Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? cevabı yazımda sizi bekliyor.

Instagram farklı alanlardan bir çok insanı bir araya getiren bir sosyal mecra ve popülerliği her geçen gün artıyor. Yazımda yeni algoritma ile ilgili bilgilere ve içeriklerinizde kullanabileceğiniz önerilere yer verdim.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram’da güncellemeler ardı ardına geliyor. Hatırlayacağınız gibi Instagram Stories kullanıcıları arasında büyük yankı uyandırmıştı. İlgili yazımı buradan http://www.fundalina.com/instagram-stories-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/ okuyabilirsiniz.

 

Instagram-Algortimasi-Nasil_Calisir-1

 

Farklı bir deneyim sunan yeni Instagram algoritmasına gelince…

Geçtiğimiz bahar aylarında Instagram uygulamasında yapılacak yenilikler duyurulduğunda, kimse bu kadar farklı bir servise dönüşeceğini beklemiyordu. Instagram, kullanıcıların karşısında çıkan akışı oluşturan algoritmayı yenileyerek daha farklı bir deneyim sunmaya başladı. Daha kişiselleştirilmiş olan bu deneyimin herkesi mutlu ettiğini söylemek imkansız.

 

Instagram kullanıcılarının sayısı ve paylaşım oranı günden güne arttıkça ve bu deneyim daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldikçe, hayal kırıklığı yaşayan kullanıcıların sayısı da aynı oranda arttı.

Bu algoritmaya daha uygun ve kafa karışıklığını önleyecek bir içerik stratejisi için neler ihtiyacımız var gelin birlikte bakalım.

 

Instagram algoritmasının farkı nedir?

6 yıl içerisinde 500.000.000 dan fazla kullanıcıya sahip olan ve bunlardan 300.000.000’nun günlük olarak olarak düzenli kullandığı uygulamanın, optimize şekilde çalışması her geçen gün zorlaşıyor.

 

İstatistiklere göre her kullanıcı günlük olarak ortalama 21 dakikasını bu uygulama üzerinde geçiriyor. Ancak bu kapasiteye rağmen bu algoritmayla birlikte kullanıcıların %70’i görmeyi bekledikleri içerikleri kaçırıyor.

Instagram-Algortimasi-Nasil_Calisir-2

 

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla planlanan yeni Instagram algoritması, size kaçırdığınız içerikleri gösterebilmek için ters kronolojik sırlama ile hareket ediyor. Böylelikle eski paylaşımlar, görmeyi beklediğiniz yeni içerikleri öteliyor ve engelliyor. Yeni Instagram algoritmasının üstlendiği rol, sevdiğiniz kişilerin, popüler yorum ve aramaların, ilgilendiğiniz konuları öncelikli olarak size gösterilmesi üzerine kurgulanmış.

Facebook ve Twitter Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram kullanıcılarının bir kısmı her ne kadar bu durumun farkında olmasa bile, farkına varanlar tarafından bu değişikliklerin çoğu olumsuzlukla karşılanıyor. Çünkü insanlar alışkanlıklarından kolay vazgeçmez. Daha sosyal olmak adına planlanmış bazı stratejiler, günlük rutini bozarak hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Twitter dahil pek çok sosyal mecra temel olarak sürü zihniyeti ile kullanılıyor.

Instagram bu algoritmanın duyurusunu yaparken aslında tüm paylaşımların yerinde durduğunu, sadece bunların sıralamasının değiştiğini belirtmişti. Ancak kullanıcı tarafında sistem bu şekilde çalışmadı veya algılanamadı. Bu yeni algoritmada yeni içeriklerin neredeyse %70’ini kaçıran kullanıcıların en önemli şikayeti “takip ettikleri kişilerin” profillerine gitmek zorunda kalmaları ile ilgili. Oysa bu sevilmeyen değişikliği daha önce facebook ve twitter’da gerçekleştirmişti.

Facebook kullanıcı davranışlarına göre bir zaman akışı belirlerken, twitter ise kullanıcıya göre optimize edilmiş bir veri akışını sunmayı tercih ediyor.

Twitter’ı bu iki platformdan ayıran unsur ise, bu ayarlamaları dilediğiniz gibi değiştirebiliyor oluşunuz ile ilgili. Yani bu size bir özgürlük veya seçenek tanıyor, dayatma şeklinde sunmuyor.

Yeni Instagram algoritması hem markalar hem de kişisel hesaplar için her zamankinden daha yaratıcı içerikler oluşturma gereksinimini ortaya çıkarıyor. Bu arada paylaşımları kaçırmamak için sunulan “Gönderi Bildirimlerini Aç” seçeneğinin kullanıcılar tarafından bıktırıcı bulunduğunu, işlevsel görünmesine rağmen bir kolaylık sunmadığını belirtmekte fayda var.

 

Instagram-Algortimasi-Nasil_Calisir-3

 

Yeni Instagram algoritması için içerik stratejinizi hazırlamakta kullanabileceğiniz ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Daha detaylı açıklamalar yapın.

Elbette servis üzerinde yayınladığınız medya çok önemli. Bu içerik bir fotoğraf ya da video olabilir. Kullanıcıların asıl ilgisini belirleyen şey içeriktir. Instagram paylaşımlarında oluşturacağınız metinler kullanıcı kitlenize kendi değerli hissettirmelidir. Böylelikle onlarda bu içerikleri paylaşmaya meyilli olurlar. Güçlü başlıklar her zaman kişiyi eyleme teşvik eder. İçinde beğeni ya da yorum geçen metinlerin diğer paylaşımlara göre %89 daha fazla beğenildiği ve daha fazla yorum aldığı biliniyor. Eğer içeriklerinizde organik bir uyum bulamazsanız sakın fazla zorlamayın. Kitlenize basit sorular sorun ve verecekleri cevaplarla katılımcı olmalarını bekleyin.

 

Hashtag stratejisi oluşturun.

Mesajlarınızı hashtag’ler üzerinden vermek zaman zaman sıkıcı olabilir. Ancak bu durum her zaman ilgiyi ve kontrolünüzü canlı tutar. Mümkün olabildiğince çok ilgili kelimeyi etiketleyerek paylaşımınıza olan etkileşimi arttırabilirsiniz.

Yaptığınız paylaşımları bir hikayeye dönüştürebiliyorsanız bu insanların daha fazla dikkatini çeker ve yeni kitlelere ulaşmanızı kolaylaştırır.

 

Takipçilerinize isteklerine önem verin.

Yeni Instagram algoritması tüm zorluklarına rağmen doğru ve kaliteli içerik oluşturduğunuzda, takipçilerinizin istediği şeyleri onlara göstererek ve paylaşarak markanızın yararına çalışıyor. Bu algoritmanın altında yatan asıl amaç, kullanıcıların daha fazla etkileşime girmesini sağlamak üzerine kurgulanmış. Siz de bu amaçla markanızın paylaşımlarını yeniden konumlandırabilir, kullanıcılarınızın daha çok ilgi göstereceği eğlenceli ve ilginç içerikleri paylaşabilirsiniz.

 

Video içeriklere daha sık yer verin.

 

Instagram Stories’i kullanmayı ihmal etmeyin.

 

Bu güncellemenin markanıza, kişisel hesabınıza zarar vermesine izin vermeyin. Bunun yerine paylaşımlarınızda hikaye anlatma yöntemini kullanın ve stratejik olarak ilham veren içerikler paylaşarak bu durumu avantajınıza çevirin.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  4Yorum

 1. Avatar nuray   •  

  merhaba 2 haftadır takipci sayımda ciddi azalma oldu 1500 kadar ve hakla da devam ediyor sebebi ve çözümü nedir acaba

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Umarım takipçi satın almamışsınızdır. Bunun dışında Instagram zaman zaman gerçek olmayan kullanıcıları temizliyor, belki buna denk gelmişsinizdir.

 2. Avatar Zeynep   •  

  Merhaba, ben hiç takipçi ya da beğeni satın almadım. Organik olarak gelmiş 1200 takipçim var ancak neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde beğeni sayılarım 100 ü geçmiyor. Bir zumba eğitmeniyim ve dans videolarımı koyuyorum. Bir de videyu yüklediğim ilk 5 saniyede tanımadığım ve beni takip etmeyen 5 6 kişi hemen beğeniyor ama 20 sn beğeniler duruyor sanki hiç paylaşım olmamış gibi ve sonra ara ara kendi takipçilerim beğenip yırum atıyor. Sanki biri frene basıyor. Bu konuda bilginiz var mı acaba?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba frene basan algoritmaların kendisi. Herkes aynı dertten muzdarip, minik bütçelerle reklam vermenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir