Herkese bir hobi lazım & Iron Man 3

Kabak tadı veren Marvel serileri Avengers’dan sonra yeni bir döneme girdi. Yeni serinin ilk filmi Iron Man ile hızlı bir giriş yaptı. Dün gösterime giren filmi izledim.

Açıkçası en sevdiğim Marvel karakterlerinin başında gelen Iron Man, serinin diğer filmlerinde bende hayal kırıklığı yaratmıştı. Her ne kadar oyunculuklar konusunda cuk oturmuş desem bile umduğum coşkuyu ve heyecanı bulamamış, bu karaktere küsmüştüm. Dün nihayet barıştım ☺

Iron-Man3_0

Miyarder, dahi ve kahraman Tony Stark ( Robert Downey Jr.) egosu tavan yapmış, ukalalılığının zirvesinde ancak Avengers’da yaşadıklarından sonra panik ataktan ve uykusuzluktan muzdariptir. Şirketin yönetimini sevgilisi Pepper Potts’a (Gwyneth Paltrow) bırakıp, kendini icatlarına adamıştır.

Iron-Man3_9

Pepper’ı yeni icadını anlatmak üzere ziyarete gelen mucit Aldrich Killian (Guy Pearce) ise ilgi görmez. Ama bu ilk reddedilişi değildir. 1999 yılının yılbaşı gecesini ekrana getiren flashback ile Tony Stark’ın kendisiyle nasıl eğlendiğini izleriz. Killian, icadını geliştirmiş ve güçlenmiştir – üselik bu defa daha da kızgındır.

Iron-Man3_6

Dış dünyada ise, Usama Bin Ladin – Kaddafi karışımı acımasız terörist Mandarin (Ben Kingsley), uydu üzerinden tüm televizyon kanallarının yayınlarını keserek herkesi tehdit eder. Mandarin’in amacı, bu yayınlar ile karmaşa yaratmak ve Killian’ın Extremis adı verilen virüsünü enjekte ettiği askerleri ile, dünyayı kontrol altına almaktır.

Iron-Man3_7

Uzuvlarını kaybeden askerlerin karıştığı bombalama olayları ortalığı kasıp – kavurur. Bu bombalamalardan birinde Stark’ın koruması ve dostu Happy Hogan ağır yaralanır. Stark çok üzülür ve kızar, kameraların karşısında Mandarin’e meydan okur ve evinin adresini vererek kapıları açık bir şekilde beklediğini söyler.

Iron Man 3

Mandarin cevap vermekte gecikmez, Stark’ın kalesi anında yerle bir olur, canını ve Pepper’i zor kurtarır. Artık ne teknolojisi, ne icatları ne de bir evi vardır. Sığındığı evde adeta kendi çocukluğu olan Harley (Ty Simkins) ile tanışır. Artık ilk filmde de izlediğimiz gibi elinden herşey alındıktan sonra kendini yeniden bulup, kötü adamlara karşı savaşma zamandır…

 

iron_man_3_f

Filmin yönetmeni, Kiss Kiss Bang Bang’den bu yana yönetmenliğe ara veren Shane Black. Milyarder, dahi, kahraman Tony Stark’a hayat veren Robert Downey Jr.’a Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Jon Favreau, Ben Kingsley, Guy Pearce, Rebecca Hall, James Badge Dale, Ty Simkins ve Ashley Hamilton eşlik ediyor.

Iron-Man3_

Iron Man 3, ilk yarısını izlerken bir heyecan yaratmamasına rağmen ikinci bölümde toparlanıyor ve işte bu dedirtiyor. Anlatımın nereye gittiğini tahmin etseniz bile ufak sürprizler şaşırtıyor. Ben Kingsley Mandarin rolünde mükemmel. Senaryo ise (diğer serilerden daha başarılı bir şekilde) karizmatik Stark’a espriler ve anlatım ile cuk oturmuş. Film nerede başladı nerede bitti anlamadık, heyecanlandık ve bu çok güzel geldi. Genelde çocuk oyuncular bu tip öykülerde çok sırıtır ve gereksiz görünür, bu defa öyle olmamış. Harley karakteri ile Ty Simkins’e bayıldım.

iron-man-3-ty-simpkins

Filmin bitiminde yer alan jenerik ise ayrıca alkışlanmayı hak ediyor, kusursuz olmuş. Jenerik geçisi şaşırtıcı, uzun zamandır bu kadar yoğun bir geçiş görmemiştim. Dijital efekt metninde bir Türk’ün adını görmek ise gururlandırdı. Film bittikten sonra hemen çıkmayın, mutlaka bekleyin çünkü bir sürpriz var ☺ Ben espriyi sonradan anladım ama anladım ya siz ona bakın 😉 Bu süper filmi keyifle izleyin.

 

Son not olarak, filmin 3D olmadığını, o mikroplu – pis gözlükleri takmak zorunda olmamızın eziyet haline geldiğini belirtmek isterim. Filmi Akbatı CineMaximum’da izledik ve salon tıka basa doluydu. Havalandırma her zaman olduğu gibi berbattı. Ben eleştirmekten gerçekten bıktım.

 

 

  2Yorum

  1. Pingback: Marvel Filmleri İzleme Listesi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir