Erinç Ürgüplü oldu

Yeni yapılan atamayla, 9 yıldır iyzico’da görev yapan Erinç Ürgüplü, Chief Operation Officer (COO) oldu.

iyzico, finansal hizmetleri demokratikleştirme ve herkese ulaşılabilir kılma vizyonu doğrultusunda üst yönetim ekibini de güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda iyzico’da Head Of Operations olan Erinç Ürgüplü, Chief Operation Officer  (COO) olarak atandı.

Erinç Ürgüplü Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nden mezun oldu. Daha önce iyzico’nun üye iş yeri-müşteri tarafındaki operasyonunu yöneten ve müşteri memnuniyeti kategorisinde pek çok ödüle layık görülen Erinç Ürgüplü,  yeni görevi ile birlikte, çağrı merkezi süreçleri, operasyon yönetimi ile birlikte risk ve sahtecilik gibi şirket düzeyinde önemle takip edilen işlemlerinden sorumlu olacak.

Vepara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdürlük  görevine Volkan Üstün getirildi

Kariyerine bankacılık sektöründe başlayan Volkan ÜSTÜN kariyerinin ilk yıllarında Fraud, Risk Yönetimi, Uyum, İş Geliştirme ve Proje yönetimi gibi farklı alanlarda yöneticilik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

Bankacılık tecrübeleri sonrasında 2015 yılında Ödeme hizmetleri ve Elektronik Para dünyasına adım atan Volkan ÜSTÜN yaklaşık olarak 7 yıl boyunca; çeşitli Elektronik Para ve Ödeme hizmetleri sektöründe Cüzdan, Ön ödemeli kartlar, POS birimlerinde Müdür, Direktör, Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonlarında çalışmalarını sürdürdü.

Paycell, yeni markası ‘Paycell Europe’ ile Avrupa’da

Paycell, kapsayıcı finansal hizmet sağlayıcı kurum olma hedefi doğrultusunda yurt dışında da önemli yatırım ve iş birliklerine imza atıyor.

Almanya’nın Stuttgart şehrinde ofis açılışını gerçekleştiren Paycell, Avrupa’daki kullanıcılarına buradan hizmet sunacak. Paycell, yatırım ve iş birliklerini büyüterek kullanıcılarına uçtan uca finansal hizmetleri kolay, akıllı ve hızlı bir şekilde ulaştırmayı hedefliyor. Stuttgart’taki ofis açılışında önemli bir güç birliğine giden Paycell, Avrupa’nın önde gelen finansal çözüm sağlayıcısı Solaris ile anlaşma imzaladı. İş birliği kapsamında iki kurum, sundukları dijital finans çözümlerinin kapsamını ve portföyünü artırmak için çalışacak.

HangiKredi Finans Direktörlüğü görevine Başak Yılmaz getirildi

Bankacılık ürünleri karşılaştırma ve başvuru platformu HangiKredi’de Finans Direktörlüğü görevine Başak Yılmaz atandı.

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme alanında tamamlayan Başak Yılmaz, KPMG bünyesinde kariyerine başladı. 2007-2015 yılları arasında KPMG’de çalışan Yılmaz, Arçelik’te Kurumsal Performans biriminde Müdürlük ve son olarak Modanisa’da Bütçe Raporlama Direktörü olarak görev aldı.

Perakende sektöründe fiziksel mağazalara dönüş başladı

Perakende sektörü pandemi etkilerinin azalmasıyla birlikte büyüme hızını artırdı. Insider Intelligence’ın sektör raporuna göre perakende satışları bu yıl yüzde 5 artarak 27,33 trilyon doları aşacak.

E-ticaret harcamalarında yavaşlama beklense de e-perakende küresel pazarın yüzde 20’sinden fazlasını oluşturmaya da devam edecek. Rapor, 2021 yılında başlayan mağaza içi perakendecilikteki hareketin bu yıl daha da hız kazandığına dikkat çekiyor. Perakende sektöründe tüketiciler mağazalara geri dönerken sektör de dönüşüyor.

Bu dönüşümün en önemli etkisi ödemelerde kendini gösteriyor. Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) ve Forrester Research tarafından iki yılda bir yapılan ve perakende sektöründe ödemelerle ilgili son trendleri ortaya koyan “Perakendede Ödemelerin Durumu” raporuna göre perakendecilerin dijital/temassız ödeme seçeneklerine ilgisi artıyor. Özellikle mağaza içi dijital ödemeler yükselişte. Tüketiciler, her geçen gün daha fazla temassız, hızlı ve güvenli ödeme teknolojilerine yöneliyor. Perakendeciler de bu noktada dijital dönüşümlerini hızlandırma ihtiyacı hissediyor.

Her yerde ödeme alma özgürlüğü getiriyor

Paynet de yüz yüze ödeme alma çözümü PayPOS’la perakendedeki bu ihtiyaca yanıt veriyor. Ölçeği ne olursa olsun tüm perakendeciler, PayPOS ile fiziki POS olmaksızın cep telefonu, tablet, kiosk veya el terminali gibi bütün Android cihazlar üzerinden NFC/temassız özelliğini kullanarak ödeme alabiliyor. PayPOS her zaman her yerde ödeme alma özgürlüğü de getiriyor. Reyonda ödeme alma imkanı sunan PayPOS ile işletmelerin mağaza içi ödeme işlemleri hızlanıyor, kasa kuyrukları azalıyor. PayPOS ile ödemelerin sadece kasada görevli personel yerine mağazadaki müşteri temsilcileri tarafından da alınabilmesi beraberinde çalışan verimliliğini artırıyor. Operasyondaki bu esneklik ve kolaylık mağazalarda kasa alanlarının küçültülmesine olanak tanırken, ürün konumlamada yeni alanların yaratılmasına fırsat tanıyor.

Param, 2022 yılının ilk dokuz aylık verilerini açıkladı

blank

ParamKart ile yapılan işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 303 oranında artarken, işlem hacminde ise yaklaşık yüzde 584 oranında büyüme kaydedildi.

ParamKart ile en fazla harcama “Bakkallar ve Süpermarketler” sektöründe yapıldı

Param’ın açıkladığı rakamlarda büyüme oranlarıyla birlikte kullanıcıların en fazla harcama yaptığı sektörlere de yer verildi. Buna göre 2022’nin ilk dokuz aylık döneminde ParamKart ile en fazla harcama ‘’Bakkallar ve Süpermarketler’’ sektöründe yapıldı. Harcamanın en çok olduğu sektörler arasında ‘’Akaryakıt ve Yol Hizmetleri, Çeşitli Elektrik, Elektronik ve Beyaz Eşya Dükkanları ve Yazarkasa Sağlayıcıları, Bilgisayar Yazılım Mağazaları ve Aile Giyim Mağazaları’’ yer aldı.

Tarfin’den 2022-2023 tarım sezonunun ilk VDMK ihracı gerçekleşti

Tarfin, 100 milyon TL tutarında, ortalama 245 gün vadeli Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracını tamamladı.

Ortalama 245 gün vadeli 100 milyon TL’lik ihraç ile Tarfin’in toplam ihraç büyüklüğü 842 milyon TL oldu. Pasha Yatırım Bankası aracılığı ve OMG Capital Advisors danışmanlığı ile tamamlanan ihraç ile Tarfin, 71 ilde üretim yapan yaklaşık üç bin çiftçiyi kurumsal yatırımcı ile buluşturarak tarımsal girdi ihtiyacını fonladı.

Passo artık “Görme Engelsiz Marka”

Aktif Bank ve iştiraki E-Kent’in ortak markası, etkinliklerin giriş anahtarı Passo; Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü kapsamında anlamlı bir iş birliğine imza attı. BlindLook platformu tarafından geliştirilen ve görme engelsiz markaların sunduğu kapsayıcı hizmeti belgeleyen global sertifika Eyebrand’e sahip olan Passo, artık engelsiz bir biletleme deneyimi sunuyor. Bu gelişmeyle, görme engellilerin sesli komut teknolojileriyle Passo platformunu özgürce kullanabilmesi sağlanıyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 106

10 – 16 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz, aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir