FinTech alanında haftanın gündemi 110

FinTech alanında haftanın gündemi 110 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 110

7 – 13 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Moka, tahsilat platformu Mahsupp’u hayata geçirdi

Türkiye İş Bankası’nın ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren iştiraki MOKA Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş., bayilik sistemiyle çalışan üye işyerlerinin, ödeme alma ve tahsilat süreçlerini kolayca yönetebilecekleri işlem paneli Mahsupp’u hayata geçirdi.

GTech, hizmet ağına Orta Doğu bölgesini de dahil etti

Avrupa’nın farklı ülkelerindeki müşterilerine hizmet veren teknoloji firması GTech, bu sene Ekim ayında Dubai ofisini faaliyete geçirerek ürün ve hizmet ağına Orta Doğu bölgesini de dahil etti.

GTech CEO’su Mine Taşkaya, GTech’in finansal ürün portföyünü bu coğrafyanın ihtiyacına göre yerelleştirerek, bölge ülkelerinin ihtiyacını karşılayacak yeni ürünler geliştirmeyi de hedeflediklerini belirtti.

BDDK, Elektronik Bankacılık Hizmetlerine yönelik Taslak Genelge yayımladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Elektronik Bankacılık Hizmetlerinde ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasında Kimlik Doğrulama ve İşlem Güvenliği için Sağlanması Gereken Kriterler Hakkında 2022/2 Sayılı Genelge Taslağını yayımladı.

Yayımlanan taslak genelge kapsamında, Elektronik Bankacılık Hizmetlerinde ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasında Kimlik Doğrulama ve İşlem Güvenliği için Sağlanması Gereken Kriterler belli oldu.

Genelgede, “15/03/2020 tarihli ve 31069 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin (BSEBY) 34 ve 35 inci maddelerinde elektronik bankacılık hizmet kanallarında kimlik doğrulama ve işlem güvenliğinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği ve bu kanallar üzerinden gerçekleştirilecek işlemler için hem banka hem de müşteriler için inkâr edilemezliği ve sorumluluk atamayı mümkün kılacak teknikler kullanılması gerektiği düzenlenmekte olup, BSEBY’nin 38 inci ve 39 uncu maddelerinde ise internet bankacılığı ve mobil bankacılık dağıtım kanalları özelinde bu hususlara ilişkin ilave hükümlere yer verilmiştir” dendi.

ÇözümTR, FTIHUB ekosistemine dahil oldu

“All City Service One Platform” konseptiyle şehirler için dijitalleşme hizmeti sunan ÇözümTR, fintek ekosistemdeki oyuncuları bir araya getirerek güçlü iş birliktelikleri oluşturmayı ve inovatif projeler yaratmayı hedefleyen FTIHUB ekosistemine dahil oldu.

Tüketicinin satın alma gücü artıyor

Global olarak tüm ekonomilerde enflasyon tırmanırken finansmana ulaşmak zorlaşıyor. Tüketici satın alma gücü de hem gelişmiş hem gelişmekte ülkelerde önemli bir düşüş yaşıyor.

Paynet de birçok ödeme çözümüyle tüketiciye alternatif finansman sağlayarak satın alma gücünü artırıyor.

Tüm dünyada yükselen enflasyon en çok tüketicilerin satın alma gücünü olumsuz etkiliyor. Bu yıl Dünya Ekonomi Forumu sonrasında yayınlanan raporda da en çok dikkat çekilen gelişme buydu. Rapor, “Gıda ve enerji fiyatlarındaki artışla birlikte arz ve talep dengesindeki bozulmanın ülke ekonomilerinde küçülmeye, enflasyonda da tırmanmaya ve satın alma gücünde düşüşe neden olduğunu” vurguluyor.

Bunu Avrupa’nın en büyük ekonomilerinde görmek mümkün. İngiltere pazarı için Deloitte Tüketici Güven Endeksi tüketicinin harcama gücünün düştüğünü net olarak ortaya koyuyor. Endekse göre geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinden itibaren başlayan düşüş, bu yılın üçüncü çeyreğinde de devam etti ve eksi yüzde 20’ye ulaşarak yeni bir rekor kırdı. GfK’nın Almanya için yaptığı benzer çalışmada da Ekim 2022’de tüketici güveni eksi 42,5’e düştü.  Avrupa’nın en büyük ekonomisinde satın alma güven endeksi düşerken gelir beklentileri de azalıyor. Uluslararası kurumlar ve araştırma şirketleri enflasyondaki yükselişin devam edeceğini, satın alma gücü ve güven endeksindeki düşüşün 2023 ilk yarısına kadar düşeceğini tahmin ediyor.

Paribu, Bahçe Galata’nın ana sponsoru oldu

Üstlendiği sponsorluklarla kültür ve sanatı desteklemeyi hedefleyen Paribu, şimdi de tiyatro dünyasının yeni topluluklarından Bahçe Galata’nın ana sponsoru oldu. Oyuncu ve oyuncu adaylarını desteklemek, tiyatroseverlere özgün eserler sunmak amacıyla kurulan Bahçe Galata, 2021 yılının eylül ayından beri Galata’daki kendi sahnesi, Alan Kadıköy ve farklı şehirlerde turnelere çıkarak seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Tosla ve Help Steps iş birliği yaptı

İş birliği sayesinde Toslalılar hem sağlıklı yaşamak için adım atıyor hem de sosyal sorumluluğunu yerine getirme imkânı buluyor.

Help Steps ile yapılan iş birliğiyle Tosla kullanıcılara iki yeni teklif sunuyor. “Tosla ile Help Steps’te 15 TL Kazan” teklifinde her ay en az 15 gün boyunca 10 bin ve üzeri adım atan ve ay boyunca en çok adım bağışı yapan ilk 5 bin yeni Tosla kullanıcısı 15 TL ve ilk 5 bin mevcut Tosla kullancısı ise 7,5 TL Tosback kazanıyor.

Tarfin, 50 milyon TL nominal tutarlı ikinci tarım kira sertifikası ihracını tamamladı

Geçtiğimiz temmuz ayında İslami Finans ilkelerine uygun olarak hayata geçen ilk Tarım Kira Sertifikası (Sukuk) ihracını gerçekleştiren Tarfin, 9 Kasım tarihinde ikinci sukuk ihracını tamamladı. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Ziraat Yatırım Menkul Değerler ile yapmış olduğu iş birliği ile 210 gün vadeli ve 50 milyon TL tutarlı sukuk ihracına imza atan Tarfin, böylece sürdürülebilir tarıma verdiği desteği bir kez daha göstermiş oldu.

UPTION ve Mastercard, kullanıcıları için güçlerini birleştirdi

Mastercard, UPT’nin mobil uygulaması olan UPTION, kullanıcılarına tüm yurt dışı Mastercard logolu kartlara para transferi, hesaptan hesaba para transferi ve kart kullanımı çözümleri sunuyor. UPTION kullanıcıları mobil uygulama üzerinden yurt dışı para transferlerini Mastercard çözümleriyle ile daha fazla ülkeye ve yeni gönderim türleri ile gerçekleştirebiliyor.

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard ve global para transferinin yenilikçi mobil uygulaması UPTION, müşterilerinin tüm dünyada kullanabilecekleri ve kur farkından etkilenmeyen ön ödemeli temassız kartı UPTION Kart için iş birliği yaptı. UPTION ile Mastercard Ödeme Şeması’na sahip olan UPTION Kart, döviz cinsi bir hesaba bağlanarak kur farkından etkilenmeden tüm dünyada kullanabiliyorlar.

ABD’den Çin’e kadar para transferi

Mastercard’ın para transfer ürünü Cross-Border Services ile çalışmaya başlayan UPTION, bu sayede kullanıcıların tüm kartlara para transferi yapabilmelerinin önünü açıyor. Mastercard ve UPTION yaptıkları bu iş birliğiyle Türkiye’de ödeme hizmetleri ve elektronik para sektöründeki bir ilki gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte, Mastercard’ın Moneysend servisi ile UPTION kullanıcılara, tüm dünyadaki Mastercard logolu kartlara para transferi yapılabilmesi imkanını sunuyor. Kullanıcılar UPTION uygulamasına girerek sadece para göndermek istedikleri alıcının adı, soyadı ve kartlarının ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasıyla işlemlerini gerçekleştirebilirken, alıcı da maksimum 30 dakika içinde parasını kartında görebilir hale geliyor. Alıcı bu parayı ATM’den çekebileceği gibi, isterse kartlı alışverişlerinde kullanarak harcama yapabiliyor.

Düşük maliyet, hızlı ve kesin çözüm

Yurt dışına para gönderme işlemi banka uygulamaları ya da şubeler aracılığıyla gerçekleştirilirken birçok bilgiye ihtiyaç duyuluyor. Alıcının adı, soyadı, bankası, banka hesap numarası, ülkesi, Swift kodu gibi birçok bilgiye ihtiyaç duyulmasının yanı sıra yüksek maliyet ve işlemin gerçekleşme zamanının net olmaması bugünkü para transferi çözümlerinin zorlukları arasında.  UPTION ile tüm bu sorunlar ve zorluklar ortadan kalkıyor. Mevcut çözümlere kıyasla daha düşük maliyetle ve hızlıca para transferi yapılmasını sağlayan UPTION, sürpriz maliyetleri olmaması sayesinde yurt dışı para transferi konusundaki en büyük sorun olan bilinmezlikleri de ortadan kaldırıyor.

“Google Think FinTech Dubai 2022” etkinliğine, Türkiye’den katılan tek marka Param oldu!

Fintech sektörünün geleceğinin konuşulduğu Google Think FinTech Dubai 2022 etkinliği, 7-8 Kasım tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirildi. Sektörün lider markalarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, “Türkiye’nin en büyük fintech kuruluşu” olarak takdim edilen Param da yer aldı.

Param Danışma Kurulu Başkanı John Yanyalı, Google Think FinTech Dubai 2022 etkinliğinde yaptığı konuşmada, durgunluk zamanlarında yatırımları yönetme stratejilerinden bahsetti. Yeni düşüncelere açık olmanın önemine değinen John Yanyalı, şirketlerin uzun vadede pozisyonlarını koruyacak adımlar atması gerektiğini söyledi. Yatırım arayan şirketlere seslenerek, “Sadece rüya satmayın, veri satın. Yatırımcılara bir fırsat sunun” diyen Yanyalı, “Bir durgunluk olsun ya da olmasın, yatırımcılarla ilişkinizi başlatmak ve beslemek akıllıca bir karardır” şeklinde konuştu.

NEOHUB Girişim Hızlandırma Programı ilk mezunlarını verdi

DenizBank’ın yeni nesil iştiraki NEOHUB’ın Girişim Hızlandırma Programı, altı aylık yoğun bir çalışmanın ardından Demo Day ile mezunlarını vererek, start-up ekosistemine altı yeni girişim kazandırdı.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve NEOHUB Genel Müdürü Gürhan Çam’ın girişim ekosistemine yönelik değerlendirmelerde bulunduğu etkinlikte, basketbol oyuncusu ve melek yatırımcı Sinan Güler ve Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek gibi isimler de yer aldı.

NEOHUB Girişim Hızlandırma Programı’ndan Mezun Olan Girişimleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ekon Teknoloji: Yenilikçi teknolojiler kullanarak banka ve aracı kurumlara algoritmik işlem çözümleri sunuyor.

Fon Radar: Küçük ve orta boy işletmelerin nakit akışlarını yönetmek için onları finans kurumları ile buluşturuyor.

SenkronData: Markaların ve perakende satıcıların gelirlerini artırabilmek için online mecralardan topladığı veriler ile pazarı ve rakipleri gerçek zamanlı analiz ederek analitik çözümler sunuyor.

STETO: Diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, dil ve konuşma terapisti, mentor ve profesyonel koç alanlarında uzmanlara ulaşmanızı sağlayan platform üzerinden seçtiğiniz uzmanla randevu oluşturulup online görüşme sağlanabiliyor.

Varsapp: Kullanılmayan eşyaların kiraya verilebildiği, aynı zamanda ihtiyaç duyulan ürünlerin kişiden ve markalardan kiralanabildiği bir platform özelliği sunuyor.

Walkers: Kullanıcılarına daha fazla hareket etmek ve sağlıklı bir hayata adım atmak için gereken motivasyonu, partner olduğu firmalara ise promosyon yapma imkânı ve alternatif pazarlama kanalı sunan, oyunlaştırma içeren sağlık & fitness uygulaması olarak konumlanıyor.

Metaverse Bankacılığında Müşteri Deneyimi Nasıl Olacak?

Teleperformance’ın Müşteri Deneyimi Araştırma Merkezi CX LAB tarafından ABD’deki tüketicilerin metaverse’e yaklaşımını ortaya koymak üzere gerçekleştirdiği araştırmaya göre 10 katılımcıdan 7’si metaverse’te deneyimler yaşamak istiyor.

İnternetin sıradaki evrimi olarak ifade edilen metaverse, markalar için de tüketicilere ulaşmanın yeni evreni olarak; müşteri deneyiminde markalara altın fırsatlar sunuyor. Müşteri deneyiminin merkezi metaverse ile avatarlar, yapay zeka, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileriyle oluşturulan sanal dünyalara kayıyor. Bu yeni dünya sadece oyun, eğlence ve sosyalleşme alanlarını değil; regülasyonun ve kuralların daha katı olduğu sektörleri de dönüştürme potansiyeline sahip. Bu bağlamda metaverse temelli yeni nesil kullanıcı deneyimini en somut şekilde yaşayabileceğimiz sektörlerden biri de finans olacak.

Metaverse bankacılığına geçiş süreci nasıl olacak?

Gelecekte tüm bankacılık işlemleri metaverse evrenine taşınabilir ve şu an alıştığımız bankacılığın anlamı tamamen değişebilir, fiziksel olarak yapılan bütün işlemler ortadan kalkabilir. NFT, blockchain teknolojisi ve kripto paralar bankacılığın vazgeçilmez bir parçası haline gelebilir. Benzer süreçleri yakın geçmişte birçok kez deneyimledik; 20 sene önce internet bankacılığı, 10 sene önce mobil bankacılık hayatımıza nasıl girdiyse metaverse bankacılığı için de böyle bir süreç bankaları bekliyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 109

31 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir