FinTech alanında haftanın gündemi 26

FinTech alanında haftanın gündemi 26 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 26

19 – 26 Ekim 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Thodex üçüncü yaşını kampanyalarla kutladı. 

Thodex üçüncü yaşını özel bir çekiliş ve 360 derece iletişim kampanyasıyla kutladı.

Octet deneyimini Türkiye’ye taşıdı.

65 ülkede faaliyet gösteren Avusturalya merkezli ödeme kuruluşu Octet, şirketlerin nakit akışını hızlandırıp globalde 3 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşarak, deneyimini Türkiye’ye taşıdı.

Param’dan insha’ya 23.2 milyon TL’lik yatırım geldi.

Türkiye’nin ilk dijital bankası olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Param’dan insha’ya 23.2 milyon TL’lik yatırım geldi.

Param, Albaraka Türk tarafından iki yıl önce Avrupa’da kurulan dijital banka insha’nın yatırımcıları arasına katıldı. Param, insha’ya 232 milyon TL değerleme üzerinden 23.2 milyon TL tutarında bir yatırıma imza atmış oldu.

TransferGo Visa ile iş birliği yaptı

Para transferi şirketi TransferGo, tüketicilerin gerçek zamanlı uluslararası para transferlerini kredi ve banka kartlarına da alabilmeleri için , dijital ödeme alanında dünya lideri olan Visa ile iş birliğine gidiyor.

Papara 5 milyon kullanıcıya ulaştı

Papara, henüz dördüncü yılında 5 milyon kullanıcıya ulaştı ve 5 Milyonuncu kullanıcısı Ahmet Kaan Erol’un tüm eğitim giderlerini üstlendi.

Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 5 Milyonuncu kullanıcı Ahmet Kaan Erol’u Kocaeli’ndeki evinde ziyaret ederek Papara Black Card’ını bizzat takdim etti. 

VakıfBank’tan QR kodlu bir yenilik daha geldi. 

VakıfBank Mobil uygulaması kullanan müşteriler artık başka banka ATM’lerinden de QR kodla para çekebilecek. Projeye dâhil olan diğer banka müşterileri de VakıfBank’ın Türkiye genelindeki 4 bini aşkın ATM’sinden yararlanabilecek.

Tüketici ve Yeni Gerçeklik raporu yayımlandı

KPMG’nin üç ay arayla hazırladığı ikinci Tüketici ve Yeni Gerçeklik raporu, pandeminin tüketim davranışlarını nasıl değiştirdiğini gösteriyor.

KPMG’nin yaptığı araştırmanın sonucuna göre dünyada artık yeni bir tüketici modeli var: Finansal kaynaklar açısından daha kısıtlı ve dikkatli, dijital teknoloji kullanımında daha cesur ve ilerici, karar verirken daha seçici

Dijital Kredi ParamKredi Lansmanı yapıldı

Dijital kredi ParamKredi lansmanı yapıldı. Dijital finansman şirketi TURK Finansman A.Ş., ParamKredi ile e-ticarete yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Visa ve TOBB Harcamalar Araştırması Yayımlandı

Visa ve TOBB Harcamalar Araştırması’na göre, Mart-Mayıs aylarında daralan Türkiye’deki kartlı harcamalar, hızlı toparlanma sürecine girdi.

Kartlı ödemeler, Ağustos ayının son haftası itibarıyla 2019 seviyesinin %18 üzerinde gerçekleşti. Araştırmada ayrıca, İsveç ve İtalya’nın harcama verileriyle Türkiye’ninkiler kıyaslandı. Türkiye’nin bu süreci Avrupa’ya kıyasla daha az hasarla geçirdiği ve sektörlerin daha hızlı biçimde toparlandığı dikkat çekti. 

Bitpanda ve Raiffeisen Bank International ortaklık kurdu.

Yatırım platformu Bitpanda, blockchain birlikte çalışma özelliğine sahip olan teknoloji uygulaması Pantos’un Raiffeisen Bank International’ın teknolojik e-para çözümü olan RBI Coin üzerinde uygulanması için ortaklık kurduklarını duyurdu.

Nettahsilat’ta 9 ayda 24.5 Milyar TL’lik işlem gerçekleşti

Eçözüm Bilgi Teknolojileri’nin “Visa Avrupa” çözüm ortakları listesinde ödeme altyapı sağlayıcısı olarak yer alan ürünü “Netahsilat” üzerinden gerçekleştirilen ödemeler 2020’nin ilk 9 ayında da rekor kırdı.

iyzico, logosunu ve kurumsal vizyonunu yeniledi

Sanal POS hizmetiyle e-ticaret dünyasında yeni kapılar açmak için 2013 yılında yola çıkan finans teknolojileri şirketi iyzico, yeni “future flow” imgesi ile vizyonunu genişletiyor ve milyonlarca tüketiciye internet alışverişlerinde daha kolay bir deneyim sunuyor.

Akıllı İşlemlerin Yeni Özellikleri kullanıma sunuldu.

Garanti BBVA Mobil’de yer alan Akıllı İşlemler üzerinden Harcadıkça Biriktir, Otomatik Altın Biriktir, Vadeli Hesaba Düzenli Para Aktar ve Fatura Öde özellikleri kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Softtech, Softtech Ventures’ı kurdu.

Softtech, fikri, hayali ve tutkusu olan girişimcilerin topluma değer yaratacak girişimleri desteklemek amacıyla Softtech Ventures ’ı kurdu.

Migros, Mkolay uygulamasına yenilikler getirdi.

Migros, Mkolay uygulamasına yenilikler getirdi. Müşteriler, mağazada alışveriş yaparken ürünlerin barkodunu cep telefonlarındaki uygulama ile okutup, ödemesini 30 saniyede jet kasalardan yapabiliyor. Migros, böylece içinden geçtiğimiz hassas dönemde tamamen temassız alışveriş ve ödeme deneyimi sunuyor. 

Cep Telefonları POS Oluyor

Türkiye’de ilk defa, tutar bağımsız her işlem Akbank Cebe POS ile anında temassız veya QR ile yapılabilecek. Akbank’ın yeni POS uygulaması ‘Cebe POS’ ile 250 TL üzeri temassız işlemler de şifre girilerek yapılabilecek.

insha Ventures Faaliyetlerine Başladı

Müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler getirecek teknolojileri ve uygulamaları araştıran, değerlendiren, test edip hayata geçiren insha Ventures, finansal teknolojiler (fintech) projelerini geliştirmeyi ve bunları yöneterek büyümeyi hedefliyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 25

2 – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir