Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor? Algoritmaya bağlı değişikliklere nasıl adapte olmalı, hangi yenilikler için hazırlanmalıyız…

Bu yazımda Instagram’da bizi bekleyen olası yeniliklere yer vermeye çalıştım.

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

Facebook’un haber kaynağı güncellemesi hepimizi düşündürmeye başladı. Yaşayarak öğreneceğimiz günler kapıda. Bu durum farklı mecralara yönlenmek ve olası faydaları değerlendirmek konusunda hepimizi düşündürüyor.

Instagram ve Facebook algoritmaları şu anda özdeş çalışmıyor, bu açıdan her iki platformdaki güncellemeleri yakın takibe almakta fayda var.

 

Facebook Haber Kaynağı Değişikliğinin Etkileri

Belki başka bir evrende iyi niyetli, toplumsal fayda güden, kişiselleştirilebilir, iletişim kanalı olmayı becerebilen bir Facebook vardır. Fake haberlerin çıkış kaynağı haline gelen ve yayılımını destekleyen, ticarileşmenin dibine vuran, yayıncılar için getirdiği teşvikleri ortadan kaldıran Facebook, fan page’lere de bir kibrit çakacakmış gibi duruyor.

Facebook, “en çok haber almak istediğiniz kişilerle temas kurmaya” odaklandıklarını belirten bir duyuru yayınlamıştı. Ardından “Haber Kaynağımızı Güncelledik” açıklaması geldi. Facebook şimdiye dek çoğu küçük işletme için “sosyal medya pazarlama merkezi” olarak kullanılıyordu. Müşterilerle olan etkileşim ve haber dağıtımının birincil kaynağı idi ve zaten yerinde sayan erişimler şimdi daha da düşecek gibi görünüyor. Buna bağlı olarak reklam maliyetleri zorunlu olarak yükselecek. Sonuç olarak, diğer sosyal medya platformları daha da önemli hale gelecek ve yeni mecra arayışımız sürecek.

 

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

 

Instagram, birincil sosyal medya pazarlama platformu olarak hakimiyet kazanmaya hazırlanıyor.

Son değişiklikler sonrası şimdi Instagram’a biraz daha fazla odaklanmanın ve sunulan yenilikleri daha kararlı bir şekilde denemenin tam zamanı.

Instagram Ekranımızda Şu An Neler Oluyor?

Şu anda kullanıcılar, yalnızca takip ettikleri diğer kullanıcıların paylaşımlarını görüyor ve markaların hedef kiteleri arasındaysalar sponsorlu içerikler de ekranlarına düşüyor. Ekranımızda düşen içerikler twitter’da alıştığımız gibi “genelinde” anlık olarak bize yansımıyor. İki gün önce paylaşılmış içeriği bile belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra ekranımızda görebiliyoruz. Bunun pek çok sebebi var, instagram algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak için bazı faktörleri yakından incelemekte fayda var.

 

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram algoritması üzerinde aşağıdaki 7 ana faktörü gözlemleyebilirsiniz.

 • Etkileşim: Gönderinin ne kadar popüler olduğu.
 • Uygunluk Düzeyi: İlgilendiğiniz ve etkileşime girdiğiniz içeriklerin türleri.
 • İlişkiler: Düzenli olarak sizin etkileşime girdiğiniz hesaplar.
 • Zamanlama: Gönderilerinizin ne kadar yeni olduğu.
 • Profil Aramaları: Sık sık göz attığınız hesaplar.
 • Doğrudan Paylaşımlar: Kimin mesajlarını paylaştığınız.
 • Harcanan Zaman: Bir gönderiye bakarken harcadığınız zaman.

 

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

 

Instagram algoritmasının dikkate aldığı etkileşim türleri şunları içeriyor.

 • Beğeniler,
 • Yorumlar,
 • Video görüntülemeleri,
 • Paylaşımlar (DM doğrudan mesaj yoluyla kurulan iletişim),
 • Kaydetmeler,
 • Hikaye görüntülemeleri,
 • Canlı video görüntülemeleri.

Bu özelliklerin tümünü kullanıyorsunuz değil mi? Algortima açısından her biri ayrı değer yaratıyor…

Instagram algoritması, “en iyi arkadaşlarınızı” belirlemek için geçmişteki etkileşimlerinizi inceleyerek sıralamaya koyuyor. Instagram Yazılım Mühendisi Thomas Dimson, Instagram algoritmasını tasarlama ve uygulamaya koyma konusunda belirleyici faktörleri aşağıdaki şekilde sıralıyor.

 • İçeriklerini beğendiğiniz insanlar
 • Doğrudan mesaj gönderdiğiniz insanlar
 • Arama yaptığınız insanlar
 • Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar

Bunlar Instagram algoritmasında kullanılan kesin ölçütler olmayabilir, fakat bunlar bize Instagram’ın sıklıkla etkileşimde bulunduğunuz hesapları, “değer verdiğiniz insanlar” olarak gördüğü konusunda ipucu veriyor.

Kullanıcılar Instagram’ı ziyaret ettiklerinde tüm yeni yayınları görmüyor. Instagram tarafından yapılan bir araştırma, insanların gönderilerin %70’ini kaçırdığını ortaya koyuyor. Hazırladığınız planda etkileşim, alaka ve zamanlama yaratarak, Instagram algoritmasını bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Bu algoritmaya kızmak, etkileşim ve beğenilerinizin düşmesine yakınmak, “sahte beğeni, takipçi, izlenme satın almak” yerine anlamaya çalışarak ve stratejinizi bu yeni bilgiler üzerinden kurgulayarak gücünüzü katlayabilirsiniz.

Instagram algoritması konusunda daha da fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız Instagram Algoritması ve 8 Önemli Faktör başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

 

 

Şimdi gelin Instagram’ın yakın zamanda kullanıma sunduğu fayda getirecek özellikleri birlikte inceleyelim.

 

 

Instagram Hashtag Takip Özelliği

Instagram, kullanıcılarına Instagram’da hashtag’ları takip etme özelliğini sunmuştu. Kullanıcıların, ilgilendikleri yeni içerikleri bulmak için düzenli olarak hashtag’ları aramalarını ortadan kaldıran bu güncelleme, ilgili içerikleri düzenli olarak iletilmek üzere ekranlarına getirmeye imkan tanıdı.

Bu özellik, markalara çok çeşitli nedenlerden dolayı büyük bir avantaj sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için basit bir hashtag araştırmasıyla, daha fazla kişinin yayınlarında görünme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Kullanıcıları markanızın hashtag’ini izlemeye teşvik etmeyi unutmayın. Bu, kullanıcı tarafından üretilen içeriğin daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Sektörel eğilimleri ve rekabet ortamını göz önünde bulundurmak içinde hashtag izleme özelliğini kullanabilirsiniz.

 

 

Instagram Hikayeler için Ek Özellikler

Instagram Hikayeleri özelliğinde kilit nokta, kullanıcılarla etkileşiminiz ve paylaşımlarınızın sürdürülebilirliği ile ilgilidir. Eğer düzenli ve sık paylaşım yaparsanız, hikayeler alanında diğer kullanıcılardan daha önde yer bulursunuz. Kullanıcılarınız paylaşımlarınıza ne kadar çok ilgi gösterir ve profilinizi ziyaret ederse bu sırlamadaki yerinizi daha sağlam hale getirecektir.

Hikayeler paylaşımlarınızda ilgili kişilerin veya markaların hesaplarını ekleyebilirsiniz. Bunun için bir fotoğraf veya video çektikten sonra “metin” simgesine dokunan ve @ işaretinden sonra eklemek istediğiniz kullanıcının adını yazın. Hikayenizde bu şekilde birinden bahsettiğinizde, “bu kullanıcının adı” hikayenizde altı çizili şekilde görünür. Hikayenizi izleyen kişiler bu sayede kullanıcı adına dokunarak ilgili kişinin profiline ulaşabilir.

Instagram Hikayeler özelliğinin en büyük dezavantajlardan biri, 24 saat içinde yok olmaları, kullanıcılarınıza sunduğunuz tüm sıkı çalışma ve yaratıcılıkları kısıtlı sürede kullanmanızdan kaynaklı idi. Artık kalıcı öne çıkan hikayeler oluşturabilmenin yanı sıra, tüm hikayeler 24 saat sonrada otomatik olarak arşivlenebiliyor.

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

 

Instagram Hikayeler GIF Özelliği

Instagram bugün, Hikayeler’e GIF özelliğini sunduğunu açıkladı. İnsanlar artık Hikayeler’de fotoğraf ve videolarının üzerinde çıkartma şeklinde hareketli GIF’ler paylaşabilecek.

Hikayeler’de GIF seçeneğine, sağ üst köşedeki çıkartma sembolünden erişiliyor. İnsanlar, öne çıkanlardan veya arama yaparak GIPHY’nin kütüphanesinden yaşadıkları anı en iyi anlatan GIF’i seçebiliyor. Bir hikayeye eklenebilen GIF sayısında bir sınırlama bulunmuyor.

Instagram aynı zamanda önümüzdeki haftalarda Hikayeler’e yeni bir özellik daha geleceğini de duyurdu. Yeni özellik sayesinde insanlar Hikayeler’de fotoğraf veya videolarını orijinal boyutlarında paylaşabilecek. Ekranda boş kalan alanlar ise görsele uygun özel renk skalasıyla doldurulacak.

 

 

Instagram’da Bizi Neler Bekliyor?

 

Instagram Canlı Hikayeleri

Instagram Canlı Hikayeleri, bu sene platformda gördüğümüz en büyük gelişmelerden biriydi ve kısa bir süre sonra yayınlarımıza ikinci bir kişiyi ekleme olanağı da bulduk. Bu özellik, nasıl kullandığınıza bağlı olarak son derece değerli olabilir.

 

Instagram algoritması sürekli güncelleniyor ve platforma yeni özellikler ekleniyor. Bu özelliklerle yakınlaşmak için beta programa kayıt olabilirsiniz.

 

Android için Instagram Beta Programı

Android beta programı, Android için Instagram uygulamasını kullanan kişilere, uygulamanın yeni sürümlerini yayınlanmadan önce kullanabilme olanağı sağlıyor. Tüm geliştirmeler önce bu kullanıcılara açılıyor ve uygulamadaki yeniliklerin test aşaması sunulduğu için sorunlar yaşanabiliyor. Test aşamasına katılan kullanıcılar yeniliklerin ilk defa uygulandığı kullanıcılar ve genellikle hafta birkaç defa ek güncellemeye tabii tutuluyorlar. Yenilikleri test etmek için beta programa buradan kayıt olabilirsiniz.

 

 

Yakın zamanda hayatımıza girecek ve test aşamasında sunulan bazı Instagram yeniliklere gelince.

 

Instagram’da Regram Düğmesi

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve tekrar paylaşılan sosyal medya pazarlamasının en önemli parçalarından biri. Twitter ve Facebook üzerinde tekrar paylaşım basit olmasına rağmen, Instagram’da bunu yapmak basit değil. Tekrar paylaşım yapmak için ya üçüncü parti yazılım kullanır ya da resmi kaydedip – yeniden yayınlayıp – kişileri etiketleriz. Üçüncü parti yazılımlar güvenlik açıkları ile dolu, çoğu ücretsiz olduğu için kullanıcılar bu uygulamaların ne tür güvenlik açığına sebep verdiğini bilmeden kullanıyor. Instagram’da Regram Düğmesi beta programında test edilen özelliklerden biri. Regram (Repost for Instagram), diğer harika içerikleri paylaşmayı kolaylaştıran “retweet veya tekrar paylaşım” gibi diğer kullanıcılardan içerik paylaşılmasına olanak tanıyarak, bu alanda fırsatları artıracak.

Instagram’da Doğrudan Mesajlaşmada Yenilikler

Doğrudan mesajlaşma, Instagram’ın geliştirmeye çalıştığı ve son bir yılda daha fazla dikkat çekmeye çalıştığı bir özellik. Test aşamasında olan ve DM üzerinden gelen ilk geliştirme fotoğrafları “yeniden biçimlendirme” özelliği diğer bir yenilik. Bu özellik ile kullanıcılardan gelen soruları yanıtlayabilir, resminize yapıştırabilir ve resmini yeniden boyutlandırabilir, üzerinde çizebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Güncellenmiş bu görüntüye çıkartmalar, metinler ve çizimler ekleyebilirsiniz.

 

Instagram için Önerilenler

Instagram, Facebook’tan aşina olduğumuz “önerilen postalar” özelliğini kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Bundan sonra Instagram’ın beğeneceğinize inandığı içerikleri ekranlarınızda görebilirsiniz. Bu durum, Instagram algoritmalarının, kullanıcıların arkadaşlarının beğendiği içeriği veya ilgileneceğini düşündüğü içeriği göstereceği anlamına geliyor. Çok fazla kişiyi takip ediyor ve fazlaca etkileşimde bulunuyorsanız olası bu yeni özellik sizin için bıktırıcı olabilir. Öte yandan bir marka veya işletme olarak bu durum, sayfanızdaki paylaşımları beğenen ya da yorum yapan kullanıcının çevresinin de sizin için potansiyel birer müşteri haline gelebileceğinin göstergesidir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

 1. Pingback: Instagram Ad Etiketi Özelliği Kullanıma Sunuldu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir