Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı Yayında.

Bu sayıda sizler için “2018’den 2019’a Yükselen Değerler” ile “2019’un Blockchain Trendlerini ve ” Blockchain Alanında Beklenen 12 Gelişme” konularını ele aldım.

Yayın Koordinatörlüğünü üstlendiğim Fintechtime Dergisi’nde aynı zamanda Turkcell CIO’su Serkan Özdemir, Gelecek bilimci Yazar Gerd Leonhard, UIPath Türkiye Genel Müdürü Tansu Yeğen, MOKA Genel Müdürü Selim Güsar, McAfee Türkiye Ülke Müdürü Hakan Uzun, Gelecekhane Kurucusu Halil Aksu, MyGini Kurucu ve Ceo’su Mehmet Sezgin, Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır, MediaMarkt Türkiye Pazarlama Dirktörü Çağanur Atay Uçtu ile gerçekleştirdiğim röportajlar da bulunuyor.

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergilik uygulaması üzerinden erişilebiliyor.

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı konu başlıkları ve “2019’un Blockchain Trendlerini ve ” Blockchain Alanında Beklenen 12 Gelişme” konuları yazımda sizi bekliyor.

Fintechtime Dergisi bu sayısında da sürprizlerle dolu. Blockchaintime Dergisi üçüncü sayısıyla Fintechtime Dergisi ile birlikte okurlarıyla buluşuyor. Blockchain ekosistemini bir araya getirmeyi hedefleyen dergi için bu sayıda 2019’un Blockchain Trendlerini ve “Blockchain Alanında Beklenen 12 Gelişme” konularını ele aldım.

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı’nda, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor.

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı içerisinde yer alan köşe yazıları ve makalelere gelince;

 • Bankaların Yeni Kabusu TechFin,
 • Almanak 2018
 • Fintek Trendleri 2018
 • KPMG Türkiye Denetim ve Güvence Hizmetleri Bölüm Başkanı Nesrin Tuncer – KPMG Küresek Kadın Liderler Araştırması “Kadınlar Dijital Geleceğe Hazır.”
 • Strateji ve Yönetim Danışmanı Güneş Ergun – Rekabetçiliğin Yeni Adı: İş Birliği
 • Deloitte Türkiye Pazarlama ve Araştırma Analisti İlkay Çakır – Geleceğin Bir Parçası: Dijital Bankacılık
 • KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı Sinem Cantürk – CIO Araştırması 2018 – Dönüştürücü CIO
 • IBTECH Dijital Bankacılık Grup Müdürü Ünal Sezer – Mobilde yapay Zeka ile Akıllı Uygulamalar Nasıl Yazılır?
 • Tolga Yücel – Bankacılık ve Finansta 2019 Trendleri
 • Doç.Dr. Erginbay Uğurlu – Paytech Kripto Para Uygulamaları
 • CODEVIST Kurucusu Fatih Coşkun – Finansal Teknoloji ve Yapay Zeka
 • İbrahim Kudret Elçiboğa – Alternatif Ödeme Yöntemleri
 • Aylin Bağman Alan – Finansal Kurumların Radarındaki Finansal Teknolojiler
 • Haldun Pak – T Cetveli ve Kalkınma
 • Özlem Denizmen – Baharatın Drone’a Dönüşmesi
 • Nevzat Aslan – Paylaşmayın Ekonomisi
 • Aslı Şahin – Finansal Kapsayıcılık ve Altın Yatırım Uygulaması
 • Alper Günaydın ve Aslı Kurşuncu’nun yorumuyla “TUSİAD ve Deloitte iş birliğiyle hazırlanan “2018 Yılı Türkiye Blockchain Araştırması”
 • Onur Gözüpek – Paranın Değişimi
 • IBM Türkiye Ülke Teknik Lideri Sevilay Kurt – Blockchain Teknolojisi – Büyük Misyon
 • Doç.Dr. Erginbay Uğurlu – Blockchain Enerji Piyasasını Sarsıyor

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı

Fintechtime içerisinde yer alan “Femtechtime” bölümünde gerek finans gerekse diğer alanlardaki başarılı iş kadınlarını sizlerle buluşturup, başarı hikayelerini aktararak ilham kaynağı olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu sayıda Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır, MediaMarkt Türkiye Pazarlama Dirktörü Çağanur Atay Uçtu ile gerçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

 

Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 sayısına ulaşabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı

2019 Yılı Blockchain Trendleri

Yeni dönemin en popüler teknolojisi olan blockchain alanında, 2019 yılında bizi neler bekliyor?

Bu teknoloji ile geliştirilen hangi akımlar ön plana çıkacak? Gelin hep birlikte 2019’un blockchain trendlerini irdeleyelim.

Yeni yılı heyecan verici yapan şey, 2018’in blockchain teknolojilerinin nasıl geliştirilebileceğini ve hangi problemleri çözebileceğini belirlemek için sert bir test ortamının oluşması ile ilgili. Blockchain; oylama, kimlik yönetimi ve kripto para birimi faaliyetleri, işletme mimarisi, teknolojik inovasyon ve daha da fazlası için kullanım ve geliştirme vadediyor.

Güncel veriler ışığında kurguladığım ve son bir yılı da özetlediğim bu yazımda, blockchain alanında ana akım trendlerin etkilerini ve yakın dönem beklentilerini bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl IBM, Oracle ve Amazon gibi büyük teknoloji sağlayıcıları blockchain ile ilgili belirleyici hizmetlere sahip olmaya devam ettiler. Diğer şirketler ise bu teknolojiyi dış kaynak olarak kullanmayı denedi. Blockchain açısından böyle heyecan verici bir yılın ardından ortaya çıkacak meyveler büyük bir merakla bekleniyor.

Blockchain teknolojisi, internetin icadından sonra gelen devrim niteliğindeki yeniliklerden biri. Bu teknolojinin ilk etkilerini “her ne kadar finansal ürün – hizmetler alanında izlesek ve çoğunlukla bitcoin ile ansak bile”, günümüzde ve gelecekte pek çok sektörü değişime mecbur kılacağı aşikâr.

 

2018 Yılında Neler Oldu? 

Blockchain teknolojisi, bitcoin gibi kripto para biriminin başarılı bir şekilde benimsenmesiyle popüler hâle geldi. Bu dağıtılmış dijital defter; güvenli, değişmez ve şeffaf bir şekilde saklanabildiği için birçok avantajı beraberinde getirdi. 2018 yılı kripto ekonomisi için oldukça zorlu geçti. Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde düştü ve şüpheli yatırımcılar için adeta bir satış çılgınlığı hâline dönüştü. Çalkantılı geçen 2018’den sonra, herkes için 2019’un neler getireceği büyük bir merak konusu.

Akıllı sözleşmeler ağırlıklı olarak ICO’lar için kullanıldı. ICO’ların etrafındaki aldatmacalar ise güven açısından handikap yarattı. Buna rağmen kasım ayı sonunda 228 ICO, toplamda 3,6 milyar dolar kazanmayı başardı. Birçok başarılı örneğin dışında elbette sistemi suiistimal etmeye çalışan uygulamalara da rastlandı. ICO’lara azalan güvenle birlikte yatırımlar STO’lara dönüştürüldü. STO’lar herhangi bir engelle karşılaşmadan dünyanın her yerinde alınıp satılmasıyla öne çıktı. STO’lar, temelde faydaya odaklanarak, ICO token’larına kıyasla alıcısına daha fazla “hak” sundu.

Geçen yıl, cüzdan kavramı kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Uzmanlar, cüzdan teknolojisinin çeşitli endüstriler için uygulanacağını ve blockchain’in geleceğinin geleneksel iş süreçlerinde devrim yaşatacağını öngörüyor.

2018’de blockchain girişimleri için finansmanda bir artış gözlemlendi. Bununla birlikte blockchain, işin uygulama kısmında hâlâ olgunlaşamadı ve yatırımcıların beklentilerini karşılayamadı. Yatırımcıların bir kısmı blockchain’i zaman ve para kaybı olarak gördü. Geleneksel işletmeler ise belki daha yoğun bir dönüşüm gerektirdiği için blockchain’e mesafeli davrandı. Gartner, geleneksel işletmelerin çoğunun blockchain teknolojisine göz atacağını, ancak uygulamaların hiçbirini planlamayacağını öngörüyor. Yine Gartner’a göre, 2023 yılında kadar geleneksel şirketlerin sadece yüzde 10’u blockchain teknolojilerinden faydalanarak radikal bir dönüşüme kavuşacak.

 

Işık Doğudan Yükselmeye Devam Etti…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusal bir kripto para birimi olan “Kripto Ruble”yi sunan ilk kişiydi. Çalışkan bir düzenleyici olarak Çin, hâlâ baskın ve sektöre yön vermeye devam etti. Diğer Asya ülkeleri ise blockchain ve kripto paralara çok açık ve yenilikçi bir yöntem olarak görüyor. Bölgesel blockchain merkezi hâline gelen Tayland’da hükümet oldukça destekçi ve yeni girişimlere sıcak bakıyor. Blockchain’e dayalı oylama sistemini tamamlayan Güney Kore’ye ilgi artıyor. Bunlara Japonya ve Singapur gibi yeni teknolojilere açık olan başka ülkeler de ekleniyor.

 

Bir Sonraki Adım Ne? 

Geçtiğimiz yıl blockchain girişimlerinin bir kısmı başarısız olsa da, girişimciler daha fazla deneyim kazandı. Olumlu / olumsuz deneyimleri sayesinde bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını anladılar. Blockchain insanları yeni beceriler kazanmaya teşvik etti ve geleneksel iş süreçlerinin gözden geçirilmesini de sağladı. 2019’da yepyeni fikirlere imza atacak girişimlerden beklentiler büyük.

Gelin şimdi bu alanda öne çıkan ana akım trendlere ve destekleyici alt başlıklara yakından bakalım:

 

IoT ve AI ile Güçlenen Veri Pazarları  

International Data Corporation (IDC) verilerine göre 2019 yılına gelindiğinde, tüm IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) dağıtımlarının yüzde 20’sinin “en azından temel düzeyde” blockchain hizmetlerini etkinleştirileceği tahmin ediliyor. Bunun nedeni, blockchain teknolojisinin IoT cihazları arasındaki iletişim için güvenli ve ölçeklenebilir bir çerçeve sunabilmesi ile ilgili. Modern güvenlik protokolleri her ne kadar IoT cihazlarına karşı savunmasız olsa da, blockchain, siber saldırılara karşı yüksek direnci nedeniyle zaten kabul ve onay görüyor.

Ayrıca blockchain, akıllı cihazların otomatik mikro işlemleri yapılmasına izin veriyor. Dağıtık yapısı nedeniyle, blockchain işlemlerini daha hızlı ve daha ucuz gerçekleştiriyor. IoT cihazları, para veya veri aktarımını sağlamak için taraflar arasındaki anlaşma olarak değerlendirilecek akıllı sözleşmelerden faydalanacaktır.

Geçtiğimiz yıl AI uygulamalarını oluşturmak için çok sayıda kullanıcı verisi kullanıldı. Örneğin, Google, sıralama algoritmasını değiştirmek için “Deep Learning – Derin Öğrenme” teknolojisine ağırlık verdi. Yapay zekâ ve IoT üzerine çalışan Facebook, Amazon, Microsoft, Apple, Baidu, Alibaba ve Tencent gibi teknoloji şirketleri, elde ettikleri verilerle AI alanındaki liderlere dönüştü. Bu açıdan blockchain, çok yakında insanlara kendi verilerini kontrol etme ve satma yeteneği sağlayabilir. Birer “Veri pazarları” olarak ortaya çıkan blockchain şirketleri, bu sektörü demokratikleştirmek için olası bir çözüm yaratabilir. Veri pazarları sayesinde kullanıcılar, verilerini gerektiğinde reklam verenlerle paylaşarak kontrolü ellerinde tutabilir. Katkıda bulunan kullanıcılara “telif hakkı” verilerek yeni bir satış ortamı sağlanabilir.

 

Dağıtık Uygulamalar 

dApp kısaltmasını önümüzdeki yıllarda çok daha fazla duyacağız. dApp’ler (Decentralized Applications – Dağıtık Uygulamalar) kullanıcıları ve tedarikçileri aracısız olarak birbirine bağlıyor. dApp’ler merkezi olmadığı için üçüncü partiler tarafından durdurulamı- yor, sansürlenemiyor ve maliyeti oldukça düşük. Kesintisiz çalışabilen bu uygulamalar başta finans dünyası olmak üzere emlak, tedarik zincirleri dijital reklamcılık gibi sektörler için de bir çözüm.

Hatırlayacağınız gibi Ethereum’ un ilk dApp’i CryptoKitties idi. Sistem sektör için fazla bir katkı sağlamasa bile dApp, oyunlar için potansiyel ve gelecek vadeden bir fikir ortaya koydu ki bazen fikir her şeydir. Özellikle Ethereum’un son birkaç yılına baktığımızda birçok dApp uygulamasının problemsiz şekilde yoluna devam ettiğini görüyoruz.

Diğer yandan mApp uygula- malarına da eğilim arttı. mApp’ler, dApp’ler gibi tek bir proje veya blockchain ile sınırlı da değil ve birden fazla noktada veri alışverişine izin veriyorlar. Şimdiye dek az sayıda mApp uygulaması geliştirilmesine rağmen dApp’ler kadar ilgi çekmeyi başardı.

 

Oyun Sektörünün Dönüşümü

Gençler e-spor gibi devasa bir ekonomiyi beslemişti, bu sektör blockchain ile büyük benzerlikler taşıyor. Oyun endüstrisi sürekli gelişiyor, büyüyor ve yeni kitlelere – yaş gruplarına ulaşmaya devam ediyor. Dünyadaki pek çok sektör bu pazarı geliştirmek için destek veriyor.

Günümüzde neredeyse her bireyde oyun oynanabilen bir akıllı telefon var. Mobil video oyunları bu sayede pazarın yaklaşık üçte birini kapsıyor. Video oyun endüstrisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ise merkezileştirme. Sektörde sayılı sayıda online oyun mağazası var. Mobil uygulamalar için ise Google Play ve Apple’ın uygulama mağazaları kullanılıyor. Daha geleneksel oyun alanları için Steam, PSN Store ve Xbox Marketplace gibi dijital mağazalar bulunuyor. Bu şirketler oyun oynama konusunda tekel ve yapacakları tek bir hamle bile kartların tekrar dağıtılmasına sebep olacaktır.

TheBitcoinStrip’in verilerine göre bitcoin ağındaki mevcut işlemlerin yaklaşık yüzde 60’ı bahis oyunları tarafından gerçekleştiriliyor. Video oyun sektörü, blockchain teknolojisi ile giderek daha fazla ilgileniyor.

Oyuncuların kripto para ödülleri kazanmalarını sağlayacak oyun platformu Bountie’nin ilk blockchain temelli oyun makinesi SmartBox, blockchain tabanlı geliştirilen oyun sayısındaki artış, bisoft, Alto Gimli, ConsenSys, EverdreamSoft ve Enjin gibi sektör devlerinin Blockchain Game Alliance (BGA) çatısı altında toplanması ve daha da fazlası önümüzdeki yıl yaşanacak değişimin habercisi. Her ne kadar mevcut oyunların UX’e ihtiyacı olsa bile kullanıcılar kripto para kullanıp, dApp’lerle etkileşime geçmeye yatkınlar. Oyuncuların uzun emek ve çabalarla sahip oldukları ekipman ve karakterler maddi değerlere sahip. Bu değerlerin saklanması ve el değiştirmesi noktasında blockchain ile geliştirilmiş güvenli sistemlere ihtiyaç var. Oyuncular blockchain’in faydalarını her keşfettiklerinde, güçlü ve daha büyüyen bir talebin olacağı muhakkak.

 

Kripto Para Çeşitliliği 

2010 yılında hayatımıza girmeye başlayan kripto para borsaları, günlük ortalama toplam 40 milyar dolar hacme ulaştı. Kasım 2018 itibarıyla dünyada 2 bin 100 civarında kripto para bulunuyor. Coinmarketcap verilerine göre piyasanın büyüklüğü 210 milyar dolar. Alım satım işlemleri ise 200’ün üzerindeki borsada yapılıyor. Yine Kasım 2018 itibarıyla ortalama günlük işlem hacmi 13 milyar dolarken, kripto para fiyatlarının değişken olduğu günlerde 20 milyar dolar seviyelerine ulaşıyor.

Artan kullanıcı sayısı ve kripto para çeşitliliğine rağmen henüz kripto paralarının çevrimiçi alışverişe getirebileceği avantajları henüz görmedik. Kripto para biriminin geleceği, hem alıcılar hem de satıcılar için ticareti kolaylaştırmak üzere tasarlanmış çevrimiçi platformlarda yatıyor.

Bu çeşitlilik ve beklenti içeri- sinde kriptodaki bir sonraki şey, blockchain üzerinden güvenlik zincirinin daha şeffaf, aktarılabilir ve güvenli hâle getirilebilmesi ile ilgili. Blockchain güvenli işlemler sağlar, sahtekarlığı önler, yeni uygulamalara ilham verir. Güvenlik ise kripto ekonomisinde en önemli endişe kaynağı. Daha fazla güvenlik daha fazla istikrarı ve büyümeyi beraberinde getirecektir.

 

İleri Seviye Gizlilik 

Güvenlik, önümüzdeki dönemde en önemli yenilik kaynağı olacak. Blockchain, güvenli işlemler sağlar ve sahtekarlığı önler. Bu sebeple her zaman yeni uygulamalara ilham verir. Güvenlik, kripto ekonomisinde önemli bir endişe kaynağıdır, bu nedenle sektördeki en önemli yenilik kaynağı olacaktır. Daha fazla güvenlik daha fazla istikrarı da beraberinde getirecektir.

HYPR gibi şirketler, veri ihlallerini en aza indirmek için merkezi olmayan biyometrik blockchain kimlik doğrulaması ve diğer blockchain tabanlı uygulamaları kullanıyor. Benzer yönde hareket eden daha çok işletme var.

Bir diğer örnek olarak Mastercard’ın kripto para birimleri ile gerçekleşen transfer işlemlerinin tamamen anonim olması için geliştirdiği projesi gösterilebilir. Mastercard’ın yeni projesinin işleme ait tüm bilgilerin gizlenmesini sağlayacağı ifade ediliyor. ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından paylaşılan patent başvurusunda, kripto para birimleriyle gerçekleşen transfer işleminde gönderici, alıcı ve işlem miktarı gibi verilerin anonim hâle geleceği belirtiliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında gizlilik geliştirmeleri iş amaçları için de kullanılabilecek ve böylelikle daha fazla olasılığın önünü açacaktır. Dünyadaki geliştiricilerin daha iyi çözümler bulmaya devam etmesi sebebiyle gizlilik alanındaki çalışmaların çoğu Open Blockchain’de yapılıyor. 2018 yılında oluşturulan bu gelişmelerden biri, mahremiyet ve ölçeklenebilirliği üzerinde büyük bir etkisi olan kripto para birimi Monero’da uygulandı. Gizliliği temel alan bu anonim kripto para birimi, blockchain dünyasından büyük ilgi gördü. Anonim kripto para birimleri, işlemleri gizli tutmak için çeşitli şifreleme yöntemleri kullanıyor ve bireyleri şeffaf bir blockchain dünyasında büyük ölçüde koruyor.

Blockchain teknolojisinin geniş ölçekte benimsenebilmesi için, içerdiği verilere erişimin sadece gerekli yetkiye sahip olanlarla sınırlamak ve bu ortamı sağlamak bir zorunluluk.

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı

Blockchain Kullanım Alanları Genişliyor… 

Bu yılın başlarında Forrester Research tarafından yayımlanan araştırma, blockchain geliştirmelerinin yüzde 90’ının tamamen ürün veya hizmet odaklı olma- yacağını öngörüyor. Blockchain, girişimcilere ilham veriyor ve gelecekte hayatımıza girmesi beklenen teknolojilerin temel taşını oluşturuyor.

Öyle görünüyor ki, blockchain birçok sektörde iş süreçlerinde devrim yaratacak, ancak benimsenmesi elbette zaman ve çaba gerektiriyor. Bununla birlikte yakın gelecekte hükümetlerin regülasyonlara ve geliştirmelere odaklanacağını, mali yapı ve kamu hizmetlerini iyileştirmek için blockchain teknolojilerini kullanmaya başlayacağını bekleyebiliriz.

İlk üç çeyreğe baktığımızda, teknoloji dünyasında en çok konuşulan konu blockchain idi. Yıl boyunca blockchain’in çeşitli endüstriler üzerindeki potansiyel etkileri, benimsenmesi noktasında fikir ayrılıkları ve olası zorluklar hakkında tartışmalar oldu. Bununla birlikte odağa mevcut sistemlerde blockchain teknolojisinin uygulanması oturdu. Sonuç olarak, 2020 yılına kadar blockchain teknolojisinin kullanılacağı başarılı uygulamalara ait örnekleri daha fazla görecek ve etkisini daha fazla hissedeceğiz.

 

Blockchain Alanında Beklenen 12 Gelişme

Blockchain birçok sektörde iş süreçlerinde devrim yaratacak, ancak benimsenmesi elbette zaman ve çaba gerektiriyor. Bununla birlikte yakın gelecekte hükümetlerin regülasyonlara ve geliştirmelere odaklanacağını, mali yapı ve kamu hizmetlerini iyileştirmek için blockchain teknolojilerini kullanmaya başlayacağını bekleyebiliriz. Gelin bu alanda beklenen gelişmeleri masaya yatıralım.

 

YAPAY ZEKÂ ÇALIŞMALARI HIZLANACAK

Yapay Zekâ (AI) çalışmaları veriye ihtiyaç duyar. Blockchain sayesinde veriler daha doğru ve hızlı bir şekilde doğrulanabilir. Blockchain, AI alanındaki geliştirmelerin büyük veriye erişimini ve AI’nın performansını büyük ölçüde geliştirmesini mümkün kılacaktır.

 

AKILLI SÖZLEŞMELERİN KULLANIMI ARTACAK

Akıllı sözleşmeler üçüncü tarafların müdahalesini ortadan kaldırma potansiyeline sahip. Blockchain teknolojisinin artan farkındalığı ile akıllı sözleşmelerin kullanımının da artacağı açık. Akıllı sözleşmelerin öne çıkan faydalarından biri şeffaflığın, yanı sıra ihtiyaç duyulan güvenliğin de sunmasıyla ilgili. Böylelikle tüm işlemler hızlanarak, işlem döngüsünün güvenli bir ortamda tamamlanması sağlanacaktır.

 

HÜKÜMET DÜZENLEMELERİ ARTACAK

Kripto paraların popülerliği ile birlikte artan kullanımı endişeleri de beraberinde getiriyor. Tüm bu gelişmeler devletleri düzenlemeler getirmek durumunda bırakıyor. İsviçre, Malta, Litvanya ve Lichtenstein gibi Avrupa ülkeleri blockchain ve kripto paralar konusunda öncü konumda. Hükümetler önümüzdeki yıl blockchain’in faydalarına daha fazla odaklanmaya ve olası kullanım durumlarını araştırmaya ağırlık verecektir.

 

DAHA FAZLA İŞ VE KARİYER FIRSATLARI OLUŞACAK

Blockchain’in popülaritesine rağmen büyük bir arz talep açığı var. Blockchain yetenek talebinde büyük bir artış bekleniyor. Teknoloji yeni ve sınırlı sayıda blockchain mühendisi var. Sektöre girmek ve deneyim kazanmak, kariyer basamaklarında hızlıca tırmanmanızı kolaylaştıracaktır.

 

BANKALAR İÇİN TASARRUF OLANAKLARI SAĞLANACAK

Diğer geleneksel işletmelerden farklı olarak, bankacılık ve finans endüstrileri, blockchain teknolojisini benimseme süreçlerine radikal bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Blockchain kavramsal olarak basit olsa da, bankalar için önemli tasarruflar sağlamaya hazırlanıyor. Blockchain teknolojisi bankaların aşırı bürokrasiyi azaltmalarına, daha düşük maliyetlerle daha hızlı işlem yapabilmelerine ve gizliliklerini geliştirmelerine ortam oluşturacaktır.

Gartner tarafından yapılan araştırmaya göre, bankacılık sektörünün 2020 yılına kadar blockchain tabanlı kripto para biriminden 1 milyar dolarlık iş değeri elde etmesi bekleniyor.

Ayrıca, para politikası tarafından düzenlenecek veya etkilenecek yeni şifrelemelerin başlatılması için de blockchain kullanılabilir. Örnek olarak Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, 2020 yılının sonunda Avustralya mali piyasasını yönetmek için yeni bir blockchain tabanlı sistem kullanmayı planlaması gösterilebilir.

 

SAKLAMA ÇÖZÜMLERİ UCUZLAYACAK

Saklama çözümleri ve sigorta, kripto kredisi dünyasında bir endüstri standardı. Net kurallara sahip olmak ve kripto para varlıklarını korumak için kullanıcılara en iyi yolu sağlamak yatırımcıların en çok ilgilendiği alanlardan biri. Yatırımcılara Gemini, BitGo ve Coinbase gibi bir kripto ile ticaret yapma fırsatı vermek, güvenlik kaygılarını ortadan kaldırmak ve yatırım alma noktasındaki kaygıyı sona erdirecek. Benzer hizmetler yayıldıkça, rekabet artacak ve saklama çözümleri daha uygun fiyatlı olacak.

 

SERİ GİRİŞİMCİLER YARATICI UYGULAMALAR ARAYACAK

Seri girişimciler ve başlangıç sürecini atlatmış olanlar, bunu 2019’da yapmaya devam edecekler. Girişimciler mevcut tecrübelerinden mütevellit, problemi yenilikçi bir şekilde ele alacaklar.

 

DAĞITIK UYGULAMALAR İNŞA EDİLECEK

Blockchain üzerinden uygulama geliştirilmesinin teknolojik ilerlemeyi kapsamlı şekilde değiştireceği düşünülüyor. Blockchain teknolojisinde uygulamalar oluşturacak kuruluşlar, elde edebilecekleri maliyet tasarrufu ve geliştirilmiş güvenliği sağlayabilecekler.

 

KİMLİK TESPİTİNDE YENİ DÖNEM

Veri ihlalleri ve siber saldırılardan sonra kimlik tespiti için blockchain’in kullanılması bir sürpriz değil. Shopin, blockchain teknolojisini kullanarak evrensel bir müşteri profili oluşturarak veri ihlali ve saldırı sorununu çözdü. Shopin bir tüketicinin satın alma geçmişini depoluyor ve bu verileri yalnızca tüketiciyle paylaşıyor.

 

HUKUK ALANINDA AKILLI SÖZLEŞME

Akıllı sözleşmelerin ana fikri koşullar yerine getirildiğinde otomatik yürütme olması ile ilgilidir. Örneğin, ödeme yapıldıktan sonra malların teslim alınması gibi. Bununla birlikte, diğer koşullar da otomatik olarak düzenlenmeli.

Akıllı sözleşmelerin merkezinin olmadığı ve herhangi bir otorite tarafından düzenlenmediğini de unutmamak gerekir. Akıllı sözleşmelerin katılımcılarının genellikle yönetmeliklere bağlı olduğu kabul edilir, ancak farklı ülkelerden taraflar arasında bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa ne olur? Sözleşme bağlamında uyuşmazlıkların nasıl çözülmesi gerektiği hâlâ açık değil.

 

ENTEGRASYONLAR ARTACAK

Gartner’a göre 2022 yılına kadar, bir milyardan fazla insan blockchain’de saklananlar hakkında bazı verilere sahip olacak, ancak çoğu bunların farkında bile olmayacak.

 

DEVLET KURUMLARINDA ENTEGRASYON

Dağıtık defter fikri, çok büyük miktarda veriyi idare etmek zorunda olan hükümet yetkilileri için çok cazip. Estonya hükümet düzeyinde blockchain teknolojisini uygulamaya koydu. Estonya’daki neredeyse tüm kamu hizmetlerinin dahil olduğu, tüm bölge sakinleri ve vatandaşlar hakkında bilgi içeren merkezi olmayan bir sayısal defter olan X-Road’a erişimi var. Bu teknoloji, gelişmiş bir şifreleme teknolojisi kullanıyor ve insanların kendi verilerini kontrol etmelerini sağlayan 2 faktörlü kimlik doğrulamayı içeriyor.

 

Fintechtime Dergisi Kış 2019 Sayısı – KAYNAK:
Deloitte “A government perspective: Tech Trends 2018”
CBinsights “Emerging Trends – What’s The Next in Blockchain 2019”
International Data Corporation (IDC) “Worldwide Blockchain 2018–2022 Forecast: Market Opportunity by Use Case”
Juniper Research “Top 10 Tech Trens 2019” Deloitte Türkiye “2018 Yılı Blokzincir Araştırması” Gartner “Predicts 2019: Blockchain Technologies”

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısında neler vardı?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı Yayında

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir