Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu Röportajı

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. Röportajın detaylarını yazımda bulabilirsiniz.

Açık bankacılık kavramı ve getireceği yenilikler merak konusu. Açık Bankacılık üçüncü parti kurumların, müşterilerin finansal bilgilere erişebildiği güvenli bir bankacılık modelini temsil ediyor. Tüm bu yenilikleri, açık bankacılığın kapsamını, ülkemizdeki ve dünyadaki genel durumu, başta Whizz API olmak üzere Software AG’nin API hizmetleriyle sundukları çözümleri Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu’ndan öğrendim.

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu Röportajı

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu Video Röportajı

Tüketicilerin katma değerli, hızlı ve güvenli hizmetlerle tanışmasını sağlayacak Açık Bankacılık çalışmalarını düzenlenen yönetmelik, 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yürürlük tarihi ise 1 Ocak 2021’e ertelenmişti. Yönetmelik ile ilerleyen dönemde, bankaların birbirleri arasında ve finansal teknoloji kuruluşlarıyla kimlik doğrulama, bilgi paylaşımı ve bankacılık işlemleri yapabilmeleri mümkün olacak. Bu sayede, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran uygulamalar hayatımıza girerken, inovatif çalışmaların da önü açılmış olacak.

Bu yılın Şubat ayında Katar’da 13.’sü düzenlenen Yeni Nesil Bankacılık Zirvesi’nde En İyi Teknoloji Sağlayıcısı ödülü alan Software AG, API hizmetleriyle bankalara ve fintek kuruluşlarına etkili çözümler sunuyor. Tüm bu çözümleri ve açık bankacılık kavramını Deniz Pazarcıoğlu ile konuştuk. Pazarcıoğlu’nun röportajda sorduğum soruları aşağıda bulabilirsiniz.

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu Röportaj Soruları 

Açık Bankacılık üçüncü parti kurumların, müşterilerin finansal bilgilere erişebildiği güvenli bir bankacılık modelini temsil ediyor. Öncelikle Açık Bankacılık kavramı, kapsamı ve yürürlüğe girecek yönetmeliğin anlamı hakkında neler söylemek istersiniz? 

Torba yasa ile birlikte bankalar daha önce yapamadığı pek çok şeyi yapabilecek hale gelecek, daha çevik olacak. Türkiye’deki bankalar Açık bankacılığa hazır mı? Dışarıdan bir göz olarak genel durum değerlendirmesi yapabilir misiniz? 

Dünyada Açık Bankacılık ile ilgili neler yapılıyor?

Açık bankacılık sunduğu müşteri deneyimi ile öne çıkıyor. Operasyonları hızlı, güvenli ve sezgiye dayalı. Açık bankacılığın finansal dünyaya getireceği yenilikler konusunda neler söylemek istersiniz? 

İçinde bulunduğumuz çağ veri çağı. Veriyi kiminle paylaşacağı ve nasıl kullanılacağına izin veren ise müşteriler. Sizin çözümleriniz GDPR, KVKK gibi yerel kişisel veri yönetmelik ve düzenlemelerine de uyumlu olacak biçimde, kendi üzerinde hiçbir şekilde veri tutmuyor. API hizmetlerinizle bankalara ve fintek kuruluşlarına çözümler sunuyorsunuz. PSD2 uyumlu Software AG Whizz API ürününüzü sizden dinleyebilir miyiz? Bu ürününüzün açık bankacılıktaki rolü nedir? 

Entegrasyonu nasıl sağlıyorsunuz, süreç nasıl ilerliyor? 

Yılın başında Yeni Nesil Bankacılık Zirvesi’nde En İyi Teknoloji Sağlayıcısı ödülü almıştınız. Bankacılık regüle bir sektör. Hizmetlerinde güvenlik ve risk yönetimi ağırlıklı bir yaklaşım var. Bu sınırlar içerisinde bankaların dijital dönüşüm yolculuklarına çözümlerinizle destek oluyorsunuz. Türkiye hedefleriniz konusunda neler söylemek istersiniz? 

  3Yorum

  1. Pingback: Software AG Açık Bankacılık çalışmalarına hazır - Fundalina

  2. Pingback: SoftwareAG, Gerçek Zamanlı Perakende çözümlerini tanıttı - Fundalina

  3. Pingback: Gelişmiş analitik araçları ile ilaç üretiminde ‘mükemmellik’ yakın - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir