FinTech alanında haftanın gündemi 111 

FinTech alanında haftanın gündemi 111 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 111

14 – 20 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

FinTech sektörünün kalbi Alanya’da attı

B3B FinTech Summit’in ev sahipliğini üstlenen Ödüyo, FinTech sektörünün liderlerini Alanya’da bir araya getirdi.

Zirve’de FinTech ekosisteminin mevcut durumu, geleceği ve yeni nesil çözümler finansal teknoloji dünyasının duayenlerinin sunumlarıyla A’dan Z’ye ele alınırken, etkinlik sonunda Ödüyo’nun iş ortaklarına 5 farklı kategoride ödüller takdim edildi.

fonbulucu, BAI Global Innovation Awards finalisti oldu

fonbulucu, dünyanın önde gelen finansal hizmet inovasyonlarının ödüllendirildiği Amerika Birleşik Devletleri merkezli Banka Yönetimi Enstitüsü tarafından düzenlenen BAI Global Innovation Awards’ta ‘Tam Entegre Yatırım Ekosistemi’ modeliyle finale kaldı.

Dgpays’den Amerikan teknoloji şirketi ZMBIZI ile iş birliği

Dgpays, Amerikalı teknoloji şirketi ZMBIZI ile uluslararası ödeme sistemlerinin de dahil olduğu önemli bir iş birliği gerçekleştiriyor. Anlaşma kapsamında Dgpays’in yenilikçi kart kabul çözümü DgPOS (SoftPOS uygulaması), ZMBIZI akıllı telefonlarında POS cihazına ihtiyaç kalmadan bağımsız bir POS uygulaması olarak kullanılabilecek. Sistemin 2023 başında devreye girmesi planlanıyor.

Webrazzi Fintech 2022’nin ilk tur konuşmacıları belli oldu

14 Aralık tarihinde Wyndham Grand Istanbul Levent’te gerçekleşecek olan Webrazzi Fintech 2022‘nin ilk tur konuşmacıları belli oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yılda da ülkemizdeki finans ve bankacılık sektörünü bir araya getirecek olan Webrazzi Fintech 2022’de sunum ve panellerin yanı sıra workshoplar da yer alacak. 3 salonda sizlerle buluşacak olan Webrazzi Fintech 2022’ye dileyenler fiziksel olarak katılabilecekken, dileyenler ise online katılım gösterebilecekler. 

Foreks Digital’da üst düzey atama gerçekleşti

Foreks Digital’da üst düzey yönetici görevlendirmesi gerçekleşti. Çağlar Sak, Foreks Digital’ın Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Direktörü olarak atandı. Çağlar Sak, Foreks Digital’ın yeni dönemdeki pazarlama ve büyüme stratejilerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konularına liderlik edecek.

Param, Destination Stars etkinliğine katıldı

Param, İstanbul’da düzenlenen Destination Stars etkinliğinin katılımcıları arasında yer aldı.

Küresel ödeme ağı altyapısıyla dünyada fintech sektöründe önemli bir konumda bulunan Thunes tarafından düzenlenen etkinlik, deneyimlere ve sektörün oyuncularını bekleyen yeni fırsatlara odaklandı.

Papara’nın yeni reklam kampanyası dijital platformlarda yayımlandı

Papara hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli finans deneyimini anlattığı yeni reklam filmini dijital platformlarda yayımladı. Reklam filmi, Papara’nın 14 milyonu aşkın kullanıcısına sunduğu ürün ve özelliklerle finansal hayatı nasıl kolaylaştırdığını anlatıyor.

Reklam filminde Papara kullanıcılarının para transferi ve ödeme işlemlerini hızlı ve ücretsiz yapabildikleri, harcamalarından anında nakit kazanabildikleri, Papara Card’ları dünyanın her yerinde güvenle kullanabildikleri vurgulanıyor.

Sodexo Grubu’na Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliği Ödülü Verildi

Sodexo, yönetim seviyesinde kadın oranının artırılması konusundaki başarısıyla 120 Fransa merkezli şirket içinde Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliği sıralamasında birinci oldu.

Bu vizyonun bir parçası olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme CEO’su Eda Uluca Özcan; Türkiye’de bu bakış açısını yansıtacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bunun sonucunda yönetici kademesinde kadın çalışan oranını yüzde 43’e ulaştırdıklarını belirtti.

Vertiv, 2023 Yılında Veri Merkezi Sektöründe Enerji Kullanımı ve Verimliliğin Öne Çıkacağını Öngörüyor

Vertiv, küresel veri merkezi uzmanları tarafından tanımlanan 2023’e yönelik beş sektör trendinden biri veri merkezinin çevre ve toplum üzerindeki etkisine yoğun şekilde odaklanma. 

Veri merkezleri artan düzenlemelerle karşı karşıya

Tüketicilerin enerji ve su talebini karşılamaya yönelik artan baskılar, her seviyedeki hükümetleri veri merkezlerine ve bu kaynakların aşırı tüketimine daha yakından bakmaya zorluyor. Veri merkezlerinin bugün küresel elektrik tüketiminin küresel elektrik tüketiminin yüzde 3’ünü gerçekleştirdiği ve 2030 yılına kadar bu oranın yüzde 4’e ulaşacağı tahmin ediliyor.  Ortalama hiper ölçekli bir tesis yılda 20-50MW elektrik tüketiyor – bu da teorik olarak 37 bin eve enerji sağlayacak bir kapasite anlamına geliyor. Vertiv uzmanları bunun 2023’te artan bir hükümet incelemesine yol açmasını bekliyor.

Bu durum bazı yerlerde hayata geçiyor. Dublin, İrlanda ve Singapur veri merkezi enerji kullanımını kontrol etmek için adımlar attı ve veri merkezi su tüketiminin –özellikle kuraklığa eğilimli bölgelerde-benzer incelemeleri tetiklemesi muhtemel görünüyor. ABD Enerji Bakanlığı’na gore evaporative soğutma sistemleri kullanan ortalama bir veri merkezinun kullanım etkinliği (WUE) kWh başına 1,8 L. Bu tür bir veri merkezi 30 mbin-50 bin kişliik bir şehrin kullandığı kapasiteye benzer şekilde günde ortalama 3-5 milyon galon su tüketebilir. Sektör, çevre dostu termal tasarımlara yönelik artan bir tercih de dahil olmak üzere kendi kendini denetlemeye ve ılımlı adımlar atmaya devam edecek. Ancak 2023, düzenleyici gözetimde artışların olacağı bir yıl olacak.

Elektronik Fiyat Etiketi’nde yeni çözüm

Securitas Technology, elektronik fiyat etiketinde devrim yaratacak yeni çözümü Nebular’ı piyasaya sundu.

Yeni nesil Elektronik Fiyat Etiketi Nebular, 15 yıl pil ömrü, az güç tüketen tasarımı ve kompakt yapısıyla bu alanda teknolojinin geldiği en iyi noktayı temsil ediyor.

Günlük operasyon içinde zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile tek bir merkezden, saniyeler içinde tamamlanıyor. Aynı zamanda raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Etiket değiştirme için ayrılan iş gücü farklı alanlara yönlendirilerek operasyonel verimlilik artışı sağlanıyor.

Elektronik Fiyat Etiketi, fiyat güncellemesinin yanı sıra raf yönetimi, sipariş toplama, promosyon kampanyaları için de kullanılabiliyor. Hızlı fiyat değişikliğine imkân verdiği için, sık kampanya yönetimi yapan indirim marketleri ya da kozmetik mağazaları gibi perakendecilerde karlılık ve rekabette ciddi avantajlar sağlıyor. Merkezi yönetim sayesinde insani hatalar da en aza iniyor. Elektronik Fiyat Etiketi, ürün sergilemeyi de şık hale getiriyor. Etiket yönetmeliğine uyumu artırıyor. Ayrıca kâğıdın yazıcısı, toneri, raf düzenlemesi gibi işletim giderleri de son buluyor.

Finansal Servis Platformu Wamo, Türkiye’de

İngiltere ve Avrupa’da KOBİ’lere ve girişimcilere finansal yönetim hizmeti sunan wamo, şimdi de Türkiye pazarında, yurt dışına açılan ve açılmak isteyen girişimcilere çözümler sunacak.

Kullanıcılar wamo üzerinden şirket kurulumu ve kurumsal Euro ve Sterlin hesabı açma başvurusunu sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede kolay bir şekilde gerçekleştirebilirken, 48 saat içerisinde ticari faaliyetlerine başlayabilecek. Böylece çok kısa bir süre içerisinde ürün ve hizmetlerini İngiltere merkezli bir şirket üzerinden müşterilerine sunmalarının yanı sıra tüm dünyaya açılma fırsatı yakalayacak.

TurkNet’e yeni CTO Doğan Aydın oldu

TurkNet, Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CTO) olarak; bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden Doğan Aydın’ı atadığını duyurdu. 

Geçmişte TMOB, Hepsiburada ve Teknosyon gibi kuruluşlarda B2B ve B2C alanda farklı yazılım çözümlerinden, mobil uygulama geliştirmeye kadar çeşitli pozisyonlarda görev yapan Doğan Aydın, TurkNet Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak yeni görevine başladı.  

FinTech alanında haftanın gündemi 110

14 – 20 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir