FinTech alanında haftanın gündemi 109

FinTech alanında haftanın gündemi 109 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 109

31 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintechtime Kasım Aralık 2022 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Kasım & Aralık 2022 Sayısı Çıktı.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

FinTech Girişimleri Rekabete Hazır

Ülkemizin Finansal Teknoloji ekosisteminin bel kemiğini oluşturan Ödeme ve Elektronik Para kuruluşlarının sayısının 74’e ulaştığını sizlere duyurmuştuk. 21.08.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile T.C. Merkez Bankası tarafından 16 kuruluşa verilen faaliyet izni ile birlikte sektör, benzersiz bir rekabet ortamına girmeye hazırlanıyor. FinTech’ler için paylaşılan pastanın sabit kaldığı, benzer çözüm ve ürünler üzerinden rekabetin ilerlediği günümüzde, tüm gözler birleşme ve satın alma olasılıkları üzerine yoğunlaşmış durumda. Sektörü büyütecek inovatif ürün ve çözümlerin hayata geçirilmesi kritik bir noktada. FinTech’ler için inovasyon ve rekabeti artıracak yol açık bankacılık ve servis modeli bankacılığı iş modelleri üzerinden bankacılık ekseninde sunulacak ürün ve çözümler üzerinden geçiyor. 

Türkiye’nin FinTech Girişimleri Ordusu 

Bu sayıda sizler için Ödeme ve Elektronik Para kuruluşları odağında bir dosya konusu kaleme aldım. Yakın dönem düzenlemeleri hatırlatırken, ülkemizin Finansal Teknoloji ekosisteminin bel kemiğini oluşturan 74 kuruluşun faaliyet alanları ile birlikte teknik bilgilerinden oluşan bir çalışma hazırladım. Geçmişten günümüze hem teknik hem de yapısal değişikliği detaylı görmek isteyen okurlarımıza 2019 yılı sonbahar sayımızı tekrar okumalarını öneriyorum…

Bu sayımızda Turan’ın Kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar’ı kapağımıza taşıdık. Türk Devletleri arasında fiziki dünya için tasarlanan para transferi sürecini dijital dünyaya taşımayı hedefleyen Turan’a başarılar diliyorum.  🚀

Röportaj fırsatı bulduğum;
PAYTR CEO’su Tarık Tombul, Lidio CEO’su Emre Güzer, Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yuce, Architecht İK, Yönetişim ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şule Hatun Avşaroğlu, İnfina Yazılım A.Ş. Genel Müdürü Yıldırım Nejat Özek, FTIHUB Kurucusu Kutay Yalınkılınç’a teşekkür ederim.

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ve dMags üzerinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim. 🙋‍♀️

Papara ve Etstur iş birliği ile kartsız ödeme kolaylığı başladı

Papara ile Etstur arasında kartsız ödeme işbirliği gerçekleşti.

Papara ve Etstur arasında yapılan işbirliği kapsamında Papara kullanıcıları, kart bilgisi girmeden tatil ürünü satın alabilecek. Kullanıcılar, Papara’nın Checkout ürünü ile Etstur’da hızlı ve kolay bir şekilde ödemelerini gerçekleştirebilecek. Kullanıcılar dilerse Papara QR kodu okutarak da ödeme işlemini tamamlayabilecek.

Hepsipay yenilendi

Hepsiburada’nın hızlı, güvenli ve avantajlı ödeme yapma imkânı sağlayan alışveriş arkadaşı Hepsipay’de yeni bir dönem başladı.

Hepsipay, E-ticaret sektöründe ilk “sonradan ödeme çözümü” olarak sunduğu Hemen Al Sonra Öde hizmeti ile kullanıcılara önceden tanımlanmış olan özel limit dâhilinde, alışverişlerini diledikleri zaman yapıp, ödemelerini bir ay sonraya erteleme imkânı veriyor. Hemen Al Sona Öde ürünü sayesinde Hepsiburada müşterileri kart limitlerini dert etmeden, ihtiyaçlarına ertelemeden sahip olabiliyor, ödemelerini ise bir ay sonra ister peşin olarak ister 12 aya varan taksitle yapabiliyorlar. Hepsipay kullanıcıları Hepsiburada içerisindeki yeni Hepsipay sayfasından kendilerine tanınan limiti anında öğrenebiliyor ve kullanabiliyor.

Hemen Al Sonra Öde ile kredi kartlarında kullanılabilir limiti yeterli olmayan müşteriler de, Hemen Al Sonra Öde sayesinde hem ihtiyaçları olan alışverişlerini ertelemek zorunda kalmıyor, hem de indirim dönemlerinden faydalanabiliyorlar.

Hepsipay kullanıcıları hesaplarına ait tüm detayları ve yaptıkları işlemleri Hepsipay sayfasından kolayca takip edip yönetebiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca çeşitli kampanyalardan Hepsipay Papel kazanıp, kazandıkları Papelleri hesaplarında takip edebiliyor ve alışverişlerinde harcayabiliyor.

Selim Güsar Yönetim Kurulu Üyesi olarak Bakiyem’e Katıldı

Sektörün duayen isimlerinden olan ve BKM’nin eski GMY’si, MOKA’nın Eski Genel Müdürü Selim Güsar Yönetim Kurulu Üyesi olarak Bakiyem.com ailesine katıldı. 

Selim Güsar yatırım süreçleri, global süreçlerin yönetilmesi, hızlandırılması ve yeni iş alanlarının geliştirilmesinde yardımcı olacak.

Paribu Cineverse reklam kampanyası izleyiciyle buluştu

Paribu, sinema deneyimini bir adım öteye taşıma hedefiyle, CGV Mars Cinema Group ile Paribu Cineverse’e imza attı. Sinemanın büyüsünü ve değerlerini koruyarak yarının sinemasını yaratmayı amaçlayan Paribu, bu doğrultuda hazırladığı ilk Paribu Cineverse reklam kampanyasını izleyiciyle buluşturdu.

Sinema ile özdeşleştirilen duyguları ve geçmiş deneyimleri hatırlatmayı hedefleyen kampanya filmleri, “sinema seyircilerini” merkeze alıyor ve herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği seyirci profillerine yer veriyor. Animasyon türünde hazırlanan reklam filmleri, sinema izleyicisini tekrar salonlara davet eden bir çağrı niteliği de taşıyor.

ParamTech “Processing” ürünü ile en kaliteli kart operasyonunu sunuyor

Fintech kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yenilikçi ürünleri bir arada sunabilen ilk ve tek teknoloji markası olan ParamTech, özellikle kart operasyonlarını gerçekleştirebilmeyi mümkün kılan “Processing” ürünü ile fark yaratıyor. Finansal teknoloji alanına öncülük eden Param’ın hayata geçirdiği ParamTech markası, fintech girişimlerinin faaliyetlerine başlayabilmeleri için gerekli olan teknoloji ihtiyaçlarını karşılıyor.

ParamTech’in 250 kişilik teknoloji ekibiyle verdiği hizmetlerin başında kesintisiz, hızlı ve güvenli “Processing” ürünü bulunuyor. Finansal teknolojinin deneyim gerektiren en zorlu alanlarından birisi olan “Processing” ile kart operasyonlarını yapabilmek mümkün oluyor. Global finans kuralları ve kart markalarının kendi dinamikleri çerçevesinde sürekli değişen altyapıyı yönetebilmek, oldukça derin ve detaylı uzmanlık gerektiriyor. Sektörde çok az bulunan bu uzmanlığa sahip olan ParamTech, firmaların teknoloji ve tecrübe maliyetlerini azaltmasına destek oluyor.

Hayhay’ın yeni Genel Müdürü Buğra Sönmez oldu

İnovatif fintech çözümleri ve geniş ürün portföyü ile sektöre liderlik eden Türkiye’nin ilk e-para şirketlerinden Birleşik Ödeme’nin yatırımcıları arasında yer aldığı Hayhay’ın Genel Müdürü Buğra Sönmez oldu. Hayhay, yeni dönemde faaliyetlerine, telekom, teknoloji ve ödeme sistemleri sektörlerinin deneyimli ismi Buğra Sönmez’in liderliğinde devam edecek.   

iyzico Cep POS, cep telefonu ve tabletleri POS’a dönüştürüyor

iyzico, üye iş yerleri için yeni bir hizmeti daha devreye aldı: “iyzico Cep POS”. iyzico Cep POS sayesinde, üye iş yerleri POS cihazına ihtiyaç duymadan, Android işletim sistemli akıllı cihazlardan  NFC ile ödeme alarak, cep telefonu ve tabletleri POS’a dönüştürüyor.

iyzico Cep POS, mağazada kasa harici herhangi bir yerden tablet ve cep telefonu ile temassız özellikli banka ve kredi kartlarından ödeme almayı mümkün hale getiriyor.

QNBEYOND Hızlandırma Programı 4. dönem girişimleri mezun oldu

QNBEYOND Hızlandırma Programı 4. Dönemi 27 Ekim Perşembe günü online olarak düzenlenen ‘Demo Day’ etkinliği ile son buldu.

Programa katılan sekiz girişimin yatırımcılar, potansiyel iş ortakları ve ekosistemin geri kalan aktörleriyle buluştuğu Demo Day’de dikkat çekici iş birlikleri ve büyüme oranları paylaşıldı.

QNBEYOND Hızlandırma Programı’nın 4. dönem mezunu olan sekiz girişimin program boyunca gösterdikleri gelişimler şöyle gerçekleşti;

Ekos.ai: Profesyonellere ve şirket çalışanlarına gerçek zamanlı networking deneyimi sağlayan yapay zeka destekli sanal etkinlik platformu Ekos.ai, program boyunca ekibini Amerika’da büyütmeye devam etti. İçlerinde Harvard Business Alumni, Marka Konferansı 2022 gibi 30’dan fazla önemli organizasyonu müşterisi olarak platorma kazandırdı.

Emlaksat: Evini satmak isteyenlerle dijital platformu üzerinden uçtan uca servisler sunan, Türkiye’nin ilk sabit hizmet bedeli ile çalışan, teknoloji tabanlı, online gayrimenkul danışmanlığı şirketi Emlaksat, faaliyete başladığı 15. ayda 100 milyon TL’lik bir satış hacmi yakaladı. Program boyunca müşteri sayısını %600 büyütürken, müşteri edinme maliyetini de %50 oranında düşürdü. QNB Finansbank ve iştirakleriyle de üç farklı proje gerçekleştirdi.

FirstBatch: Kullanıcıların kendi açık verisini yapay zeka ile bir merkeziyetsiz kimliğe dönüştürüp her türlü blockchain uygulamasını kişiselleştiren protokol FirstBatch, program sonunda aralarında QNBEYOND Ventures, Paribu Ventures, Foresight Ventures, Signum Capital, Animoca Brands Forj Network, MEXC Global’ın yanı sıra Coinbase ve HashKey’den melek yatırımcıların da katıldığı turda 30 milyon dolar değerleme ile tohum öncesi yatırım turunu kapadı. Program boyunca 20’nin üzerinde farklı uygulama ve protokolle iş geliştirildi ve 120 binin üzerinde kullanıcının sosyal medya hesapları yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildi.

Hockeystack: SaaS şirketlerinin tüm verilerini tek bir yerde toplayan ve görselleştirmesini sağlayan bir analitik girişimi Hockeystack, program boyunca iyileştirdikleri büyüme operasyonlarıyla aylık 1 milyon görüntülenme ve 6 bin tıklamaya ulaşmayı başardı. Bu gelişmeler sayesinde program boyunca aylık tekrar eden gelirlerini 26 kat arttırmayı başaran girişim Amerika’ya operasyonlarını taşıdı.

Tamamlıyo: Sigorta şirketleri ile dijital işletmeleri uçtan uca entegre eden sigorta girişimi Tamamlıyo, programdan mezun olurken müşterisi Easy Travel’dan 30 milyon değerleme ile yatırımını açıkladı. Program boyunca 19 API geliştirip, 80 partnerle anlaşan Tamamlıyo, 15.600 poliçe sorgulamasını sisteminden geçirdi. Aynı zamanda QNB Finansbank ailesinden Cigna Finans, Mono ve Kiralarsın ile iş birliklerini açıkladı.

Transferchain: Blokzincir, kriptografi ve bulut teknolojilerini birleştirerek kullanıcıların; gizli ve güvenli veri transferi, depolama, yedekleme yapmasını ve mesajlaşmasını sağlayan girişim Transferchain, bugüne kadar toplam aldığı yatırımı 1.2 milyon dolar olarak açıklarken, Avrupa, Amerika, Latin Amerika ve Türkiye’den 40’dan fazla kurumu müşteri olarak sisteme dahile ettiklerini belirtti. Program boyunca büyümesini hızla artıran Transferchain, aynı dönemde Amazon Web Services Küresel Güvenlik ve Uyum Girişimi 2022 yarışmasını kazandı.

Radius: Etkileşime geçilmek istenilen hedef kitleyi, mevcut yaşam tarzlarını, tercihlerini ve kitlenin önceliklerini yapay zeka ile analiz ederek ticari büyüme ve etkileşim stratejisi oluşturan bir girişim Radius, gayrimenkul şirketlerine performans analizi ve performans iyileştirme çözümleri sunuyor.  Birleşik Krallık’taki müşterilerinden birine 3 ayda ziyaretçi ve satış hacminde %488 artış sağladığını belirten ekip, QNB Finansbank ve iştirakleriyle de işbirlikleri geliştirdi.

VenueX: Markaların fiziksel mağazalarına ait işletme, ürün/stok ve satış verilerini Google, Facebook, Yandex ve Apple gibi global platformlara gerçek zamanlı entegre eden bir pazarlama ve reklam teknolojisi girişimi VenueX, Demo Day’de açıkladığı 750 bin dolarlık tohum yatırımına Re-Pie Asset Management liderlik ederken, tura Akiş ve Kalyon VC de katıldı. Şu anda 80’e yakın marka ve bu markalara ait 30.000’e yakın mağazada kullanılan yerli girişim; Kiğılı, Oxxo, Vitruta ve Boyner gibi önemli perakende markalarıyla birlikte çalışıyor. Öte yandan verileri gerçek zamanlı paylaştığı isimler arasında ise Google ve QNB Finansbank iç girişimlerinden Mono da yer alıyor.

MediaMarkt Startup Challenge yarışmasının kazananları belli oldu

MediaMarkt’ın perakende sektörünün geleceğine yön verecek girişimcileri desteklemek için başlattığı MediaMarkt Startup Challenge yarışmasının kazananları belli oldu. 51 ülkeden 205 farklı girişimin değerlendirildiği yarışmanın kazananı, dijital dünyayı ve veri destekli kişiselleştirmeyi bir araya getirerek gerçek zamanlı müşteri deneyimini iyileştiren Oriient oldu. Yarışmada ikinciliği Varsapp, üçüncülüğü ise Vouchery.io aldı.

FinTech alanında haftanın gündemi 108

24 – 30 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz, aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir